Starostwo Powiatowego w Kole

Unia Europejska

Treść strony

O powiecie...

Powiat Kolski – powierzchnia 1011 km2, zamieszkuje 88 399 mieszkańców (dane na dzień 31.12.2015 r.). W podziale na gminy administracja powiatu przedstawia się następująco: gmina miejska Koło, trzy gminy miejsko-wiejskie: Dąbie, Kłodawa, Przedecz i siedem gmin wiejskich: Babiak, Chodów, Grzegorzew, Kościelec, Koło, Osiek Mały, Olszówka.

Powiat położony jest we wschodniej części woj. wielkopolskiego. Dobrze rozwinięte rolnictwo i przemysł. Działa wiele prężnych zakładów przemysłowych, które przyczyniają się do wzrostu potencjału gospodarczego. W rejonie Kłodawy występują duże pokłady soli kamiennej, w gminie Osiek Mały znajdują się złoża węgla brunatnego, a na terenie miasta Koła oraz gminy Dąbie pokłady wód geotermalnych, a także złoża kopalin pospolitych (piaski, żwiry). Przez powiat przebiega odcinek autostrady A2, na którym znajdują się dwa zjazdy na teren powiatu: węzeł Koło i węzeł Dąbie oraz droga krajowa 92 Poznań – Warszawa. Ważną rolę odgrywa magistrala kolejowa wschód-zachód Berlin-Poznań-Warszawa-Moskwa oraz linia kolejowa północ-południe, łącząca Śląsk z Pomorzem.

Na obszarze powiatu kolskiego znajduje się wiele atrakcyjnych miejsc i obiektów godnych odwiedzin turystów. Należą do nich bardzo cenne zabytki architektury: kościoły, ruiny zamków, ratusze, zespoły pałacowe i dworki reprezentujące najstarsze style architektoniczne. Duże wrażenie na każdym turyście robi malowniczy krajobraz dolin ciągnących się wzdłuż rzeki Warty i Neru. Do ważnych walorów naturalnych należą jeziora, lasy oraz czyste środowisko.

 

Powrót

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.