Starostwo Powiatowego w Kole

Unia Europejska

Treść strony

„Poznaj swojego kontrahenta

„Poznaj swojego kontrahenta”- pod takim hasłem rozpoczęła się akcja informacyjna UOKiK, Federacji Konsumentów oraz Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bezpośredniej. Skierowana jest ona szczególnie do takich podmiotów (hotele, restauracje, świetlice, domy kultury , domy weselne itp.) które wynajmują pomieszczenia na pokazy komercyjne.

W ostatnich latach w powiecie kolskim znacząco wzrosła liczba organizowanych pokazów, podczas których konsumenci mogą być poddawani nieuczciwym praktykom rynkowym. Mimo wielu podejmowanych działań: -pomocy prawnej, akcji edukacyjnych i informacyjnych, skierowanych do mieszkańców naszego powiatu - tak zwane pokazy handlowe cieszą się nadal dużą popularnością. Ofiarami pokazów są najczęściej osoby starsze, które poddawane są różnym manipulacjom. Przychodzą na bezpłatne badania albo prezentację, a wychodzą z bardzo drogimi zakupami kompletu garnków, matami rehabilitacyjnymi czy podpisaną umową na pakiet usług pseudomedycznych. Zwabieni możliwością otrzymania prezentu nie zauważają, że nierzetelni sprzedawcy tak naprawdę ukrywają przed nimi handlowy cel spotkania, wprowadzają w błąd co do właściwości oferowanych produktów lub wmawiają zły stan zdrowia. Dotychczasowe moje doświadczenie rzecznika wskazuje na to, że sama akcja edukacyjno-informacyjna skierowana tylko do konsumentów jest niewystarczająca.

Kampania „Poznaj swojego kontrahenta” skierowana jest zatem również do firm wynajmujących sale na takie spotkania i może także przeciwdziałać nieuczciwym praktykom, do których dochodzi podczas pokazów na rynku sprzedaży bezpośredniej. Wynajmujący lokale często nie zdają sobie sprawy, że biorą nieraz nieświadomie udział w oszustwie. Wynajmowanie pomieszczeń firmom nierzetelnym to zachowanie nieetyczne. Mam nadzieję, że kampania „Poznaj swojego kontrahenta” skierowana do podmiotów wynajmujących lokale na tego typu spotkania (pokazy i bezpłatne badania), znacznie utrudni działanie nieetycznym firmom, pozwoli ograniczyć nieuczciwe praktyki rynkowe i oszustwa. Przedsiębiorcy wynajmujący lokale powinni zachować szczególną ostrożność przy wynajmowaniu pomieszczeń aby przeciwdziałać nieuczciwym praktykom rynkowym i oszustwom.

Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Kole

Powrót

Informator

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.