Starostwo Powiatowego w Kole

Unia Europejska

Treść strony

Wielkanoc 2015 r

Z okazji Świąt Wielkanocnych

życzymy

Mieszkańcom Powiatu Kolskiego,

dużo radości, wiosennego nastroju i rodzinnego ciepła.
 

Niech wiara, nadzieja i miłość,

wartości tak pięknie i trwale łączące się z przesłaniem

Świąt Wielkiej Nocy,

będą  zawsze obecne w naszym życiu.

 

Przewodniczący Rady Powiatu Kolskiego                     Starosta Kolski

             /-/ Marek Tomicki                                        /-/ Wieńczysław Oblizajek

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych w SOSW w Kole

 

Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kole wspólnie ze swoimi wychowawcami przygotowywali się do Świąt Wielkanocnych.

Zaczęli od wykonania dekoracji. Kolorowych pisanek, papierowych palemek i puszystych baranków.

Wypisali życzenia, zaadresowali koperty, kupili samodzielnie znaczki pocztowe i wrzucili listy do skrzynki. W tym miejscu bardzo gorąco dziękujemy paniom pracującym na poczcie przy ulicy Mickiewicza w Kole za cierpliwość i życzliwość.

Aktywnie uczestniczyli w rekolekcjach w Parafii Rzymsko-Katolickiej Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole.

Na zajęciach kulinarnych upiekli babki, wykonali sałatki, ugotowali żurek.

W swoich klasach w zaprzyjaźnionym gronie, przy bogato udekorowanych i zastawionych stołach zasiedli do wielkanocnego śniadania. Podzielono się jajkiem, złożono życzenia, opowiadano o zwyczajach i tradycjach wielkanocnych.

Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Z tej okazji uczniowie i nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kole chcieliby życzyć Redakcji oraz czytelnikom zdrowych, radosnych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy, smacznego jajka, mokrego dyngusa, a także odpoczynku w rodzinnym gronie.

Akcja krwiodawstwa w LO

23 marca przed naszą szkołą zjawił się ambulans z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa  i Krwiolecznictwa z Kalisza. Jak zwykle udział w akcji wzięli uczniowie naszego liceum, ale i mieszkańcy Koła. Krew oddały 42 osoby, każda z nich po 450 ml, co daje nam prawie 19 litrów cennego i niemożliwego do wyprodukowania leku! Organizatorami przedsięwzięcia są: Szkolne Koło PCK, Oddział Rejonowy PCK oraz  Klub Młodzieżowy HDK PCK. Za tak liczną pomoc dziękujemy i mamy nadzieję, że liczba osób, które decydują się na oddanie krwi nieustannie będzie się powiększać. Pamiętajcie, oddając krew, ratujecie czyjeś życie!

 

Informacja LO w Kole

„ Wizyta w Miejskim Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji”

W ramach realizowanego projektu edukacyjnego „Poznajemy zawody i miejsca pracy” w dniu 25 marca 2015 r. uczniowie klas gimnazjalnych, zawodowych i Przysposabiających do Pracy zwiedzali Oczyszczalnie Ścieków przy Miejskim Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Kole. Była to również świetna okazja aby uczcić Światowy Dzień Wody.

Wychowankowie zostali oprowadzeni po całym obiekcie, dzięki czemu mogli wysłuchać i zobaczyć jaką drogę muszą pokonać ścieki zanim po oczyszczeniu trafią do Warty.  Nasz przewodnik w bardzo ciekawy i przystępny sposób przybliżył uczestnikom wycieczki proces oczyszczania mechanicznego i biologicznego ścieków, wytwarzania i higienizacji osadów pościekowych. Duża trakcją była możliwość zwiedzenia laboratorium fizyko-chemicznego i biologicznego, w którym panie laborantki omówiły charakter ich pracy, zaprezentowały specjalistyczną aparaturę oraz opowiedziały o zanieczyszczeniach fizycznych, chemicznych i biologicznych wody.

Możliwość zwiedzenia Oczyszczalni Ścieków w Kole była dla Naszych podopiecznych bardzo pouczającą i ważną lekcją. Uczniowie poznali zawody i specyfikę pracy w tym zakładzie oraz uświadomili sobie, jak ważne jest racjonalne gospodarowanie wodą.

 

Tekst: Krzysztof Sójecki.

Zdjęcia: Aneta Brdyś.

Liceum Ogólnokształcące w Kole Mistrzem Rejonu Konińskiego w Piłce Siatkowej

Kolejny sukces LO Koło na drodze do Finałów XVI Licealiadyw roku szkolnym 2014/2015 w piłce siatkowej.

Po zwycięstwie w Mistrzostwach Powiatu Kolskiego drużyna liceum zdobyła pierwsze miejsce na rozegranym w dniu 26 marca 2015 r. w hali MOSiR Koło finale Mistrzostw w Piłce Siatkowej chłopców.

W turnieju wzięły udział zespoły z Turku, Słupcy, Konina, Kleczewa i drugi zespołu z Koła - drużyna ZST. Spotkania rozegrano w dwóch grupach po 3 zespoły. Do finału awansowały drużyny LO Koło, I LO Turek, LO Słupca i III LO Konin. W meczach półfinałowych nieoczekiwanie przegrał zespół  z Turku – jeden z faworytów turnieju ( w ostatecznej klasyfikacji zajął on III miejsce).

W ścisłym finale zagrały zespoły LO Koło i LO Słupca. Drużyna kolskiego liceum w składzie: Kamil Koligot, Sebastian Kołodziejczak, Konrad Kukulski, Jakub Marciniak, Maciej Stelmaskik, Szymon Stelmasik, Maciej Ławniczak, Marcin Kawka, Mateusz Żurawski, Filip Brzoski nie pozwoliła „pograć” swoim przeciwnikom i pewnie wygrała 2:0, zdobywając tytuł Mistrza Rejonu Konińskiego w Piłce Siatkowej i dostąpizaszczytu reprezentowania nas w Finale Wojewódzkim, który odbędzie się w połowie kwietnia w Poznaniu.

Gratulujemy i trzymamy kciuki za chłopaków z LO.

Wyniki końcowe:

I – LO Koło

II – LO Słupca

III – I LO Turek

IV – III LO Konin

 

 

Informacja LO w Kole

Uczniowie SOSW w Kole w Powiatowym Urzędzie Pracy

W ramach realizowanego projektu edukacyjnego "Poznajemy zawody i miejsca pracy " w dniu  18 marca 2015 uczniowie klas gimnazjalnych oraz zawodowych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kole odwiedzili kolski Urząd Pracy.

 

Doradca zawodowy Pani Katarzyna Majcherek opowiedziała o tym jak poszukiwać pracy z pomocą Urzędu Pracy, na co może liczyć osoba poszukująca pracy, jakie kwalifikacje są najbardziej poszukiwane. Uczniowie byli bardzo zainteresowani odwiedzinami w Urzędzie Pracy, ciekawiło ich jak wygląda pierwsza rejestracja, uczyli się drukować oferty pracy.

 

Tekst i zdjęcia: Joanna Pietrzak.

Światowy Dzień Poezji

Światowy Dzień Poezji – święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.

Na powitanie wiosny Zespół humanistów działający przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kole zorganizował przegląd inscenizacji wierszy Jana Brzechwy.

Każda klasa, od najmłodszej do najstarszej przygotowała kolorowe, ciekawe, zabawne mini teatrzyki. Tematyka przedstawień w większości nawiązywała do wiosennej aury.

Rozstrzygnięto konkurs plastyczny na ilustrację dowolnego wiersza Jana Brzechwy.

Zwycięzcy i wyróżnieni otrzymali nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy. Prace laureatów można podziwiać na korytarzu szkolnym.

Wręczono również nagrody laureatom konkursu „Mistrz pięknego czytania”, przeprowadzonego na terenie Placówki wśród chętnych uczniów wytypowanych przez poszczególne klas.

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

Kolorowe skarpetki, koniecznie nie do pary - to symbol niedopasowania społecznego, ale też genotypowego z jakim borykają się osoby cierpiące na zespół Downa.

Wybór 21 marca na obchody Światowego Dnia Chorych z Zespołem Downa nie jest przypadkowy. Wada ta polega bowiem na tym, że w 21. parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają 3 chromosomy (inna nazwa wady to trisomia 21).

Dlatego też uczniowie i nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kole założyli kolorowe skarpetki nie do pary.

 

 • autor: fot. Aneta Brdyś

XII Międzyszkolna Olimpiada Językowa

Dnia 18 marca 2015r., uczniowie Naszej placówki: Oliwia Zajdlic, Ewa Siwińska i Bartłomiej Gębka wraz z opiekunem - Agnieszką Sójecką, uczestniczyli w XII Międzyszkolnej Olimpiadzie Językowej organizowanej corocznie przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Rychwale.

Olimpiada przebiegała pod hasłem: „ Z Hobbitem w świecie filmu”. Uczestnicy musieli zmierzyć swoje „siły” w różnych konkurencjach, m.in. dopasowywaniu pojęć filmowych do ich objaśnień, układaniu chronologicznie wydarzenia z filmu „Hobbit”, rozwiązywaniu krzyżówki związanej z filmem, odpowiadaniu na pytania po obejrzeniu fragmentów filmu. Bardzo ciekawym elementem Olimpiady był pokaz kostiumu ulubionej postaci z „Hobbita” i charakterystyka postaci. Nasza reprezentantka Ewa Siwińska wcieliła się w rolę bohaterki filmowej Galadiery. Powodzeniem cieszyła się także konkurencja plastyczna, w ramach której został zaprojektowany domek Hobbita. Na zakończenie uczniowie wykazali się dobrą znajomością języka angielskiego rozwiązując bezbłędnie test dotyczący słownictwa z działu leksykalnego, „Człowiek – wygląd zewnętrzny, cechy charakteru, części ciała”. Imprezie towarzyszyła wspaniała atmosfera i niezapomniane przeżycia. Na uczestników czekały dyplomy oraz nagrody.

Za przygotowanie uczniów do Olimpiady odpowiedzialne były: Marzena Bagińska – nauczyciel języka polskiego, Małgorzata Kubiak – nauczyciel języka angielskiego, Agnieszka Sójecka – bibliotekarz szkolny.

 • autor: Agnieszka Sójecki
 • fot. Aneta Brdyś
 • fot. Aneta Brdyś

EKONOMALIA 2015

Tradycją już stało się, że Pierwszy Dzień Wiosny w Zespole Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych łączy się z zabawą, śmiechem i miłym spędzeniem tego czasu. Także w tym roku, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, młodzież wzięła udział w projekcie i zaprezentowała wybrany skecz z repertuaru polskich kabaretów lub przygotowała teledysk do wybranego przez siebie utworu muzycznego. Wszyscy bardzo dobrze się bawili, oglądając popisy uczniów, którzy za sprawą działań kabaretowych min. napadali na ZUS, organizowali nauki przedmałżeńskie, byli na wywiadówce czy też pod namiotem.

Warto zaznaczyć, iż całemu wydarzeniu towarzyszyło w tym roku zaćmienie słońca podziwiane także przez uczniów kolskiego Ekonomika. Impreza zakończyła się słodkim poczęstunkiem na powitanie wiosny, która dzisiejszego dnia nie zawiodła i rozpieszczała nas piękną słoneczną pogodą.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i już zapraszamy na EKONOMALIA 2016.

 • autor: fot. Lidia Tomczyk

Pożyczki dla firm

W ramach Inicjatywy JEREMIE ARR S.A. w Koninie do końca maja br. oferuje:

Pożyczka START’UP - pożyczka dla osób, które zamierzają rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej i/lub prowadzą działalność nie dłużej niż 24 m-ce:

 • Min. kwota pożyczki 10 tys. zł
 • Max. kwota pożyczki 300 tys. zł  Wymagany wkład własny w wysokości min. 10% wartości całej inwestycji
 • Okres spłaty pożyczki max. 60 miesięcy (5 lat)
 • Możliwość uzyskania max. 6 miesięcznej karencji w spłacie kapitału
 • Oprocentowanie 2%

WAŻNE: Nie są pobierane żadne opłaty za rozpatrzenie wniosku o pożyczkę ani prowizja od jej udzielenia.

Cel na jaki może być przeznaczona pożyczka?

 • zakup, budowę lub modernizację obiektów,
 • tworzenie nowych miejsc pracy,
 • zakup wyposażenia np. maszyn, urządzeń,
 • zakup środków transportu bezpośrednio związanych z celem realizowanego przedsięwzięcia,
 • wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych lub technicznych,
 • oraz INNE cele przyczyniające się do rozwoju firmy.

Rodzaj inwestycji wykluczonych z pożyczek JEREMIE:

 • inwestycje na rzecz agroturystyki  i działalności rolniczej,
 • przeznaczenia całości pożyczki na bieżące koszty prowadzenia działalności gospodarczej,
 • konsolidacja innych posiadanych zobowiązań finansowych,
 • zakupy nie mające charakteru gospodarczego,
 • przeznaczenie pożyczki na tzw. leasingową opłatę wstępną.

Kto może ubiegać się o pożyczkę JEREMIE?

 • Każdy kto zamierza być lub już jest mikro/ małym/ średnim przedsiębiorstwem – według Definicji MŚP,
 • Osoby/firmy nie podlegające ubezpieczeniu społecznemu w ramach KRUS,
 • Osoby/firmy które mają lub zamierzają zarejestrować siedzibę firmy w Wielkopolsce lub  prowadzić tam działalność gospodarczą,
 • Osoby/firmy, których cel projektu podlegający finansowaniu z Inicjatywy JEREMIE nie dotyczy PKD według  Listy Wykluczeń,
 • Przedsiębiorcy, którzy nie mają statusu przedsiębiorcy zagrożonego – według Formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis.
 • Osoby/firmy, na których nie ciąży obowiązek zwrotu pomocy, wynikający z decyzji Komisji Europejskiej uznającej pomoc za niezgodną z prawem oraz ze wspólnym rynkiem,
 • Przedsiębiorcy, którzy nie przekroczyli limitu udzielonej pomocy de minimis – według Rozporządzenia Komisji (WE) nr 1407/2013 z dn. 18 grudnia 2013r.,
 • Osoby/firmy, które uzyskały wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego na rozpoczęcie działalności gospodarczej mogą aplikować o środki z JEREMIE najwcześniej po upłynięciu 1 roku od uzyskania w/w wsparcia.

Ograniczenia! Firmy transportowe nie mogą ubiegać się o pożyczkę na zakup środków transportu!

Akceptowane formy zabezpieczenia pożyczki?

 • Weksel własny in blanco – obowiązkowo + dodatkowo jedna z poniższych form zabezpieczeń;
 • poręczenie wg prawa cywilnego, w tym również poręczenie funduszu poręczeniowego (do 70% wartości wnioskowanej pożyczki),
 • hipoteka na nieruchomości (min. 130% wartości pożyczki),
 • przelew wierzytelności,
 • gwarancje bankowe,
 • sądowy zastaw rejestrowy na środkach transportu drogowego (min. 150% wartości pożyczki)
 • inne.

Wymienione wyżej formy zabezpieczenia można stosować łącznie.

Co może stanowić wkład własny:

 • Gotówka i majątek, który Pożyczkobiorca zamierza przeznaczyć na realizację projektu,
 • Poniesione i udokumentowane koszty bezpośrednio związane z realizacją projektu na 6 m-cy przed dniem złożenia wniosku o pożyczkę,
 • Majątek zaangażowany bezpośrednio w projekt.

Kontakt do pracowników Funduszu Pożyczkowego w celu uzyskania szczegółowych informacji:

Biuro projektu ul. Zakładowa 4, budynek Urzędu Pracy III piętro pok. 310 i 311

 • Małgorzata Skoczylas-Błaszczyk – Koordynator Funduszu Pożyczkowego i Kierownik Projektu JEREMIE, pokój 310, tel. 63 245 30 95 wew. 47, kom. 695-662-262, e-mail: malgorzata.skoczylas@arrkonin.org.pl
 • Anna Urbaniak - Konsultant w Projekcie JEREMIE, pok. 310, tel. 63 245 30 95 wew. 47, kom. 697-996-243 e-mail: anna.urbaniak@arrkonin.org.pl
 • Patrycja Witkowska-Odrobina – Konsultant w Projekcie JEREMIE, pok. 311, tel. 63 245 30 95 wew. 64, kom. 691-503-937, e-mail: patrycja.witkowska@arrkonin.org.pl
 • Monika Mirkiewicz – Konsultant w Projekcie JEREMIE, pok. 311, tel. 63 245 30 95 wew. 64, kom. 697-996-242 e-mail: monika.mirkiewicz@arrkonin.org.pl 

 

 • autor: Iwona Kurzawińska ARR Konin

Międzyszkolne wiosenne impresje plastyczno – muzyczne

Uczniowie klasy III Przysposabiającej do Pracy z SOSW w Kole uczestniczyli w bardzo ciekawych, przyjemnych i pouczających zajęciach artystycznych w Rychwale. Gospodarze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rychwale przygotowali dla uczestników „impresji” warsztaty efektowną techniką „Akrylowe pisanki”, słodki poczęstunek podczas przerwy kawowej, dyplomy z nagrodami oraz smaczny domowy obiad.

Każdy uczestnik warsztatów mógł zabrać do domu samodzielnie wykonaną pisankę, która będzie prawdziwą ozdobą wielkanocnego domu.

Atmosfera „impresji” była bardzo miła, sympatyczna i świąteczna. Do zobaczenia za rok!

 • autor: Aneta Brdyś
  • autor: fot. Aneta Brdyś
  • autor: fot. Aneta Brdyś
  • autor: fot. Aneta Brdyś
  • autor: fot. Aneta Brdyś
  • autor: fot. Aneta Brdyś
  • autor: fot. Aneta Brdyś

„Ekonomik dla Koła”

          „Ekonomik dla Koła” – to akcja zorganizowana już po raz drugi przez uczniów, rodziców, pracowników obsługi i administracji oraz grono pedagogiczne Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych. W dniu 14.03.2015r. mieszkańcy Koła i okolic mogli bezpłatnie rozliczyć PIT, skorzystać z porad edukatora diabetologicznego, zmierzyć ciśnienie, zbadać poziom cukru we krwi, poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu, skorzystać z porad, dotyczących samobadania piersi i profilaktyki chorób zakaźnych, zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku, a także skorzystać z profesjonalnych porad dotyczących sprzętu i oprogramowania komputerowego.

       Działania kolskiego Ekonomika wsparli pracownicy Urzędu Skarbowego, Biura Rachunkowego Marzena Pilarska, Państwowej Inspekcja Sanitarnej w Kole, Stowarzyszenia Malinowa Mamba i P.P.H.U. "Karo" Szurgot Robert.

Mamy nadzieję, że podjęta przez nas inicjatywa stanie się cykliczną imprezą, która będzie jednoczyła środowisko lokalne.

Wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w działania podjęte przez ZSEA w Kole serdecznie dziękujemy.

 • autor: Teresa Kaszyńska
 • autor: fot. ZSEA

Ojciec Jan Góra w Kole

       Długo oczekiwane spotkanie z niezwykłym duszpasterzem młodych, inicjatorem spotkań na Polach Lednickich, o. Janem Górą ziściło się w dniu 11 marca 2015. Ze względu na osobę i charakter spotkanie miało miejsce w dwóch turach – o godz. 10.00 z młodzieżą i pracownikami Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych i delegacją Liceum Ogólnokształcącego w Kole, zaś w godzinach południowych spotkał się z młodzieżą i dorosłymi parafii  Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole. Wizycie towarzyszyło hasło „DO GÓRY NA SPOTKANIE Z JANEM PAWŁEM II”.

         Młodzież ciekawa spotkania z osobą ojca Jana zapełniła salę gimnastyczną ZSEA . W atmosferę spotkania wprowadził wiersz „Źródła i ręce” autorstwa Karola Wojtyły, wyrecytowany przez jedną z uczennic kl. II LO, Andżelikę Koszyciarz. Po słowach powitania o. Jan Góra, jako świadek i przyjaciel Jana Pawła II opowiadał o swych spotkaniach z Ojcem Świętym. Przywoływał słowa wypowiadane w czasie podróży do Polski i te, które padały podczas Światowych Dni Młodzieży.

        W czasie spotkania wielokrotnie podkreślał rolę świadomej i dojrzałej wiary w życiu Kościoła, kształtowanej przez całe życie. Uzmysławiał młodym ludziom, że prawdziwe szczęście nie ogranicza się do zaspokajania egoistycznych potrzeb, ale wynika ze służenia w braterskiej miłości bliźnim. Należy wymagać od siebie i wciąż w pokorze dawać świadectwo prawdziwego człowieczeństwa. Ojciec Jan nazywał siebie żołnierzem Chrystusa, więc każdego dnia pokonuje wszelkie trudności, by dowodzić, że prawdziwa miłość jest ofiarna i domaga się daru z siebie. 

       Obecność ojca Góry pośród zebranej młodzieży nagrodzono na koniec symboliczną wiązanką kwiatów i gromkimi owacjami, wspólnymi zdjęciami, pamiątkowymi wpisami do książek, do kroniki szkolnej. Ostatnim elementem wizyty była refleksja znamienitego Gościa w rozmowie z nauczycielami na temat pracy z młodzieżą i sposobów wskazywania im autorytetów we współczesnej rzeczywistości. 

Młodzież w skupieniu, zainteresowana wspomnieniami przeplatanymi anegdotami ze spotkań ze Świętym naszych czasów przyjęła zaproszenie na Lednicę 6 czerwca 2015 roku.

Z całą pewnością wizyta i świadectwo o. Jana Góry  pozostanie ważnym wydarzeniem w historii kolskiego Ekonomika i kolskiej Fary, przyczyni się do pogłębienia przez młodych ludzi wiedzy, a także refleksji nad własnym człowieczeństwem i wiarą.

 

 • fot. Karol Budziński
 • fot. Karol Budziński
 • fot. Karol Budziński
 • fot. Karol Budziński
 • fot. Karol Budziński
 • fot. Karol Budziński
 • fot. Karol Budziński
 • autor: fot. Karol Budziński

Dzień Matematyki w ZSEA w Kole

           Dnia 12 marca 2015 r. z inicjatywy p. Ewy Dolaczyńskiej i p. Lidii Tomczyk w kolskim Ekonomiku odbył się Dzień Matematyki pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ten dzień został ustanowiony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać inną stronę tej nauki. Matematyka może być przyjemna i dawać radość.

Święto zostało zapoczątkowane przez organizację “World Education Games” w 2007 r. Od tego czasu było organizowane co roku w każdą pierwszą środę marca. W pierwszych obchodach tego święta wzięło udział 286 tys. uczniów z 98 krajów świata. Światowy Dzień Matematyki z każdym rokiem rozrastał się. W 2012 roku wzięło w nim udział prawie 6 mln uczniów z całego świata. W Polsce pierwsze ogólnopolskie obchody Dnia Matematyki odbyły się 12 marca 2014 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve i wzięło w nich udział ponad 100 szkół z całej Polski. W tym roku zgłosiło się już ponad 300 szkół... a zapisy nadal trwają. Organizatorzy zaprosili uczniów (i nie tylko) do konkursów, quizów i zagadek matematycznych.

         Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych doskonale poradzili sobie ze zmaganiami zaproponowanymi im podczas obchodów Dnia Matematyki. Po raz kolejny udowodnili, że potrafią sobie poradzić z nawet najtrudniejszymi zadaniami.

 • autor: tekst i fot. ZSEA

Konkurs fotograficzny "Przebudzenie wiosny"

W ramach kwietniowo-majowych Powiatowych Obchodów Dnia Ziemi i Lasu 2015 Starosta Kolski zaprasza uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu kolskiego do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym.

Konkurs przebiega pod hasłem „Przebudzenie wiosny”, a jego tematem jest ukazanie za pomocą fotografii przyrody budzącej się do życia z „zimowego snu”. Celem konkursu jest rozwijanie pasji fotograficznej, zmysłu obserwacji oraz zainteresowań środowiskiem naturalnym.
 

Termin nadsyłania prac mija 24 kwietnia 2015 r. o godz. 15.30 (decyduje data wpływu w Biurze Obsługi klienta).

W załączeniu regulamin konkursu oraz oświadczenie, które należy dostarczyć wraz z nadesłanymi pracami.

Zapraszam do udziału w konkursie.

Regulamin konkursu

Stowarzyszenia przy kolskim LO

Inauguracja działalności Stowarzyszenia przy kolskim LO miała uroczysty charakter. Świadkami wydarzenia byli m.in. lokalni samorządowcy, wybitni absolwenci placówki.
Ten ważny dzień dla społeczności LO uświetnił Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego będącego największą instytucją artystyczną w Wojsku Polskim.

Formacja kultywuje tradycje narodowe i chwałę oręża polskiego poprzez muzykę, taniec, śpiew oraz słowo. Programem edukacyjnym złożonym z utworów i pieśni historycznych, żołnierskich oraz patriotycznych rozpoczęli goście występ dla kolskich słuchaczy. Po twarzach licealistów widać było wzruszenie, a Marsz I Brygady publiczność wysłuchała na stojąco. Muzyczno-historyczną kronikę dziejów ku naszemu zaskoczeniu, ale i uciesze, zakończył program rozrywkowy, gdyż i taki RZAWP posiada w swym repertuarze. Złożyły się na niego m.in. najpopularniejsze przeboje i piosenki wojskowe znane choćby z dawnych festiwali piosenki żołnierskich w Kołobrzegu

 

  • autor: LO
  • autor: LO
  • autor: LO

III Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Moje Anioły”

Sukces młodych plastyków z naszej Placówki przyniósł III Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Moje anioły” organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka w Chodzieży.

W dniach od 9.02. do 11.02.2015r. komisja konkursowa oceniła prace. W skład komisji weszli: prof. Andrzej Marian Bartczak – wykładowiec ASP w Łodzi, Beata Maria Orlikowska – artysta plastyk z Koszalina oraz Zofia Braciszewska – dyrektor MDK w Chodzieży.

Na konkurs wpłynęło 2063 prace z całego kraju – kompozycje na płaszczyźnie i przestrzenne. Prace oceniane były w czterech kategoriach wiekowych: 6-9 lat, 10-12 lat, 13-15 lat i powyżej 15 lat. Przyznano miejsca i wyróżnienia oraz wyróżnienia honorowe w formie kwalifikacji do wystawy.

Laureatami konkursu ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kole zostali podopieczni pań Joanny Bałdyki i Anety Brdyś.

W kategorii wiekowej powyżej 15 lat:

 • II miejsce KLAUDIA ANNA PIETRZYCKA, klasa III Przysposabiająca do Pracy;
 • Wyróżnienie BARBARA MARCINIAK, klasa I Zasadniczej Szkoły Zawodowej.

Uroczyste podsumowanie konkursu z wręczeniem nagród i wyróżnień odbyło się 5 marca 2015 w Młodzieżowym Domu Kultury w Chodzieży.

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

 • autor: Aneta Brdyś

Podsumowanie projektu SKO

04 marca 2015r. odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego „ Jestem klientem banku”, którego organizatorami są SKO działająca w Naszej placówce oraz PKO Bank Polski oddział 1 w Kole.

W części pierwszej uczniowie spotkali się z panią Andżeliką Gutowską – pracownikiem PKO Bank Polski oddział 1 w Kole, opiekunem SKO z ramienia banku, która przeprowadziła pogadankę nt: „Bankowość elektroniczna.” W oparciu o prezentację multimedialną wychowankowie zapoznali się z możliwościami bankowości elektronicznej, podstawowymi zasadami bezpiecznego korzystania z usług bankowości internetowej i zagrożeniami, jakie mogą ich spotkać w Internecie. Na zakończenie części pierwszej został przeprowadzony quiz dotyczący tematyki bankowej i ekonomicznej, którą uczniowie poznali w trakcie spotkań z panią Andżeliką Gutowską, wycieczek tematycznych do banku oraz zajęć przedmiotowych. Dla uczestników spotkania, którzy wykazali się dużą wiedzą i aktywnością, czekały nagrody.

W części drugiej spotkania rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Moja wizyta w banku”, który został ogłoszony w czasie trwania projektu. Wszystkie prace zostały wyróżnione, a stosowne dyplomy i upominki wręczali: przedstawiciele PKO Bank Polski oddział 1 w Kole: pani Andżelika Gutowska i pan Grzegorz Kozłowski – Kierownik Działu Obsługi Klienta oraz szefostwo Naszej placówki: panie Elżbieta Budzińska i Krystyna Wasilewska. Autorzy projektu „Jestem klientem banku” docenili również trud i zaangażowanie nauczycieli, którym złożono podziękowania i wręczono stosowne dyplomy uznania.

Podsumowując cały projekt, który trwał od 17 grudnia 2014r. do 04 marca 2015r., należy podkreślić, iż założone cele zostały osiągnięte.

 • autor: Krzysztof Sójecki.
 • foto: Aneta Brdyś
 • foto: Aneta Brdyś
 • foto: Aneta Brdyś
 • foto: Aneta Brdyś
 • foto: Aneta Brdyś
 • foto: Aneta Brdyś

Szkolenie z problematyki ochrony środowiska

Wieńczysław Oblizajek - Starosta Kolski oraz Mariola Górniak - Dyrektor Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu serdecznie zapraszają wszystkie zainteresowane osoby do wzięcia udziału w szkoleniu dotyczącym problematyki ochrony środowiska, które odbędzie się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kole przy ul. Sienkiewicza 21/23 w dniu 11 marca 2015 r. od godz. 10.00 do godz. 14.00 w sali 102. Na szkoleniu tym obecni będą przedstawiciele Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Celem szkolenia będzie przedstawienie obowiązków i wymagań w zakresie ochrony środowiska, jakie muszą być spełnione przez przedsiębiorców w związku z prowadzoną działalnością, w szczególności:

 • opłaty za korzystanie ze środowiska z tytułu wprowadzania gazów i pyłów do powietrza, poboru wód, wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi i składowania odpadów,
 • sprawozdawczość z zakresu gospodarowania odpadami oraz opłaty produktowej.

Uczestnicy szkolenia otrzymają broszury informacyjne opracowane przez Departament Środowiska pn.: „Obowiązki podmiotów w zakresie korzystania ze środowiska”.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny.        

Prosimy o wcześniejsze zgłaszanie problemów i pytań do Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa  tel. 63 26 17 818,  fax. 63 27 25 825, e-mail os@starostwokolskie.pl

Zmiany dla rolników

 • autor:

Muzyczne popołudnie o smaku jabłka

Po wprowadzeniu przez Rosję embarga na polskie jabłka na reakcję Polaków nie trzeba było długo czekać. Niemal natychmiast została zorganizowana akcja „Jedz Jabłka” mająca na celu zjednoczenie się i wsparcie polskich sadowników.

Również Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole postanowił przyłączyć się do tej akcji. Dnia 12.02.2015 r. w szkole odbyło się zainicjowane przez Lilianę Wojnicką-Rusek „Muzyczne popołudnie o smaku jabłka”.

Wybór utworów muzycznych zaprezentowanych w  programie był podyktowany upodobaniami artystów. Wykonawcami  byli uczniowie Ekonomika, o których wiedziano tylko tyle, że kochają muzykę. W ramach projektu „Szkoła współpracy” do udziału w tym przedsięwzięciu zaproszono Jarosława Kołodziejka, lokalnego artystę, który swoim głosem uświetnił koncert.

„Smak jabłka” był ucztą  nie tylko muzyczną. Rodzice wraz ze swoimi pociechami również przyłączyli się do akcji, przygotowując smakołyki, w których  polskie owoce wystąpiły w przeróżnej postaci.

Koncert ten zapisał się w pamięci uczestników i publiczności nie tylko pogodną nutą, ale także smakiem polskiego jabłka.

 

treść oraz fot. ZSEA

Szkolenie z zakresu ochrony środowiska w siedzibie Starostwa Powiatowego

Wieńczysław Oblizajek - Starosta Kolski oraz Mariola Górniak - Dyrektor Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu serdecznie zapraszają wszystkie zainteresowane osoby do wzięcia udziału w szkoleniu dotyczącym problematyki ochrony środowiska, które odbędzie się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kole przy ul. Sienkiewicza 21/23 w dniu 11 marca 2015 r. od godz. 10.00 do godz. 14.00 w sali 102. Na szkoleniu tym obecni będą przedstawiciele Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Celem szkolenia będzie przedstawienie obowiązków i wymagań w zakresie ochrony środowiska, jakie muszą być spełnione przez przedsiębiorców w związku z prowadzoną działalnością, w szczególności:

- opłaty za korzystanie ze środowiska z tytułu wprowadzania gazów i pyłów do powietrza, poboru wód, wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi i składowania odpadów,

- sprawozdawczość z zakresu gospodarowania odpadami oraz opłaty produktowej.

Uczestnicy szkolenia otrzymają broszury informacyjne opracowane przez Departament Środowiska pn.: „Obowiązki podmiotów w zakresie korzystania ze środowiska”.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

 

          

Prosimy o wcześniejsze zgłaszanie problemów i pytań na adres Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Kole:

 

ul. Sienkiewicza 21/23

62-600 Koło

tel. 63 26 17 818

fax. 63 27 25 825

e-mail os@starostwokolskie.pl

 

Pan Adam Maliński Honorowym Gościem V Sesji Rady Powiatu Kolskiego.

W czwartek 26 lutego br odbyła się V Sesja Rady Powiatu Kolskiego, podczas której uhonorowano Dyplomem Uznania przyznawanego przez Starostę Kolskiego, Pana Adama Malińskiego, byłego mieszkańca Kłodawy, inicjatora przedsięwzięcia, za piękny dar serca z Niemiec dla Szpitala Powiatowego w Kole, Domu Pomocy Społecznej przy ul. Poniatowskiego oraz innych placówek z terenu Powiatu Kolskiego.

 Jego ogromna życzliwość, zaangażowanie i duży wkład pracy przyczynił się do wzbogacenia tych placówek o nowy sprzęt medyczny, rehabilitacyjny oraz meble szkolne dla szkół  i świetlic szkolnych.

Rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Powiatu Kolskiego w roku 2015

Zarząd Powiatu Kolskiego Uchwałą Nr 0025.11.20.2015 ogłasza się rozstrzygnięcie i przyznanie wsparcia finansowego z tytułu otwartego konkursu ofert na wykonanie przez organizacje pozarządowe oraz podmioty, których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o pożytku publicznym i o wolontariacie, zadań publicznych w roku 2015 stanowiących realizację zadań samorządu powiatowego – Powiatu Kolskiego w zakresach:

 1. Upowszechnianie kultury fizycznej, sportu, turystyki i rekreacji
 2. Upowszechniania kultury i ochrony  dziedzictwa narodowego

Lista podmiotów wymienionych w ustawie o działalności pożytku publicznego  i o wolontariacie, którym przyznano i nie przyznano wsparcia finansowego na realizację zadań publicznych Powiatu Kolskiego w roku 2015 stanowi Załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

Załącznik nr 1

do Uchwały Zarządu Powiatu Kolskiego nr 0025.11.20.2015r. z dn.25.02.2015 r.           

 

OBOZY,  AKCJE LETNIE

lp

Nazwa Stowarzyszenia

Nazwa zadania

Przyznana kwota dotacji

w zł

 

1.

 UKS „Maraton”           w  Bogusławicach

Obóz wypoczynkowy

5.000,00

2.

KS „Orzeł Grzegorzew”

Obóz szkolno- treningowy

1.000,00

3.

Manufaktura Piosenki Harcerskiej „Wartaki”

 

Warsztaty artystyczne – Załęcze Wielkie

2.000,00

4.

ZHP Koło

Obóz harcerski hufca ZHP

5.000,00

5.

OSP Koło Orkiestra

Obóz muzyczny orkiestry i grupy tanecznej

1.000,00

6.

Wyspa i przyjaciele

Obóz sportowy dla uczniów klas sportow. ZS nr 1

1.000,00

7.

KS „ Górnik” Kłodawa

Obóz kolonijno – sportowy Żelistrzewo

1.000,00

8.

Kolski Klub Sportów Walki

Letni obóz sportowo – rekreacyjny

1.000,00

9.

               MLUKS                        „ Triathlon ”

obóz

1.000,00

 

18.000,00

 

KULTURA FIZYCZNA I SPORT

Lp.

Nazwa stowarzyszenia

Nazwa zadania

Przyznana kwota   dotacji (w zł)

 

1.

UKS „ Victoria” Koło

Rozwój i popularyzacja piłki siatkowej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych z Powiatu Kolskiego

3.200,00

2.

Kolskie Stowarzyszenie                    „ Sprawni Inaczej”

Festyn integracyjny

1.500,00

3.

KS „Orzeł” Grzegorzew

III Mistrzostwa Powiatu Kolskiego w tenisie ziemnym i piłce siatkowej plażowej”

1.000,00

4.

LZS „ Sparta” Barłogi

 

Rozwój i prowadzenie sekcji piłki nożnej

1.000,00

5.

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Chodowskiej

II Wakacyjna Akademia Armwrestlingu

II Powiatowy Turniej Amatorów w Armwrestlingu

500,00

6.

MLUKS „ Warta – Eremita” Dobrów

Czterodniowy turniej piłki nożnej dla dzieci i młodzieży powiatu kolskiego

 

4.000,00

7.

Stowarzyszenie  Turystyki i Rekreacji Wodnej „Przystań”

Rajd kajakowo- rowerowy

2.000,00

8.

UKS „ Warta” Koło    ( przy SOSW)

Upowszechnianie kultury fizycznej,  iturystyki i rekreacji

 

1.300,00

9.

MKS „ Olimpia” Koło

Rozwój i popularyzacja piłki nożnej

5.000,00

10.

Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Koła n. Wartą

Jubileuszowa  X   Świętojańska

Impreza Krajoznawczo - Turystyczna

1.000,00

11

UKS KKS „ Kiełbaska”

Rozwój szachów i tenisa wśród dzieci , młodzieży  i dorosłych na terenie Powiatu Kolskiego

3.000,00

12

WKS „ Start” Dzierawy

- Rozrywki i zabawy z WKS „Start” Dzierawy

- upowszechnianie piłki nożnej , koszykowej

1.500,00

13

UKS „ Speed” przy ZST w Kole

Upowszechnianie i rozwój sportu kartingowego i motorowego  wśród  młodzieży m. Koła i Powiatu

4.000,00

14

MLUKS                 „ Triathlon”

Organizacja zawodów w pływaniu

1.000,00

15

MLUKS „ Triathlon”

Doskonalenie technik w pływaniu

1.000,00

16.

LZS Karszew

Organizowanie imprez sportowo- rekreacyjnych

3.000,00

17

GKS Osiek Wielki

Trampkarze na boisko

1.000,00

18

Kolskie Towarzystwo Cyklistów

Rodzinny Rajd Rowerowy

   500,00

19

Kolskie Towarzystwo Cyklistów

VIII Wyścig Kolarski nad Warta

2.000,00

20

Stowarzyszenie           „ Wyspa i Przyjaciele’

III Miedzynarodowy Turniej Piłkarki „ Minieuro 2015 „

 

4.000,00

21

KS „ Górnik” Kłodawa

Propagowanie piłki nożnej

1.000,00

22

„ Sprawni Inaczej” w Kłodawie

Powiatowe Rozgrywki Osób Niepełnosprawnych

1.500,00

23

Kolski klub Sportów Walki

Festyn Rodzinny Oyama Karate – Powitanie Lata

1.000,00

24.

Klub Sportowy Siatkarz „Koło"

Szkolenie dzieci i młodzieży w piłce siatkowej

2.500,00

25.

Kolskie Towarzystwo  Promocji Piłki Siatkowej

Organizacja Memoriału Agaty Mróz- Olszewskiej i Henryka Szurgota

1.000,00

26.

Kolskie Towarzystwo Promocji Piłki Siatkowej

Organizacja rozgrywek amatorskiej ligi piłki siatkowej

1.500,00

 

50.000,00

 

KULTURA  i OCHRONA DZIEDZICTWA NARODOWEGO

 

LP.

Nazwa stowarzyszenie

Nazwa zadania

Przyznana kwota dotacji ( w zł)

1.

Fundacja Edukacji Sport. „ EKOS” Swarzędz

Konkursy adresowane do uczniów kl. V i VI

0,00

2.

KGW Dobrów

Upowszechnianie kultury i ochrona dziedzictwa narodowego

2.000,00

3.

„Tradycja - Kultura – Region” Zatrzymać Czas w Witowie

Noc w muzeum

1.000,00

4.

Stowarzyszenie  na Rzecz Rozwoju Ziemi Chodowskiej

V Wielkopolskie Spotkanie Powiatowe.

V Powiatowy Przegląd Twórczości  Artystycznej „Chodak 2015”

1.000,00

5.

Manufaktura Piosenki Harcerskiej "Wartaki"

Edukacja artystyczna dzieci i młodzieży

3.000,00

6.

Towarzystwo Śpiewaczo – Muzyczne „Lutnia” w Kole

Upowszechnianie śpiewu chóralnego

1.000,00

7.

Stow. Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą

Wydanie folderuz okazji 10-lecia organizacji

1.000,00

8.

Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Grzegorzewskiej

"Zajrzyjmy do sąsiadów za miedzą”

1.000,00

9.

OSP Koło- Orkiestra

Organizacja i przygotowanie IX Turnieju Orkiestr Dętych o Kryształowe Koło 21.06.2015

2.000,00

10

Stowarzyszenie „Wyspa i Przyjaciele”

Wystawa „Kolskie ścieżki astronomiczne"

1.000,00

11

„Sprawni Inaczej” w Kłodawie

„ Być razem- powiat przegląd dorobku artystycznego osób niepełnosprawnych (w tym „Solny Kos”)

1.000,00

 

14.000,00

 

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Informujemy, iż w związku z ,,Tygodniem Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem"      w Prokuraturze Rejonowej w Kole w dniach od 23-28 lutego 2015 r. pełnione będą dużury przyjęć w godzinach urzędowania jednostki.

Informacja o pełnionych dyżurach przyjęć w dniach od 23 do 28 lutego 2015 r. została umieszczona na tablicy ogłoszeń Prokuratury Rejonowej w Kole oraz na drzwiach wejściowych.

 

 

 

 

 

 

Źródło informacji:

Prokuratura Rejonowa w Kole

Uczniowie ZSEA w Kole z wizytą w WORD w Koninie.

Wizyta uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Koninie, która odbyła się 12.02.2015 roku, to już kolejne działanie, w którym uczestniczyła młodzież w ramach innowacji pedagogicznej „Bezpieczna droga”, zainicjowanej przez Pana Dariusza Sołtysiaka i Pana Mieczysława Wojtasika.

Na miejscu uczniów przywitał dyrektor WORD Pan Piotr Korytkowski. Grupa zapoznała się z infrastrukturą ośrodka, odwiedziła salę, gdzie odbywają się egzaminy teoretyczne na prawo jazdy, biuro obsługi klienta, w którym kursanci ustalają terminy egzaminów. Młodzież obejrzała również plac manewrowy, gdzie mają miejsce egzaminy praktyczne.

W czasie zajęć wicedyrektor WORD Pan Paweł Durkiewicz zapoznał uczniów z pracą egzaminatora, zaprezentował jak przebiega egzamin państwowy na prawo jazdy kategorii B, począwszy od złożenia dokumentów, aż po udział w egzaminie teoretycznym i praktycznym.

 

 

Żródło: ZSEA w Kole

     fot. ZSEA w Kole

Warsztaty pantonimy w LO w Kole

W minionym tygodniu młodzież Liceum Ogólnokształcącego z Koła miała okazję spędzić trzy dni ferii w towarzystwie niecodziennego gościa - Radomira Pioruna - Kolanina, aktora Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Pod hasłem “Warsztaty twórczej animacji “prowadzący zapoznawał licealistów z tajnikami pantomimy. Młodzież uczyła się, jak korzystać z mowy ciała, gestów, mimiki twarzy oraz miała możliwość poznania różnych form ekspresji artystycznej przez ruch.

Radomir Piorun upowszechnia tezę, że w społeczeństwie istnieje silna potrzeba kultury wyższej- przeżywania, doświadczania czegoś więcej, na wyższym, niż intelektualnym poziomie. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w pracy aktorskiej, trochę jakby wbrew powszechnej opinii „ że ludzie są ogłupieni do cna kulturą masową”, obserwuje on osoby, a nawet grupy, które twórczo, kreatywnie próbują przeżywać swoją rzeczywistość spirytualną i intelektualną.

 

 

 

 

Żródło informacji: LO w Kole

Narada przeciwpowodziowa

W dniu 17.02.2015 roku w sali 102 Starostwa Powiatowego w Kole z inicjatywy Starosty Kolskiego Wieńczysława Oblizajka zorganizowano naradę przeciwpowodziową, której głównym tematem było omówienie oceny realizacji planowanych do wykonania inwestycji mających na celu poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego na terenie powiatu kolskiego.

Spotkanie otworzył Starosta Kolski i przywitał zebranych gości.

W naradzie udział wzięli min:

Czesław Cieślak – Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego

Arkadiusz Błochowiak – Dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych     w Poznaniu

Marian Jacolik – Kierownik Rejonowego Oddziału w Koninie Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu

Tadeusz Bartecki – kierownik Inspektoratu w Kole Wielkopolskiego Zarządu Melioracji              i Urządzeń Wodnych w Poznaniu

Zenon Siwiński – Prezes polskiego Towarzystwa Melioracyjnego, Oddział w Koninie.

 

            Na spotkaniu omówiono zakres wykonanych inwestycji mających wpływ na bezpieczeństwo przeciwpowodziowe na terenie powiatu kolskiego. Szczegółowych informacji udzielił Marian Jacolik – Kierownik Rejonowego Oddziału w Koninie Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu oraz Jan Bartczak (WZMiUW w Poznaniu RO Konin).

Poinformowano o  zamiarze nowelizacji ustawy prawo wodne, jak również o zamiarze utworzenia Zarządu Dorzecza Odry oraz zarządu Dorzecza Warty, które docelowo przejmą część zadań realizowanych przez samorząd powiatowy.

            Na spotkaniu odniesiono się również do planowanych inwestycji.

Jako kluczowe wskazano:

 • Modernizację Polderu Radyczyny polegajaca na remoncie lewobrzeznego obwałowania przeciwpowodziowego rzeki Warty na długości ok.14 km.,
 • Modernizację Polderu Krzykosy polegajaca na modernizacji wału na długości 11,27 km.,
 • Modernizację Polderu Gozdów polegajaca na modernizacji wału na długości 6,98 km.
 • Modernizacja Kanału Lubiny.

Informacja o pomocy prawnej dla cudzoziemców przebywających na terytorium RP

Szanowni Państwo,

Helsińska Fundacja Praw Człowieka informuje iż, realizuje obecnie projekt "Po stronie dialogu - promowanie integracji w społeczeństwie przyjmującym", w ramach którego świadczona jest pomoc prawna i integracyjna cudzoziemcom, którzy przebywają na terytorium RP legalnie i nieprzerwanie co najmniej 12 miesięcy i posiadają perspektywę przedłużenia pobytu. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich i budżetu państwa.

Prawnicy przyjmują cudzoziemców w siedzibie Fundacji (ul. Zgoda 11, 00-018 Warszawa, pokój 413, piętro 4) podczas dyżurów.

Można się z nimi kontaktować także:

 • telefonicznie pod numerem: (48 22) 556 44 66,
 • mailowo refuqees@hfhr.org.pl
 • za pośrednictwem faksu: (48 22) 556 44 51 lub 50.

W ramach projektu wyprodukowano również materiały informacyjne dla cudzoziemców: ulotki komiksowe i filmy wideo poruszające istotne dla nich kwestie.

Komiksy i filmy w 6 wersjach językowych (polskiej, angielskiej, ukraińskiej, rosyjskiej, wietnamskiej i chińskiej) znajdą Państwo na naszej stronie internetowej: www.programy.hfhr.pl/dialog.

 

Źródło informacji: Marta Szczepanik Program Pomocy Prawnej dla Uchodźców i Migrantów

 

Helsińska Fundacja Praw Człowieka, ul. Zgoda 11, 00-018 Warszawa

tel. (22) 556 44 66, fax. (22) 556 44 51

 

Legal Assistance to Refugees and Migrants Helsinki Foundation for Human

Rights ul. Zgoda 11, 00-018 Warsaw, Poland

ph. (48) 22 556 44 66, fax. (48) 22 556 44 51

Podsumowanie pierwszego etapu prac uczennic LO w Kole nad projektem „Robot Leonardo”

Uczennice klasy 2 o profilu informatyczno – fizyczno – matematycznym (Dominika Andrzejak, Hanna Klimczak, Justyna Lewandowska, Natalia Mikołajczyk, Kinga Tańska, Aleksandra Wielgosz i Lidia Wyrwa) 12 lutego 2015 roku odebrały dyplomy od przedstawiciela wydawnictwa Nowa Era oraz pisemne podziękowanie za udział w konkursie „Projekt z klasą” od Pani Anny Komorowskiej, żony prezydenta RP.  Nie było to jedyne wyróżnienie, którego doświadczyły uczennice i ich opiekun, nauczyciel informatyki Pan Bartosz Dudek. Pomysł na zbudowanie od podstaw robota humanoidalnego spodobał się wielu, stąd tak liczne zainteresowanie projektem w ogólnopolskich mediach. Twórcy Leonarda udzielili wywiadu reporterowi programu „Teleexpress Extra”, a także zostali zaproszeni do poznańskiego radia Merkury, gdzie opowiedzieli historię tego niezwykłego robota.

Dzięki podwójnej wygranej, uczennice i ich opiekun mogą kontynuować prace nad projektem. Niebawem robot Leonardo spotka swoich konkurentów w prestiżowym konkursie Robomaticon, organizowanym przez Politechnikę Warszawską. Relacje z udziału w tym wydarzeniu opiszą uczennice na swoim blogu na stronie LO Koło.

Tutaj znajdziecie wywiady i nagrania z twórcami projektu.

Teleexperss - http://www.tvp.info/18541943/11022015-1715

Radio Merkury  - http://www.radiomerkury.pl/informacje/pozostale/licealistki-zbudowaly-robota-film.html

Robomaticon - http://robomaticon.pl/pl

Blog projektu Robot Leonardo - http://www.lowkole.pl/informatyka/index.php?option=com_content&view=section&layout=blog&id=12&Itemid=117

 

Zródło informacji: LO w Kole

 

Spotkanie z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego

We wtorek (10 lutego 2015r.) w Starostwie Powiatowym w Kole odbyło się spotkanie z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego Krzysztofem Grabowskim. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Radnego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Czesława Cieślaka oraz Starosty Kolskiego Wieńczysława Oblizajka.

        Zebranych powitał Wieńczysław Oblizajek Starosta Kolski oraz Czesław Cieślak Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Organizatorzy otworzyli spotkanie i przedstawili cel oraz program zebrania. Tematem spotkania było omówienie możliwości pozyskiwania środków unijnych oraz z Urzędu Marszałkowskiego (Wielkopolski Regionalny Programu Operacyjny 2014+, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 oraz Wielkopolska Odnowa Wsi).

Prelegentami byli pracownicy Urzędu Marszałkowskiego z Poznania:

 • pani Emilia Dunal – Dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich,
 • pan Dariusz Młynarczyk – zastępca Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
 • pani Katarzyna Szkudlarek – przedstawiciel Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego,
 • pan Michał Rejewski – kierownik Oddziału Planowania Strategicznego Departamentu Polityki Regionalnej.

W spotkaniu udział wzięli członkowie Zarządu Powiatu Kolskiego, Przewodniczący Rady Powiatu Kolskiego, burmistrzowie, wójtowie oraz przewodniczący rad gminnych, Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kole, Wiceprezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Prezes Kolskiej Izby Gospodarczej, przedstawiciele: Wielkopolsiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Cechu Rzemiosł Różnych, Powiatowego Zarządu Dróg, pracownicy Referatu ds. Inwestycji i Zamówień Publicznych Starostwa Powiatowego w Kole oraz Wydziału Promocji, Rozwoju i Zarządzania Kryzysowego oraz media lokalne.

Spośród zaproszonych gości, głos zabrał Krzysztof Grabowski Marszałek Województwa Wielkopolskego, który zapewnił wszystkich o swojej otwartości na współpracę i zachęcał do udziału w ogłaszanych konkursach przez Urząd Marszalkowski. Całość spotkania podsumował Wieńczysław Oblizajek Starosta Kolski, a na zakończenie swojej wypowiedzi podziękował wszystkim za przybycie.

 • Wieńczysław Oblizajek Starosta Kolski
 • pani Emilia Dunal – Dyrektor Departamentu Programów...
 • pan Dariusz Młynarczyk – zastępca Dyrektora Departamentu...
 • Krzysztof Grabowski Marszałek Województwa Wielkopolskiego

Liceum Ogólnokształcące z Koła Mistrzem Powiatu w Piłce Siatkowej

 

Dnia 11.02.2015r. w Hali Sportowej ZSEiA odbył się Finał Mistrzostw Powiatu w Piłce Siatkowej Chłopców w roku szkolnym 2014/2015. W turnieju udział wzięły trzy szkoły: LO, ZST i ZSEiA, drużyny  ZSCKU Kościelec i ZSCKR w tym terminie rozgrywały inne zawody szkół rolniczych.

Rozegrano trzy mecze sposobem „każdy z każdym” do trzech wygranych setów. Decydujący mecz o zwycięstwo w zawodach rozegrany został przez drużyny Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Technicznych. Po pierwszych dwóch setach nic nie zapowiadało emocji, a liceum prowadziło w całym meczu wyraźnie. Jednak następne sety przyniosły nagłą zmianę sytuacji na boisku i drużyna ZST wyrównała wynik spotkania na 2:2. Decydujący był set piaty rozegrany systemem „te brek” w którym to od początku do końca swoją wyższość udowodnili zawodnicy LO. Mecz zakończył się wynikiem 3:2 dla ogólniaka. W pozostałych spotkaniach drużyna z ZSEiA uległa 0:3 z ZST i jeszcze raz 0:3 z LO.

Ostatecznie układ miejsc był następujący:

 1. Liceum Ogólnokształcące w Kole
 2. Zespół Szkół Technicznych w Kole
 3. Zespół Szkół Ekonomicznych i Administracyjnych w Kole

Gratulujemy i życzymy sukcesu w Finale Zawodów Rejonowych.

 

źródło: LO w Kole

Spotkanie z seniorami w ramach akcji ,,Bezpieczne życie seniorów"

Mając na uwadze troskę o bezpieczeństwo seniorów, Komenda Wojewódzka Policji opracowała program „ Bezpieczne życie seniorów”, który realizowany jest przy udziale kompetentnych podmiotów i instytucji.

Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Kole włączyła się do realizacji tego programu i na zaproszenie organizatorów, pracownicy  Stacji uczestniczyli w dwóch  spotkaniach.   W dniu 4 lutego   2015 roku w  siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej  przy ul. Poznańskiej 1 W Kłodawie odbyło się spotkanie z seniorami Uniwersytetu III Wieku. Pracownik Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia oraz Higieny Żywności i Żywienia  przeprowadził pogadankę dotyczącą zdrowego stylu życia,  higieny żywności i żywienia, profilaktyki chorób zakaźnych ( grypa) Została omówiona również tematyka szkodliwości palenia tytoniu.    

           W dniu 10 lutego w Miejskim Domu Kultury w Kole odbyło się spotkanie z seniorami Klubu „Stokrotka,” podczas którego odbyła się prelekcja przeprowadzona przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kole Panię Ewę Lewicką  Pracownik OZ i PZ zachęcał seniorów do podejmowania aktywności fizycznej. W spotkaniu wzięła udział Pani Elżbieta Wiśniewska  - instruktorka ZUMBY GOLD. Zajęcia te to doskonała propozycja dla osób po urazach i zabiegach, do chorujących na cukrzycę, nadciśnienie, choroby stawów i dla osób w wieku 50+. Dużym zainteresowaniem cieszył się pomiar ciśnienia.

Łącznie w spotkaniach wzięło udział 100 seniorów.

 

 

Przygotowała: Izabela Kamińska PSSE w Kole

MAŻORETKI W SOSW W KOLE.

 

W dniu 10.02. 2015 uczniów naszej placówki odwiedziła działająca od 10 lat na terenie miasta Koła grupa taneczna Mażoretki.

Od pięciu lat jest prowadzona przez panią Beatę Kołodziejczak, która z radością przyjęła nasze zaproszenie.

Kolskie mażoretki podzielone są na trzy grupy: SENIORKI 10 dziewcząt, JUNIORKI 25 dziewcząt, KADETKI 7 dziewcząt. Wszystkie grupy działają przy MOSiR w Kole a spotykają się raz w tygodniu ( w soboty).

Grupa współpracuje z Miejską Orkiestrą Dętą OSP w Kole uświetniając imprezy zarówno w naszym mieście jak i poza nim takie jak: uroczystość 3 maja, Kryształowe Koło, Święto Strażaka, Wielkopolskie święto mleka, Dożynki, uroczystości 11 listopada, Koncert Noworoczny.

Obecnie planują wyjazd na Mistrzostwa Polski Wschodniej Mażoretek do Poddębic ( kwiecień- maj 2015 r.).

W dniu dzisiejszym uczniowie zostali zapoznani z historią Mażoretek.

Zobaczyli pokaz tańca mażoretkowego, który obejmuje techniki marszu, figury taneczne, prace z pałeczką ( wyrzuty, podrzuty, przerzuty, kręcenie), układ choreograficzny i ćwiczenia akrobatyczne. Obejrzeli barwne stroje i przeszli krótki kurs posługiwania się pałeczką ( kręcenie ósemek i podrzuty).

Uczniowie naszej placówki entuzjastycznie przyjęli występ Mażoretek czego wyrazem były głośne prośby o bis. Dziewczęta wzbudziły podziw całej społeczności szkolnej, która doceniła ich umiejętność tańca z pałeczką, wymagającą wielu ciężkich ćwiczeń i cierpliwości.

Po zakończonym występie grupa została zaproszona na poczęstunek. Pani Beata i Mażoretki obiecały, że jeszcze do nas wrócą.

Zapraszamy i czekamy z niecierpliwością.

 

Tekst: Karolina Krawczyk.

Zdjęcia: Aneta Brdyś.

Konsultacje z zakresu pozyskiwania Funduszy Europejskich

Serdecznie zapraszamy na kolejne indywidualne konsultacje z zakresu pozyskiwania funduszy unijnych w perspektywie 2014 - 2020. Na spotkaniu każdy będzie mógł uzyskać informacje związane z aktualnymi naborami wniosków oraz pozyskiwaniem środków unijnych na rozpoczęcie bądź rozwój działalności gospodarczej. Do Państwa dyspozycji będzie ekspert z Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie.

Konsultacyjne obywają się co 2 tygodnie w każdy czwartek od godz. 13:00 w biurze Pani Poseł Krystyny Łybackiej w Koninie.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 12.02.2015 roku, między godziną 13:00 a 15.00.

W celu umówienia się prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny do asystentki Posła Sylwii Przybyła. /sylwia.przybyla@lybacka.pl/ tel. 509-126-683

 

KONIN

Plac Niepodległości 1 /pokój 7

62 - 510 Konin

 

 

XIII Regionalny Turniej Tenisa Stołowego

Dostrzeganie talentu każdego wychowanka, rozwój i radość z sukcesu to najszczęśliwszy czas nauczycieli. Takie chwile stały się udziałem wychowawców i wychowanków Specjalnych Ośrodków Szkolno - Wychowawczych.

Już trzynasty raz…. 28. stycznia 2015 r. w sali gimnastycznej w Kościelcu odbył się XIII Regionalny Turniej Tenisa Stołowego, który był jednocześnie eliminacjami do wojewódzkiego turnieju w Gnieźnie. W turnieju wzięli udział wychowankowie specjalnych ośrodków szkolno – wychowawczych z Konina, Turku, Rychwała, Słupcy i Koła.

Wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Kole, zdobyli II miejsce (drużynowo) z dorobkiem 13 punktów. Pierwsze miejsce i 15 punktów zdobyła drużyną z Rychwała. Na trzecim miejscu uplasowały się drużyny ze Słupcy i Konina zdobywając 11 punktów.

Największy sukces w tym turnieju osiągnęli wychowankowie SOSW w Kole w kategoriach chłopców. Rewelacją turnieju w kategorii do lat 16, okazał się 14 letni Łukasz Ściśler. Wychowanek z Koła zwyciężył we wszystkich pojedynkach i zdobył złoty medal, wyprzedzając Kamila Krupczyka z Rychwała i Artura Robaka ze Słupcy. Trzeci rok z rzędu, bezkonkurencyjny okazał się Michał Marciniak – aktualny Mistrz Województwa Wielkopolskiego. Wychowanek z Koła również w swojej kategorii zdobył złoty medal, wyprzedzając Piotra Wojdaka i Dawida Kubackiego z Turku. Czwarte miejsce zdobył Paweł Budziński z Koła.

W kategorii dziewcząt do lat 16 zwyciężyła Ewa Bajer z Rychwała przed Nikolą Łopuszyńską i Klaudią Szymczak z Konina. Czwarte miejsce zajęła wychowanka SOSW w Kole Jolanta Jaskólska. W kategorii dziewcząt powyżej lat 16 zwycięzyła Patrycja Wolicka z Rychwała przed Renatą Kosińską ze Słupcy i Martą Łopuszyńską z Konina.

Uczestnicy Turnieju otrzymali pamiątkowe medale, nagrody i dyplomy oraz okazałe puchary w klasyfikacji drużynowej ufundowane przez Wójta Gminy Kościelec Dariusza Ostrowskiego. Organizatorzy Turnieju Pani Elżbieta Budzińska, Piotr Mroczkowski i Andrzej Sikorski podziękowali uczestnikom za udział, a opiekunom za przygotowanie zawodników i życzyli powodzenia w Mistrzostwach Województwa Wielkopolskiego w Gnieźnie. Julian Bałdyka i Paweł Grabarczyk dbali o oprawę techniczną i informatyczną. Trenerów w opiece nad zawodnikami z kolskiego ośrodka wspierała Małgorzata Kolasa.

Informacja wytworzona przez: p. Anetę Brdyś nauczyciela Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Kole.

KLUB PANCERNIKA

Dzięki współpracy drużyny SKO z naszej placówki z PKO Bank Polski oddział 1 w Kole, w dniu 28 stycznia br. odbyło się spotkanie dla wychowanków SOSW w ramach programu „Klub Pancernika.” Zaproszeni goście – Pan Pancernik (w tej roli p. Marcin Stachowiak) oraz p. Andżelika Gutowska – opiekunowie SKO z ramienia PKO Bank Polski oddział 1 w Kole, zapoznali naszych podopiecznych z podstawowymi zasadami bezpiecznego korzystania z usług bankowości internetowej oraz portali społecznościowych w Internecie. Po ważnej i pouczającej lekcji przyszła pora na wspaniałą zabawę z Panem Pancernikiem – wspólne tańce, zabawa w berka oraz naśladowanie gestów i ruchów. Na zakończenie spotkania odbyła się sesja zdjęciowa z Pancernikiem – indywidualna i grupowa.

Dziękując naszym gościom za spotkanie przekazaliśmy im jednocześnie zaproszenie do ponownych odwiedzin z Żyrafą Lokatką.

 

Informacja wytworzona przez: p. Anetę Brdyś nauczyciela Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Kole.

Prezent dla Domu Pomocy Społecznej w Kole

20 łóżek pielęgnacyjnych, 8 materacy, 5 szafek przyłóżkowych oraz inny używany drobniejszy sprzęt medyczny, lecz nadal w świetnym stanie, dotarł z Niemiec kilka dni temu do Państwowego Domu Pomocy Społecznej w Kole przy ul. Poniatowskiego. To kolejny już dar serca dla mieszkańców naszego miasta i powiatu od życzliwych nam przyjaciół z Niemiec, przekazany z inicjatywy Adama Malińskiego.

Po zrealizowaniu dwóch transportów – łącznie 73. specjalistycznych łóżek, materacy i szafek dla Szpitala Powiatowego w Kole oraz przywiezieniu kolejnych 48. łóżek dla Ośrodka Pomocy Społecznej w Kłodawie, do Adama Malińskiego, byłego mieszkańca Kłodawy, który z potrzeby serca i całkowicie bezinteresownie koordynuje akcję pozyskania sprzętów z likwidowanej niemieckiej kliniki w Northeim, zadzwoniła wicedyrektor SPZOZ w Kole Iwona Wiśniewska z informacją, że sąsiadujący ze szpitalem Dom Pomocy Społecznej w Kole także potrzebowałby łóżek pielęgnacyjnych.

Adam Maliński w tym czasie miał częsty kontakt z dr. Hansem Helmutem Koehnem, aby mieć rozeznanie w sytuacji w dawnej klinice Helios w Northeim. Dr Koehn potwierdził, że widział tam jeszcze 5 łóżek. Wtedy polski koordynator poprosił dr. Koehna o wizytę w gmachu dawnej kliniki i przeprowadzenie rozmów z administracją, by dowiedzieć się czy są jeszcze w pomieszczeniach byłej kliniki łóżka i inne sprzęty.

Była obawa, że prośby z kolskiego Domu Opieki nie da się już spełnić, bo wcześniej przecież Pan Adam pozyskał dla Koła i powiatu kolskiego aż 120 łóżek i tak wiele innego sprzętu, a jednak cały czas nie tracił  nadziei, cierpliwie czekając na wiadomości z Northeim. O przebiegu akcji zdobywania łóżek na bieżąco była informowana dyrekcja PDPS w Kole. Jak wspomina dziś, już po wszystkim, dyrektor Domu Pomocy Mariola Frankowska-Rabsztyn, telefony aż grzały się – odbyła z Adamem Malińskim około 50 rozmów telefonicznych. Uzgodnienia i decyzje trzeba było podejmować na bieżąco i szybko, bo chętnych na ten sprzęt było bardzo wiele instytucji z całej Europy.

16 stycznia dr Koehn, Gerd Rosenberg i Jurgen Sott przeszukali część pomieszczeń kliniki, znajdując jeszcze kilka łóżek. W poniedziałek dr Koehn i Gerdem Rosenberg przygotowali łącznie 17 łóżek. O wciąż zmieniającej się sytuacji Pan Adam  informował PDPS w Kole i chwilę później została podjęta decyzja o załatwieniu transportu dla sprzętu. Pozostał jeszcze do rozwiązania problem, kto pomoże załadować ciężkie łóżka pielęgnacyjne. Po raz kolejny nieoceniony okazał się tu pastor Helmut Brauer z Lubeki, który telefonicznie poprosił o udzielenie pomocy przez wolontariuszy z Johanniter Unfall Hilfe w Northeim. Także Arnold Friedrich von Zepelin potwierdził swą gotowość. Dodatkowo w nocy z 20 na 21 stycznia do Niemiec wyjechała z Obornik pod Poznaniem grupa wolontariuszy wraz Adamem Malińskim, która na miejscu pomogła w koordynacji transportu.

W piękne środowe przedpołudnie podjechał przed gmach starego szpitala mikrobus z oznakowaniem Joannitów i stawiła się siódemka niemieckich wolontariuszy. W oczekiwaniu na samochód ciężarowy wspólnie zwiedzano potężny labirynt sal i korytarzy dawnej niemieckiej kliniki, w których już pracują ekipy demontażowe przygotowujące obiekt do całkowitego wyburzenia, gdyż od 15 grudnia klinika Helios w Northeim przeniosła się do całkowicie nowej siedziby poza centrum miasta.
W Niemczech budynki szpitalne są użytkowane nie więcej niż kilkadziesiąt lat (około 30-40), a następnie placówka przenosi się do nowej siedziby, a stary gmach jest całkowicie niszczony, bo jego mury przesiąknięte są wirusami i bakteriami. W Polsce szpitale i kliniki często funkcjonują w swoich historycznych budynkach, które bywa, że mają nawet ponad 100 lat. Nikt nie zwraca na to uwagi jak długo działa w nich placówka.

Sprawie i szybko przebiegła akcja załadunku 20. łóżek pielęgnacyjnych (znaleziono ich jeszcze kilka w trakcie zwiedzania ogromnego obiektu) oraz bardzo użytecznych 5. szafek dla pacjentów i 8. materacy. Tyle udało się pozyskać.

Na pamiątkę dobrej wspólnej pracy wykonano zdjęcia grupowe, a Adam Maliński, dziękując za trud pomocy, przekazał gospodarzom pyszne polskie jabłka oraz regionalne wyroby spożywcze. Podziękowania otrzymali również: Frenk Winkler za życzliwe podejście dla potrzeb DPS w Kole oraz niemieccy wolontariusze: dr Hans Koehn i Gerd Rosenberg. Wspomniano także nieobecną z powodu obowiązków zawodowych Barbel Lange Rexhepi, która przed rokiem przyczyniła się do tego sukcesu współpracy Northeim- Koło.

W piątek, 23 stycznia br., od wczesnych godzin rannych pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Kole przy ul. Poniatowskiego 21 w gotowości oczekiwali na przybycie transportu z kliniki Helios w Northeim. O godz. 7.00 rano na teren placówki, która opiekuje się także wieloma osobami przewlekle somatycznie chorymi, leżącymi, wjechał samochód ciężarowy, w którym znajdował się niezbędny dla podopiecznych placówki sprzęt z wyposażeniem.

Dzięki życzliwości Stanisława Opasa – właściciela firmy P.P.H.U. VITRO z Koła, który użyczył wózka widłowego z pracownikiem do jego obsługi, w krótkim czasie, sprawnie i pomyślnie udało się zakończyć cały rozładunek.

- Otrzymany specjalistyczny sprzęt i jego wyposażenie jest w bardzo dobrym stanie. Będzie on stanowił nieocenione wsparcie dla osób niesamodzielnych - mówi dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Kole Mariola Frankowska-Rabsztyn – Cała społeczność Domu Pomocy Społecznej w Kole pragnie serdecznie podziękować i przekazać wyrazy wdzięczności inicjatorowi, realizatorowi i koordynatorowi całego przedsięwzięcia Panu Adamowi Malińskiemu za jego wielkie serce, udzielone wsparcie oraz za ogromne zaangażowanie i daleko idącą pomoc w pozyskaniu sprzętu, który znacznie przyczyni się do polepszenia poziomu funkcjonowania i jakości życia Mieszkańców DPS. Słowa podziękowania kierujemy również do wszystkich Ludzi Dobrej Woli, którzy uczestniczyli w całym tym przedsięwzięciu z terenu Niemiec, jak również z Polski. Dziękujemy, cytując Mieszkańców DPS : „za cudowny prezent na Dzień Babci i Dzień Dziadka”, które akurat w tym czasie przypadały.

Informacji udzielił: Adam Maliński

Źródło: www.kurier-kolski.pl

Nabór do komisji konkursowej

Wydział Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Kole zaprasza do zgłaszania kandydatur do udziału w komisji konkursowej opiniującej oferty złożone w otwartym konkursie ofert na wykonanie przez organizacje pozarządowe oraz podmioty zgodnie z ustawą o pożytku publicznym i o wolontariacie zadań publicznych w roku 2015.

Transport medyczny dla Gminy Kłodawa

Na terenie starego gmachu kliniki Helios w Northeim (Niemcy) znajduje się jeszcze kilkadziesiąt łóżek pielęgnacyjnych w doskonałym stanie, które można pozyskać dla chorych obłożnie osób potrzebujących opieki w powiecie kolskim.

Obchody wyzwolenia miasta Koła

Na Cmentarzu Wojennym w Kole w dniu 20 stycznia br. z racji przypadającej 70. rocznicy wyzwolenia miasta Koła uczczono pamięć poległych żołnierzy. Z tej okazji wiązanki kwiatów złożyły władze powiatowe oraz miejskie, a także przedstawiciele stowarzyszeń, instytucji i partii politycznych. Oprócz wiązanek uczestnicy zapalili znicze przy pominiku pamięci.

 • fot. M.Chojnacki
  fot. M.Chojnacki
 • fot. M. Chojnacki
  fot. M. Chojnacki
 • fot. M.Chojnacki
  fot. M.Chojnacki
 • fot. M. Chojnacki
  fot. M. Chojnacki

XXIII Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia

W Liceum Ogólnokształcącym w Kole w dniu 19 stycznia 2015 roku odbyła się XXIII Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia. Do organizacji włączyło się również Starostwo Powiatowe w Kole, które ufundowało dwie pierwsze nagrody dla zwycięzców obydwóch kategorii. W olimpiadzie udział wzięło 13 uczestników w wieku 13 – 19 lat z terenu powiatu kolskiego.

Piękny dar serca z Niemiec dla szpitala powiatowego w Kole!

         Dzięki wielkiej życzliwości, zaangażowaniu i dużemu wkładowi pracy naszego rodaka z powiatu kolskiego, byłego mieszkańca Kłodawy, Pana Adama Malińskiego, z wykształcenia historyka, który utrzymuje przyjacielskie kontakty z niemieckimi sąsiadami, udało się pozyskać dla Szpitala w Kole niezwykły dar: idealne łóżka i materace szpitalne, szafki przyłóżkowe oraz sporo innego sprzętu pomocnego w kolskiej placówce. W pozyskaniu i przywiezieniu mebli szpitalnych z Niemiec do Koła wielkimi TIR-ami pomagali polscy i niemieccy wolontariusze oraz dyrekcja kolskiego Szpitala.

Gdy rok temu pochodzący z Kłodawy były profesor historii miejscowego Liceum – Adam Maliński (obecnie od wielu już lat mieszkający pod Poznaniem, ale utrzymujący żywe kontakty zarówno z całym powiatem kolskim, jak również z wieloma przyjaciółmi w Niemczech), dowiedział się, że w niemieckim mieście Northeim odbędzie się przeprowadzka tamtejszego szpitala do nowej siedziby, natychmiast pomyślał, że warto pozyskać dla szpitala powiatowego w Kole nowoczesne, choć używane, ale w ciągle w świetnym stanie i wysokiej jakości wyposażenie, które będzie przy tej okazji zmieniane na nowe.

Pan Adam skontaktował władze kolskiego Szpitala: dyrektor Barbarę  Graczyk-Malińską oraz jej zastępcę Iwonę Wiśniewską z przedstawicielami niemieckiej kliniki Helios. Między placówkami rozpoczęła się intensywna korespondencja. Nad realizacją pomysłu czuwali ze strony niemieckiej Barbel Lange i dr Hans Helmut Koehn.

Jak podkreśla w rozmowie z nami Adam Maliński (zbieżność nazwisk z dyrektorką kolskiego Szpitala jest przypadkowa, nie jest to rodzina), zdobycie sprzętu z Niemiec było bardzo trudnym zadaniem, bo starało się o niego aż 11 różnych placówek z całej Europy. Tym większe wyrazy podziękowania należą się w tym miejscu naszym przyjaciołom z Niemiec, w tym wolontariuszom, którzy pomagali pozyskać meble szpitalne, a potem czynnie pomagali w ich załadunku do wielkich TIR-ów, którymi przewieziono je do Koła. Na zdjęciu tytułowym od lewej stoją: Andrzej Chrzan, pan Fruehauf (zastępujący pana Winklera z administracji niemieckiej kliniki), Iwona Wiśniewska, pracownik logistyki kliniki w Northeim, dr Hans Helmut Koehn, Florian Lange, Adam Maliński i Piotr Wiśniewski.

Pierwszy transport darów dotarł do Szpitala w Kole w przeddzień Wigilii Bożego Narodzenia. Był to wymarzony prezent bożonarodzeniowy dla tej placówki. Drugi transport przyjechał kilkanaście dni później, na początku stycznia br. Sprzęt niemal natychmiast, po odpowiednim umyciu i odkażeniu, trafił na kolskie oddziały.

W Niemczech załadunkiem mebli i innych sprzętów do samochodów zajmowali się ludzie dobrej woli z obu krajów, wolontariusze i pracowniki kliniki, a w Kole rozładowali je już pracownicy kolskiego Szpitala. Choć używane, to jednak ciągle w idealnym stanie, zdecydowanie lepszym, niż te dotychczas znajdujące się w kolskiej lecznicy, które były już bardzo stare i wyeksploatowane. Ten dar to piękny, funkcjonalny i niezwykle drogi sprzęt medyczny, na zakup którego kolskiego szpitala nie byłoby jeszcze długo stać.

- Wspaniale funkcjonowało to nasze polsko-niemiecko współdziałanie. Dzielnie pomagał silny fizycznie 17.letni Florian Lange. Nie zabrakło też dra Hansa Koehna i innych wolontariuszy - mówi Adam Maliński.

Jak poinformowała nas zastępca dyrektora Szpitala w Kole Iwona Wiśniewska, która dwukrotnie jeździła do Niemiec i osobiście uczestniczyła w załadunku darów do wielkich samochodów, do kolskiej placówki trafiły łącznie aż 73 łóżka szpitalne (pielęgnacyjne, elektryczne i hydrauliczne), 79 materacy łóżkowych, 35 przyłóżkowych szafek kontenerowych oraz różnego rodzaju drobny sprzęt. Meble i sprzęt zostały już przekazane do użytkowania przede wszystkim na oba Oddziały Wewnętrzne kolskiej lecznicy, gdzie już dobrze służą pacjentom.

Inicjator całego przedsięwzięcia Adam Maliński prosił nas o wyraźne podkreślenie „idealnej, skutecznej i bardzo życzliwej” współpracy z dyrekcją Szpitala w Kole: Barbarą Graczyk-Malińską oraz Iwoną Wiśniewską, dzięki czemu całą akcję udało się przeprowadzić nie tylko sprawnie, ale i efektywnie.

- Wyrażam wielki szacunek i podziękowanie nie tylko dyrekcji Szpitala w Kole oraz polskim i niemieckim wolontariuszom, ale także Andrzejowi Chrzanowi, który nie żałował swojego czasu i energii, i doskonale pełnił zadania wolontariusza, tłumacza oraz kierowcy podróżując dwukrotnie z Koła do Northeim. Radość dzielona to radość podwójna. Osobiście bardzo się cieszę, że dany  był mi zaszczyt  współuczestniczenia w  dziele skutecznej pomocy dla kolskiego szpitala, w którym urodziłem się 6 sierpnia 1961 roku. Uczucie do najbliższej Ojczyzny zawsze zobowiązuje! - powiedział Adam Maliński.

Należy jeszcze raz podkreślić, że wartość przywiezionego do Szpitala w Kole sprzętu jest ogromna! Tak wysokiej jakości nowe meble szpitalne są niesamowicie drogie i długo jeszcze nie byłoby stać naszej placówki na taki zakup, a przecież różnorodnych innych potrzeb ciągle jest wiele.

Ale to jeszcze nie koniec pomocy naszego rodaka Adama Malińskiego i jego niemieckich przyjaciół dla placówek z Koła i powiatu kolskiego. Już wkrótce napiszemy o kolejnych transportach darach, które częściowo już do nas dotarły, a kolejne są w drodze.

 

Źródło: kurier-kolski.pl

Wielki sukces LO w Kole

Jesteśmy świadkami niecodziennego osiągnięcia uczniów klasy o profilu matematyczno – fizyczno – informatycznym (IIe) z Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole.

XII Noworoczny Koncert Orkiestry Dętej OSP

Już XII raz mogliśmy być świadkami koncertu noworocznego w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP z Koła, który odbył się 5 stycznia br. w sali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kole. Koncert uświetnił duet Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza. W trakcie koncertu uhonorowany został debiut prezesa orkiestry Pana Jerzego Budki. Z tej okazji wicestarosta Marek Banaszewski wręczył serdeczne gratulacje z okazji 50 lecia działaności artystycznej Panu Jerzemu i życzył dalszych sukcesów w życiu zawodowym oraz osobistym. Koncert wywołał wśród jego uczestników pozytywny odbiór.

23 FINAŁ WOŚP

11 stycznia br. odbędzie się wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Będzie to 23. finał WOŚP, którego główna impreza odbędzie się w mieście Kole przy ul. Prusa. Kolski sztab swoją siedzibę ma już od wielu lat w budynku Starostwa Powiatowego w Kole, przy ul. Sienkiewicza 21/23. Szczegóły finału znajdują się na plakacie.

http://www.e-kolo.pl/uploads/news/plakat_wosp_2014.jpg

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzwdzonym Przestępstwem

Informujemy, iż w związku z ,,Tygodniem Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem"      w Prokuraturze Rejonowej w Kole w dniach od 23-28 lutego 2015 r. pełnione będą dużury przyjęć w godzinach urzędowania jednostki.

Informacja o pełnionych dyżurach przyjęć w dniach od 23 do 28 lutego 2015 r. została umieszczona na tablicy ogłoszeń Prokuratury Rejonowej w Kole oraz na drzwiach wejściowych.

 

 

 

 

 

 

Źródło informacji:

Prokuratura Rejonowa w Kole

Informacja o pomocy prawnej dla cudzoziemców przebywających na terytorium RP

 Helsińska Fundacja Praw Człowieka informuje iż, realizuje obecnie projekt "Po stronie dialogu - promowanie integracji w społeczeństwie przyjmującym", w ramach którego świadczona jest pomoc prawna i integracyjna cudzoziemcom, którzy przebywają na terytorium RP legalnie i nieprzerwanie co najmniej 12 miesięcy i posiadają perspektywę przedłużenia pobytu. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich i budżetu państwa.

 

Prawnicy przyjmują cudzoziemców w siedzibie Fundacji (ul. Zgoda 11, 00-018 Warszawa, pokój 413, piętro 4) podczas dyżurów.

Można się z nimi kontaktować także:

- telefonicznie pod numerem: (48 22) 556 44 66,

- mailowo refuqees@hfhr.org.pl

- za pośrednictwem faksu: (48 22) 556 44 51 lub 50.

 

W ramach projektu wyprodukowano również materiały informacyjne dla cudzoziemców:

ulotki komiksowe i filmy wideo poruszające istotne dla nich kwestie.

Komiksy i filmy w 6 wersjach językowych (polskiej, angielskiej, ukraińskiej, rosyjskiej, wietnamskiej i chińskiej) znajdą Państwo na naszej stronie internetowej: www.programy.hfhr.pl/dialog.

 

Źródło informacji:

Marta Szczepanik

Program Pomocy Prawnej dla Uchodźców i Migrantów

 

Helsińska Fundacja Praw Człowieka

 ul. Zgoda 11

 00-018 Warszawa

tel. (22) 556 44 66

fax. (22) 556 44 51

Legal Assistance to Refugees and Migrants Helsinki Foundation for Human

Rights ul. Zgoda 11

00-018 Warsaw

Poland

ph. (48) 22 556 44 66

fax. (48) 22 556 44 51

Stowarzyszenie Polaków Poszkodowanych

Zarząd Oddziału Terenowego Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę (SPP) Oddział w Koninie zawiadamia, że z dniem 31 grudnia 2014 roku kończy swą działalność statutową i przekazuje dotychczasowe obowiązki w służbie poszkodowanym z dniem 1 stycznia 2015 roku Zarządowi Oddziału Wojewódzkiego Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę w Poznaniu z siedzibą przy Alejach Niepodległości nr 16/18, nr telefonu (61) 854-15-28.

Członkowie Stowarzyszenia i sympatycy w potrzebach informacyjnych mogą się kontaktować od Nowego Roku 2015 pod wyżej wymienionym adresem.

Prezes Oddziału Terenowego w Koninie Jerzy Majewski

BEZPŁATNE SPOTKANIE związane z aktualnymi naborami wniosków oraz pozyskiwaniem środków unijnych na rozpoczęcie bądź rozwój działalności gospodarczej.

 

W CZASIE SPOTKANIA W BIURZE PANI POSEŁ KRYSTYNY ŁYBACKIEJ

BĘDZIE DO PAŃSTWA DYSPOZYCJI KONSULTANT Z AGENCJI ROZWOJU REGIONALNEGO.

 

W CELU UMÓWIENIA SIĘ PROSIMY O WCZEŚNIEJSZY KONTAKT TELEFONICZNY DO PANI SYLWII PRZYBYŁY.

 

SYLWIA PRZYBYŁA – ASYSTENT POSŁA  SYLWIA.PRZYBYLA@LYBACKA.PL   tel. 509-126-683

KONIN, ul. PLAC NIEPODLEGŁOŚCI 1/POKÓJ 7
62 – 510 KONIN

Nowy ADRES BIPu

Z dniem 1 stycznia 2015 roku jest nowy adres internetowy BIPu POWIATU KOLSKIEGO http://www.bip.starostwokolskie.pl/

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.