Starostwo Powiatowego w Kole

Unia Europejska

Treść strony

Akcja ogólnopolska „Czytające szkoły”

Akcja ogólnopolska „Czytające szkoły”
 pod tytułem „Czytam, więc jestem – wiem, rozumiem, myślę”
w Liceum Ogólnokształcącym w Kole.

            Jedna z naszych uczennic napisała, że „Życie bez czytania nie ma w ogóle sensu”.
Cóż można dodać do tych słów? Ujmują one najcelniej ideę akcji o nazwie „Czytające szkoły”, która była realizowana w naszym liceum. Organizatorzy i popularyzatorzy tego przedsięwzięcia są przekonani, że „czytanie jest (...) najskuteczniejszym sposobem wychowania człowieka samodzielnie myślącego, posiadającego wiedzę i umiejętność jej poszerzania, kulturalnego, etycznego, z wyobraźnią, który umie sobie radzić w życiu przy pomocy rozumu, a nie przemocy”.

Polskie szkoły, które wprowadziły głośne czytanie, obserwują m.in.:

 1. poprawę poziomu wypowiedzi ustnych i pisemnych uczniów;
 2. wzrost zrozumienia tekstów i poleceń do nich;
 3. większą skłonność uczniów do refleksji i krytycznego myślenia;
 4. wzrost czytelnictwa;
 5. powstawanie więzi pomiędzy uczniami i nauczycielami.

 

Program „Czytające szkoły” ma też na celu przeciwdziałanie tendencji do ubożenia języka polskiego. Kontakt z żywym słowem wypiera telewizja i Internet. W efekcie młodzi ludzie coraz gorzej znają język ojczysty, a co za tym idzie – mniej czytają, ponieważ czytanie niezrozumiałych słów i zdań jest dla nich trudne, a jednak młodzież powinna czytać – jak słusznie twierdzą organizatorzy akcji, ponieważ: „Mądre książki są też nośnikami ważnych, uniwersalnych wartości moralnych”. Czytanie uczy (...) odróżniania dobra od zła.
Jest to szczególnie ważne w dzisiejszym świecie zdominowanym przez agresywne wzorce masowej kultury i pogoń za pieniądzem.

            Nasza szkoła włączyła się do tej akcji z przekonaniem, że jest ona jedną z tych, które mają tak głęboki sens, iż nie można przejść obok nich obojętnie. W każdą środę młodzież spotykała się w świetlicy szkolnej na wspólnym, głośnym czytaniu. Organizatorki i uczniowie zdecydowali, że skupimy się na lekturze wybranych tekstów z literatury polskiej i obcej
z ostatnich kilkunastu lat, czyli napisanych już w XXI wieku. Chodziło nam bowiem
o przybliżenie młodzieży utworów najnowszych, bardzo często wyróżnionych prestiżowymi nagrodami literackimi, a których nie obejmuje szkolny kanon lektur podstawowych. Daje to możliwość niwelacji różnicy między tym, co się dzieje we współczesnym życiu kulturalnym
i literackim, a tym, co prezentuje się w ramach obowiązującego programu nauczania na lekcjach języka polskiego oraz wiedzy o kulturze.

Uczniowie bardzo chętnie włączali się w przygotowania do środowych spotkań z książką, które często zyskiwały interesującą oprawę graficzną, muzyczną czy aktorską.

 

A oto lista książek, których fragmenty były czytane w tym roku szkolnym:

 1. Karol Modzelewski „Zajeździmy kobyłę historii”
 2. Joanna Bator „Ciemno, prawie noc”
 3. Marek Bieńczyk „Książę w cukierni”
 4. Marek Bieńczyk „Książka twarzy”
 5. Dorota Masłowska „Paw królowej”
 6. Jessie Burton „Miniaturzystka”
 7. Wojciech Kuczok „Gnój”
 8.  Stanisław Barańczak „Wiersze”
 9. Tadeusz Konwicki „Mała apokalipsa”
 10. Paweł Huelle „Weiser Dawidek”
 11. Czesław Miłosz, Jan Twardowski – Boże Narodzenie w poezji
 12.  Papusza „Wiersze”
 13. Jacek Kaczmarski – poezja zaangażowana
 14. Kobieta – muzą mistrzów” - poezja współczesna o kobiecie
 15. Ignacy Karpowicz „Sońka”
 16. Jan Paweł II „Pamięć i tożsamość”
 17. Zygmunt Miłoszewski „Ziarno prawdy”
 18. Wiesław Myśliwski „Traktat o łuskaniu fasoli”
 19. Eustachy Rylski „Obok Julii”
 20. Małgorzata Halber „Najgorszy człowiek na świecie”
 21. „O nas poetach” – prezentacja twórczości własnej naszych uczniów” (Magdalena Komudzińska, Izabela Pawłowska, Bartłomiej Woziński).

 

Mamy nadzieję, że po wakacjach znowu spotkamy się w naszej świetlicy, koniecznie w środę, bo taka była intencja wypowiedzi Magdy z Ib podczas ostatniego wspólnego  czytania.

Organizatorki:

Bożena Zduńczyk

Joanna Kwiatkowska

Halina Szmydt-Kabacińska

     przy współpracy Macieja Stołowskiego

 • autor: LO w Kole

Dzieci ze SOSW w Kole na wycieczce Powidz - Rogowo

24 czerwca nasi uczniowie wzięli udział w wycieczce szkolnej do Jednostki Wojskowej
w Powidzu i do Parku Dinozaurów w Rogowie. Na terenie jednostki zwiedziliśmy lotnistko, mieliśmy możliwość wejść do samolotu i zasiąść za sterami C 130 Herculesa oraz Mig- 29 a także śmigłowca
Mi-17. Pogoda pozytywnie nas zaskoczyła i mogliśmy zobaczyć startujące i lodujące samoloty oraz śmigłowiec co było dla nas ogromnym przeżyciem. Poruszając się po terenie jednostki mogliśmy zobaczyć różne pojazdy wojskowe, a nawet wozy strażackie. Duże wrażenie zrobiła na nas również wizyta u sokolnika, który szczegółowo wyjaśnił nam na czym polega jego praca i  jak wielką rolę na lotnisku pełnią sokoły. Bardzo dziękujemy Pani kpr. Monice Koneckiej i Panu sierż. Dariuszowi Matyji za pomoc, czas i wielkie zaangażowanie poświęcone nam podczas wycieczki.

Po emocjonującym pobycie w Powidzu udaliśmy się do Rogowa aby stanąć oko w oko
z prehistorycznymi stworami. Wraz z Panią przewodnik zwiedzaliśmy Zaurolandię i poznawaliśmy róże gatunki dinozaurów i innych stworzeń żyjących w tym okresie.

Po części teoretycznej i spacerze alejkami parku oraz brzegiem jeziora, przyszedł czas na zajęcia artystyczne. Pierwsza grupa tworzyła projekt koszulek, które następnie własnoręcznie malowała. Pozostali uczniowie wcielili się w geologów paleontologów. Wszystkie zajęcia sprawiły nam całe mnóstwo radości, a w nagrodę mogliśmy pobawić i się i zrelaksować na dinozaurowym placu zabaw.

 

Tekst: Patrycja Trafna.

Zdjęcia: Aneta Brdyś.

Ewa Ochędalska bohaterką prezentowanej w Poznaniu wystawy i gry miejskiej

Opisana przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Kłodawie w ramach projektu „eSzkoła Wielkopolska – Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan” Ewa Ochędalska została jednym z bohaterów prezentowanej w centrum Poznania wystawy i gry miejskiej.

„eSzkoła Wielkopolska – Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan” to projekt, w ramach którego uczniowie wielkopolskich szkół wybierali lokalnych bohaterów, którzy ich zdaniem powinni znaleźć się w wirtualnej encyklopedii prezentującej mieszkańców gmin naszego województwa. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kłodawie wybrali i opisali Ewę Ochędalską – animatorkę życia kulturalno-społecznego oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury.

Biogram Ewy Ochędalskiej zaprezentowano w ramach odbywającej się w Poznaniu wystawy oraz towarzyszącej jej gry miejskiej. Każdy, kto obejrzy wystawę i odpowie na pytania związane  z życiem jej bohaterów, może wygrać lody w lodziarni przy ul. Wronieckiej 17 w Poznaniu.

Wystawa przedstawiająca wybrane dwadzieścia postaci z Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan znajduje się w siedmiu lokalizacjach w centrum Poznania:

 • ul. Góra Przemysła / ul. Franciszkańska
 • Zielone Ogródki im. Zbigniewa Zakrzewskiego u zbiegu ulic: Strzeleckiej, Zielonej i Długiej
 • ul. Wrocławska / ul. Podgórna
 • Skwer Romana Wilhelmiego u zbiegu ul. 23 Lutego i ul. Masztalarskiej
 • Aleje Marcinkowskiego / ul. 23 Lutego (przy Restauracji Pekin)
 • ul. Garbary / ul.Stawna
 • Lodziarnia, ul. Wroniecka 17

W każdej z lokalizacji zaprezentowane są biogramy trzech postaci.

- Wystawa i gra miejska CDEWto elementy podsumowania trwającego dwa lata projektu Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan. Bardzo zależało nam na tym, aby w przestrzeni miejskiej Poznania pokazać choćby część efektów pracy uczniów związanej z poznawaniem i opisywaniem lokalnych osobistości– mówi Ryszard Stefanowski, Prezes Zarządu Fundacji eSzkoła, partnera projektu.

W ramach projektu uczniowie z 226 wielkopolskich gmin wybrali postać ze swojego regionu i stworzyli jej biogram, który znalazł się w pierwszej w Polsce stworzonej przez uczniów wirtualnej encyklopedii. Znaleźli się w niej bibliotekarze, sportowcy, dyrektorzy szkół, przedwojenni gospodarze, społecznicy czy lokalni politycy. Zarówno powszechnie znani Wielkopolanie, jak i osoby, których sława nie wykracza poza granice gminy, w której żyli lub wciąż mieszkają. Gra i wystawa mają przybliżyć znane postaci z regionu oraz promować wirtualną encyklopedię znajdującą się pod adresem www.encyklopediawielkopolan.pl.

Nad opracowaniem biogramu Ewy Ochędalskiej pracowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kłodawie w składzie: Martyna Zwolińska, Magdalena Banasiak, Wiktoria Stegienda, Zuzanna Rogaczewska, Dominika Zakrocka, Wiktoria Czupryniak pod kierunkiem Olgi Kuśmierkiewicz-Rogaczewskiej.

Wystawa trwa od 23 do 28 czerwca 2015 roku.

DZIECI ZE SOSW W KOLE W CARRFOUR

W dniu 18.06.2015 r. dzieci ze SOSW w Kole wystąpiły w Carrfour z okazji ponownego otwarcia sklepu.

Dzieci zaprezentowały przedstawienie słowno- muzyczne pt. ,, Zakochane parasole".

W repertuarze zaprezentowanym przez dzieci znalazły się piosenki pt."Parasolki","Kawiarenki", "Czy ten Pan i Pani ", "Deszczowa piosenka", "Śniadanie do łóżka", "Zawsze z Tobą chciałbym być".

W trakcie występów obecne były dzieci z Przedszkola nr 3 w Kole oraz Tęczowego Przedszkola.

Wszystkim występy  bardzo się podobały czego dowodem były głośne brawa oraz zainteresowanie ze strony klientów sklepu. Występom towarzyszyły nawet łzy wzruszenia co jest bardzo motywujące dla naszych artystów i ich opiekunów, którzy przygotowali dzieci do występów.

Na koniec dzieci otrzymały od kierownictwa Carrfour słodki poczęstunek oraz paczki ze słodyczami.

BARDZO DZIĘKUJEMY KIEROWNICTWU Carrfour Paniom: Renacie Dawid, Jolancie Bącela, Bożenie Onderskiej za  hojność i szczodrość.

 

Podziękowania również dla opiekunów, którzy przygotowali dzieci do występów:

Pani Milenie  Nowackiej - Żylińskiej

Pani Alicji Potockiej

Pani Wiolettcie Świder

Pani Joannie Pietrzak

Pani Hannie Kapuścińskiej

 

TEKST: ZESPÓŁ DZIAŁAŃ TWÓRCZYCH

Festyn Rodzinny pn.,,NOC ŚWIĘTOJAŃSKA"

W załączeniu  plakat dotyczący festynu rodzinnego „Noc Świętojańska” skierowanego do społeczności lokalnej i służącego integracji środowiska.
 

 

Autor: ZSEA w Kole

Pani Teresa Kaszyńska

I Turniej bowlingowy Klubu Olimpiad Specjalnych

 

Po 6 miesiącach intensywnych treningów, które odbywały się raz w tygodniu na kręgielni „Czwórka bowling.pl” w Kole, zostały  rozegrane zawody bowlingowe. W zawodach uczestniczyli zawodnicy Klubu Olimpiad Specjalnych  przy SOSW w Kole wraz z  rodzicami. W czasie sportowej rywalizacji wyłoniono zwycięzców.

Grupa - rodzice:

1 miejsce Leszek Kwiatkowski – 93 pkt.

2 miejsce Anna Jankowska – 80 pkt.

3 miejsce Aneta Łozowicz – 74 pkt.       

4 miejsce Marta Ciemna – 71 pkt.

5 miejsce Anna Barba – 60 pkt.

Grupa – dzieci starsze:

1 miejsce Mateusz Najdiuk – 87 pkt.

2 miejsce Alessio Barba – 81 pkt.

3 miejsce Monika Kwiatkowska – 67 pkt.

Grupa – dzieci młodsze:

1 miejsce Kacper Jankowski – 75 pkt.

2 miejsce Amelka Wardzińska – 34 pkt.

3 miejsce Patryk Ciemny – 27 pkt.

4 miejsce Dominika Supeł – 26 pkt.

5 miejsce Julka Łozowicz – 17 pkt.

 

Trenerzy/opiekunowie: Piotr Mroczkowski, Mariola Mroczkowska.

Konkurs pt.,,Inicjał mojego imienia "

001 nagroda główna - Alicja Sołtysiak kl.VI, Szkoła Podstawowa nr 1 w Kole

002 nagroda główna - Łukasz Peciak kl.II, Szkoła Podstawowa nr 5 w Kole

003 nagroda główna - Martyna Zaczek kl.I, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Grzegorzewie

004 wyróżnienie – Dominik Furmański kl.V, Szkoła Podstawowa w Kiełczewie

005 wyróżnienie – Letycja Łojewska kl.V, Szkoła Podstawowa w Kiełczewie

006 wyróżnienie – Kuba Nuszkiewicz kl.I, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Grzegorzewie

007 wyróżnienie – Adam Żelaszkiewicz kl.IV, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Grzegorzewie

008 wyróżnienie – Natalia Czekalska kl.I, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Grzegorzewie

009 wyróżnienie – Julia Kwiatkowska kl.I, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Grzegorzewie

010 wyróżnienie – Nikola Tomaszewska kl.I, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Grzegorzewie

011 wyróżnienie – Paulina Kołodziejczak kl.V, Szkoła Podstawowa nr 5 w Kole

012 wyróżnienie – Olaf Gatrzkie kl.I, Szkoła Podstawowa nr 5 w Kole

013 wyróżnienie – Magdalena Sójecka kl.I, Szkoła Podstawowa nr 5 w Kole

014 wyróżnienie – Bartosz Błaszkiewicz kl.I, Szkoła Podstawowa nr 5 w Kole

015 wyróżnienie – Anna Skoczylas kl.I, Szkoła Podstawowa nr 5 w Kole

016 wyróżnienie – Aleksandra Połatyńska kl.I, Szkoła Podstawowa nr 5 w Kole

017 wyróżnienie – Olga Leszcz kl.V,  Szkoła Podstawowa nr 5 w Kole

018 wyróżnienie – Zofia Krupińska kl.I, Szkoła Podstawowa nr 5 w Kole

019 wyróżnienie – Weronika Jóźwiak kl.II, Szkoła Podstawowa nr 5 w Kole

020 wyróżnienie – Zuzanna Grabowska kl.I, Szkoła Podstawowa nr 3 w Kole

021 wyróżnienie – Martyna Szczerbiak kl.III, Szkoła Podstawowa nr 3 w Kole

022 wyróżnienie – Natalia Barańczuk kl.VI, Szkoła Podstawowa nr 1 w Kole

023 wyróżnienie – Julia Madej kl.VI, Szkoła Podstawowa nr 1 w Kole

024 wyróżnienie - Marta Urbaniak kl.V, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Św.Mikołaja w Kole

 

W SOSW im.Św.Mikołaja w Kole realizujemy w 2015 roku projekt poświęcony Janowi Długoszowi w związku z 600 rocznicą urodzin kronikarza. Jedną z części projektu był międzyszkolny konkurs plastyczny pt. „Inicjał mojego imienia”. Jury konkursowe przyznało dwie równorzędne nagrody główne wśród uczniów klas I-III. Ich zdobywcami zostali: Martyna Zaczek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grzegorzewie oraz Łukasz Peciak ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Kole. W grupie starszej nagrodę główną otrzymała  Alicja Sołtysiak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kole. Nadesłane na konkurs prace były niezwykle pomysłowe i bardzo różnorodne, niczym nie skrępowana wyobraźnia młodych artystów podsuwała im często zaskakujące ujęcie tematu. Niestety nie można było nagrodzić wszystkich, więc  z wielkim żalem wyróżniono jedynie dwudziestu jeden uczestników.

 

Tekst i foto: Joanna Bałdyka

Rowery dla SOSW od Fundacji Eco Textil

Fundacja Eco Textil ufundowała dzieciom ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kole sześć rowerów trójkołowych. Rowery zostały przekazane placówce w dniu 12.06.2015 podczas Dnia Rodzinnego w SOSW i wywołały wiele pozytywnych emocji zarówno u dzieci jak i u ich rodziców i zaproszonych gości, wśród których był również Wicestarosta Powiatu Kolskiego Pan Marek Banaszewski. Nie obyło się bez jazd próbnych po internackim boisku. Rowery to dla placówki cenny dar, który będzie wspomagał rehabilitację ruchową dzieci, dając im przy tym mnóstwo radości z przejażdżek po okolicy. Głośne „Dziękuję!” od dzieci, rodziców i pracowników SOSW w Kole na pewno dotrze do wszystkich pracowników Fundacji i jej Prezesa Pana Leszka Wojteczka.

Tekst: K.Wasilewska

Zdjęcia: A.Brdyś

Parada Robotów wieńczy program ,,Pięć Żywiołów"

„I łaciate, i kudłate / pręgowane i skrzydlate / te co skaczą i fruwają / na nasz program zapraszają” – słowa tej piosenki z telewizyjnego programu „Zwierzyniec” znają wszystkie „starsze dzieci”. Ale można im też nadać nowe znaczenie. Na naszej Paradzie Robotów,        20 czerwca w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie pokażą się roboty metalowe, kolorowe, szare, ze skrzydłami w prążki i śmigiełkami w cętki. Będą skakać i fruwać bezzałogowce aż miło.

Obejrzymy maszyny wojskowe, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, akademickie, profesjonalne i amatorskie. Jedne pływają, drugie chodzą i jeżdżą, trzecie latają. Łączy je pasja ludzi, którzy są ich operatorami, konstruktorami czy też użytkownikami, świadomych, że te maszyny stworzone przez człowieka, mają mu służyć i pomagać w najróżnorodniejszych zadaniach.

Paradę poprzedzi 19 czerwca konferencja „Gospodarka czasu robotów”. Porozmawiamy         o społecznych i gospodarczych aspektach robotyzacji. Poznamy pomysły studentów jak wykorzystać drony i roboty w różnych sektorach gospodarki. To jeden ze sposobów na pozyskanie społecznej akceptacji robotyzacji.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie: http://www.5zywiolow.pl/parada-robotow/. Na konferencję „Gospodarka czasu robotów” wymagana jest rejestracja online: http://www.5zywiolow.pl/wydarzenia/. Sama Parada Robotów – impreza plenerowa, jest imprezą otwartą dla wszystkich zainteresowanych, wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy do udziału.

Z nadzieją na Państwa udział,

Sławomir Kosieliński

Prezes Zarządu
Fundacji „Instytut Mikromakro”    
Lanciego 13/149
02-792 Warszawa
+48514828727

www.5zywiolow.pl

 

 • autor: ZST w Kole

SUKCES DZIEWCZYN SOSW W KOLE W OGÓLNOPOLSKIM TURNIEJU PIŁKI SIATKOWEJ PLAŻOWEJ W PŁOCKU 10.06. 2015 ROK

I MIEJSCE W KATEGORII DZIEWCZYN W  OGÓLNOPOLSKIM TURNIEJU PIŁKI SIATKOWEJ W PŁOCKU WYWALCZYŁY: Wioletta Idczak, Alicja Siwińska, Anna Rybicka

 

 

10 czerwca 2015 r. w Płocku odbył się Ogólnopolski Turniej Piłki Siatkowej Plażowej. W porównaniu do kilku sukcesów naszych uczniów w tej dyscyplinie sportowej  w latach poprzednich, w tym roku, 3-osobowa drużyna dziewcząt   w składzie: Wioletta Idczak, Anna Rybicka oraz Alicja Siwińska wygrała w finałowym meczu Turnieju z silną ekipą gospodarzy po zaciętym i niezwykle emocjonującym meczu w stosunku 2:1 w setach.  Pierwszy set wygrała drużyna z Koła, w drugim dość pewnie zwyciężyły mocno dopingowane przez chyba wszystkich uczniów i nauczycieli  zawodniczki z Płocka. Gdy już wszystkim wydawało się, że niesiony głośnym dopingiem zespół gospodarzy w decydującym secie rozstrzygnie rywalizację na swoją korzyść, siatkarki z Koła grając z wielkim poświęceniem i zaangażowaniem wygrały trzeciego seta w stosunku 15:11. Za zwycięstwo otrzymały piękny okazały puchar.

Drużyna chłopców uzyskała III miejsce. Skład drużyny :  Adrian Sikorski, Michał Marciniak, Kamil Wielogórka  Dotychczas, najlepszym osiągnięciem w startach w Ogólnopolskich Turniejach Piłki Siatkowej Plażowej było zajęcie 2 miejsca w 2013r. przez drużynę chłopców prowadzoną przez p. Pawła Grabarczyka podczas Ogólnopolskiego Turnieju w Ostródzie. Tym samym drużyna dziewcząt osiągnęła największy sukces w tej dyscyplinie sportowej w historii naszej Szkoły. Brawo dziewczyny, gratulacje!!! Tak trzymać!!!!!

 

Tekst: Grabarczyk P.

 

Zdjęcia :Kolasa M.

  • autor: SOSW w Kole
  • autor: SOSW w Kole

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Nie wyrzucaj tak jak leci, z głową segreguj śmieci”

W dniu 10.06.2015 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kole odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego „Nie wyrzucaj tak jak leci, z głową segreguj śmieci”. Tytuł konkursu – jak podkreślali jego organizatorzy – nie był przypadkowy. SOSW w Kole, jako jedyna placówka edukacyjna w powiecie, wziął udział w ogólnopolskiej akcji ekologicznej Fundacji Arka „Listy dla Ziemi”. Konkurs plastyczny był integralną częścią działań proekologicznych podjętych w celu realizacji hasła przyświecającego ogólnopolskiej akcji ekologicznej – „Nie bądź jednorazowy”. Na konkurs wpłynęły aż 134 prace plastyczne. Jury miał ciężki orzech do zgryzienia by wyłonić laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych, od przedszkolaków poczynając na gimnazjalistach kończąc. Lista laureatów konkursu dostępna na stronie: www.biblioteka-kolo.pl. Wszystkie prace, a te nagrodzone w szczególności, w sposób bardzo sugestywny przemawiały do odbiorców, zachęcając do segregacji śmieci, zadziwiały rozwiązaniami plastycznymi, zaskakiwały różnorodnością użytych materiałów. Organizatorzy: Filia dla Dzieci przy PiMBP w Kole i Kluby: Książkolubów i Przyrodnika działające w SOSW w Kole, dziękując wszystkim za udział w konkursie podkreślili inspirującą rolę nauczycieli, pod kierunkiem których powstały prace plastyczne. Słodki poczęstunek, wspólne pamiątkowe zdjęcia, oglądanie wystawy nagrodzonych prac – na to wszystko przyszła pora po części oficjalnej uroczystości. Sądząc po uśmiechniętych twarzach zaproszonych gości i ich miłych słowach pod adresem organizatorów konkursu – było to naprawdę udane spotkanie miłośników sztyki plastycznej i ekologii.

Tekst: K.Wasilewska

Zdjęcia: Aneta Brdyś.

Dzieci z Internatu SOSW w Kole z wizytą u Burmistrza Koła

W dniu 08.06.2015 dzieci z Internatu SOSW w Kole wraz z opiekunami odwiedziły Burmistrza Miasta Koła Pana Stanisława Maciaszka. Celem wizyty było podziękowanie Panu Burmistrzowi za umożliwienie wychowankom internatu korzystania z Pływalni Miejskiej. Dzieci wręczyły Panu Burmistrzowi własnoręcznie wykonaną pracę plastyczną oraz Podziękowanie, w którym piszą, że czują się już na basenie jak ryby w wodzie a żabką pływają lepiej od żab. Inicjatywa Pana Burmistrza sprawiła dzieciom nie tylko dużo radości , ale przyczynia się też do poprawy sprawności fizycznej wychowanków Internatu SOSW. Głośne „Dziękuję!” od internackiej gromadki na pewno dotarło do Urzędu Miasta i Burmistrza Miasta Koła.

Tekst i zdjęcia: Krystyna Wasilewska, Krystyna Ciesielska

  • autor: SOSW w Kole
  • autor: SOSW w Kole

Badania ankietowe dla mieszkańców w sprawie prac nad Strategią Rozwoju Powiatu Kolskiego

Szanowni Mieszkańcy Powiatu Kolskiego!

Informujemy,że zgodnie z Uchwałą nr 0025.7.11.2015 Zarządu Powiatu Kolskiego z dnia 28 stycznia 2015 r., działając na podstawie art 32 ust. 2 pkt 2a ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym ( jt.: Dz. U z 2013 r., poz.595 ze zm.) oraz art. 18 pkt 3 ustawy z dnia 06 grudnia 2006 roku o zasadach prowadzenia polityki rozwoju ( j.t. : Dz. U z 2014 r. poz.1649 ze zm.) przystąpiono  do prac nad opracowaniem „Strategii Rozwoju Powiatu Kolskiego na lata 2015 – 2025”. Aktualnie obowiązująca Strategia Rozwoju Powiatu Kolskiego uchwalona przez Radę Powiatu Kolskiego uchwałą nr XXIX/127/2001 z dnia 30.01.2001 r. w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Powiatu Kolskiego do 2015 roku kończy swoją ważność.

Strategia rozwoju powiatu jest podstawowym i najważniejszym dokumentem dla samorządu powiatowego do prowadzenia polityki rozwoju lokalnego. Określa obszary, cele oraz kierunki interwencji polityki rozwoju prowadzonej w przestrzeni powiatowej, wskazuje również obszary problemowe wymagające poprawy. Dokument zwiększa szanse na uzyskanie środków finansowych z funduszy pomocowych Unii Europejskiej.

Niezmiernie ważnym elementem strategii jest przeprowadzenie konsultacji społecznych, dlatego też oddajemy w Państwa ręce kwestionariusze badające:

 • jakość życia mieszkańców Powiatu Kolskiego – link do kwestionariusza:

http://www.ebadania.pl/e8d1dfd5992553a6

 • jakość funkcjonowania organizacji pozarządowych na terenie Powiatu Kolskiego – link do kwestionariusza:

http://www.ebadania.pl/24e67b634504eff9

 • jakość prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Powiatu Kolskiego – link do kwestionariusza:

http://www.ebadania.pl/1266587c0ef3f770

Ponadto kwestionariusze badawcze będą dostępne:

 • w wersji WORD pliki do pobrania:

dla mieszkańców, dla przedsiębiorców, dla organizacji pozarządowych

 • wersji papierowej w Starostwie Powiatowym w Kole, ul. Sienkiewicza 21/23 pokój nr 108.

Wypełnione kwestionariusze badawcze należy dostarczyć w jeden z następujących sposobów:

 • elektronicznie na adres pz@starostwokolskie.pl,
 • w formie wydruku do Starostwa Powiatowego w Kole, ul. Sienkiewicza 21/23; 62- 600 Koło pokój nr 108.

Kwestionariusze badawcze wypełnione za pośrednictwem portalu ebadania.pl zostaną dostarczone automatycznie po zakończonym badaniu.

Badanie ankietowe będzie realizowane do dnia 2015-06-21.

Zachęcamy do uczestnictwa w badaniu ankietowym, którego wyniki będą stanowiły jeden z elementów diagnozy stanu aktualnego, stanowiącej kluczowy element tworzonego dokumentu „Strategia Rozwoju Powiatu Kolskiego 2015 - 2025”.

 • autor: A. Jarońska

V Wielopokoleniowe Spotkanie Powiatowe ,,Chodów 2015"

Gmina Chodów zaprasza na V Wielopokoleniowe Spotkanie Powiatowe.

 

 

W załączeniu plakat z programem imprezy:

VII Rodzinny Festyn w Kościelcu

31 maja 2015 na terenie ZSRCKU w Kościelcu odbył się VII Festyn Rodzinny, podczas którego zorganizowano występy artystyczne w wykonaniu dzieci, młodzieży i dorosłych
z ZTL ,,Kościelec”, widowisko ,,Smurfolandię”, kącik zdrowia, loterię fantową, konkurs strzelecki, konkurs o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz zumbę. Dla najmłodszych były gry i zabawy oraz Mini Wesołe Miasteczko. Wszyscy uczestnicy mogli skorzystać ze stoisk gastronomicznych. Festyn był okazją do promowania publikacji „Polskie tańce narodowe i ludowe w wykonaniu ZTL Kościelec”, która była dostępna dla wszystkich  zainteresowanych polskim dziedzictwem narodowym, jakim jest taniec. Kolorowe zdjęcia oddają piękno polskiego folkloru, a liczba osób przewijających się  przez „Zespół Tańca Ludowego Kościelec” świadczy o tym, że dzieci i młodzież interesują się folklorem, a taniec ludowy sprawia im radość i satysfakcję. Dzięki życzliwości i hojności sponsora, którym był Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ- SYSTEM S.A. oddział w Poznaniu, udało się wydać pozycję promującą działalność ZTL „Kościelec”. Organizatorem festynu był Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu oraz Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Kultury i Folkloru przy ZSRCKU Kościelec.

 

Informację przekazało :

Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Kultury i Folkloru przy ZSRCKU w Kościelcu.

 • Publikacja,,Polskie tańce narodowe i ludowe w wykonaniu...
  Publikacja,,Polskie tańce narodowe i ludowe w wykonaniu ZTL Kościelec" /1/
 • Publikacja,,Polskie tańce narodowe i ludowe w wykonaniu...
  Publikacja,,Polskie tańce narodowe i ludowe w wykonaniu ZTL Kościelec" /2/

Certyfikat i tytuł ,, Bezpiecznej Szkoły” dla ZSRCKU w Kościelcu

Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica uczestniczył w Ogólnopolskim Konkursie ,, Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń” organizowanym przez Studium Prawa Europejskiego. Realizowane zadania w ramach tego konkursu pozwoliły na otrzymanie Certyfikatu i tytułu ,, Bezpiecznej Szkoły”.

 

 

Informację przekazała:

Krystyna Nuszkiewicz ZSRCKU w Kościelcu

 

 

TALENT SHOW zorganizowany przez Zespół Działań Twórczych w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Świętego Mikołaja w Kole.

27.05.2015 r. to dzień TALENT SHOW zorganizowany przez Zespół Działań Twórczych w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Świętego Mikołaja w Kole. Uczestnicy dopisali i stawili się licznie. Tego dnia byli z nami:

Warsztaty Terapii Zajęciowej Koło

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Słupcy

Kolskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Sprawni Inaczej” Koło

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Świętego Mikołaja w Kole

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Piotra Janaszka w Rychwale

Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy w Kole

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Koninie

Środowiskowy Dom Samopomocy (przy MOPS) w Kole

A jak wyglądali!!!! Piękne kostiumy tancerek, wokalistów, aktorów, pojawili się nawet Piraci!

Zaproszeni goście – Kierownictwo Restauracji McDonald’s  Pani Anna Bednarska
iPan Zbigniew Tarłowski, Przewodniczący Komisji Międzyzakładowej Oświaty
i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Kole Pan Andrzej Sikorski oraz Pani Dyrektor SOSW w Kole Elżbieta Budzińska, którzy jednocześnie pełnili rolę Jurorów, mieli trudny orzech do zgryzienia wyłaniając trzy pierwsze miejsca. Ale udało się! Zwycięzcą I Międzyośrodkowego Konkursu TALENT SHOW 2015 została wokalistka Karolina Pordąb ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Koninie! Miejsce II należy do Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kole – Małgorzaty Sołtysiak, Justyny Sołtysiak, Karoliny Rybickiej i Huberta Zioły, a III miejsce do Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Świętego Mikołaja w Kole – wokalisty Michała Kostrzewy oraz Kamili Kamińskiej, Kamili Kruszczyńskiej, Mateusza Najdiuka.!!!

Została również przyznana NAGRODA SPECJALNA od głównego sponsora – Kierownictwa restauracji McDonald’s. Zgarnęli ją Piraci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Piotra Janaszka w Rychwale, którzy zawojowali publicznością! Ale bez względu na miejsca, każdy uczestnik został nagrodzony.

Dzięki sponsorom: firmie Carrefour Koło, Zakładowi piekarniczo – cukierniczemu „Valdi” oraz Cukierni Rem Marco możliwa była regeneracja siły przy słodkim poczęstunku.

Czas w przerwie występów umilał publiczności niezastąpiony i jedyny w swoim rodzaju Ronalad – McDonald, który pojawił się u nas dzięki przychylności kierownictwa McDonald’s.

Wszystko to odbyło się dzięki profesjonalnemu nagłośnieniu, które udostępnił i jednocześnie wziął na siebie trud obsługi technicznej, jak zwykle niezawodny pan Julian Bałdyka.
W magicznej scenerii własnoręczne przygotowanej przez Zespół Działań Twórczych, wszyscy śmiało prezentowali swoje talenty.

Po zakończonym konkursie uczestnicy wraz z opiekunami skorzystali z zaproszenia Kierownictwa McDonald’s pana Zbigniewa Tarłowskiego i pani Anny Bednarskiej
i pojechali na fundowany przez Nich wspaniały obiad właśnie w Restauracji McDonald’s.

Radości i gratulacjom nie było końca. Uśmiechnięte buzie dzieci i młodzieży to najlepszy dowód na miło spędzony czas. A uroczystość ta mogła się odbyć dzięki wsparciu osób i firm, które w tak wspaniały i szczodry sposób odpowiedziały na nasze potrzeby i otworzyły przed nami serca. Bardzo dziękujemy wszystkim sponsorom i wszystkich zapraszamy za rok!!!!!:)

 

Tekst: Zespół Działań Twórczych

Zdjęcia: Aneta Brdyś.

„Portret ze słów”

25 maja 2015 roku odbyła się uroczystość podsumowania XXXI Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej w Słupsku pod patronatem Prezydenta Miasta – pana Roberta Biedronia.  Na miejsce finału wybrano Polską Filharmonię SinfonięBaltica. Organizatorzy Konkursu tak określili cele tego przedsięwzięcia: „ ... inspirowanie zainteresowań literackich, promowanie utalentowanej literacko młodzieży, rozbudzanie wyobraźni, wrażliwości ....”

W ciągu 31 lat istnienia Konkursu wydano 24 książki z wierszami i opowiadaniami laureatów, i wyróżnionych. Temu Międzynarodowemu Konkursowi przewodniczy i patronuje pani Wanda Chotomska – znakomita autorka utworów dla dzieci i młodzieży, według której
„ ... jest to największa w kraju impreza kulturalna poświęcona młodym talentom literackim.”

Z wielką dumą i radością informujemy, że tegorocznymi laureatkami konkursu w kategorii poezji –zostały dwie nasze uczennice: Julia Zieleniewska z klasy II a („Spowiedź nocą”, ,<<” Ja” w autobusie>>) oraz Magdalena Komudzińska z klasy I b („Głupi wiersz”, „[Podobno umiem pisać...]”).

Jest to wielki sukces, ponieważ wśród młodych twórców ze szkół średnich w Polsce oraz szkół polonijnych w USA, w Niemczech i na Litwie – wybrano tylko 10 najlepszych. Z tego wspaniałego grona młodych poetów mamy aż dwie laureatki - Julkę i Magdę! Ponadto, w tej samej kategorii, otrzymała wyróżnienie tegoroczna absolwentka – Paulina Siwińska.
W czasie wręczania dyplomów i nagród Julce, Madzi i Paulinie padło zdanie, że nasza szkoła jest prawdziwą wylęgarnią talentów poetyckich. Wielką radość nam sprawiło nam również i to, że scenariusz spektaklu wystawionego  w czasie uroczystej gali  został oparty m.in. na wierszu Julki Zieleniewskiej <<„ Ja”  w autobusie”>>:

nikt nie widzi

siedzi takie „ja”

pośród innych „ja” w autobusie

za oknem we mgle drzewo

trasa Babiak – Koło

Dębno Królewskie

to nie był dąb

może grusza?

ona jest większym „ja” pośród nas

każdy zauważył drzewo

a  nie każdy człowieka

pośród wielu „ja” w autobusie

 

Piękną rzeczą jest mieć talent i pasję,  kochać poezję, umieć widzieć to, czego inni nie widzą, nazywać to, co boli i cieszy nas wszystkich. Życzymy naszym dziewczynom, aby na zawsze zachowały tę szczególną, poetycką wrażliwość.

Szczególne słowa podziękowania kierujemy pod adresem pani Bożeny Zduńczyk, która zdobyła informacje o konkursie i towarzyszyła nam jako współopiekunka w czasie wyjazdu do Słupska.

 

Dumne i szczęśliwe laureatki i wyróżnione – Julka, Magda i Paulina

 

Bożena Zduńczyk

Halina Szmydt-Kabacińska

  • autor: LO w Kole
  • autor: LO w Kole

Projekt edukacyjny ,,Poznajemy zawody i miejsca pracy"

Realizując projekt edukacyjny „Poznajemy zawody i miejsca pracy” grupa uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kole odwiedziła gabinet weterynaryjny „Cztery łapy”.

Pani weterynarz opowiedziała młodzieży o pracy w lecznicy. Z uczniami do gabinetu przyszła Lora, suczka rasy labrador, która cierpliwie pozwalała na sobie demonstrować różne zabiegi. Zebrani słuchali jak bije serce Lory, bandażowali „chore” miejsca, słuchali uwag na temat pielęgnacji psów.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy lekcji otrzymali od pani doktor poradniki dla właścicieli psów lub kotów.

Bardzo dziękujemy za realizację kolejnego etapu projektu pani weterynarz Agacie Ambroży Węgier oraz pani Hani Krysiak, właścicielce Lory.

 

Tekst i zdjęcia: Aneta Brdyś.

ROBODAY 2015 na Politechnice Poznańskiej

22 maja 2015r. od samego początku był pełen wrażeń dla uczniów II klasy o profilu informatycznym kolskiego LO im. Kazimierza Wielkiego. Wyruszyli do Poznania, aby odwiedzić tamtejszą Politechnikę.  Odbywał się tam Roboday2015.  Odwiedziny rozpoczęły się od oprowadzenia uczestników po całym wydziale. Między innymi zobaczyć można było od środka nowoczesną bibliotekę. Śmiało można rzec, że ta Uczelnia prezentuje się na światowym poziomie. Kilkadziesiąt komputerów, specjalne pomieszczenia do pracy w grupach, niesamowity zapas podręczników, szybka i sprawna obsługa. Współczesny postęp techniki pozwala nawet studentom na samodzielne oddawanie i wypożyczanie książek, specjalnie zabezpieczonych przed kradzieżą.

Następną atrakcją dla uczniów były Laboratoria prowadzone przez studentów Politechniki Poznańskiej. Szybka, obrazowa i efektywna praca to niezaprzeczalnie pozytywna cecha tamtejszego nauczania.

Możliwe było również wzięcie udziału w prezentacjach poszczególnych robotów, np. „Poduszkowca” czy line followera . Niesamowite przedsięwzięcie, niezwykle kształcące i dające „kopa” do pracy. Uczniowie mieli okazję zaprezentować siebie i swojego Robota Leonardo, o którym głośno było w ostatnim czasie, nie tylko w lokalnych mediach, lecz również na arenie ogólnopolskiej. Jedna z konstruktorek Lidia Wyrwa przygotowała prezentacje. Uczniowie  Hania Klimczak, Szymon Chęciński, Kinga Tańska i Dominika Andrzejak starali się przekonać innych, że praca przy Robotyce, mimo potknięć, trudu i wylanego potu, jest bardzo satysfakcjonująca i coraz bardziej doceniana przez innych. Uczestnicy byli pod wrażeniem. Konstrukcja jako jedyna była robotem humanoidalnym, w dodatku zbudowanym przez siedem dziewcząt z kolskiego Kazika. Poziom trudności stworzenia takiego dzieła zdumiewał nawet wykładowców.

 • autor: LO w Kole

Akcja SOSW w Kole ,,LISTY DLA ZIEMI".

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kole wziął udział po raz pierwszy, ale za to od razu z ogromnym zapałem i ochotą, w akcji Listy dla Ziemi. Ponieważ w skład SOSW wchodzi przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum – na wszystkich szczeblach nauczania zostały przeprowadzone lekcje według otrzymanych od Fundacji Ekologicznej Arka scenariuszy. Zajęcia przebiegały bardzo żywiołowo. Dzieci cieszyły się, że niektóre z ich zachowań, np. zapisywanie do końca zeszytów, zbieranie makulatury, dzielenie się z innymi niepotrzebnymi zabawkami i ubraniami wpisują się w akcję „Nie bądź jednorazowy”. Jednocześnie ze zdziwieniem odkrywały, jak dużo codziennie każde gospodarstwo domowe produkuje śmieci i jak negatywnie niewłaściwa gospodarka nimi wpływa na stan środowiska. Dzieci podjęły mnóstwo postanowień typu: wyeliminowanie z życia swoich rodzin nawyku pakowania zakupów w reklamówki na rzecz ekologicznych toreb wielokrotnego użytku, czy też zwracanie uwagi na prawidłową segregację odpadów w rodzinnych domach. Ponieważ wszystkie typy szkół mieszczą się w jednym budynku a część dzieci mieszka również w Internacie Ośrodka, była możliwość podjęcia i realizowania wspólnych ekologicznych inicjatyw. Dzieci z Koła Teatralnego pod opieką wychowawców Internatu przygotowały przedstawienie „Jaś i Małgosia w wersji proekologicznej”, które w humorystyczny sposób propaguje ekologiczne postawy wśród odbiorców. Inscenizację obejrzały już dzieci z SOSW, przedstawienie wystawiono podczas XIII Wojewódzkiego Przeglądu Młodych Talentów w Ostrzeszowie, planuje się wystawienie „Jasia i Małgosi w wersji proekologicznej” dla rodziców i przyjaciół placówki.

Drugi problem, który nurtował dzieci, to właściwa segregacja odpadów. Bardzo chciały zwrócić uwagę na to zagadnienie jak największej liczbie rówieśników. Dlatego SOSW wspólnie z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Kole ogłosiło konkurs plastyczny pt. „Nie wyrzucaj tak jak leci , z głową segreguj śmieci”. Do udziału w konkursie zaproszono przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze. Rozwiązanie konkursu planowane jest na pierwszą połowę czerwca ale już teraz, po ilości nadsyłanych prac, można stwierdzić, iż spotkał się on z dużym zainteresowaniem wśród grupy docelowej.

Kolejnym pomysłem dzieci, tym razem w celu powiększenia zielonych płuc Ziemi, był apel ogłoszony na stronie internetowej SOSW o pomoc w ukwieceniu terenów wokół szkoły i internatu. Niezawodni okazali się rodzice dzieci, którzy z własnej inicjatywy przeprowadzili zbiórkę sadzonek bylin i kwiatów jednorocznych wśród znajomych mających ogrody i przekazali rośliny placówce. Na internackich klombach rosną i pięknie kwitną m.in. bratki, stokrotki, niezapominajki i orliki. Wynikły z tego same plusy – otoczenie zyskało na estetyce a dzieci pielęgnując rośliny uczą się jednocześnie ich nazw.

Spotkała nas bardzo miła niespodzianka – list Kacpra Jankowskiego znalazł się wśród 100 najpiękniejszych Listów dla Ziemi, wyłonionych spośród kilkuset tysięcy listów napisanych w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach w całym kraju. Najpiękniejszy list zostanie wyłoniony w drodze głosowania internetowego. Głosowanie trwa od 25 maja do 10 czerwca. W celu oddania głosu należy wpisać w wyszukiwarce „listydlaziemi.pl” i kliknąć w zakładkę „zagłosuj na najpiękniejszy list dla ziemi”. Zachęcamy do głosowania na list Kacpra.

Na koniec zobowiązanie: Nie będziemy jednorazowi! Za rok również weźmiemy udział w akcji Listy dla Ziemi. Organ, który zgłosił SOSW do akcji LISTY DLA ZIEMI - Starostwo Powiatowe w Kole.

Koordynator akcji w SOSW - Krystyna Wasilewska. Nauczyciele, którzy aktywnie włączyli się w akcję: Krystyna Ciesielska, Anna Hann, Anna Jachnik, Karolina Krawczyk, Mariola Mroczkowska, Łukasz Naglewski, Iwona Nowicka, Joanna Pietrzak, Alicja Potocka, Agnieszka Sójecka, Krzysztof Sójecki.

 

Tekst: Krystyna Wasilewska

Zdjęcia: Krystyna  Wasilewska, Alicja Potocka

„ Lekcja prawdziwej bankowości z SKO”

19 maja 2015r., grupa wychowanków Naszego Ośrodka z klas gimnazjalnych, Przysposabiających do Pracy oraz II ZSZ,  wraz z opiekunami odwiedziła oddział 1 PKO Bank Polski w Kole. Okazje ku temu były dwie: rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Oszczędzaj i działaj” oraz udział w lekcji z zakresu edukacji bankowej.

Na konkurs plastyczny „Oszczędzaj i działaj” wpłynęło 14 prac wykonanych przez naszych wychowanków. Przedstawiały one pomysły na działania sprzyjające oszczędzaniu, przedsiębiorczości i współpracy w tym zakresie z innymi. Komisja konkursowa miała „trudny orzech do zgryzienia”, bowiem wszystkie prace prezentowały różnorodne pomysły i były wykonane niezwykle estetycznie i barwnie. Dlatego też postanowiono wyróżnić i nagrodzić wszystkich autorów.

Gdy emocje pokonkursowe już opadły na uczestników spotkania czekała kolejna atrakcja – lekcja prawdziwej bankowości. Opiekun SKO z ramienia PKO BP w Kole- pani Andżelika Gutowska, wcieliła się w rolę pracownika obsługi klienta, a nasi podopieczni – w rolę klientów banku. Zadaniem uczniów było wypełnienie stosownych dokumentów – zaświadczeń i oświadczeń o zarobkach, przygotowanie potrzebnych danych aby ubiegać się o kredyt gotówkowy dla rolników, architektów, artystów plastyków, pracowników biurowych, przedsiębiorców. Pozostali uczniowie odgrywali scenki, podczas których dokonywali wpłaty i wypłaty gotówki , zakładali konta bankowe oraz lokaty. Przy okazji pani Andżelika udzielała praktycznych porad i wskazówek oraz odpowiadała na pytania uczniów i nauczycieli.

Powyższe działania odbyły się z inicjatywy opiekunów SKO w Naszej placówce oraz pani Andżeliki Gutowskiej. Wizyta w PKO BP oddział 1 w Kole wpisała się jednocześnie w działania w ramach projektu edukacyjnego „ Poznajemy zawody i miejsca pracy”, który realizowany jest w  Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Św. Mikołaja w Kole.

 

Tekst: Krzysztof Sójecki.

Zdjęcia: Aneta Brdyś.

" Akcja Kurierska" w Starostwie Powiatowym w Kole

W dniu 20 maja 2015 r. w Starostwie Powiatowym w Kole odbyły się warsztaty obronne z zakresu organizacji oraz przebiegu akcji kurierskiej organizowanej przez organy administracji publicznej ( AKAP).

W warsztatach wzięli udział Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek,sekretarz powiatu Andrzej Tomczyk, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu płk. dr Zdzisław Małkowski, wojskowi komendanci uzupełnień z terenu województwa wielkopolskiego, pani Sylwia Jaruzel – pracownik WKU z Konina, która pełniła rolę kuriera WKU oraz przedstawiciele Wydziału Promocji, Rozwoju i Zarządzania Kryzysowego w Kole : naczelnik Wydziału Zenon Wasiak i inspektor Robert Jokiel, a także wyznaczeni pracownicy z poszczególnych wydziałów Starostwa Powiatowego w Kole.

Akcja Kurierska jest to zorganiowany przez organy administracji publicznej system doręczania dokumentów adresatom, którymi są najczęściej żolnierze rezerwy lub osoby, na które nałożono obowiązek świadczeń na rzecz obrony. Celem uruchomienia akcji kurierskiej jest sprawne i możliwie szybkie przekazanie dokumentów powołania otrzymanych od Wojskowego Komendanta Uzupełnień za pośrednictwem starosty oraz wójtów i burmistrzów do konkretnego adresata.

Do dokumentów powołania należy zaliczyć:
1) karty powołania dla żołnierzy rezerwy do odbycia ćwiczeń wojskowych przeprowadzanych w trybie natychmiastowego stawiennictwa,
2) karty powołania dla żołnierzy rezerwy jednostek wojskowych biorących udział w zwalczaniu klęsk żywiołowych, nadzwyczajnych zagrożeń środowiska i likwidacji ich skutków,
3) karty powołania do czynnej służby wojskowej, w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny,
4) wezwania do wykonania świadczeń osobistych i rzeczowych na rzecz obrony kraju.

Pan Robert Jokiel pełniący funkcję kierownika Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego przypomniał uczestnikom warsztatów podstawy prawne, procedury oraz zadania osób funkcyjnych biorących udział w przeprowadzeniu akcji kurierskiej od momentu otrzymania sygnalu ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego do chwili dostarczenia karty powołania żółnierzowi lub osobie, na którą zotały nałożone świadczenia osobiste lub rzeczowe na recz obrony.

Podczas szkolenia szczególną uwagę zwrócono na rolę i miejsce organów administracji publicznej powiatu, wynikającą z zasad organizacji i funkcjonowania akcji kurierskiej w dostarczaniu kart powołania do czynnej służby wojskowej. Omówiono też różne warianty dostarczania dokumentów powołania związane z nieprzewidzianymi trudnościami oraz zabezpieczenia akcji kurierskiej.Przećwiczono uruchomienie akcji kurierskiej miedzy samorządami powiatu kolskiego ( Gminą Miejską Koło a Gminą Koło).

Przedsięwzięcia w zakresie organizacji i przeprowadzenia Akcji Kurierskiej regulują Ustawa z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2015 r., poz. 144, z późn. zm.) oraz Rozporządzenie ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji, Obrony Narodowej oraz Infrastruktury z dnia 05 lipca 2002 r. w sprawie trybu doręczania kart powołania i rozplakatowania obwieszczeń o stawieniu się osób do czynnej służby wojskowej (Dz. U. z 2014 r., poz. 3).

 

 

Pracownik Centrum Doskonalenia Zawodowego w Koninie z wizytą w SOSW

20 maja, na zaproszenie Zespołu Humanistów, gościła w naszej szkole pani Jolanta Kmieć,  pracownik Centrum Doskonalenia Zawodowego w Koninie.

Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego w szkole projektu edukacyjnego pt. „Wielokulturowość...”. Jego celem było przybliżenie naszym wychowankom kultury żydowskiej.

Uczniowie, którzy brali udział w spotkaniu z zainteresowaniem słuchali opowiadań pani Joli na temat  wychowania dzieci, ślubów, funkcji synagogi, znaczenia Ściany Płaczu, losów narodu żydowskiego podczas II Wojny Światowej.

Dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek na temat kuchni żydowskiej. Dostaliśmy przepisy, z których na pewno skorzystamy.

Okazało się, że dużo nas różni, ale i wiele łączy...

 

Tekst i zdjęcia: Alicja Potocka.

  • autor: SOSW w Kole
  • autor: SOSW w Kole

Wiersz lokalnego poety o K-dronie

Prezentujemy Państwu wiersz lokalnego poety P. Włodzimierza Nowaczewskiego pt.

 

,,Wizerunek nieskończoności  "

                                                

Niejeden przechodzień

Zerkał ciekawie

Na cokół co stoi

Przed Starostwem na trawie.

 

Lecz gdy się zbliżył

 I przeczytał

W głowie nagle

Artykuł zaświtał.

 

Pierwszy na świecie

Taki pomnik powstał

Przez samego artystę

Odsłonięty został.

 

I nie przypadkiem

W Kole postawiony

Tu mieszka rodzina

 A w kolskim urodzony.

 

Pomnik K- Dronu

Według twórcy woli

Zrobiony ze szkła

-Kolorem nie boli.

 

Istnieją projekty

I różne modele

Zastosowań praktycznie

Ogromnie jest wiele.

 

Nieprzeciętny talent

I głód tworzenia

Ma Janusz Kapusta

Jego twórczość

- Spojrzenie zmienia

- Z uznaniem otwiera usta.

 

Autor:

Włodzimierz Nowaczewski

WIOSENNY ZŁAZ HUFCA ZHP

W dniach 15-16 maja 2015 roku odbył się Wiosenny Złaz Hufca ZHP, którego organizatorem była Komenda Hufca ZHP Koło a współorganizatorem Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kole.

 Celem złazu  było :  

‐ Poznawanie Historii i Zabytków Miasta Koło Zapoznanie Harcerzy z życiem Kulturalnym w Mieście Kole,  ‐ Propagowanie idei ochrony środowiska wśród harcerzy,   ‐ Przegląd piosenki harcerskiej i turystycznej,

- Integracja dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną z ich pełnosprawnymi rówieśnikami.

We wiosennym złazie hufca Koło wzięło udział 16 drużyn ZHP - ok. 170 harcerzy, zuchów, instruktorów z całego powiatu m.in. z Koła, Kłodawy, Przedcza, Łubianki, Kościelca. SOSW Koło reprezentowała 3 Drużyna Wielopoziomowa Nieprzetartego Szlaku w składzie: Anna Rybicka, Katarzyna Konwerska, Amelia Wardzińska, Michał Niewiadomski, Kacper Jankowski i Krystian Małolepszy.

Drużyny stacjonowały w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kole.

Oficjalne uroczystości rozpoczął apel powitalny, poprowadzony przez druhnę Lidię Krawczyk. Przybyłych powitał komendant Hufca ZHP Koło hm. Leonard Jaroszewski oraz dyrektor Ośrodka Pani Elżbieta Budzińska. Następnie na uczestników czekały liczne atrakcje m.in. malowanie kamieni farbami akrylowymi, wykonywanie kwiatów z bibuły i krepy, przegląd piosenki harcerskiej i turystycznej, ognisko, dyskoteka, pieczenie kiełbasek na grillu. Drugiego dnia, uczestników złazu powitało słońce, które towarzyszyło im podczas poznawania zabytków miasta Koła, wizycie w Muzeum oraz udziale w Dniach Sztuki Kolskiej. Drugi dzień złazu zakończył się apelem, podczas którego druhna Lidia Krawczyk wręczyła wszystkim drużynom dyplomy, podziękowała  uczestnikom za wspaniałą atmosferę, a gospodarzom złazu na miłe przyjęcie.

Każda drużyna harcerska uczestnicząca w złazie przekazała na ręce organizatorów odzież, którą obdarujemy dzieci z naszego Ośrodka.

Wiosenny Złaz nie odbyłby się gdyby nie zaangażowanie kadry Drużyny Harcerskiej NS SOSW w Kole: Marioli Mroczkowskiej, Piotra Mroczkowskiego,  Krystyny Ciesielskiej, Eweliny Kuśmirek i Pani Karoliny Krawczyk,  oraz pomocy pozostałych nauczycieli i pracowników  Ośrodka: dyrektor Elżbiety Budzińskiej, dyrektor Krystyny Wasilewskiej, Mileny Żylińskiej, Grażyny Gołdych, Doroty Rosiak, Moniki Kalety, Joanny Bałdyki, Anny Jachnik, Patrycji Trafnej, Andrzeja Sikorskiego oraz Zespołu do działań twórczych.

Czuwaj!

 

Tekst i zdjęcia: Piotr Mroczkowski.

VI MIĘDZYOŚRODKOWA OLIMPIADA MATEMATYCZNO- PRZYRODNICZA DLA GIMNAZJALISTÓW

14 maja 2015 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Turku odbyła się VI Międzyośrodkowa Olimpiada Matematyczno-Przyrodnicza pod hasłem „ Energia wokół nas”, w której wzięło udział sześć drużyn z placówek z Turku, Koła, Konina, Słupcy, Rychwała i Stemplewa.

Celami Olimpiady było:

Poszerzanie wiedzy z zakresu racjonalnego wykorzystania zasobów energii;

Doskonalenie i popularyzacja wiedzy i umiejętności matematyczno-przyrodniczych wśród uczniów gimnazjum;

Kształtowanie umiejętności współpracy w grupie oraz zdrowej rywalizacji;

Integrowanie młodzieży gimnazjalnej;

Mobilizowanie uczniów do samodzielnej i systematycznej pracy;

Podnoszenie poziomu umiejętności stosowania wiedzy matematyczno- przyrodniczej;

Inspirowanie i rozwijanie zainteresowań matematyczno-przyrodniczych;

Zachęcanie uczniów do zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności.

 Zadania dla uczestników Olimpiady były bardzo różnorodne – wykonanie latawca wraz z hasłem propagującym oszczędzanie energii, rozwiązanie Testu Inteligencji Energetycznej, rebusy i krzyżówki tematyczne oraz zadania praktyczne.

Reprezentantami naszej placówki była czteroosobowa drużyna w składzie: Ewa Siwińska, Paulina Kołodziej, Tadeusz Bagiński, Bartłomiej Gębka, która zajęła IV miejsce.

Uczestnictwo w Olimpiadzie było niezwykłą przygodą i sprzyjało integracji wszystkich uczestników pod względem zainteresowań, dążeń i osiągnięć.

 

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Sójecki.

II Turniej Klas Policyjnych

28 kwietnia 2015 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie odbył się II Turniej Klas Policyjnych Województwa Wielkopolskiego im. asp. Jana Kubiaka. Turniej miał charakter sportowej rywalizacji o zaszczytne trofeum, ale także był wyrazem pamięci  o funkcjonariuszach Policji Państwowych, więźniach Ostaszkowa, pomordowanych w 1940r. ZSRCKU w Kościelcu reprezentowała młodzież w składzie: Karol Augustyniak, Grochociński Patryk, Kuśnierz Bartłomiej i zajęła VI miejsce. Trzyosobowe zespoły z 19 szkół rywalizowały między sobą w czterech konkurencjach: rzucie granatem, strzelaniu, na torze przeszkód oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. Organizatorami Turnieju byli: Komenda Powiatowa Policji w Jarocinie oraz  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2  w Jarocinie. Patronat Honorowy nad tym przedsięwzięciem objął Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Rafał Batkowski. W skład Komitetu Honorowego weszli także: Starosta Jarociński Bartosz Walczak oraz Burmistrz Jarocina Adam Pawlicki.

Uczestnicy Turnieju mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką służby w innych służbach mundurowych. Strażacy z Komendy PSP w Jarocinie zaprezentowali pokaz wydobycia osoby poszkodowanej z samochodu i gaszenia wraku, a żołnierze z 16 Batalionu Remontu Lotnisk w Jarocinie zaprezentowali sprzęt wykorzystywany w ich codziennej służbie. Policjanci  z Jarocina przygotowali wystawę przedstawiającą dzieje jarocińskiej Policji w okresie międzywojennym.

 • autor: tekst i fot. ZSRCKU

Eliminacje Międzypowiatowe Turnieju Motoryzacyjnego

Turniej Motoryzacyjny szkół ponadgimnazjalnych w Koninie

8 maja 2015 na terenie WORD w Koninie odbyły się Eliminacje Międzypowiatowe Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego szkół ponadgimnazjlanych. Drużyna ZSRCKU  w składzie:  Mateusz Czupryniak, Mateusz Niewiadomski i Dominik Gajdecki  zajęła I miejsce i zakwalifikowała  się do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 21.05.2015 w Poznaniu. Opiekunem młodzieży był Tomasz Szewczyk.

 • autor: tekst i fot. ZSRCKU

Wielobój Obronny Szkół Ponadgimnazjalnych

8 maja 2015 w Potażnikach odbył się Wielobój Obronny Szkół  Ponadgimnazjalnych. Zawody zostały rozegrane w kategorii zespołowej i indywidualnej dziewcząt i chłopców. Drużyna dziewcząt z ZSRCKU w Kościelcu w składzie : Natalia Antas, Marletta Antas, Patrycja Jaśkiewicz zajęła I miejsce w klasyfikacji drużynowej oraz otrzymała Puchar Starosty Powiatu Konińskiego. Także drużyna chłopców ZSRCKU w składzie: Karol Augustyniak, Patryk Grochociński, Bartłomiej Kuśnierz zdobyła I miejsce i Puchar Prezydenta Konina. W klasyfikacji indywidualnej uczniowie również odnieśli sukcesy: I miejsce – Karol Augustyniak, II miejsce - Patrycja Jaśkiewicz  i Patryk Grochociński.
Rywalizację w wieloboju rozpoczęto od testu wiedzy z historii II wojny światowej. Następnie młodzież wzięła udział w następujących konkurencjach : ładowanie magazynka 5 nabojami, oddanie 5 strzałów z odległości 50 m z broni TOZ- 17 w pozycji leżącej i  stojącej, rzut granatem na odległość (min. 20 m dziewczęta i 35 m chłopcy), bieg terenowy na dystansie 2000 m i strzelanie do tarcz samoopadających. Zawody zorganizowane zostały przez Powiatową Organizację LOK w Koninie, KSS LOK „Muszkiet” i MODN w Koninie. Opiekunami drużyn byli Wiesław Kujawa i  Gabriel Piguła.

 • autor: ZSRCKU w Kościelcu
 • Mistrzowie Wieloboju Obronnego z Opiekunami

Program Aktywności Motorycznej - MATP

Ogólnopolski Dzień Treningowy Programu Aktywności Motorycznej (MATP) odbył się w dniach 8-10 maja 2015, pod honorowym patronatem Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Jarosława Dudy, władz Konina, Ślesina i PWSZ w Koninie. Uczestniczyło w nim 85 zawodników, 85 trenerów i opiekunów i 85 wolontariuszy. Organizatorem był Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska Wielkopolska – Konin.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kole reprezentowało dwóch zawodników z klasy Przysposabiającej do Pracy: Magdalena Szurgot i Dawid Tański. Uczniowie pojechali wspólnie z rodzicami i wychowawczynią panią Anetą Brdyś, która jednocześnie była kierownikiem ekipy Olimpiady Specjalne Polska Wielkopolskie-Konin.

Wszyscy zawodnicy byli zakwaterowani w Hotelu Atut w Licheniu.

Ceremonia Otwarcia miała miejsce w auli PWSZ w Koninie. Uroczystość była jubileuszowa więc oprócz tradycyjnych przemówień, prezentacji ekip, wprowadzenia flagi Olimpiad Specjalnych na scenę wjechał ogromny tort urodzinowy, który został pokrojony przez Joannę Styczeń-Lasocką, dyrektor generalną Olimpiad Specjalnych Polska.

Gwiazdą części artystycznej był Dziani, romski piosenkarz i muzyk. Dziani rozbawił publiczność do tego stopnia, że większość młodszych uczestników zawodów znalazła się na scenie i wspólnie z piosenkarzem śpiewała i tańczyła znane przeboje.

Zawodom halowym i wodnym towarzyszył pokaz programu Młodzi Sportowcy oraz bogaty program rozrywkowo-integracyjny: zwiedzanie Bazyliki w Licheniu z przewodnikiem, festyn sportowo-rekreacyjny, foto-budka, dyskoteka integracyjna.

Każdy z uczestników zawodów został uhonorowany prawdziwym  medalem oraz wrócił do domu bogatszy w nowe przyjaźnie, miłe wspomnienia i upominki od sponsorów.

Członkowie ekipy Olimpiady Specjalne Wielkopolska-Konin chcieliby bardzo serdecznie podziękować swojej wolontariuszce Nikoli Gruszczyńskiej, uczennicy III Liceum im. C.K.Norwida w Koninie za włożone serce w opiekę nad zawodnikami i ich rodzicami, szczere zaangażowanie, troskę i dyspozycyjność.

 

Tekst i zdjęcia: Aneta Brdyś.

Powiatowe Obchody Dnia Ziemi 2015

W dniu 8 maja br. w Narodowym Archiwum Geologicznym Archiwum Próbek Geologicznych w Leszczach, gm. Kłodawa odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Ziemi 2015. Podczas obchodów podsumowano konkurs fotograficzny zorganizowany przez Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Kole „Przebudzenie wiosny”.

Laureaci Konkursu fotograficznego:

I. kategoria szkóły podstawowe:

1 miejsce: Bartosz Zapędowski

2 miejsce: Julia Arkuszewska

3 miejsce: Alicja Bryl

II. kategoria szkoły gimnazjalne:

1 miejsce: Karol Zarębski

2 miejsce: Oliwia Milczarek

III. kategoria szkoły ponadgimnazjalne:

1 miejsce: Weronika Bryłka

2 miejsce: Dominik Nowicki

3 miejsce: Agata Okoń.

Przyznano również trzy wyróżnienia:

1 Oliwia Dzięgielewska

2 Jakub Jadczak

3 Dominik Nowicki

Wszystkie prace nagrodzone i wyróżnione można było obejrzeć na wystawie pokonkursowej.

W ramach obchodów Dnia Ziemi 2015 zorganizowano wiele atrakcji między innymi: gry i zabawy edukacyjno-sportowo-rekreacyjne z nagrodami, Zwiedzanie Narodowego Archiwum Geologicznego Archiwum Próbek Geologicznych. Wielkopolska Agencja Zarządzania Energią Sp. z o.o. W Poznaniu - przygotowała wszystko o energii odnawialnej,
a szczególnie quizy i rebusy o OZE dla dzieci i młodzieży z nagrodami, Nadleśnictwo Koło – przygotowało ekspozycję o tematyce leśnej i łowieckiej oraz konkursy dotyczące lasu i przyrody. Ekspozycja Pszczelarzy Ziemi Kolskiej dotycząca życia pszczół jako niezbędnego elementu naszego życia oraz zachowania wielu gatunków roślin. Ekspozycja Kopalni Soli „Kłodawa” dzięki której można było dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy o kopalni i soli kamiennej. Bogata wystawa chrząszczy, motyli i pajęczaków z całego świata przygotowana Pana Szymona Czerwińskiego. Spektakl o tematyce ekologicznej, w którym wystąpili: Małgorzata Heretyk, Jakub Zajda, Zbigniew Franczyk pt. „Wielkie psotki małej Dorotki” - przygotowany przez Krakowskie Biuro Promocji Kultury. Obchody uświetniły występy zespołu Manufaktury Piosenki Harcerskiej Wartaki oraz grupy wokalnej Gminnego Ośrodka Kultury z Kłodawy, Uczestnicy podczas obchodów mogli upiec kiełbaskę nad ogniskiem, a po zakończonej części oficjalnej serwowano „Strażacką grochówkę”.

W obchodach wzięli udział zaproszeni goście między innymi:

- Magdalena Żmuda Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej
w Poznaniu,

- Mariola Górniak Dyrektor Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego
w Poznaniu,

- Arkadiusz Błochowiak Dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Melioracji
i Urządzeń Wodnych w Poznaniu,

- Hanna Grunt – Prezes Wojewódzkiego Funduszu ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Poznaniu,

- Alicja Nowak – Prezes Wielkopolskiej Agencji Zarządzania Energią Sp. z o. o.,
- Grupa pracowników Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego na czele z Panią prof. Katarzyną Jarmołowicz – Szulc Kierownikiem Narodowego Archiwum Geologicznego,

 

- Wieńczysław Oblizajek Starosta Powiatu Kolskiego,

- Marek Banaszewski Wicestarosta Powiatu Kolskiego,

Radni Powiatowi,

Mirosław Macherski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Koło,

Burmistrzowie i Wójtowie gmin powiatu kolskiego,

Kierownicy Jednostek Organizacyjnych Służb, Inspekcji i Straży oraz naczelników wydziałów Starostwa Powiatowego w Kole

Głównymi uczestnikami Powiatowych Obchodów Dnia Ziemi były dzieci i młodzież wszystkich typów szkół i przedszkoli z terenu powiatu kolskiego.

Turniej rycerski ,,SIERADZKIE WROTA CZASU"

Informacja dot. turnieju rycerskiego,,Sieradzkie Wrota Czasu".

Podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy WCKMed w Łodzi a LO w Kole.

W Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy WCKMed a Liceum Ogólnokształcącym w Kole. Przedstawicielami instytucji byli - komendant Centrum pułkownik lekarz Zbigniew Aszkielaniec i dyrektor Liceum Waldemar Koligot. Porozumienie przyczyni się do pogłębienia wiedzy uczniów w zakresie wojskowego szkolnictwa medycznego, umożliwi poznawanie nowoczesnej bazy dydaktycznej uczelni oraz wpłynie na promocje służby wojskowej wśród młodzieży.

Centrum, to jednostka szkolnictwa wojskowego podporządkowana Dowódcy Generalnemu RSZ, która realizuje szkolenie żołnierzy w ramach kursów kwalifikacyjnych, doskonalących i specjalistycznych. WCKMed. jako jedyne w wojsku szkoli ratowników pola walki, prowadzi kursy udzielania pierwszej pomocy medycznej, a także szkoli lekarzy wojskowych w udzielaniu pomocy osobom, które odniosły obrażenia podczas ostrzału lub wybuchu miny-pułapki.W hali o powierzchni 800 metrów kwadratowych stworzono warunki możliwie zbliżone do tych, które ratownicy spotkają na przykład w Afganistanie. Podobny ośrodek znajduje się tylko w Belgii.

   Sygnatariusze porozumienia mają w planach wspólne spotkania młodzieży z klas o profilach medycznym i  wojskowym z dydaktyczną kadrą uczelni, wyjazdy na zajęcia na poligonach, szkolenia z pierwszej pomocy.

 • autor: LO w Kole

Poznajemy zawody i miejsca pracy

Nasi uczniowie wraz z opiekunami w ramach projektu „Poznajemy zawody i miejsca pracy” odwiedzają różne miejsca poznając w ten sposób ludzi i ich profesje.
29 kwietnia 2015 r. odwiedziliśmy  Salon Fryzjerski na ul. Opałki, by poznać zawód fryzjera. Dzieci mogły zobaczyć jakimi urządzeniami i przyrządami na co dzień pracuje pani fryzjerka. Zapoznały się także z aspektami pracy fryzjera takimi jak obcinanie, czesanie czy farbowanie włosów. Uczniowie mieli również okazję obejrzeć pokaz damskiego strzyżenia. Wszyscy chętni uczniowie zostali uczesani. Pani fryzjerka chętnie odpowiadała na liczne pytania, a na koniec obdarowała wszystkich uczestników
słodkimi upominkami.
Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy pani Marioli ;)

Tekst: Anna Hann.

Zdjęcia: Aneta Brdyś.

Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnoscią

Z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Społeczność naszej Placówki przemaszerowała od szkoły do Starostwa Powiatowego w Kole, gdzie pani Joanna Bałdyka w imieniu wszystkich zebranych odczytała przygotowaną na ten dzień petycję.

Następnie głos zabrali gospodarze. Obdarowali uczniów drobnymi upominkami i słodyczami.

Grupa teatralna „Pracownia” zaprezentowała bardzo ciekawą inscenizację muzyczno-ruchową, a zespół muzyczno-wokalny piosenkę, barwnie ilustrowaną układem tanecznym z parasolkami.

Ponieważ pogoda była wakacyjna,  a uczniowie bardzo grzeczni na zakończenie wszystkim uczestnikom przemarszu pani dyrektor Elżbieta Budzińska zafundowała słodkie lody.

Było miło, mądrze, słonecznie i słodko :)

Tekst i zdjęcia: Aneta Brdyś.

 

Tekst petycji: Joanna Bałdyka.

 

W każdym społeczeństwie istnieje pewien procent osób, które z przyczyn dziedzicznych, wrodzonych, w wyniku chorób, urazów, czy również nieodpowiednich warunków życia odbiegają od normy pod względem fizycznym, psychicznym lub intelektualnym. W dniu 5 maja obchodzimy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Celem obchodów jest sprzeciw wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w każdej ze sfer życia.

Czy naszej lokalnej społeczności dotyczy problem niepełnosprawności intelektualnej? Otóż tak, rozmiar tego zjawiska przedstawia się w różnych częściach świata podobnie i zawiera się w granicach od 2 do 5% ogólnej populacji. Statystyczne więc w naszym powiecie od ok.1800 do 4400 osób dotyka ten problem.

Sto pięćdziesiąt lat temu E.Seguin, prekursor opieki nad upośledzonymi umysłowo, wyrażał pogląd, w którym z pewną rezygnacją i nadzieją stwierdzał: „Oczekując na to, by medycyna potrafiła wyleczyć, będziemy się starali zrobić wszystko, by dzieci mogły korzystać z dobrodziejstw wychowania.” Było to w połowie XIX wieku. Obecnie dzięki postępom w dziedzinie medycyny skutecznie leczy się niektóre choroby powodujące niepełnosprawność intelektualną, a dzieci i młodzież mogą korzystać z bezpłatnego dostępu do szkolnictwa.

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Świętego Mikołaja w Kole posługując się swoistymi metodami oddziaływań pedagogiki specjalnej próbujemy każdego dnia urzeczywistniać myśl o możliwościach lekko, umiarkowanie, znacznie, a nawet głęboko niepełnosprawnych umysłowo. Nasza wysoko wykwalifikowana kadra, wciąż rozwijająca swoją wiedzę i umiejętności przez udział w różnorodnych formach doskonalenia zawodowego, nagradzana była wielokrotnie nagrodami starosty, kuratora oświaty oraz ministra za swoje osiągnięcia w pracy z uczniami.

Podejmowane przez nas działania w zakresie wczesnej stymulacji rozwojowej budzą nadzieję, że wiele możemy zrobić, by dać szansę samodzielnego, niezależnego i godnego życia osobom z istotnym obniżeniem ogólnego poziomu funkcjonowania intelektualnego  oraz trudnościami  w zachowaniu przystosowawczym, a także osobom z ryzyka niepełnosprawności intelektualnej. Dzieciom i młodzieży objętym wsparciem i pomocą pedagogiczną, dana jest w naszej placówce szansa: rozwojowa, edukacyjna i społeczna.

Chcemy zwrócić uwagę na fakt, iż zachowanie, rozwój i losy życiowe człowieka niepełnosprawnego, a także skuteczność postępowania rehabilitacyjnego zależą w znacznym stopniu od jego sytuacji i pozycji w środowisku. Nauka naszych wychowanków w godnych warunkach, o których zapewnienie zwracamy się do Państwa, z pewnością wpłynie na pozytywne postrzeganie przez społeczność lokalną pozycji placówki SOSW im. Św.Mikołaja jako miejsca nauki i rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną.

 

Pragniemy przytoczyć słowa Sir Winstona Churchilla:

„Od czasu do czasu ludzie potykają się o prawdę,

ale większość podrywa się i spieszy dalej,

jak gdyby nic się nie wydarzyło.”

 

Nie pozostawajmy obojętni na tych, którzy są wokół nas! Jako społeczność Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego im. Św.Mikołaja w Kole mamy nadzieję, iż znajdziemy zrozumienie i wsparcie, które umożliwi nam jeszcze bardziej efektywne niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym intelektualnie w naszym powiecie.

 

Z poważaniem

społeczność Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Świętego Mikołaja w Kole

Świeto Narodowe 3 Maja 2015 r. w Powiecie Kolskim

 

Jak co roku na plac przed budynek Starostwa Powiatowego w Kole, dla uczczenia 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, przybyły poczty sztandarowe, władze samorządowe, przedstawiciele szkół oraz szeregu organizacji i instytucji.

Uroczystości rozpoczęły sie o godz. 9.45 od odegrania hymnu narodowego i podniesienia flagi państwowej na maszt. Tradycyjnie delegacje samorządowców, kombatantów, służb mundurowych,organizacji politycznych i społecznych oddając hołd tym, którzy zginęli za Ojczyznę, złożyły kwiaty pod tablicą pamięci narodowej, znajadującą się na budynku Starostwa. Następnie w takt muzyki granej przez Orkiestrę Dętą OSP w Kole pod dyrekcją Krzysztofa Lityńskiego kolumna marszowa przeszła ulicami miasta Koła do kościoła farnego. Mszę świetą celebrowali kapłani z kolskich kościołów pod przewodnictwem ks. Proboszcza Józefa Wronkiewicza. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Farny "Lutnia" pod dyrekcją Jana Kordylewskiego.

Po uroczystej mszy zebrani udali się pod tablicę upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja, usytuowaną w ścianie kościoła farnego, gdzie delegacje złożyły kwiaty. Uczestnicy uroczystości wysłuchali referatu wygłoszonego przez pana Bartłomieja Grzankę z Muzeum Technik Ceramicznych w Kole oraz przemówienia Burmistrza Miasta Koła Stanisława Maciaszka. Uroczystości zakończyły się odegraniem Roty.

 

25-Lecie Samorządności

W dniu 28 kwietnia br w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Kole odbyło  się uroczyste spotkanie z okazji 25 -lecia odrodzonego samorządu terytorialnego. Witając zebranych Zenon Wasiak Naczelnik Wydziału Promocji, Rozwoju  i Zarządzania Kryzysowego poinformował,  iż spotkanie to jest odpowiedzią na apel Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego o włączenie się w obchody 25-lecia samorządności  i uczczenie tej ważnej dla wszystkich rocznicy oraz na propozycję Wicepremiera, Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego wyróżnienia lokalnych przedsiębiorców Dyplomami Gratulacyjnymi z okazji 25-lecia polskiej transformacji. Na zaproszenie Starosty Kolskiego  Wieńczysława Oblizajka oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Kolskiego  Marka Tomickiego odpowiedzieli wyróżnieni przedsiębiorcy oraz liczne grono zaproszonych gości, wśród których byli  Czesław Cieślak – radny Sejmiku Woj. Wielkopolskiego, Przewodniczący Komisji Rolnictwa Sejmiku Woj. Wielkopolskiego, Czesław Marek – członek Zarządu Powiatu, który reprezentował  Wicepremiera  Janusza Piechocińskiego,  członkowie Zarządu Powiatu, Radni Rady Powiatu Kolskiego, burmistrzowie, wójtowie z gmin powiatu kolskiego, przedstawiciele służb mundurowych oraz dyrektorzy jednostek organizacyjnych samorządu powiatowego.

Oficjalnego rozpoczęcia spotkania dokonał Starosta Kolski podkreślając znaczenie reformy samorządowej, dzięki której mieszkańcy przejmują coraz większą odpowiedzialność za kraj i mają możliwość wyrażania własnych opinii. Stwierdził, że kolejnym etapem przemian powinna być reforma finansów, ponieważ  z roku na rok w odniesieniu do powiatów, szacowanie finansowe nie jest wystarczające. Przedstawił rolę jaką spełniają powiaty oraz z jakimi trudnościami i wyzwaniami muszą się mierzyć. W  słowach skierowanych  do przedsiębiorców podkreślił jak ważną rolę odgrywają lokalni przedsiębiorcy, którzy są " solą dla  rozwoju powiatu".  Podziękował im za otwartość, pomoc oraz podpowiedzi kierunków rozwoju powiatu.

 W kolejnym punkcie pan dr Mariusz Kaszyński wygłosił referat na temat historii polskiej samorządności od XIII wieku do czasów współczesnych.

            Czesław Marek reprezentujący Wicepremiera, Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego odczytał stosowny adres skierowany do samorządowców oraz przedsiębiorców. Podkreślono w nim niezwykle ważną rolę samorządów oraz wpływ jaki mają na rozwój lokalnych przedsiębiorstw na terenie swoich "małych ojczyzn". Podziękowano  za trud pracy wniesiony w rozwój polskiej gospodarki                         

            Następnie przedsiębiorcom z powiatu kolskiego wręczono Dyplomy  Gratulacyjne Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego oraz Starosty Kolskiego Wieńczysława Oblizajka "z okazji 25-lecia polskiej transformacji, w uznaniu za aktywne propagowanie idei i ducha przedsiębiorczości w środowisku lokalnym oraz zaangażowanie i wkład  w rozwój polskiej gospodarki". Wśród wyróżnionych znaleźli się: pan Robert Andre – Prezes Zarządu Andre Abrasive Article sp z o.o,  sp.k; pan Marek Andrzejczak – Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Robót Drogowo – Mostowych w Kole,  Pan Andrzej Krzysztof Baryła  oraz Pan Tadeusz Florczak – Przedsiębiorstwo Wielobranżowe SEGLA BARYŁA & FLORCZAK spółka jawna; Pan Sylwester Bugaj – Starszy Cechu Rzemiosł Różnych; Pan Czesław Cieślak – Prezes Zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole; Pan Wiesław Galemba – Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe GALW-MIĘS; Pan Michał Jakubowski – Prezes Zarządu SAIN GOBAIN ABRASIVES S.A;Pan Czesław Janicki – prezes Zarządu Gospodarstwa Nasienno Rolnego BOVINAS sp.z o.o ; Pan Józef Kolasa – Zakład Produkcyjno Handlowy IZOMER; Pan Kazimierz Kołodziejczak – Zakłady Mięsne w Grzegorzewie;Pan Wojciech Lewandowski – Prezes Kolskiej Izby Gospodarczej ;Pan Konrad Marek M.K STELLA  - M.K. Stella Marek Konrad;Pan Sławomir Mazurek  – Prezes Zarządu Kopalni Soli Kłodawa ;  Pan Andrzej Mejsner – właściciel Firmy Handlowo – Usługowej w  Tarnówce;  Pan Paweł Nowak – Dyrektor "SOKOŁÓW" S.A  oddział w Kole ;Pan Piotr Opas – Prezes zarządu GLASPO Sp. z o.o - Glaspo Sp. z o.o.;Pan Przemysław Powalacz – Prezes Zarządu SANITEC KOŁO sp. z o.o;Pan Sławomir Rossa – Biuro Techniczno – Handlowe  KLIMA s.c. S i T Rossa ; Pan Józef Stec – Prezes Zarządu Kutnowskiej Hodowli Buraka;Pan Józef Szafrański – Rozlewnia Gazu Płynnego" GOSPOSIA GAZ"; Pan Władysław Tybura – Prezes Zarządu Wintech Production Group sp. z o.o ; Pan Richard Vivers – Prezes Zarządu Wood Mizer Industries ;Pan Józef Wiśniewski – Prezes Zarządu Wipasz s.a.; Pan Antoni Edward Żurawik – Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowe 'AGRONAS'  sp. z o.o w Kole .

 

            W imieniu wyróżnionych głos zabrali Czesław Cieślak – prezes OSM Koło oraz Józef Chudy reprezentujący pana Józefa Steca – prezesa Zarządu Kutnowskiej Hodowli Buraka Cukrowego. Podziękowali za docenienie ich działalności oraz złożyli najlepsze życzenia samorządowcom i przedsiębiorcom oraz wszystkim, którzy przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki.

Na zakończenie uroczystości wystąpił chór KANTATA z Liceum Ogólnokształcącego w Kole pod kierownictwem pani Sylwii Pokrywczyńskiej. Zgromadzeni wysłuchali  utworów m.in: ; "taka miłość";  " wieża modlitwy", "odnajdziemy miłość nieznaną" oraz arię z opery Tosca – G. Pucciniego. Młodzież została nagrodzona gromkimi brawami.

Tym miłym akcentem zakończono  spotkanie.

 

Powiatowe Obchody Dnia Lasu i Ziemi 2015

W dniu 30 kwietnia 2015 roku na terenie Szkółki Zespolonej Kiejsze Nadleśnictwa Koło obchodzono Powiatowy Dzień Lasu 2015 zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Kole oraz Nadleśnictwo Koło.

            W ramach obchodów Dnia Lasu 2015 zorganizowano wiele atrakcji między innymi: przeprowadzone zostały Zawody Strzeleckie przy użyciu trenażera łowieckiego z cennymi nagrodami w postaci albumów przyrodniczych, zwiedzanie Szkółki Zespolonej Kiejsze, przejście ścieżką edukacyjną, gry i zabawy sportowo-rekreacyjne z nagrodami, quizy i rebusy o odnawialnych źródłach energii z nagrodami, ekspozycja o tematyce leśnej i przyrodniczej, ekspozycja Pszczelarzy Ziemi Kolskiej, wystawa chrząszczy, motyli i pajęczaków Pana Szymona Czerwińskiego, zwiedzanie nowego w pełni zautomatyzowanego nawadniania szkółki, sadzenie lasu, wspólne ognisko.

 Natomiast w dniu 8 maja br. w Narodowym Archiwum Geologicznym Archiwum Próbek Geologicznych w Leszczach, gm. Kłodawa odbędą się Powiatowe Obchody Dnia Ziemi 2015.

 

Program Powiatowych Obchodów Dnia Ziemi

 

1000 – Uroczyste otwarcie Powiatowych Obchodów Dnia Ziemi 2015

1015 – Występy artystyczne oraz gry i zabawy z nagrodami

1100 - Podsumowanie konkursu fotograficznego „Przebudzenie wiosny

1115 – Występy artystyczne oraz gry i zabawy z nagrodami

1200 – Spektakl „Wielkie psotki małej Dorotki”

1300 – Koncert Zespołu „WARTAKI”

1330 – Wspólne ognisko i grochówka

W trakcie Powiatowych Obchodów Dnia Ziemi:

- Wystawa prac konkursu fotograficznego

- Zwiedzanie Narodowego Archiwum Geologicznego Archiwum Próbek Geologicznych

- Gry i zabawy edukacyjno-sportowe z nagrodami

- Występy artystyczne

PREZENTACJE:

- Wielkopolskiej Agencji Zarządzania Energią Sp. z o. o. dotycząca energii odnawialnej

- Państwowego Instytutu Geologicznego Państwowego Instytutu Badawczego dotycząca zagadnień geologii

- Nadleśnictwa Koło

- Kopalni Soli „Kłodawa”

- Kutnowskiej Hodowli Buraka Cukrowego Sp. z o. o.

- Pszczelarzy Ziemi Kolskiej

- Wystawa chrząszczy, motyli i pajęczaków Pana Szymona Czerwińskiego

 

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnościa Intelektualną

  5 maja 2015 rok

Przebieg:

- 9.00 przemarsz całej społeczności Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kole pod Starostwo Powiatowe w Kole z transparentami i hałasującymi rekwizytami,

- odczytanie petycji,

- część artystyczna w wykonaniu zespołu wokalno-muzycznego oraz grupy teatralnej Pracownia”,

- zabranie głosu przez gospodarza,

- powrót do szkoły.

zapraszamy bardzo serdecznie.

W załączeniu treść petycji.

 

W każdym społeczeństwie istnieje pewien procent osób, które z przyczyn dziedzicznych, wrodzonych, w wyniku chorób, urazów, czy również nieodpowiednich warunków życia odbiegają od normy pod względem fizycznym, psychicznym lub intelektualnym. W dniu 5 maja obchodzimy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Celem obchodów jest sprzeciw wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w każdej ze sfer życia.

Czy naszej lokalnej społeczności dotyczy problem niepełnosprawności intelektualnej? Otóż tak, rozmiar tego zjawiska przedstawia się w różnych częściach świata podobnie i zawiera się w granicach od 2 do 5% ogólnej populacji. Statystyczne więc w naszym powiecie od ok.1800 do 4400 osób dotyka ten problem.

Sto pięćdziesiąt lat temu E.Seguin, prekursor opieki nad upośledzonymi umysłowo, wyrażał pogląd, w którym z pewną rezygnacją i nadzieją stwierdzał: „Oczekując na to, by medycyna potrafiła wyleczyć, będziemy się starali zrobić wszystko, by dzieci mogły korzystać z dobrodziejstw wychowania.” Było to w połowie XIX wieku. Obecnie dzięki postępom w dziedzinie medycyny skutecznie leczy się niektóre choroby powodujące niepełnosprawność intelektualną, a dzieci i młodzież mogą korzystać z bezpłatnego dostępu do szkolnictwa.

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Świętego Mikołaja w Kole posługując się swoistymi metodami oddziaływań pedagogiki specjalnej próbujemy każdego dnia urzeczywistniać myśl o możliwościach lekko, umiarkowanie, znacznie, a nawet głęboko niepełnosprawnych umysłowo. Nasza wysoko wykwalifikowana kadra, wciąż rozwijająca swoją wiedzę i umiejętności przez udział w różnorodnych formach doskonalenia zawodowego, nagradzana była wielokrotnie nagrodami starosty, kuratora oświaty oraz ministra za swoje osiągnięcia w pracy z uczniami.

Podejmowane przez nas działania w zakresie wczesnej stymulacji rozwojowej budzą nadzieję, że wiele możemy zrobić, by dać szansę samodzielnego, niezależnego i godnego życia osobom z istotnym obniżeniem ogólnego poziomu funkcjonowania intelektualnego  oraz trudnościami  w zachowaniu przystosowawczym, a także osobom z ryzyka niepełnosprawności intelektualnej. Dzieciom i młodzieży objętym wsparciem i pomocą pedagogiczną, dana jest w naszej placówce szansa: rozwojowa, edukacyjna i społeczna.

Chcemy zwrócić uwagę na fakt, iż zachowanie, rozwój i losy życiowe człowieka niepełnosprawnego, a także skuteczność postępowania rehabilitacyjnego zależą w znacznym stopniu od jego sytuacji i pozycji w środowisku. Nauka naszych wychowanków w godnych warunkach, o których zapewnienie zwracamy się do Państwa, z pewnością wpłynie na pozytywne postrzeganie przez społeczność lokalną pozycji placówki SOSW im. Św.Mikołaja jako miejsca nauki i rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną.

 

Pragniemy przytoczyć słowa Sir Winstona Churchilla:

„Od czasu do czasu ludzie potykają się o prawdę,

ale większość podrywa się i spieszy dalej,

jak gdyby nic się nie wydarzyło.”

 

Nie pozostawajmy obojętni na tych, którzy są wokół nas! Jako społeczność Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego im. Św.Mikołaja w Kole mamy nadzieję, iż znajdziemy zrozumienie i wsparcie, które umożliwi nam jeszcze bardziej efektywne niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym intelektualnie w naszym powiecie.

 

Z poważaniem

społeczność Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Świętego Mikołaja w Kole

 

Siatkarski sukces Liceum Ogólnokształcącego w Kole

W dniach 29-30 kwietnia 2015 (środa-czwartek) w hali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu odbył się finałowy turniej XVI Licealiady Województwa Wielkopolskiego w Piłce Siatkowej Chłopców. W mistrzostwach wzięły udział zwycięskie drużyny zawodów rejonowych:m

Rejon Kalisz –                                   VII LO SMS KALISZ

Rejon Konin –                                   LO KOŁO

Rejon Leszno –                                  ZSZ GOSTYŃ

Rejon Piła –                                       I LO PIŁA

Rejon Poznań Teren Zachód –             ZSO PUSZCZYKOWO

Rejon Poznań Teren Wschód –            LO WRZEŚNIA

Rejon Poznań Miasto –                       XVII LO POZNAŃ

Gospodarz –                                      ZSO GOSTYŃW pierwszym dniu mistrzostw były rozgrywane mecze grupowe.W grupie A do półfinału awansowała drużyna ZSZ Gostyń, natomiast o drugą lokatę rozegrał się zacięty mecz, w którym ZSO z Gostynia okazał się lepszy od rywali z Puszczykowa wygrywając 2:1. W grupie B rywalizowały zespoły z Kalisza, Koła, Wrześni oraz Piły. Najlepszą ekipą okazała się drużynaLO Koło, która wygrała wszystkie mecze, tracąc tylko jednego seta. Na drugim miejscu uplasowali się uczniowie z Kalisza, którzy wyprzedzili Wrześnię oraz czwartą Piłę.Na początku drugiego dnia turnieju rozegrano spotkania półfinałowe. Po zaciętym meczu ZSO z Gostynia pokonał w dwóch setach LO Koło. Drugi półfinał zakończył się zwycięstwem ZSZ Gostyń nad drużyną z Kalisza dopiero po tie-break’u.

W meczu o trzecie miejsce zmierzyły się drużyny: LO Koła oraz Kalisza. Po zaciętym meczu lepsi okazali się ci pierwsi wygrywając 2:1. Spotkanie finałowe,siatkarzy z Gostynia, toczyło się do trzech wygranych setów, drużyna ZSZ gładko pokonała ZSO 3:0. W nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca, na początku czerwca,siatkarze z gostyńskiej „zawodówki” będą reprezentowali nasze Województwo na finałach ogólnopolskich w Ostródzie.Nagrodę indywidualną MVP, dla najlepszego zawodnika turnieju otrzymał  Kamil Koligot z LO w Kole.

 

Ekonomik na zajęciach w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

W dniu 23.04.2015 r. uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. W laboratoriach Centrum Nauki Kopernik brali udział w zajęciach z fizyki, pt. "Pod prąd", podczas których eksperymentowali m.in. z diodą LED, silnikiem elektrycznym i brzęczykiem. Wykorzystali jedno z dostępnych w pracowni urządzeń do wyznaczenia prędkości dźwięku oraz skorzystali z programu do obróbki dźwięku.

Ogromnym zainteresowaniem uczniów cieszyła się lekcja chemii, pt. "Świat metali". Podczas zajęć w tym laboratorium młodzież poznała bliżej metale typowe, jak miedź czy cynk, ale również te mniej znane, jak magnez czy lit. Uczniowie sprawdzili, czy metale mogą reagować ze sobą nawzajem i co mają wspólnego z fajerwerkami.

Kolejne zajęcia, w których uczestniczyli uczniowie Ekonomika to lekcja biologii, pt. "Biologiczne żarówki". Młodzież zastanawiała się nad tym, czym różni się luminescencja od świecenia żarówki lub gwiazd? Podczas warsztatów młodzi ludzie zapoznali się także z białkiem zielonej fluorescencji (z ang. GFP - green fluorescence protein), które zrewolucjonizowało oblicze biologii.  Na zajęciach uczniowie samodzielnie przeprowadzili izolację chlorofilu oraz białka GPF. Poznali syntetyczny luminol i dowiedzieli się, jak za jego pomocą wykrywa się ślady krwi. Na koniec uczestnicy zajęć mieli okazję zobaczyć organizmy,  które w naturalny sposób emitują światło i dowiedzieli się, jakie mechanizmy są za to odpowiedzialne.

Uczestnictwo w tych nietypowych lekcjach fizyki, chemii i biologii poszerzyło horyzonty myślowe uczniów i uświadomiło im jak zdobytą wiedzę można wykorzystywać w praktyce.

ZSEA

Fot. ZSEA

Zespół Szkół Technicznych pionierem innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych.

Zespół Szkół Technicznych zawsze starał się być pionierem innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych. Takimi właśnie innowacjami są Eko-Moto Szkoła czyli coroczny wyjazd uczniów Technikum Ochrony Środowiska i Technikum Pojazdów Samochodowych w plener w celu praktycznego przetestowania nabytych umiejętności oraz interdyscyplinarny projekt budowy drona latającego. Montaż zostanie wykonany w czasie pobytu młodzieży na Eko-Moto Szkole, która rozpocznie się 27 kwietnia.

Dzięki podjętemu wysiłkowi nauczą się m.in. obliczania mocy i ciągu elektrycznych silników bezszczotkowych, korzystania z elektronicznych regulatorów obrotów silników elektrycznych, wykorzystania nowoczesnych akumulatorów, wykorzystania układów zdalnego sterowania, budowy układów elektronicznych, wykorzystania tzw. galanterii elektronicznej (przewody, wtyki, złączki itp.), wykorzystania lutowania jako techniki łączenia elementów, programowania i usuwania błędów komputera pokładowego, obliczania elementów konstrukcyjnych takich jak ramy, śmigła i kratownice, określania powietrznych oporów ruchu, określania toru lotu, przewidywania, planowania, i poszanowania energii. Konstruowany dron posłuży do badania pyłu zawieszonego PM10, fotografowania i filmowania miejsc trudno dostępnych, patrolowania obszarów leśnych i zbiorników wodnych, kontroli strat ciepła w budynkach i urządzeniach, przekazów informatycznych, reklamy i działań marketingowych.

 

Więcej informacji nt. samego wydarzenia i budowy drona znajdziecie Państwo pod tymi adresami:

http://www.zst-kolo.pl/wydarzenia/40-szkola/68-ekomoto-szkola-2015-ruszamy

http://www.zst-kolo.pl/aktualnosci

 

 

 

XV Powiatowe Zawody Strzeleckie o Puchar Starosty Kolskiego

W dniu 18 kwietnia 2015 r. na strzelnicy LOK w Kole odbyły się jubileuszowe XV Powiatowe Zawody Strzeleckie o Puchar Starosty Kolskiego. Organizatorami byli:Wydział Promocji i Zarzadzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Kole oraz Zarząd Powiatowy Ligii Obrony Kraju w Kole .

Z roku na rok zawody cieszą sie coraz większym zainteresowaniem i pomimo niesprzyjającej aury, ponownie zostal pobity rekord ilości uczestników. W zawodach uczestniczyły 34 drużyny reprezentujące samorządy gminne, instytucje, urzedy, szkoły ponadgimnazjalne oraz firmy z terenu powiatu kolskiego.

Najlepszą drużyną była drużyna OSM Koło, w skład której weszli: Miśko Krystyna, Gwiaździński Andrzej , Szkudlarek Roman. Najlepszą drużyną kobiecą była drużyna Andre II.

Natomist indywidualnie najlepszą zawodniczką była Miśko Krystyna, a zawodnikiem Rutkowski Krzysztof.

Od kilku lat w zawodach bierze udział coraz liczniejsza reprezentacja kobiet, co zasluguje na sczególne uznanie.

Powiatowe zawody strzeleckie to nie tylko rywalizacja, ale także jak podkreśla Starosta Kolski Pan Wieńczysław Oblizajek wspaniała okazja do propagowania zdrowego stylu życia poprzez aktywne spędzanie czasu wolnego, pogłębiania umiejętności współpracy oraz możliwość integracji różnych środowisk.

Tegoroczne XV Powiatowe Zawody Strzeleckie wzbogacił pokaz sprzętu antyterrorystycznego, kóry jest w dyspozycji KPP w Kole oraz została przeprowadzona akcja w zakresie prewencji społecznej na temat zasad postępowania i zachowania się w obliczu takich zagrożeń jak pożary i wypadki przeprowadzona przez KPPSP w Kole.

II etapem zawodów byla rywalizacja drużyn LOK. Rozgrywano w podziale na: drużyny seniorzy i juniorzy oraz indywidualnie;seniorzy,juniorzy,juniorki Najlepsze drużyny w poszczegolnych kat.: seniorzy - LOK Osiek Wielki; juniorki – SK LOK gimn. Kłodawa I; juniorzy – SK LOK Gimn. Kłodawa I,

W zawodach indywidualnych najlepsi okazali się : kat. seniorzy – Miśko Ryszard; kat. juniorzy - Augustyniak Karol; kat. juniorki - Piguła Anna

W tym samym czasie nad Zalewem Ruszkowskim odbywały się Zawody Wędkarskie o Puchar Starosty Kolskiego.najlepszy wynik osiagnęli czlonkowie Koła nr 7 drużyna nr 1. indywidualnie najwięcej ryb złowił Rasztorf Łukasz.

 

W imieniu organizatorów dziękujemy KPP w Kole, KP PSP w Kole za pomoc w zorganiozwaniu imprezy, sprawnym i bezpiecznym jej przeprowadzeniu, a wszystkim uczestniczącym w zmaganiach za wspaniałą rywalizacje w duchu fair-play.

MARSZ PAMIĘCI

W dniu 17 kwietnia br. odbył się Marsz Pamięci w Lesie Rzuchowskim poświęcony ofiarom zagłady w obozie Kulmhof, zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Kole oraz Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem oddział Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie.

Przed monumentalny pomnik przybyło kilkaset osób, w tym uczniowie kolskich i okolicznych szkół, samorządowcy i inni zaproszeni goście aby uczcić pomordowanych w tym miejscu Żydów, Polaków i ludzi innych narodowości. Zebranych powitał Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek który podkreślił, iż znajdujemy się na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady, a spotkanie to jest oddaniem hołdu dla tysięcy niewinnych, pomordowanych ludzi którzy stali się ofiarami hitlerowskiego systemu. Wyraził zadowolenie z tak licznego udziału młodzieży dla której jest to doskonała lekcja historii. "To manifestacja takich wartości jak godność, tolerancja, równości wszystkich ludzi, prawo do życia w pokoju" – mówił Starosta.

Następnie głos zabrała dyrektor muzeum Anna Ziółkowska, która przedstawiła ideę marszu oraz wydarzenia z II wojny światowej rozgrywające się w Chełmnie. Apelowała aby to, co się tu wydarzyło nigdy więcej nie miało miejsca. I jest to zadanie dla dorosłych, ale i dla młodego pokolenia. Pamięć o wydarzeniach i tych co zginęli ma być przestrogą i ostrzeżeniem dla wszystkich pokoleń.

Po przemówieniach uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole zaprezentowali część artystyczną po której wszyscy przeszli przed Ścianę Pamięci. Tam minutą ciszy uczczono pamięć pomordowanych, poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów,a młodzież ustawiła symbolicznie sześć zapalonych zniczy.

Ekonomik w Brukseli

Laureatka na szczeblu wojewódzkim Olimpiady o Odnawialnych Żródłach Energii , uczennica Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole Aleksandra Morawska wraz z opiekunką Anną Polichnowską były na zaproszenie Posła do Parlamentu Europejskiego Pana Andrzeja Grzyba w Brukseli. Laureaci różnego rodzaju konkursów z województwa wielkopolskiego zwiedzali Belgię- Leuven, Bruggię i Brukselę. Krajobrazy, ciekawa historia, sięgająca średniowiecznej Europy oraz niezwykłe budowle od gotyku po współczesną architekturę urzekały swym pięknem.

Zwięńczeniem wycieczki trwajacej od 17 do 21 kwietnia br. była wizyta w Parlamencie Europejskim, wykład na temat jego funkcjonowania oraz zdjęcia przy flagach z Posłem.

Wycieczka - nagroda przyniosła wiele nowych przyjaźni i niezapomnianych wzruszeń.

ZSEA

fot. ZSEA

Światowy Dzień Ziemi w SOSW w Kole

24 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Ziemi zorganizowany przez Klub Przyrodnika. W tym roku obchody zdominowała tematyka leśna. Zaprosiliśmy przedstawicieli Nadleśnictwa Koło, z którymi od dawna współpracujemy. Panowie leśnicy barwnie opowiedzieli nam o lesie, o swojej codziennej pracy, zdradzili nam wiele leśnych tajemnic. Podarowali nam sadzonki drzew iglastych, które posadziliśmy na terenie internatu.

  W tym roku przystąpiliśmy do projektu "Dni Przyjaciół Lasu 2015" organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Lasu w Warszawie. Dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III wykonywały prace plastyczne na konkursy: "Bajkowy las" i "Drzewa naszych lasów". Gimnazjaliści na zajęciach popołudniowych w internacie przygotowali prezentacje multimedialne : "Kto jest przyjacielem lasu?" i "Las w mojej okolicy". Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali dyplomy i upominki. Podsumowana została również  całoroczna zbiórka makulatury i elektrośmieci.

  Były zagadki, wierszyki, kalambury na temat lasu i jego mieszkańców. Zespół wokalno - muzyczny w pięknej scenografii i ludowych strojach przygotował kolorową muzyczną inscenizację.

  Wiemy już, że od nas też zależy stan naszej planety i codziennie musimy o nią dbać!

 

Tekst: Hanna Kapuścińska.

Zdjęcia: Aneta Brdyś.

Próbna matura ustna z języka polskiego

Dziś 21.04.2015r. uczniowie klas III mieli możliwość przystąpić do próbnej ustnej matury z języka polskiego. Nowa formuła egzaminu stawia przed dyrekcją, nauczycielami jak i przed samymi absolwentami nowe wyzwania organizacyjne. W tym roku w liceum maturzyści będą zdawać egzamin ustny przy wykorzystaniu komputerów.

Zdający losuje jedno zadanie spośród zadań wyłożonych na stole. Informację o wylosowanym numerze zadania przekazuje członkom zespołu egzaminacyjnego. Zdający przygotowuje się do egzaminu, po 15 minutach wchodzi druga osoba, która losuje zadanie i przygotowuje się do odpowiedzi. W trakcie przygotowywania się drugiej osoby, pierwsza osoba zdaje egzamin przed zespołem przedmiotowym.Zdający może wydrukować zadanie egzaminacyjne. Na wydruku nie może robić żadnych notatek. Notatki zapisuje wyłącznie na kartkach z pieczątką szkoły.Po zakończeniu przygotowania do wypowiedzi zdający zamyka plik z zadaniem na komputerze przeznaczonym dla osoby przygotowującej się do wypowiedzi, przechodzi do wyznaczonego stolika i otwiera plik z wylosowanym zadaniem na komputerze przeznaczonym dla osoby zdającej egzamin. Egzamin trwa ok. 15 minut i składa się z wypowiedzi monologowej oraz rozmowy z zespołem przedmiotowym.

Wypowiedź monologowa zdającego:

- trwa ok. 10 minut (zdający może wygłosić swoją wypowiedź w czasie krótszym niż 10 minut; czas zdawania egzaminu nie może być jedynym i wiążącym kryterium negatywnej oceny)

- nie może być przerywana przez zespół przedmiotowy (z wyjątkiem sytuacji, kiedy upłynął czas na nią przeznaczony).

Rozmowa z zespołem przedmiotowym:

- trwa ok. 5 minut

- może jedynie dotyczyć treści związanych z problemem określonym w zadaniu, tekstem literackim dołączonym do zadania oraz zagadnieniami, które zdający poruszył w wypowiedzi.

W czasie trwania egzaminu zdający nie może korzystać ze słowników i innych pomocy.

Uczniowie SOSW z wizytą w Spółdzielni Socjalnej AKTYWNI w Kole

Sprawozdanie z wizyty zawodoznawczej

We wtorek 21 kwietnia 2015r. wybraliśmy się do Spółdzielni Socjalnej AKTYWNI w Kole.

W spółdzielni zatrudnione są osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Przedsiębiorstwo powstało w ramach projektu, którego celem było wsparcie i stworzenie miejsc pracy dla zagrożonych wykluczeniem społecznym byłych uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Dzięki temu ich uczestnicy uzyskali szansę na zatrudnienie na otwartym rynku pracy.

Przedsiębiorstwo wykonuje prace z zakresu co-packingu, foliowania oraz pielęgnacji terenów zielonych. Wizyta ta pozwoliła zaznajomić się z zawodami takimi jak ogrodnik oraz pakowacz. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od pomieszczeń w których odbywa się proces pakowania i foliowania. Zapoznano nas z asortymentem materiałów, następnie  mogliśmy zaobserwować poszczególne czynności stanowiskowe.

Następnie obserwowaliśmy pracę ogrodników. Pogoda nam dopisała, więc pracownicy spółdzielni mogli nas zaznajomić ze sprzętem do pielęgnacji terenów zieleni.  Zobaczyliśmy jak działa zamiatarka spalinowa do terenów brukowanych, wykaszarka do trawy oraz zastosowanie kosiarki traktorowej. Każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, oczywiście chętnych nie brakowało;)

Było nam bardzo miło.

 

Tekst: Monika Karkus-Kowalska Zdjęcia: Aneta Brdyś.

Sukces ucznia Liceum Ogólnokształcącego w Kole w XLVI Ogólnopolskiej Olimpiadzie z Języka Rosyjskiego

W dniach 10 – 12 kwietnia 2015 odbyły się w Warszawie centralne eliminacje XLVI Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Rosyjskiego, w których uczeń klasy III A kolskiego liceum – Kamil Czukowicz uzyskał tytuł finalisty.

W poprzednich latach Kamil otrzymywał wyróżnienia na eliminacjach okręgowych tej Olimpiady, które są przeprowadzane każdego roku przez Wydział Neofilologii UAM w Poznaniu pod bacznym okiem Sekretarza OJR dr. Wojciecha Kamińskiego. W tym roku szkolnym Kamil Czukowicz zdobył II miejsce w okręgu wielkopolskim, w którego skład wchodzą województwa wielkopolskie i lubuskie, dzięki czemuzakwalifikował się doeliminacji centralnych. Olimpiada Języka Rosyjskiego dla uczniów polskich szkół ponadgimnazjalnych jest jedną z olimpiad przedmiotowych, której laureaci i finaliści zwolnieni są z egzaminu maturalnego z przedmiotu „język obcy nowożytny – język rosyjski”. Powołana do życia w roku 1969, należy do najstarszych ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych w naszym kraju.

Zasadniczym celem Olimpiady Języka Rosyjskiego jest popularyzowanie praktycznej znajomości języka rosyjskiego, jako jednego z języków o znaczeniu międzynarodowym. Nie mniej ważnym celem Olimpiady jest kształtowanie zainteresowania uczniów dorobkiem kulturowym i cywilizacyjnym Rosji ze szczególnym uwzględnieniem literatury, sztuki, historii, geografii i polityki. Owe cele główne implikują zakres merytoryczny programu wyrażony w tematyce. Program zawodów jest zgodny z obowiązującymi w polskiej szkole podstawami programowymi kształcenia ogólnego, niemniej tematyka zawodów wykracza poza obowiązujące w szkole szczegółowe treści programowe.

Program merytoryczny oparty został na założeniu, że uczestnicy Olimpiady swobodnie posługują się językiem rosyjskim w zakresie poszczególnych umiejętności językowych na poziomie odpowiadającym podstawom programowym języka obcego nowożytnego na IV etapie edukacyjnym (liceum, technikum), a także na poziomie zgodnym ze standardami wymagań egzaminacyjnych z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym (poziom B2 wg Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego). Uczestnicy zawodów II i III stopnia powinni ponadto wykazać się wiedzą określoną w tematyce Olimpiady. Udział w Olimpiadzie stwarza także okazję do realizacji co najmniej jeszcze jednego celu – wychowawczego. Uczestnicy tego szlachetnego współzawodnictwa mogą obiektywnie sprawdzi swoje możliwości i swój charakter wśród równych sobie.

W roku szkolnym 2014/15 w eliminacjach okręgowych OJR uczestniczyło około 1500 uczniów z całej Polski, a do eliminacji centralnych zostało zakwalifikowanych 50 uczestników z 10 okręgów KO OJR. Eliminacje centralne składały się z dwóch części: pisemnej i ustnej. W I części młodzież wypowiadała się pisemnie na jeden z 3 tematów konkursowych, w II części uczestnicy przedstawiali swoje prezentacje na jeden z 20 tematów wylosowanych w trakcie egzaminu, a następnie odpowiadali na pytania i uczestniczyli w dyskusji z członkami komisji konkursowej.

Uzyskanie tytułu finalisty Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Rosyjskiego to ogromny sukces Kamila i jego opiekuna oraz nauczyciela prowadzącego p. mgr Iwony Czukowicz.

Sukces ucznia Liceum Ogólnokształcącego w Kole w Finale 64 Olipmpiady Fizycznej

W dniach 10.04- 14.04. 2015 r. odbył się w Warszawie Ogólnopolski Finał 64 Olimpiady Fizycznej, do którego zakwalifikował się uczeń LO Koło Hubert Banaszewski .

W finale Olimpiady brało udział 74 uczniów z całego kraju ( w tym  tylko trzech z Wielkopolski).

Hubert Banaszewski uzyskał tytuł finalisty 64 Olimpiady Fizycznej . Ponadto został on wyróżniony za oryginalne rozwiązanie zadania.

Zdobycie tytułu finalisty Olimpiady jest równoznaczne z uzyskaniem wyniku 100% na maturze rozszerzonej z fizyki .

W tegorocznej Olimpiadzie Fizycznej uczestniczyło dwóch uczniów LO Koło oprócz Huberta również Mateusz Bugajny , który dotarł do Etapu Okręgowego.

Olimpiada Fizyczna rozgrywana jest od 1951 r.  i jest jedną z najstarszych olimpiad przedmiotowych dla szkół średnich  (starsza jest tylko matematyczna).Składa się z pięciu etapów: 1)Etap Szkolny 2)Etap Okręgowy(teoretyczny i doświadczalny) 3)Finał Ogólnopolski 4)Etap Międzynarodowy (w tym roku odbędzie się w Indiach).

Organizatorem OF jest Polskie Towarzystwo Fizyczne. Zazwyczaj w zawodach centralnych oprócz konkursu dla uczniów przygotowywane są dodatkowe atrakcje. W tym roku uczestnicy zwiedzali Muzeum Powstania Warszawskiego , Centrum Nauki Kopernik , profesorowie Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadzili dla nich wykłady popularno-naukowe.

Laureatami i finalistami Olimpiady Fizycznej było wielu znanych polskich fizyków min.  zwycięzcą I OF został prof. Iwo Białynicki-Birula.

Olimpiada Fizyczna jest jedną z najtrudniejszych olimpiad przedmiotowych. Zadania  są nietypowe , oryginalne, niespotykane w dostępnych zbiorach zadań. O skali trudności olimpiady świadczy między innymi fakt , że mimo  możliwości korzystania przez uczniów podczas zawodów  z kompletu podręczników do szkół średnich i z zeszytu stukartkowego z własnymi notatkami , niewielu z nich uzyskuje wynik powyżej 50%.W tym roku zwycięzca uzyskał 57% .

Pięcioro pierwszych zawodników zakwalifikowało się na Olimpiadę Międzynarodową , która będzie rozgrywana w Indiach .

Więcej informacji na stronie : http://www.kgof.edu.pl/

 

Włodzimierz Jachnik

Światowy Dzień Ziemi w SOSW w Kole

Termin: 24 kwietnia 2015 rok.

Czas: 11.00-12.30.

Harmonogram szkolnych obchodów Światowego Dnia Ziemi w SOSW:

 

1. Krótka część artystyczna.

2. Spotkanie z pracownikiem Nadleśnictwa Koło.

3. Część konkursowo - zagadkowa związana z tematyką leśną.

4. Podsumowanie i rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu plastyczno - multimedialnego organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Lasu w Warszawie pod patronatem Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

5. Sadzenie podarowanych sadzonek drzew i krzewów na terenie Ośrodka.

 

Zapraszamy serdecznie.

 

Pokaz sprzętu ratowniczego WOPR dla SOSW w Kole

Notka ze spotkania:

W dniu 21.04.2015 Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oddział miejsko powiatowy w Kole zostało zaproszone do Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Kole na pokaz sprzętu ratowniczego oraz bezpieczeństwa na obszarach wodnych. Ratownicy zaprezentowali sprzęt, który używany jest w ratownictwie wodnym. Następnie dali kilka bardzo istotnych rad jak należy zachowywać się na obszarach wodnych czy to otwartych czy zamkniętych w myśl zasady "bezpieczna kąpiel". Na spotkaniu pokazali również jak wygląda pierwsza pomoc przedmedyczna, gdzie uczniowie wraz z opiekunami mogli sprawdzić jak wygląda to w praktyce. Uczestnicy pokazu mogli również zobaczyć i wypróbować sprzęt ratowniczy. Na koniec ratownicy wraz z dziećmi i ich wychowawcami zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie.

 

Tekst: WOPR Koło, zdjęcia: Aneta Brdyś.

Apel pracowników i wychowanków SOSW w Kole

APEL – POMÓŻ NAM UKWIECIĆ SOSW w KOLE

Mamy miejsce wokół budynków szkoły i internatu na barwne rabaty i dzieci, które marzą o ukwieconych klombach. Potrzebujemy pomocy ludzi o wrażliwych sercach, którzy podzielą się z nami bylinami i krzewami ozdobnymi. Będziemy wdzięczni za przekazanie każdej, nawet najmniejszej rośliny i dobrze się nią zaopiekujemy.

Miejsce przekazywania roślin:

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy

62-600 Koło, ul. Mickiewicza 14

tel. 632721246; 632720457

 

                                                                               

                                                                       Pracownicy i wychowankowie

                                                                       SOSW w Kole

V Gala Sportowca Specjalnego

V Gala Sportowca Specjalnego

i obchody 15-lecia Klubu Olimpiad Specjalnych                

 przy SOSW w Borzęciczkach

 

 

Data: 17 kwietnia 2015r.

Miejsce:

Specjalny Ośrodek  Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka  w Borzęciczkach.

 

Dnia 17 kwietnia 2015r. wychowankowie SOSW w Kole mieli zaszczyt uczestniczyć w V Gali Sportowca Specjalnego i obchodach 15-lecia Klubu Olimpiad Specjalnych przy SOSW w Borzęciczkach.

Organizatorem był Klub Olimpiad Specjalnych przy SOSW w  Borzęciczkach i Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska Wielkopolskie-Konin. Podczas gali podsumowano osiągnięcia sportowe zawodników z naszego regionu Wielkopolskie – Konin   w zawodach regionalnych, ogólnopolskich  i światowych w Los Angeles w roku  2014 oraz wręczono podziękowanie i wyróżnienie dla najlepszego sportowca sekcji. Do grona najlepszych i najaktywniejszych dołączyli Michał Niewiadomski z SOSW Koło.

Atrakcją imprezy był występ dziewcząt z Młodzieżowego Ośrodka, które zaprezentowały inscenizację bajki Jana Brzechwy pt. „Pchła szachrajka”. Galę uatrakcyjnił również Mini Playback Show w wykonaniu uczniów z SOSW  w Borzęciczkach. Z okazji XV-lecia Olimpiad Specjalnych w Borzęciczkach pani dyrektor Barbara Zakrzewska przygotowała ogromny tort dla wszystkich uczestników. Po Gali czekała na nas kolacja przy suto zastawionym stole oraz dyskoteka.

 

Uczestnicy: zawodnicy Klubu Olimpiad Specjalnych przy SOSW w Kole Krystian Małolepszy, Edyta Małolepsza, Dominika Małolepsza, Kacper Jankowski, Michał Niewiadomski

 

Opiekunowie: Mariola Mroczkowska, Krystyna Ciesielska

 

Tekst i zdjęcia: Mariola Mroczkowska, Krystyna Ciesielska.

VIII Regionalny Turniej Badmintona Olimpiad Specjalnych

Zawodnicy sekcji badmintona Olimpiad Specjalnych działającej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Św.Mikołaja w Kole uczestniczyli w VIII Regionalnym Turnieju Badmintona OS, który odbył się 15 kwietnia w Krotoszynie. Była to wspaniała okazja, aby zweryfikować umiejętności młodych sportowców nabyte podczas treningów. Atmosfera zawodów sprzyjała nie tylko rywalizacji zgodnej z zasadami fair-play, ale również nawiązywaniu nowych przyjaźni. Nasi zawodnicy zdobyli następujące miejsca w grze pojedynczej: Anna Rybicka – I miejsce, Marek Wasilewski – I miejsce, Kamil Kacprzak – II miejsce, Aneta Golon – III miejsce, Justyna Rybicka – IV miejsce, Eryk Jaroński – IV miejsce. Miło nam poinformować, że uczennica Anna Rybicka weźmie udział w turnieju ogólnopolskim.

 

 

„Jabłka dla szkół”

W piątek, tj.10.04.br każdy uczeń ZSEA w Kole mógł zjeść na przerwie i zabrać do domu zadeklarowaną wcześniej ilość jabłek. Taką akcję można było przeprowadzić, w ramach ogłoszonego przez Agencję Rynku Rolnego, wsparcia dla sadowników i producentów owoców i warzyw. Dystrybucja była bezpłatna. Młodzież kolskiego Ekonomika chętnie zabierała siatki wypełnione owocami do domów. Okazało się, że ponad 5000 kg rozeszło się bardzo szybko i jest zapotrzebowanie na kolejną taką akcję. Po uzgodnieniu z dostawcą jabłka zostaną dostarczone jeszcze raz w czwartek, czyli 16 kwietnia br.

Serdecznie dziękujemy sadownikom i życzymy smacznego jabłka!

 • autor: tekst i fot. ZSEA

Przedszkole dla SOSW

Niepubliczne Przedszkole „Kółko Graniaste” było inicjatorem „Wiosennej zbiórki” zorganizowanej dla dzieci z SOSW w Kole.

Wśród zebranych rzeczy znalazły się: maskotki, zabawki, puzzle, odzież, artykuły szkolne oraz słodycze, które przekazane zostały dzieciom Ośrodka oraz Internatu.

Za wspaniały gest dziękujemy Pani Dyrektor Przedszkola Marlenie Rusztyk, nauczycielom a w szczególności rodzicom.

 • autor: tekst i zdjęcia: Iwona Nowicka.

VIII Mistrzostwa Polski Kelnerów Junior Waiter 2015

25 marca 2015, w Zespole Szkół nr 1 im. Stefanii Sempołowskiej w Puławach odbyły się  VIII Mistrzostwa Polski Kelnerów Junior Waiter 2015 zorganizowane przez Akademię Kelnerską Grzegorza Górnika. Mistrzami Polski zostali uczniowie z Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych z ZSRCKU w Kościelcu: Bartosz Szczepaniak, Krystian Adamski, Sebastian Kmieć i Dominik Cheliński. Chłopcy rywalizowali aż w pięciu konkurencjach. 

 • Bartosz Szczepaniak - przygotował awangardowe nakrycie do śniadania dyplomatycznego w improstylu, zdobywając największe uznanie jury i I miejsce w tej kategorii.
 • Sebastian Kmieć - miał za zadanie przygotować potrawę przy konsumencie wg serwisu angielskiego, której tematem była wariacja ananasowa. Wykorzystując swoje zdolności barmańskie w stylu flair przygotował drinka ananasowego oraz carpaccio ananasowe z bezą z ciekłego azotu. Zyskał ogromny aplauz publiczności, uznanie jury oraz II miejsce w tej kategorii.
 • Krystian Adamski - wziął udział w teście wiedzy kelnerskiej, gromadząc dla swojej drużyny dużo punktów i zajmując II miejsce w tej konkurencji.
 • Dominik Cheliński - startował w konkursie Hydrosommelier roku 2015, zajmując bardzo wysokie III miejsce.

W konkurencji drużynowej jaką był serwis synchroniczny, uczniowie z Kościelca zajęli I miejsce. Wspierały ich koleżanki z klasy II TŻiUG, a część taneczną tej konkurencji przygotowała Anna Kucharska.
Do mistrzostw przygotowały uczniów: Jolanta Chruścielska, Kinga Czupryńskia i Katarzyna Hryciuk.
W nagrodę chłopcy pojadą na 4-dniowy wypoczynek do trzygwiazdkowego hotelu SPA, a szkoła otrzymała profesjonalny sprzęt fotograficzny.

 • autor: tekst i fot. ZSRCKU
 • Mistrzowie Polski wraz z opiekunkami

„Opole w Kole”

Za sprawą Festiwalu Piosenki Polskiej XX wieku „Opole w Kole” organizowanego przez Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych im. St. i Wł. Grabskich oraz Miejski Dom Kultury 31 marca 2015 roku Koło po raz kolejny stało się stolicą piosenki. To już druga edycja tej imprezy, która jest powiązana z działaniami w ramach projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła współpracy. Rodzice i uczniowie kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły”. W tegorocznej edycji zmianie uległa tylko tematyka, na scenie królowały utwory wyłącznie polskich wykonawców.

Spotkanie rozpoczęło wystąpienie Kingi Antkiewicz oraz zespołu „Gama” z Miejskiego Domu Kultury w Kłodawie, uświetnił je także swoim występem pan Jarosław Kołodziejek, który wprowadził wszystkich w muzyczny nastrój.

Kolejnym punktem programu były występy konkursowe. W szranki stanęli przedstawiciele 14 szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z powiatu kolskiego. Mogliśmy usłyszeć solistów i zespoły wokalno-instrumentalne.

Jury konkursowe w składzie p. Marek Kłaniecki, p. Waldemar Jednoróg, p. Henryk Perzyński oraz p. Jarosław Kołodziejek wyłoniło zwycięzców.

 • Pierwsze miejsce w konkursie zajął zespół wokalno-instrumentalny z Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole, uzyskując talon na 400 zł.
 • Drugie miejsce oraz bon na 250 zł zdobyła Hanna Szurgot z Gimnazjum nr 1 w Kole.
 • Na miejscu trzecim uplasował się zespół „Plastyk Band” z Zespołu Szkół Plastycznych, zdobywając talon o wartości 150 złotych.

Publiczność uhonorowała zespół instrumentalno-wokalny z Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu talonem na 250 zł ufundowanym przez Radę Rodziców przy ZSEA w Kole reprezentowaną przez p. Renatę Wykpisz. Natomiast nagroda specjalna wycieczka do Belgii dla wykonawcy oraz opiekuna trafiła do solistki Hanny Szurgot z Gimnazjum nr 1 w Kole.

W ramach „Opola w Kole” wyłoniono również laureatów konkursu plastycznego na plakat promujący imprezę. Pierwsze miejsce zajęła Olga Bejm z Zespołu Szkół Plastycznych w Kole, której praca została rozwieszona na terenie miasta. Dodatkową nagrodą był talon o wartości 400 złotych do realizacji w sieci sklepów RTV/AGD. Drugie miejsce zajął Mateusz Grzechowski z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych uzyskując talon o wartości 250 złotych. Natomiast trzecie miejsce oraz bon na 150 złotych zdobyła Iga Kułakowska z Liceum Ogólnokształcącego w Kole.

Festiwal pozwala rozwijać młode talenty wokalne i instrumentalne, integruje społeczność kolską, wspiera pracę i pasje młodego pokolenia uwrażliwiając na muzykę. Wielu słuchaczy i jury byli zgodni, twierdząc, że w tej edycji konkursu poziom wykonawców był wysoki i wyrównany.

Patronat honorowy nad festiwalem objęli: Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb, Burmistrz Miasta Koła Stanisław Maciaszek oraz Starostwo Powiatowe w Kole. Patronat medialny natomiast sprawowali: Telewizja Kablowa SM w Kole, tygodnik Przegląd Kolski oraz portale internetowe e-kolo oraz kołonaszemiasto.pl

Sponsorami imprezy były następujące firmy: Andre Abrasives Articles, Ludowy Bank Spółdzielczy w Strzałkowie, Art.-Bud Koło, Sanitec Koło, VDL Bus&coach oraz Rada Rodziców przy ZSEA w Kole. Poseł Andrzej Grzyb ufundował nagrodę specjalną w postaci wycieczki do Belgii połączonej ze zwiedzaniem siedziby Parlamentu Europejskiego

Koordynatorami imprezy z ramienia ZSEA były panie Marzena Kułakowska, Anna Malicka, Ewa Kujawa, Katarzyna Krzymińska, Anna Polichnowska oraz Liliana Wojnicka-Rusek.

  • autor: fot. ZSEA
  • autor: fot. ZSEA
  • autor: fot. ZSEA
  • autor: fot. ZSEA
  • autor: fot. ZSEA

Wielkanoc 2015

Z okazji Świąt Wielkanocnych

życzymy

Mieszkańcom Powiatu Kolskiego,

dużo radości, wiosennego nastroju i rodzinnego ciepła.
Niech wiara, nadzieja i miłość,

wartości tak pięknie i trwale łączące się z przesłaniem

Świąt Wielkiej Nocy,

będą  zawsze obecne w naszym życiu.

                             

   

Przewodniczący Rady Powiatu Kolskiego              Starosta Kolski

                     /-/ Marek Tomicki                         /-/ Wieńczysław Oblizajek

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.