Starostwo Powiatowego w Kole

Unia Europejska

Treść strony

zdjęcia

"Wyprawka dla Żaka"

 

Szkolne Koło PCK w Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Kole w dniach od 10 do 19 września 2015 roku zorganizowało na terenie szkoły ogólnopolską kampanię Polskiego Czerwonego Krzyża „Wyprawka dla Żaka”, której celem jest zbiórka artykułów szkolnych dla dzieci z rodzin dotkniętych problemami finansowymi. Członkom i wolontariuszom SK PCK pod kierunkiem p. Sylwii Pokrywczyńskiej i p. Agnieszki Frontczak udało się pozyskać od niezwykle hojnej społeczności licealnej zeszyty, kredki, farby, długopisy i inne przybory szkolne za łączną kwotę 2778,40zł. Wszystkie zebrane dary zostały przekazane do Oddziału Rejonowego PCK w Kole, skąd trafiły w ręce 125 uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Kole.

zdjęcia

XI sesja Rady Powiatu Kolskiego

W dniu 24 września 2015 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kole odbyła się XI Sesja Rady Powiatu Kolskiego. Poza zaplanowanym porządkiem obrad dodatkowym punktem sesji było uroczyste wręczenie nagród i upominków dla druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrowie, którzy zajęli I miejsce podczas XIV Krajowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych w dniach 4-6 września 2015 roku w Polanicy-Zdrój. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że na najwyższym stopniu podium uplasowała się zarówno drużyna męska, jak i kobieca.

W zwycięskim składzie drużyny kobiecej znalazły się: Marta Kołodziejek, Marta Graczyk, Agata Wieczorek, Agata Jacek, Karolina Jacek, Klaudia Płoszyńska, Julia Rosińska, Dominika Madzińska.

Natomiast w drużynie męskiej byli to: Kacper Antosik, Marcin Antosik, Dawid Antosik, Mariusz Klara, Ryszard Klara, Adam Oblizajek, Tomasz Łapiński, Krzysztof Łapiński, Paweł Dzierzgwa.

Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe grawertony ze swoim nazwiskiem oraz koszulki z nadrukiem: „Mistrz Polski OSP Dobrów”.

W tym dniu wyróżnieni zostali także uczniowie z Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu za zajęcie I miejsca w Mistrzostwach Polski Kelnerów Junior Waiter w Puławach, co również jest ogromnym osiągnięciem. Wśród nagrodzonych uczniów znaleźli się: Krystian Adamski, Dominik Cheliński, Sebastian Kmieć oraz Bartosz Szczepaniak. Młodych kelnerów przygotowywały Jolanta Chruścielska, Katarzyna Hryciuk oraz Kinga Czupryńska.

Kolejną wyróżnioną osobą był radny Powiatu Kolskiego Albin Rudniak, który otrzymał Odznakę Honorową „Za Zasługi Dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej”. Odznaka została nadana przez Ministra właściwego do spraw środowiska, co wskazuje na wysoką rangę wyróżnienia.

Za wspólną organizację Dożynek Powiatowo-Gminnych, które w tym roku odbyły się w Osieku Małym serdeczne podziękowania otrzymał wójt gminy Marek Górczewski, który z rąk starosty otrzymał pamiątkowy grawerton.

Miłym akcentem sesji było umieszczenie pięknego herbu gminy Osiek Mały na ścianie sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Kole, dołączając tym samym do pozostałych herbów gmin Powiatu Kolskiego.

zdjęcia

Debata społeczna

W dniu 22 września 2015 r w sali 102 Starostwa Powiatowego w Kole odbyła się III debata społeczna poświęcona bezpieczeństwu mieszkańców powiatu kolskiego.


 

W spotkaniu zorganizowanym przez Komendę Powiatową Policji w Kole uczestniczyli: I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Jarosław Rzymkowski, przedstawiciel Wojewody - Dariusz Dymek – dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, Komendant Powiatowy Policji w Kole – insp. Wiesław Grzegorczyk, Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek,a także burmistrzowie i wójtowie z powiatu kolskiego, kierownicy inspekcji, straży i przedstawiciele instytucji bezpośrednio związanych z bezpieczeństwem mieszkańców w powiecie kolskim, młodzież klas mundurowych szkół ponadgimnazjalnych oraz mieszkańcy.

I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Jarosław Rzymkowski na wstępie przypomniał ideę debat społecznych realizowanych przez policjantów na terenie całego kraju. Komendant podkreślił, że każdy sygnał ze strony opinii publicznej ma dla Policji ogromne znaczenie i stanowi fundament do konstruktywnego budowania mechanizmów zapewniających wysoki poziom bezpieczeństwa.

Następnie Komendant Powiatowy Policji w Kole insp. Wiesław Grzegorczyk przedstawił dane statystyczne dotyczące przestępczości w powiecie kolskim. Przedstawił także dzialania profilaktyczne jakie podejmuje kolska policja wspólnie z innymi podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. 

 Kolejnym punktem spotkania była dyskusja i pytania oraz postulaty od społeczeństwa.Poruszone były tematy dotyczące cyberprzestępczości,a w szczególności hejtu, który dotyka osoby zajmujące funkcje publiczne i sposobow jego zwalczania. Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji insp J. Rzymkowski poinformował, że w KWP w Poznaniu istnieje wydział do walki z cyberprzestępczością i ma on bardzo dobre wyniki pracy. Kolejne tematy dotyczyły możliwości ustawienia sygnalizacji świetlnej przy szkołach na ul Kolejowej, zgłaszania wykroczeń popełnianych przez funkcjonariuszy Policji. .Poruszono także problem walki z podpaleniami w lasach. Padały również pytania dotyczące indywidualnych spraw danego mieszkańca.

Na koniec debaty głos zabrał Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek, który podziękował za kolejną już edycję debaty oraz za wzorową współpracę Policji z innymi jednostkami zajmującymi się bezpieczeństwem na terenie Powiatu Kolskiego.

Debatę prowadził st.asp.Przemko Chydykowski zastępca naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Kole.

Kolejna debata społeczna na temat bezpieczeństwa odbędzie się za rok.

Informacje dotyczące naboru do korpusu szeregowych zawodowych.

Informacja Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Koninie

Wybory " Królowej Mleka"

WYKORZYSTAJ SZANSĘ NA KORONĘ!
Trwają wybory Królowej Mleka 2016.

 

Do zdobycia są aż trzy korony! Wybieramy bowiem nie tylko Królową Mleka na 2016 rok, ale także dwie Księżniczki Mleka. Na podjęcie decyzji nie ma już zbyt wiele czasu, gdyż termin nadsyłania zgłoszeń przez kandydatki do tych tytułów upływa już 30 września.

Pierwsza polska Królowa Mleka została wybrana jesienią 2013 roku i rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2014. Druga przejęła „królewskie" obowiązki 1 stycznia 2015 roku. Królowa Mleka jest młodą, dobrze wykształconą Polką, której bliskie są idee zdrowego odżywiania się i stylu życia. Jest ambasadorką całej branży mleczarskiej, promującą wiedzę   o walorach odżywczych mleka i jego przetworów oraz zachęcającą do ich spożywania. Szczególną wagę przywiązuje do edukacji dzieci i młodzieży.

W okresie 18 miesięcy, jaki upłynął od debiutu projektu, Królowa Mleka odwiedziła szereg szkół podstawowych, prezentując 90-miniutowy program edukacyjny, będący połączeniem nauki i zabawy. W jego trakcie odbywają się konkursy wiedzy o mleku i jego przetworach, degustacja produktów mlecznych oraz wzbudzający wiele emocji i radości konkurs dojenia, który odbywa się przy użyciu specjalnie zaprojektowanych na jego potrzeby stołach. Królowa Mleka uczestniczyła także w wydarzeniach plenerowych związanych z branżą mleczarską. Przed rokiem była gościem dwudniowych Dożynek Prezydenckich w Spale, uczestniczyła również w wielu ceremoniach wręczania nagród podczas gali honorujących rolników, hodowców i producentów. Stała się postacią rozpoznawalną, cenioną i lubianą. Jej działalności zawsze towarzyszyło zainteresowanie i życzliwość mediów. Królowa udzieliła kilkudziesięciu wywiadów prasie lokalnej i ogólnokrajowej oraz stacjom radiowym. Kilkukrotnie była też gościem porannego programu „Dzień dobry w sobotę” nadawanego na antenie TVP 1.

Komplet informacji na temat zasad organizacji konkursu, regulamin i harmonogram wyborów znajduje się na stronie www.krolowamleka.pl

 

zdjęcia

Narodowe Czytanie " Lalki"

Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych 5 września 2015 włączył się już po raz drugi w realizację inicjatywy Prezydenta RP i wraz z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Kole czytaliśmy "Lalkę" Bolesława Prusa.

Po odczytaniu listu intencyjnego przy budynku Ekonomika barwny korowód ruszył przed Ratusz Miejski w Kole, gdzie fragmenty powieści czytało 17 osób, wśród których byli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Kole, Radni Miejscy, dyrektorzy szkół, członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą, Klubu Trzecia Zmiana, przedstawiciel KPP w Kole, Zarządu ZMW w Wielkopolsce, pracownicy Biblioteki Pedagogicznej i Publicznej w Kole oraz mieszkańcy spontanicznie zgłaszający chęć czytania, które trwało od 9.00 do 12.00.

  Każdy kto przyszedł przed Ratusz Miejski mógł swój egzemplarz "Lalki" wzbogacić  o okolicznościową pieczątkę NC, wziąć udział w loterii, konkursach ze znajomości treści powieści lub poczęstować się rogalikiem i winogronem.

Najmłodsi w ramach kącika plastycznego tworzyli własne lalki, a całość zdobiły wystawy imitujące asortyment sklepu J. Mincla i S. Wokulskiego oraz salonik Izabeli Łęckiej.

Całość uświetniała muzyka oraz barwne stroje nawiązujące do II poł. XIX wieku.

 

Dożynki Powiatowo - Gminne w Osieku Małym

W dniu 30 sierpnia 2015 r. w gminie Osiek Mały odbyły się Powiatowo – Gminne Dożynki.

Po zbiórce na boisku w Osieku Małym korowód dożynkowy przemaszerował przed amfiteatr przy Urzędzie Gminy.

Bochny chleba wypieczone z mąki z tegorocznych zbiorów zostały uroczyście przekazane na ręce gospodarzy Starosty Kolskiego Wieńczysława Oblizajka oraz Wójta Gminy Osiek Mały Marka Górczewskiego przez Starostów tegorocznych dożynek – Izabelę Jurkiewicz z Osieka oraz Marcin Zająca z Kiełczewka. Pani Izabela wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o pow. 40 ha z uprawami zboża i kukurydzy pod produkcję mleka, bowiem posiadają 30 krów mlecznych i 30 sztuk stada na odnowę. Natomiast pan Maciej prowadzi gospodarstwo o pow. 46 ha, a specjalizuje się w produkcji roślinnej – głównie zboża i rośliny oleiste, a także posiada 50 sztuk krów mlecznych.

Zaproszeni goście, poczty sztandarowe oraz zgromadzeni mieszkańcy powiatu kolskiego uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej odprawionej w intencji rolników, koncelebrowanej przez ks. Eugeniusza Pasternaka - proboszcza parafii Osiek Wielki, homilię wygłosił ks. Wojciech Szczepankiewicz.

Po zakończonej Eucharystii głos zabrał Marek Górczewski wójt Gminy Osiek Mały . – Jest to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Wielu ludziom trudno docenić pracę rolnika. Zapominają, że bezpieczeństwo człowieka, to przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe. Za dar Waszych rąk, za owoce waszej pracy, jakże ciężkiej i mozolnej, składam Wam słowa najwyższego uznania. Z Waszego trudu korzystamy wszyscy, jesteśmy wam winni wdzięczność i szacunek. Dzisiaj mamy okazję to okazać – mówił wójt Marek Górczewski, życząc gospodarzom, aby doczekali lepszych czasów dla rolnictwa. Nawiązał też do różnych przeciwności natury, w tym tegorocznej suszy, która spowodowała straty w plonach. Jako drugi przemawiał starosta. – Od dawien dawna dożynki są wspaniałą okazją do wyrażenia wdzięczności i radości oraz poczucia dumy z pozyskanych plonów, pomimo panującej w tym roku suszy. Symboliczny bochen chleba z tegorocznego ziarna jest potwierdzeniem wielowiekowej tradycji tego pięknego ludowego święta, podkreśleniem ogromnego uznania dla ludzi rolniczego trudu. Dożynki przypominają nam jak ciężka jest praca rolnika. W powiecie kolskim dożynki zawsze skupiają liczną grupę naszych mieszkańców identyfikujących się z szeroko rozumianym rolnictwem – powiedział Wieńczysław Oblizajek, dziękując gospodarzom za ich pracę.

Po przemówieniach starosta powiatu wraz w wójtem gminy oraz starostowie dożynek częstowali kawałkami poświęconego chleba. Później rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Pierwsze miejsce zajął wieniec przygotowany przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Dębnie Królewskim ( gmina Babiak), drugie reprezentacjea gminy Osiek Mały, a trzecie – Olszówki.

Część artystyczną rozpoczęło widowisko zatytułowane " Rolnik szuka żony" w wykonaniu uczniów ze szkoły w Budkach Nowych. Kolejnym blokiem artystycznym były wystęy zespołów ludowych: „Osieczanki”, „Witowo – Gama ” i ZTL „Kościelec”.

W trakcie dożynek można było zapoznać się z wystawą " Powróćmy do przeszłości", na której prezentowane były stare maszyny rolnicze, urządzenia gospodarstwa domowego,        a także stare motocykle. Zainteresowani chętnie odwiedzali stoiska wystwowe zorganizowane przez: Powiat Kolski, Kopalnię Soli w Kłodawie, Kutnowską Hodowlę Buraka Cukrowego, Agronas, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Ludowy Bank Spółdzielczy w Strzałkowie. W stoisku zorganiozwanym przez KRUS ubezpieczeni dorośli mogli wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody. Wielkim zainteresowaniem dzieci cieszyły się darmowe atrakcje przygotowane dla najmłodszych. Licznie zgromadzeni mieszkańcy powiatu kolskiego przy grochówce, kaszance i kiełbasce wspólnie biesiadowali i bawili się na koncertach zespołów: „Piękni i Młodzi” oraz „Long&Junior”. Do późnych godzin nocnych trwała zabawa taneczna z zespołem " Efekt", w trakcie której odbył się piękny pokaz sztucznych ogni.

 

zdjęcia

zdjęcia c.d.

c.d.

c.d.

Wielkopolskie Święto Mleka w Powiecie Kolskim

 

W dniu 22 sierpnia br na Stadionie MOSiR w Kole odbyła się już 3 edycja Wielkopolskiego Święta Mleka w Powiecie Kolskim. Impreza jak co roku cieszyła sie dużym zainteresowaniem mieszkańców powiatu kolskiego. Organizatorami tego wydarzenia był Powiat Kolski oraz Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole, która w tym roku obchodzi 85-lecie powstania. W Wielkopolskim Święcie Mleka w Powiecie Kolskim uczestniczyło wielu znamienitych gości m.in. Eugeniusz Grzeszczak - Wicemarszałek Sejmu RP, Ireneusz Niewiarowski – Senator RP, Wojciech Jankowiak i Krzysztof Grabowski - Wicemarszałkowie Województwa Wielkopolskiego, Marzena Wodzińska - Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Sławomir Mazur – Przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego, Marek Beer – dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz wielu zaprzyjaźnionych samorządowców i prezesów mleczarń.

Swój dorobek przedstawiały powiatowe jednostki : SP ZOZ w Kole, PPSSE w Kole, PCPR w Kole, DPS w Kole oraz Komendy Powiatowe Policji i Straży Pożarnej w Kole, Starostwo Powiatowe , a także szkoły ponadgimnazjalne : LO im. K. Wielkiego w Kole, ZST w Kole, ZSEA w Kole, ZS RCKU w Kościelcu. Stoiska promocyjne wystawiły także jednostki współpracujące  z powiatem: PCK , WKU w Koninie oraz WODR w Poznaniu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również stoiska wystawowe wielkopolskich mleczarń, na których można było posmakować ich wyrobów, a także stoisko, w którym panie z lokalnego stowarzyszenia wyrabiały i częstowały świeżym masłem.

Bogaty program artystyczny rozpoczęły "Przygody Pędziwiatra", które najmłodszych uczestników, poprzez konkursy i zabawy, wprowadziły w podróż dookoła świata. Zespół Ludowy "Nadnerzanki" nawiązywał do tradycji ludowych, a zespół "itd " bawił zgromadzonych w rytmie rockowych przebojów. Wyjątkowym akcentem tegorocznego Święta Mleka i Powiatu Kolskiego była  udana próba bicia rekordu Polski w jednoczesnym jedzeniu serka wiejskiego. Przy dużym zaangażowaniu uczestników i w rytm muzyki Orkiestry Dętej z Koła rekord Polski został pobity. Ponad 1.800 osób wzięło udział w tej akcji i tym samym Powiat Kolski na trwałe wpisał się w historię, a każda osoba otrzymała pamiątkową koszulkę.

Gwiazdą wieczoru był zespół Golec uOrkiestra, który swym występem porwał do zabawy tysiące zgromadzonych fanów. Impreza zakończyła się zabawą taneczną.

 

zdjecia

zdjęcia c.d.

zdjęcia c.d.

zdjęcia c.d.

DOŻYNKI POWIATOWO-GMINNE 2015 W OSIEKU MAŁYM

 

 

STAROSTA KOLSKI I WÓJT GMINY OSIEK MAŁY

SERDECZNIE ZAPRASZAJĄ

NA DOŻYNKI POWIATOWO-GMINNE

W DNIU 30 SIERPNIA 2015 R.

OD GODZ.13:45

DO AMFITEATRU PRZY URZĘDZIE GMINY W OSIEKU MAŁYM.

 

W załączeniu program uroczystości dożynkowych:

Mobilny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

zaprasza do Starostwa Powiatowego w Kole

w dniu 20-08-2015 r. w godz.od 10:00 do 13:00

na Mobilny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

 

w załaczeniu informacja:

Wielkopolskie Święto Mleka w Powiecie Kolskim

 

Już 22 sierpnia 2015 r. na Stadionie Miejskim w Kole odbędzie się III edycja imprezy ,,Wielkopolskie Święto Mleka w Powiecie Kolskim”, nad którą patronat honorowy objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

 

Na scenie pojawią się: Orkiestra Dęta OSP z Koła, Zespół Ludowy Nadnerzanki,

Zespół Muzyczny ,,itd.”  Najmłodszych zapraszamy na ,,Przygody Pędziwiatra”.

 

Gwiazdą wieczoru będzie ,,Golec UOrkiestra”.

W programie tegorocznej imprezy BICIE REKORDU POLSKI  w jednoczesnym jedzeniu serka wiejskiego.

 

Z A P R A S Z A M Y

 

 

 

 

W załączeniu:

Pełna informacja o imprezie - plakat

  oraz

Regulamin imprezy masowej pn.,,Wielkopolskie Święto Mleka w Powiecie Kolskim".

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.