Starostwo Powiatowego w Kole

Unia Europejska

Treść strony

Uroczysta sesja Rady Powiatu Kolskiego

          W dniu 29 grudnia 2016 r. w Auli Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole odbyła się sesja Rady Powiatu Kolskiego, która składała się z dwóch części. W pierwszej części, która miała charakter roboczy, uchwalono budżet Powiatu Kolskiego na 2017 rok. O godz. 14.00 rozpoczęła się natomiast część uroczysta sesji, która stanowiła doskonałą okazję, aby podsumować mijający rok, podziękować wszystkim za współpracę i otrzymaną pomoc, a także złożyć życzenia noworoczne przybyłym gościom.

         Na początku uroczystości Przewodniczący Rady Powiatu Kolskiego Marek Tomicki powitał liczne grono zaproszonych gości, wśród których znaleźli się, m.in. Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VIII kadencji Leszek Galemba, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski oraz Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Czesław Cieślak.

       Następnie głos zabrał Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek, który podsumował kończący się rok, podziękował wszystkim zebranym za współpracę oraz przedstawił plany na nadchodzący rok.

        Ważnym punktem sesji było wręczenie Dyplomu Starosty Kolskiego w dowód uznania za wkład wniesiony w rozwój i tworzenie pozytywnego wizerunku Powiatu Kolskiego oraz działań podejmowanych na rzecz jego promocji, który otrzymała Dyrektor Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie Anna Ziółkowska. Pamiątkowe grawertony otrzymali także Komendant Hufca ZHP Koło Leonard Jaroszewski, Przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Kole Michał Wróblewski oraz czołowa triathlonistka Polski Joanna Sołtysiak. Starosta wręczył również statuetki przedsiębiorcom oraz przedstawicielom instytucji z terenu powiatu kolskiego, za współpracę oraz pomoc przy organizacji uroczystości powiatowych w 2016 roku.

        Statuetki otrzymali: p. Leszek Galemba - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VIII kadencji, p. Czesław Cieślak – Prezes Zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole, p. Elżbieta Jankowska – Dyrektor Zarządzający Glaspo o/Grzegorzew, p. Marek Andrzejczak – Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Robót Drogowo-Mostowych w Kole, p. Józef Wiśniewski – Prezes Zarządu "WIPASZ" S.A., p. Łukasz Strauch – Dyrektor "WIPASZ" S.A. Koło, p. Łukasz Żurawik – Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowego AGRONAS sp. z o.o. w Kole, Państwo Zofia i Włodzimierz Andrzejczakowie – Zajazd Leśny "Borysławice", p. Konrad Marek – M.K. STELLA, p. Tadeusz Krotoszyński – Prezes Zarządu Ludowego Banku Spółdzielczego w Strzałkowie, p. Andrzej Paprocki – Ludowy Bank Spółdzielczy w Strzałkowie, Dyrektor Oddziału w Kole, p. Józef Stec – Prezes Zarządu Kutnowskiej Hodowli Buraka Cukrowego sp. z o.o w Straszkowie, p. Robert Andre – Prezes Zarządu ANDRE ABRASIVES ARTICLES sp. z o.o. Sp.k. w Kole, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Segla Baryła, Florczak Spółka Jawna w Osieku Małym, p. Józef Szafrański – Rozlewnia Gazu Płynnego "Gosposia Gaz", p. Józef Kolasa – Zakład Produkcyjno – Handlowy "IZOMER", Państwo Teresa i Krzysztof Góreccy – Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe "Ogórecki" w Karszewie, p. Kazimierz Kołodziejczak – Zakłady Mięsne w Grzegorzewie, p. Wiesław Galemba – Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe GALW-MIĘS, Państwo Jolanta i Edward Walkowiak – Piekarnia i Cukiernia "Walkowiak" w Kole, p. Waldemar Marszewski – Z.P.U.H. "Valdi" Piekarnia – Cukiernia w Osieku Małym, p. Dariusz Bejm -Drukarnia DAGRAF, p. Iwona Sosnowska-Walczak – SIM Koło sp. z o.o.

       W dalszej części Starosta Kolski oraz Przewodniczący Rady Powiatu Kolskiego złożyli wszystkim zebranym życzenia noworoczne. Podczas uroczystości głos zabrali także Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VIII kadencji Leszek Galemba, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski oraz Przeor klasztoru O. Paulinów w Brdowie ojciec Waldemar Pastusiak.

        Część artystyczną stanowił występ zespołu tanecznego "GAMA" z Kłodawy, którego kierownikiem oraz choreografem jest p. Iwona Łagodzińska. Poszczególne grupy wiekowe zaprezentowały przygotowane układy taneczne, za co zostały nagrodzone gromkimi brawami. Wszystkie dzieci, jak i opiekunowie otrzymali upominki.

Tekst: Daniel Sowiński

Zdjęcia: Marcin Wajer

WIGILIA W INTERNACIE SOSW W KOLE

        21 grudnia, gdy na niebie zabłysła pierwsza gwiazdka, społeczność Internatu SOSW w Kole zasiadła do wigilijnej wieczerzy. Było tak, jak zgodnie z tradycją być powinno: białe obrusy na stołach, siano pod obrusem, choinka lśniąca blaskiem światełek, świece płonące w stroikach ze świerkowych gałązek, pusty talerz dla zbłąkanego wędrowca, jasełka, opłatek, kolędy i oczywiście Mikołaj z prezentami. Magiczne chwile wigilijnego wieczoru dzielili z nami: pan Wieńczysław Oblizajek Starosta Powiatu Kolskiego, Ojciec Oswald przełożony Klasztoru Ojców Bernardynów i ksiądz Janusz z kolskiej Fary.

       Był to wieczór pełen ciepła i dobrych życzeń kierowanych również w stronę tych, dzięki którym worek Mikołaja nie był pusty, a dzieci otrzymały wymarzone prezenty. Dziękujemy bardzo Mikołajom naszej placówki:

-Wood-Mizer Industries sp. z o.o., naszemu Mikołajowi z najdłuższym stażem i sprawdzonemu przyjacielowi

-Saint- Gobain HPM Polska – za choinkę i wspaniałe prezenty zakupione i wręczone osobiście przez przemiłe panie: Joannę Andrysiak, Agatę Chudy, Alinę Janiak

-Geberit Produkcja sp. z o.o.

-Konimpex sp. z o.o.

-Usługi Finansowe Tomasz Rossa.

Dzięki w/w Firmom i Osobom internacka wigilia miała piękną oprawę, a dzieci otrzymały wspólny wymarzony prezent: 50-calowy telewizor.

       Długo w noc rozbrzmiewały dźwięki kolęd, goście nie spieszyli się do domu, nawet Mikołaj rozdawał niezwykłe rózgi mające, według jego słów, moc czynienia dobra. Trochę wigilijnych chwil utrwaliliśmy na zdjęciach, by móc jeszcze raz poczuć ciepło tego wieczoru. Szkoda, że wigilia jest tylko raz w roku.

 

Tekst: K.Wasilewska

Zdjęcia: M.Szymański

IV WIELKOPOLSKI KONKURS NA ,,NAJPIĘKNIEJSZY STÓŁ ŚWIĄTECZNY"

           16 grudnia 2016 roku w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie, odbył się IV Wielkopolski Konkurs na „Najpiękniejszy Stół Świąteczny”. I miejsce w konkursie zajęły uczennice ZSRCKU w Kościelcu : Sylwia Witaszek i Katarzyna Śliwka z klasy I Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Aranżacja stołu zachwyciła połączeniem elementów natury z tradycją. W tym roku przyjechali uczniowie ze szkół w Kaliszu, Kościelcu, Słupcy, Rychwale, Strzałkowie, Turku, Wrześni, Koninie i Powierciu. Konkurs honorowym patronatem objął Wielkopolski Kurator Oświaty oraz Starosta Koniński. Opiekunem zespołu była Jolanta Fraszczyk - Frontczak.

 • autor: Monika Jabłońska

W BIBLIOTECE O ZABYTKACH KOŚCIELCA

                 14 grudnia 2016 roku w czytelni biblioteki szkolnej ZSRCKU w Kościelcu zakończyły się spotkania z regionalistką Bogumiłą Sawicką z cyklu: „W bibliotece o zabytkach Kościelca”. Celem spotkań było zapoznanie uczniów z historią i zabytkami Kościelca. Uczniowie wysłuchiwali wykładów związanych z początkami osady, poznawali najciekawsze informacje na temat kościoła Św. Andrzeja Apostoła, pomnika Św. Jana Nepomucena, kompleksu parkowo – pałacowego wzniesionego na skarpie doliny rzeki Kiełbaski przez rosyjskiego hrabiego Kreutza oraz zajazdu pocztowego. Podczas spotkania uczniowie zapoznali się ze zbiorami biblioteki na temat Kościelca, między innymi: monografią ZSRCKU, publikacjami, artykułami i wycinkami prasowymi poświęconymi miejscowości, prezentacją multimedialną oraz wydawnictwami okolicznościowymi. Organizatorem spotkań była biblioteka szkolna, która włączyła się w realizację priorytetów wyznaczonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej na rok szkolny 2016/2017 takich jak: upowszechnianie czytelnictwa oraz respektowanie norm społecznych dotyczących kształtowania postaw uczniów i wychowanków.

 • autor: Monika Jabłońska

XXV OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA PROMOCJI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA PCK

       W dniu 20 grudnia 2016 roku o godz. 11.00 w Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Kole odbył się etap powiatowy XXV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK.

I miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych - Jakub Kwiatkowski (Gimnazjum nr 1 im. Stanisławy Fleszarowej-Muskat w Kole)

I miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych - Agnieszka Gruchot ((Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Powierciu).


           Laureaci etapu powiatowego będą reprezentować powiat kolski w etapie wojewódzkim, który odbędzie się 24 marca 2017 roku w Poznaniu. W etapie rejonowym wzięło udział 9 uczniów z 9 szkół gimnazjalnych oraz 4 uczniów z 4 szkół ponadgimnazjalnych.

           Organizatorami powiatowego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK byli: Zarząd Rejonowy PCK w Kole, Starostwo Powiatowe w Kole, Liceum Ogólnoksztalcące w Kole oraz Powiatowa Stacja Sanitarno–Epidemiologiczna w Kole.

Nagrody dla uczestników oraz upominki dla opiekunów ufundowało Starostwo Powiatowe w Kole oraz Zarząd Rejonowy PCK w Kole.

XX EDYCJA WIELKOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO NA NAJPIĘKNIEJSZĄ KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ

     W dniu 17 grudnia 2016 roku wychowankowie SOSW w Kole (Internat) wzięli udział w uroczystości podsumowującej XX edycję Wielkopolskiego Konkursu Plastycznego na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową 2016. Konkurs odbywał się pod honorowym patronem Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew. Na konkurs nadesłano 2110 prac ze 187 placówek szkolnych, instytucji oświatowych i kulturalnych.

      Uroczystość rozpoczął koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu solistów Domu Kultury w Pleszewie. Następnie przyszedł czas na wręczenie nagród i wyróżnień. Zostały one wręczone laureatom konkursu na pięknie udekorowanej choinkami scenie, w obecności Mikołaja. Nagrody i wyróżnienia wręczali: wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego pani Marzena Wodzińska, zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew pan Arkadiusz Ptak i organizator konkursu Dyrektor Domu Kultury pan Mariusz Szymczak.

      Prace oceniane były w pięciu kategoriach wiekowych, od przedszkolaków poczynając, na osobach dorosłych kończąc. Wychowankowie SOSW zdobyli wyróżnienia w kategorii: klasy IV-VI – laureat: Kacper Jankowski i w kategorii: gimnazjum – laureat: Dawid Tomczyk. W kategorii: szkoły ponadgimnazjalne i dorośli I miejsce zdobył Radosław Kacprzak. Bardzo ucieszył się z nagrody - tabletu.

     Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace prezentowane są na okolicznościowej wystawie pokonkursowej w „Galerii na holu” w kinie Hel w Pleszewie oraz, być może, będzie je można oglądać na wystawie w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu.

Wychowanków SOSW do konkursu przygotowała pani Krystyna Wasilewska.

 

Tekst: Krystyna Wasilewska

Zdjęcia: Michał Szymański

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

75. ROCZNICA PIERWSZEGO TRANSPORTU OFIAR DO OBOZU KULMHOF W CHEŁMNIE NAD NEREM

         Obóz zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, założony 8 grudnia 1941 r., był pierwszym i najdłużej funkcjonującym niemieckim obozem zagłady, jedynym, który zlikwidowano (kwiecień 1943), ponownie uruchomiono w marcu 1944 r. i ostatecznie zlikwidowano w styczniu 1945 r. Szacuje się, że w obozie zamordowano łącznie ok. 200 tys. ofiar. Kulmhof i oddalony o 4 km Las Rzuchowski to największe cmentarzysko ofiar II wojny światowej w województwie wielkopolskim, miejsce męczeństwa o znaczeniu nie tylko ogólnopolskim, lecz także światowym.

         W dniu 8 grudnia 2016 r. na terenie Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem uczczono 75. rocznicę pierwszego transportu ofiar do obozu zagłady Kulmhof. Wśród uczestników jubileuszu byli ocaleni z zagłady na czele z wiceprezydentem Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego oraz członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej przy premierze RP, Marianem Turskim, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, ambasador Izraela Anna Azari.

          W uroczystościach brała udział delegacja Powiatu Kolskiego na czele ze starostą Wieńczysławem Oblizajkiem. W trakcie obchodów połączono się specjalnym telemostem z Instytutem Yad Vashem w Izraelu, a uroczystości transmitowała telewizja polska. Po części oficjalnej uczestnicy obchodów udali się do miejsc pamięci pomordowanych, aby oddać im cześć oraz złożyć wiązanki kwiatów i zapalić znicze.

STYPENDIUM PREZESA RADY MINISTRÓW

30 listopada uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Kole zostali zaproszeni na uroczystość wręczenia Stypendium Prezesa Rady Ministrów w Sali Sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Stypendium odebrali Amanda Berent z klasy 3 zdrowia i urody Liceum Ogólnokształcącego oraz Marek Walczak z klasy 4a Technikum Informatycznego. Dyplomy wręczyła stypendystom Wielkopolska Kurator Oświaty – Elżbieta Leszczyńska.

 • autor: Beata Woźniak

MOJA OPOWIEŚĆ O ŚWIĘTYM MIKOŁAJU

W załączniku znajduje się regulamin konkursu.

TEATR LALEK Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

13 grudnia 2016 roku SOSW w Kole odwiedzili przedstawiciele Fundacji L’Arche – panie: Sylwia Domańska i Lucyna Stark oraz pan Maciej Bajon – z przedstawieniem Teatru Lalek z niepełnosprawnością.

Dzieci z klas I-III Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 3, najmłodsi wychowankowie SOSW, nauczyciele i rodzice mieli możliwość uczestniczenia w ciekawym, poruszającym i porządkującym wiedzę o niepełnosprawności wydarzeniu.

Spotkanie z Lalkami z niepełnosprawnością podzielone było na kilka części. Rozpoczęło się przedstawieniem teatralnym, w którym widzowie poznają Asię (lalka z zespołem Downa) i Wojtka (lalka niewidoma). Zarówno Asia jak i Wojtek, pomimo ograniczeń narzuconych im przez niepełnosprawność, dobrze radzą sobie w codziennym życiu, wzajemnie sobie pomagając. Następna część spotkania to „rozmowa” z Asią. Dzieci zadawały jej mnóstwo pytań typu: „Co lubisz jeść?”, „Gdzie mieszkasz?”, „Jak ma na imię Twoja mama?” i po uzyskaniu odpowiedzi dzieliły się z Asią informacjami o sobie. W trakcie spotkania dzieci uczyły się również podstaw języka migowego, próbowały grać z zamkniętymi oczami w chińczyka przeznaczonego dla osób niewidomych, a także poruszać się z laską. W części podsumowującej dzieci wypowiadały się na temat tego, czego dowiedziały się o niepełnosprawności i wszystkie deklarowały chęć zaprzyjaźnienia się z osobami niepełnosprawnymi. Cel spotkania – „widzenie” u osób niepełnosprawnych czegoś więcej niż tylko niepełnosprawności, czyli dostrzeganie ich umiejętności i talentów – został osiągnięty.

Dzieciom po zakończonych warsztatach trudno było rozstać się i z lalkami, i z użyczającymi im głosu paniami. Osoby dorosłe z uznaniem wypowiadały się na temat nowatorskiej metody edukacyjno-wychowawczej, która w atrakcyjny sposób uczy dzieci tolerancji i poszanowania dla inności. Przedstawiciele Fundacji L’Arche byli z kolei pod wrażeniem umiejętności wczucia się w sytuację osób z niepełnosprawnością przez młodych uczestników spotkania i wykazywanej dojrzałości w kontaktach społecznych.

Inicjatorami zaproszenia Teatru Lalek z niepełnosprawnością do SOSW w Kole byli Krystyna Wasilewska i Krzysztof Sójecki. Wydarzenie to było dopełnieniem projektu „Różni, ale równi w sztuce”, realizowanego w ubiegłym roku szkolnym przez SOSW wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 1 i Szkołą Podstawową nr 3.

 

Tekst: K. Wasilewska

Zdjęcia: K. Sójecki, J. Bałdyka

ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS

Państwowy Powiatowy Inspektor w Kole informuje, że dzień 1 grudnia został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) Światowym Dniem AIDS. W tym dniu na całym świecie, w tym i Polsce odbywają się m.in. konferencje, przemarsze, happeningi oraz akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV/AIDS. Uroczyste obchody niosą przesłanie współczucia, nadziei, solidarności z ludźmi żyjącymi z HIV i AIDS oraz z ich bliskimi. Tegoroczne hasło ONZ-owskiego programu na rzecz walki z epidemią, brzmi: „Ręce w górę za profilaktyką HIV”.

W dniu 05.12.2016r. w ramach obchodów „Światowego Dnia AIDS” corocznym zwyczajem Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kole podjęła się organizacji „Powiatowej Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS” dla uczniów z 7 szkół ponadgimnazjalnych powiatu kolskiego. Współorganizatorami tegorocznej Olimpiady byli: Starostwo Kolski, Zespół Szkół Technicznych w Kole i Zarząd Polskiego Czerwonego Krzyża w Kole. Miejscem tegorocznej Olimpiady był Zespół Szkół Technicznych w Kole.

Do Olimpiady przystąpiło 19 uczniów z 7-u szkół ponadgimnazjalnych powiatu kolskiego:

- Liceum Ogólnokształcące w Kole,

-Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole,

- Zespół Szkół Plastycznych w Kole,

- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłodawie,

- Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu,

- Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Powierciu,

- Zespół Szkół Technicznych w Kole.

Uczestnicy rozwiązywali test, który składał się z 36 pytań jednokrotnego i wielokrotnego wyboru. Zgodnie z regulaminem maksymalnie można było uzyskać 36 punktów.

Laureatami Powiatowej Olimpiady Wiedzy o HIV i AID w roku 2016 zostali:

I miejsce: Aleksandra Smolarek - Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Kole,

II miejsce: Weronika Tyl - Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Kole,

III miejsce: Magdalena Krajewska - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłodawie .

Celem przeprowadzenia Olimpiady jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na ciągle aktualny problem zdrowotny jakim jest HIV/AIDS. Choroba rozszerza się w zastraszającym tempie. Na świecie żyje z HIV blisko 37 mln osób. To liczba zbliżona do liczebności populacji Polski. Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 sierpnia 2016 r. w Polsce odnotowano już ponad 20 756 osób zakażonych wirusem HIV, 3.408 zachorowań na AIDS, a 1.348 chorych zmarło. Codziennie średnio 2 osoby dowiadują się że są nosicielami wirusa.

Podczas oczekiwania na wyniki Olimpiady młodzież wysłuchała szkolenia w ramach programu „Wiem –nie biorę! Jestem bezpieczny” . Szkolenie prowadziła Anna Drynkowska mł. aspirant Komendy Powiatowej Policji w Kole – wydział prewencji. Młodzież dowiedziała się jakie zagrożenia zdrowotne i skutki prawne niesie z sobą zażywnie dopalaczy. Szkolenie urozmaicone było prezentacją krótkich filmików z udziałem sportowców i muzyków popierających projekt: „Wiem - nie biorę! Jestem bezpieczny”.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kole prowadzi działania profilaktyczne HIV/AIDS nie tylko w dniu 1 grudnia, ale i na co dzień, wśród młodzieży szkolnej i społeczeństwa powiatu kolskiego rozpowszechniając informacje na temat choroby, sposobów ograniczania ryzyka zakażenia, możliwości testowania.

Kilka faktów o HIV

Nie można się zakazić wirusem HIV przez podanie ręki, korzystanie ze wspólnych naczyń, a także pływanie w tym samym basenie, korzystanie ze wspólnej ubikacji, pocałunek itp. Powodem tego jest prosty fakt, że wirus HIV nie może długo istnieć poza organizmem człowieka, gdyż niszczy go ciepło, wysychanie, mydło, woda, detergenty oraz wiele innych zewnętrznych czynników.

Jeżeli ktoś wie o swoim zakażeniu i podejmie leczenie antyretrowirusowe, może żyć do późnej starości, a jakość jego życia wcale nie musi ulec diametralnej zmianie.

Jeżeli kobieta wie o swoim zakażeniu i podjęła leczenie antyretrowirusowe, może urodzić zdrowe dziecko.

Nie można się zakazić od ukąszenia komara. HIV to ludzki wirus upośledzenia odporności, niezdolny do rozwoju w organizmie komara czy innego owada, w którym nie ma możliwości namnażania się m.in. z powodu braku u bezkręgowców odpowiednich do tego celu komórek.

Zakażeni wirusem HIV przy odpowiedniej kuracji mogą żyć z chorobą wiele lat. Nie poradzą sobie jednak z otaczającą obłudą.

Dokumentacja fotograficzna w załączeniu.

Przygotowała: Asystent Oświaty i Promocji Zdrowia w PSSE Koło - mgr inż. Beata Biskupska

 

 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

8 GRUDNIA 2016

Organizator: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy

ul. Mickiewicza 14, 62-600 Koło

Współorganizator: Miejski Dom Kultury w Kole

ul. Słowackiego 5, 62-600 Koło

Termin: 8 grudnia 2016

Miejsce: Miejski Dom Kultury w Kole

Godzina: 900

Program znajdą Państwo na stronie internetowej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kole pod poniższym linkiem:

http://soswkolo.szkolnastrona.pl/p,119,xiv-integracyjny-festiwal-tworczosci-teatralnej-dzieci-i-mlodziezy-kolo-2016

XIV EDYCJA KONKURSU PLASTYCZNEGO

Komisja Konkursowa w składzie:

przewodnicząca – Monika Ledzion

członek - Iwona Nowicka

członek – Mirela Kokocińska

sekretarz - Aneta Brdyś

 

oceniła 28 prac plastycznych z 4 kolskich szkół podstawowych:

Szkoły Podstawowej nr 1

Szkoły Podstawowej nr 3

Szkoły Podstawowej nr 4

Zespołu Szkół nr 2

Wśród prac zdecydowanie przeważały prace wykonane kredkami ołówkowymi, farbami plakatowymi i kolaże. Komisja zwróciła uwagę na żywiołowość i spontaniczność autorów w doborze kolorów i kompozycji. Biorąc pod uwagę wartości artystyczne, inwencję twórczą autorów i wiek przyznała:

 

w grupie wiekowej uczniowie klas I-III

I nagroda

Wiktoria Angier klasa III Szkoła Podstawowa nr 1

II nagroda

Szymon Jarzębecki klasa II Szkoła Podstawowa nr 4 

III nagroda

Zofia Kapalska  klasa III Szkoła Podstawowa nr1 

 

w grupie wiekowej uczniowie klas IV-VI

I nagroda

Jakub Łączkowski klasa VId Szkoła Podstawowa nr 1

II nagroda

Aleksandra Chojecka klasa IVd Szkoła Podstawowa nr 1 

III nagroda

Natalia gadomska  klasa VId Szkoła Podstawowa nr 1  

 

Gratulujemy osobom wyróżnionym i ich opiekunom: Sylwii Cieślak, Marcie Drętkiewicz, Jolancie Pustej, Elżbiecie Olejniczak, Elżbiecie Łuczak, Renacie Wabnic-Osowskiej, Marzenie Maciejewskiej.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w XIII edycji Konkursu Plastycznego Mój kolega z niepełnosprawnością i życzymy wiele radości z tworzenia.

Nagrody zostaną wręczone w dniu 8 grudnia 2016 roku w Miejskim Domu Kultury o godzinie 9.00. Zapraszamy wszystkich laureatów wraz z opiekunami na widownię XIV Integracyjnego Festiwalu Twórczości Teatralnej Dzieci i Młodzieży Koło 2016.

BARBÓRKA 2016

FESTIWAL PIOSENKI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Grand Prix oraz Nagrodę Publiczności Festiwalu Piosenki Osób Niepełnosprawnych o Solnego Kosa w Kłodawie wyśpiewał Michał Kostrzewa piosenką "Naprawdę nie dzieje się nic”. Zmagania uczestników podczas jubileuszowego, dziesiątego przeglądu, odbyły się 25 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Kłodawie.

Michałowi podczas występu towarzyszyły koleżanki, Paulina Bystra i Aleksandra Witemberg, które zilustrowały piosenkę, przygotowaną wcześniej choreografią. Jury doceniło młodych artystów przyznając główną nagrodę festiwalu, który ma na celu przegląd dorobku artystycznego dzieci, młodzieży i dorosłych niepełnosprawnych z województwa wielkopolskiego. Podczas konkursu odbyło się również głosowanie wśród widzów w wyniku, którego Michał otrzymał Nagrodę Publiczności.
Dobra passa naszego wokalisty trwa. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych artystycznych sukcesów. Michała do występu przygotowała Milena Nowacka-Żylińska, a choreografię opracowała Hanna Kapuścińska.
 
Tekst Hanna Kapuścińska

Zdjęcia Milena Nowacka-Żylińska, Piotr Stegienta

30 LISTOPADA 2016

30 listopada Samorząd Szkolny SOSW zorganizował Zabawę Andrzejkową. W dzięki współpracy wielu zawsze chętnych do współpracy nauczycieli, mogliśmy choć na chwilę przenieść się do świata wróżb i magii. Było lanie wosku, numerologia, kolorowe wróżby, mówiące kamienie, wróżby z imion i z sentencją. Jak zwykle ogromnym powodzeniem cieszyła się Wróżka Samanta, która tego dnia miała pełne ręce roboty. Wszystkie te atrakcje odbyły się w specjalnie na tę okazję przygotowanej przez Zespół Działań Twórczych scenerii. Gdy już ciekawość przyszłości została zaspokojona przyszedł czas na tańce w rytm dyskotekowych rytmów. No cóż, czarodziejskie Andrzejki są tylko raz w roku…

 

Bardzo dziękuję wszystkim „czarującym” nauczycielom za pomoc :) Z Wami jest zawsze łatwiej i przyjemniej.

MANUFAKTURA PIOSENKI HARCERSKIEJ "WARTAKI"

W sobotę 26 listopada Miejski Dom Kultury w Kole opanowały zuchy i harcerze z zespołu WARTAKI. Już po raz 28. odbyły się Jesienne Śpiewanki nad Wartą, będące podsumowaniem artystycznych dokonań zespołu w mijającym roku.
Impreza rozpoczęła się, jak zawsze, piosenką „Jesień”, a na scenie pojawiły się wszystkie grupy wiekowe Wartaków. Po odczytaniu „rozkazu specjalnego” Obietnicę Zuchową złożyli: Ola Trębacka, Pola Prószyńska, Zuzia Malanowicz, Marysia Perzyńska, Tosia Wilińska i Michał Gryciuk. Po nich do Przyrzeczenia Harcerskiego przystąpiły Ola Bim, Martyna Kosim, Wiktoria Pośpiech, Joanna Matysiak.
Koncert rozpoczęły najmłodsze dzieci z zespołu, który liczy razem ponad 80 osób. Potem – wspomnienia z tegorocznego pobytu na obozie z Lubiatowie, gdzie od 30 lat kolski Hufiec ZHP organizuje letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Głównym konferansjerem artystycznego wieczoru był Jerzy Biłas, a część festiwalową koncertu, dowcipnie i na luzie, poprowadzili Hania Szurgot i Igor Chruścielski.
Na początek – wiązanka lubiatowska w wykonaniu najmłodszych obozowiczów i szkółki gitarowej pod wodzą Jacka Adamczyka. Potem wystąpiły solistki – Olga Leszcz i Amelia Trafna z Wartaki Średniaki z przepiekaną „Umbriagą”. W wykonanie przez Wartaki Średniaki piosenki „Wracamy tu” włączyła się publiczność, czyli zebrani na widowni rodzice, dziadkowie, przyjaciele Wartaków oraz starszyzna wartakowska. Piosenkę tą specjalnie na jubileusz 30- lecia obozów w Lubiatowie napisał druh Henryk Perzyński, a grupie wokalno-instrumentalnej towarzyszyła nowopowstała sekcja „dęciaków” – Dominika Opas na saksofonie, Maks Hamiga na puzonie i Patryk Miłoś na trąbce. Muzyczną sztamę z Wartakami nadal trzyma Zbyszek Żmijewski, który wystąpił gościnnie grając na saksofonie z „dęciakami”. Towarzyszył również muzycznie Oliwce Sobczak i Hani Szurgot w ich piosenkach.
Gośćmi tegorocznych Śpiewanek były laureatki Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach – Sylwia Szpiech i Patrycja Wuwer z Żor. Ich minirecital został bardzo ciepło przyjęty wartakowską publiczność. Warto wspomnieć, że najstarsze 9. pokolenie Wartaków przywiozło w ubiegłym roku z kieleckiego festiwalu dwie „Złote jodły” i planują kolejny wyjazd do Kielc podczas najbliższych wakacji. Stąd przyjaźnie artystyczne, które owocują zaproszeniami na koncerty w całej Polsce oraz występy młodych artystów poznanych w Kielcach na scenie w Kole.
Ostatnia część widowiska – to pełen humoru występ 9 pokolenia z parodiami znanych przebojów przearanżowanych na potrzeby lubiatowskiego festiwalu. Na scenie zabłysnęło, zagrzmiało, najpierw dziewczyny, potem panowie, wreszcie razem z piosenką „Do czego służy woda”. I jeszcze premierowa piosenka druha Henia „Nasze małe wędrowanie”, którą zespół szykuje na festiwal do Kielc.
W finale Śpiewanek honorowe odznaki „Przyjaciela Wartaków” otrzymali: Pan Czesław Marek, Anna i Jan Włodarczykowie oraz Joanna Pluchrat-Perzyńska i Jacek Adamczyk. Goście imprezy oraz jej współtwórcy odebrali tradycyjnie „Autentyczne Kolskie Szprychy”. Na zakończenie oczywiście „Jesień” i hejnał ogłaszający koniec dnia obozowego. Czyli „Idzie noc” w wykonaniu naszych „dęciaków”.
Koncert Wartaków był tez okazją do zaprezentowania i nabycia jeszcze gorącego wydania Śpiewnika Wartakowskiego „Śpiewanki znad Warty”, który po wielu latach został zaktualizowany o nowo powstałe piosenki. Śpiewnik zawiera 66 autorskich piosenek druha Henryka Perzyńskiego. Goście otrzymali również specjalny numer gazetki „Wartakowski Harcownik-Lubiatownik” poświęcony jubileuszowi 30-lecia obozów w Lubiatowie.
W imieniu Rady Wartakowskiej dziękujemy za udział w koncercie, jednocześnie zapraszamy wszystkich dorosłych przyjaciół Wartaków do udziału w Wartakowskiej Biesiadzie Karnawałowej, która odbędzie się w ostatnia sobotę karnawału, czyli 26 lutego 2017 r. w restauracji „Biały Fortepian”.

Foto: kolo.naszemiasto.pl, Katarzyna Hamiga, Michał Perzyński

SOSW W KOLE

W poniedziałek, 28 listopada 2016r., uczniowie klasy III ZSZ wraz z nauczycielami: Krystyną Ciesielską - pedagogiem szkolnym i Krzysztofem Sójeckim - wychowawcą klasy i opiekunem SKO, odwiedzili firmę MASZ-ROL w Ruszkowie Pierwszym.

Była to kontynuacja działań zapoczątkowanych podczas Szkolnego Dnia Przedsiębiorczości z SKO i pierwsza z zaplanowanych wycieczek tematycznych. Po zakładzie oprowadzał nas pan Ryszard Włodarczyk, który wspólnie z synem prowadzi tę rodzinną firmę wytwarzającą maszyny rolnicze. Zwiedzając halę produkcyjną mieliśmy możliwość zobaczyć, jak przebiega produkcja maszyn przydatnych w rolnictwie. Ogromne wrażenie na naszych podopiecznych wywarły urządzenia wykorzystywane w tym zakładzie - obrabiarki, frezarki, tokarki, piły, kantowniki, spawarki. W trakcie wycieczki pan Ryszard opowiedział nam jakie były początki jego działalności, od czego zaczynał, jak pokonywał trudności i w jaki sposób odniósł sukces jako przedsiębiorca. Udzielał również rad i wskazówek, jak należy zaprezentować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej o pracę, jakie należy mieć predyspozycje i umiejętności, aby móc skutecznie znaleźć pracę oraz zachęcał do zakładania własnej działalności gospodarczej. Na przykładzie Teczki pracownika omówił całą procedurę przyjęcia do pracy, podkreślając jednocześnie, że nasi wychowankowie mogą także starać się o zatrudnienie w zwiedzanym zakładzie.

MICHAŁ Z NAGRODĄ WOJEWODY MAZOWIECKIEGO

Podopieczny Zespołu Wokalno-Muzycznego, Michał Kostrzewa, wyśpiewał wyróżnienie specjalne Patrona Honorowego XXI Ogólnopolskiej Sceny Prezentacji Artystycznych Realizacji OSPAR 2016. Przegląd odbył się w Warszawie, w miniony czwartek, 24 listopada.

 

Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent Miasta stołecznego Warszawy, Rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej oraz Rzecznik Praw Dziecka wyróżnili Michała za osobowość sceniczną i przedstawienie bardzo bogatej prezentacji.

Na scenie Michał wykonał dwie piosenki, „Naprawdę nie dzieje się nic” z repertuaru Grzegorza Turnaua oraz „Dni, których nie znamy” z repertuaru Marka Grechuty. Obie wypadły świetnie, a młody wykonawca otrzymał gromkie brawa i uznanie jury. Michała do prezentacji przygotowała Milena Nowacka-Żylińska, a podczas wyjazdu artyście towarzyszyły także mama oraz Wioleta Świder. Michałowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.

 

Tekst i foto: Milena Nowacka-Żylińska

 

W poniższym linku nagranie:

https://www.youtube.com/watch?v=toDSYABQqdY

"KOLSCY PATRIOCI" ODWIEDZILI UCZNIÓW Z SOSW W KOLE


Dnia 24.11. O godz. 10.00 w naszej szkole, odbyło się spotkanie z Prezesem Stowarzyszenia "Kolscy Patrioci " Sławomirem Grabowiczem oraz vice prezesem Krzysztofem Gołembskim. Celem wizyty było omówienie hasła jakim jest patriotyzm, a ponieważ zbliża się okres świąteczny,  zaproszeni goście  przypomnieli dzieciom o polskich tradycjach oraz przybliżyli nasze polskie zwyczaje. Dzieci słuchały z dużym zainteresowaniem,  a ich wiedza w temacie patriotyzmu i  polskich obyczajów okazała się nie mała.
 
Tekst i zdjęcia: Paulina Pietrzak
 

IX REGIONALNY TURNIEJ BADMINTONA OLIMPIAD SPECJALNYCH


W dniu 23.11.2016 r. 4 -osobowa drużyna wychowanków naszego Ośrodka uczestniczyła w IX Regionalnym Turnieju Badmintona Olimpiad Specjalnych w Krotoszynie. Nasi uczniowie odnieśli tam ogromny sukces.

I miejsce i złote medale w swojej grupie sprawnościowej odnieśli: Marek Wasilewski i Kamil Kacprzak.

II miejsce i srebrny medal w swojej grupie sprawnościowej wywalczyła Justyna Rybicka.

III miejsce i brązowy medal zdobył Konrad Karbowy.

Dodatkowo w wyniku losowania Kamil Kacprzak został wylosowany do reprezentowania naszego regionu w mistrzostwach Polski.

opracował: Andrzej Sikorski
 

WYCHOWANKOWIE SOSW W KOLE Z WIZYTĄ W MUZEUM TECHNIK CERAMICZNYCH

Wychowankowie SOSW w Kole (Internat) zgłosili chęć udziału w warsztatach tworzenia ozdób choinkowych, organizowanych przez MTC w Kole. Pierwsze z czterech planowanych spotkań odbyło się 22.11.2016 roku. Warsztaty poprowadziła pani Teresa Brzoska. Ze zwykłych rolek po papierze toaletowym, pociętych na paski, powstały piękne gwiazdy i bombki. Każdy uczestnik zajęć otrzymał wykonaną przez siebie ozdobę choinkową na własność.

Zajęcia przebiegały w miłej, pełnej twórczego zapału atmosferze. Dzieci z niecierpliwością czekają już na następne spotkanie z panią Teresą Brzoską.

 

Tekst i zdjęcia: K.Wasilewska, Ł.Naglewski

SAMOOBRONA KOBIET

Samoobrona Kobiet to projekt bezpłatnych szkoleń, które będą się odbywały w 30 polskich miastach. Najlepsi wojskowi instruktorzy będą uczyli i pokazywali Polkom, jak doskonalić umiejętności i techniki samoobrony, po to, aby w razie niespodziewanego ataku czy znalezienia się w sytuacji zagrażającej osobistemu bezpieczeństwu potrafiły sobie z nimi poradzić.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo w poniższym linku.

http://www.mon.gov.pl/samoobrona-kobiet/

KOLEJNE OBRADY RADY POWIATU KOLSKIEGO

W dniu 24.11.2016r. o godz. 13.00 w świetlicy szkolnej Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole (ul. Blizna 37) odbędzie się XXVII sesja Rady Powiatu Kolskiego.

W załączniku prezentujemy porządek obrad.

KONKURS "FLORIANY"

http://www.floriany.pl

POWIATOWA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W KOLE

 • 1 grudnia, g. 9:00; Czytelnia; ul. Kolejowa 19; grupa zamknięta

Ziemia Kolska - turniej historyczny (dla uczniów szkół gimnazjalnych)

 • 5, 12, 19 grudnia, g. 16:00-17:30; Filia dla Dzieci; ul. Kolejowa 19; grupa zamknięta

Akademia plastyki (dla 5-6 latków; zajęcia rozwijające aktywność twórczą)

 • 6 grudnia, g. 16:30; Filia dla Dzieci; ul. Kolejowa 19; wstęp wolny

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki z powieścią Alice Munro „Miłość dobrej kobiety”

 • 7 grudnia, g. 16:00; Filia dla Dzieci; ul. Kolejowa 19; wstęp wolny

Spotkanie młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki z powieścią Marcela M.A. „Oro”

 • 8 grudnia, g. 9:00; Czytelnia; ul. Kolejowa 19; grupa zamknięta

Najwierniejsi Przyjaciele - finał konkursu plastycznego (dla: dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych)

 • 9, 16 grudnia g. 15:30-17:30; Filia dla Dzieci; ul. Kolejowa 19; grupa zamknięta

Zajęcia z elementami biblioterapii (dla  6-9 latków; w programie: głośne czytanie, gry i zabawy czytelnicze,  zajęcia manualne, zabawy ruchowe min. chustą KLANZY)

 • 16 grudnia, g. 18:00; Czytelnia; ul. Kolejowa 19; wstęp wolny

Koncert Dariusza Bagińskiego w 10 rocz. śmierci Marka Grechuty (dla dorosłych)

 • 21 grudnia, g. 16:00-17:30; Filia dla Dzieci; ul. Kolejowa 19; grupa zamknięta

Bajarka (dla 4-5 latków; w programie: głośne czytanie baśni, okołotematyczne zajęcia plastyczne)

 • 22 grudnia, g. 9:00; Czytelnia; ul. Kolejowa 19; grupa zamknięta

Królem kolorów jest czarny - finał konkursu plastycznego (dla: dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych)

 • grudzień; sala sesyjna Ratusza kolskiego; wstęp wolny

Promocja Rocznika Kolskiego Nr 9 (dla dorosłych)

17 listopada 2016

W dniu 17 listopada 2016 roku w sali 102 Starostwa Powiatowego w Kole Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek spotkał się z grupą uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Powierciu. Uczniowie mogli usłyszeć wiele ciekawych informacji na temat struktury i funkcjonowania urzędu. Starosta przedstawił także historię Powiatu Kolskiego. Na koniec spotkania dzieci oraz opiekunowie otrzymali pamiątkowe gadżety.

Projekt w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kole

„Pozytywny zawrót głowy” to tytuł projektu który został zrealizowany w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kole. Projekt wspólnie opracowali Pan Piotr Mroczkowski – terapeuta integracji sensorycznej i Pani Elżbieta Budzińska – dyrektor SOSW w Kole. Wniosek został pozytywnie rozpatrzony i nasza placówka otrzymała dotację w wysokości 18.000 na zakup nowoczesnego sprzętu do prowadzenia terapii integracji sensorycznej. Wraz z początkiem października nasi uczniowie oraz dzieci uczęszczające na zajęcia terapii integracji sensorycznej w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju mogą korzystać z nowoczesnego systemu SENSIS. W skład systemu wchodzą: podwiesie, siatka linowa, kładka do ćwiczeń równoważnych, materace, drabinka, maglownica, podwieszane trampoliny (zwykła i elastyczna), zestaw wspinaczkowy, zestaw lin, podwieszany tunel, podwieszana gruszka.

Terapia S.I. jest dla dziecka zabawą (tzw. terapią naukowej zabawy), podczas której wykonuje ono szereg zadań (z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu) dostarczając sobie odpowiedniej ilości i jakości bodźców zmysłowych oraz prowokując układ nerwowy do prawidłowej integracji tych bodźców. Aby zajęcia były atrakcyjne wykorzystuje się do nich różnego rodzaju huśtawki, liny, deskorolki, drabinki do wspinania itd. Dziecko skacze, czołga się, pokonuje tory przeszkód, dobrze się przy tym bawiąc. Ciągłe balansowanie na granicy możliwości dziecka poprawia organizację ośrodkowego układu nerwowego i wpływa na zmianę zachowania w sferze motorycznej oraz emocjonalnej, poprawia funkcje językowe i poznawcze, a przede wszystkim przejawia się lepszą efektywnością uczenia się. Podczas terapii nie uczy się dziecka konkretnych umiejętności, lecz poprawiając integrację sensoryczną wzmacnia procesy nerwowe leżące u podstaw tych umiejętności.

11 LISTOPADA 2016

11 listopada 2016 roku obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku obchody połączono z 550-leciem obecności OO. Bernardynów w Kole. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Kole, gdzie zebrali się zaproszeni goście, przedstawiciele i poczty sztandarowe szkół, instytucji, organizacji oraz mieszkańcy miasta i powiatu, których nie mogło zabraknąć w tym podniosłym dniu.

Na początku odegrano hymn państwowy, któremu towarzyszyło uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt przez uczniów klasy mundurowej Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole. Nastepnie powitano zebranych, a przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą "Poległym Obywatelom Miasta Koła Za Wolność Ojczyzny w latach 1914-1918, 1939-1945".

W dalszej części kolumna marszowa ruszyła w stronę kościoła OO. Bernardynów p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Podczas przemarszu mogliśmy usłyszeć Orkiestrę Dętą OSP w Kole pod dyrekcją Krzysztofa Lityńskiego, która jak co roku, swoją grą uświetniła przebieg uroczystości.

W trakcie przemarszu złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą miejsce kaźni Polaków w latach 1945-1956 w byłej siedzibie NKWD i UB przy ul. Grodzkiej, a następnie przy pomniku "Poległym Bojownikom o Wolność Ojczyzny w latach 1831, 1863, 1914-1918, 1939-1945" nad kanałem ulgi rzeki Warty. Tam też głos zabrał Dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole Tomasz Nuszkiewicz, który podkreśli wagę i doniosłość tego dnia.

Obchody zakończyła uroczysta Msza Święta Dziękczynna za Dar Niepodległości Naszej Ojczyzny oraz 550-lecie obecności OO. Bernardynów w Kole. Oprawę muzyczną zapewnił Chór "Fratres" pod dyrekcją Józefa Słysza. Przed mszą zebrani mogli wysłuchać utworów patriotycznych w wykonaniu Jana Polewskiego.

Serdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom, pocztom sztandarowym, delegacjom oraz zaproszonym gościom za wzięcie udziału w tegorocznych obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

 • autor: Daniel Sowiński

TURYSTYKA KULINARNA - APETYT NA REGION

8 listopada 2016 r. w ZSEA odbyło się niezwykłe Święto Turystyki, w którym uczniowie Technikum Obsługi Turystycznej wykazali się swoimi umiejętnościami potwierdzającymi kwalifikacje zawodowe. To tematyczne spotkanie przygotowała dla swych starszych kolegów i koleżanek klasa 1 TOT.

Gość specjalny,chef de cuisine, w którego postać wcielił się Kacper Bednarczyk, wprowadził nas w tajniki turystyki kulinarnej, dzieląc się doświadczeniem zawodowym z uczniami ZSEA. Prowadzący przeprowadził też krótki egzamin praktyczny wśród potencjalnych kandydatów na stanowisko szefa kuchni. Pomocą i radą w tym trudnym momencie służyli także: Dyrekcja, nauczyciele, przedstawiciele młodzieży. Rywalizacja była zacięta. Po degustacji potraw typowych dla kuchni: greckiej, włoskiej i polskiej, zdecydowano, iż wszystkie drużyny zasłużyły na wyróżnienie i nagrody.

Druga część spotkania przebiegała równie dynamicznie. Aktywizowała bowiem wszystkich uczestniczących w imprezie szkolnej. Przeprowadzono zatem quiz wiedzy na temat turystyki kulinarnej na świecie. Najlepiej zaprezentowała się klasa 3 tot, kolejne miejsca zajęli uczniowie klas: 2 tot i 4 tot.

Zwieńczeniem spotkania był występ szkolnego kabaretu oraz piosenka „Bądź gotowy dziś do drogi” z repertuaru Haliny Frąckowiak.

Dzień Turystyki w ZSEA można z powodzeniem nazwać udaną lekcją w nowatorskiej formie, ponieważ wniosła w szarą rzeczywistość ucznia wiele praktycznych i teoretycznych ciekawostek. Dzięki wydarzeniu, młodzież technikum obsługi turystycznej wzbogaciła swoją wiedzę z zakresu:

 • możliwości zintegrowania się oraz sprawdzenia się w roli organizatora imprezy,
 • organizacji imprez i usług turystycznych,
 • utrwalenia materiału przed egzaminem zewnętrznym.

Wszyscy biorący udział w Dniu Turystyki mieli zagwarantowaną dobrą zabawę.

Biel i czerwień naszej Ojczyzny - droga do niepodległości.

W Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym 11 listopada to szczególny dzień. Jak co roku, w minioną środę, uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali barwne widowisko artystyczno- historyczne z bogatą scenografią i ilustracją wokalną.

W tym dniu zaszczyciło nas wielu znamienitych gości:

- Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Leszek Galemba wraz z pracownikiem biura poselskiego Panią Agnieszką Chojnacką;
- Ojciec Oswald, przełożony Klasztoru Ojców Bernardynów w Kole;
- Pan Waldemar Jednoróg, dyrektor Szkoły Muzycznej "Yamaha" w Kole;
- W imieniu Starosty Kolskiego Pani Urszula Polewska- dyrektor PCPR wraz ze współpracownikiem Panią Katarzyną Barczykowską;
- Dyrektor firmy "Andre" Pan Zbigniew Gajda;
- Przedstawiciele Kolskiego Klubu Kibica  "Lech Poznań" Pani Magdalena Nowakowska i Pan Krzysztof Gołembski;
- Rodzice i Rodziny naszych uczniów.
 
Po powitaniu wszystkich przez Panią Dyrektor Elżbietę Budzińską i odśpiewaniu Hymnu Państwowego rozpoczęło się wzruszające widowisko. Uczniowie wraz z nauczycielami wprowadzili wszystkich w atmosferę wydarzeń poprzedzających dzień 11 listopada 1918 roku. Pokazana została sytuacja polityczna kraju przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Ukazano ducha narodu polskiego, który po 123 latach niewoli odrodził się w walce za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład bezimiennych bohaterów tamtych czasów. Śpiewane przez uczniów pieśni patriotyczne pozwoliły zrozumieć uczucia i rozterki walczących o wolność.
 
Harcerze ze szkolnej drużyny Nieprzetartego Szlaku przygotowali montaż słowno- muzyczny
nawiązujący do powyższej tematyki i podkreślający znaczenie relacji międzyludzkich w życiu każdego człowieka.
Wszyscy obecni wraz z zaproszonymi gośćmi i rodzicami z zainteresowaniem, w skupieniu i z ogromnym wzruszeniem obejrzeli i wysłuchali tej szczególnej lekcji historii.
Po wrażeniach artystycznych nadszedł moment uroczystego ślubowania klas pierwszych.
Wszyscy goście dziękując twórcom patriotycznego przedstawienia podkreślili jego wartość wychowawczą i artystyczną. Byli również pod wrażeniem umiejętności naszych uczniów, chwalili perfekcję wykonania i emocjonalne zaangażowanie młodych aktorów oraz docenili ogrom pracy nauczycieli.
Kolski Klub Kibica oraz Stowarzyszenie " Przyjaciele Św. Mikołaja" ufundowali wyprawki szkolne dla pierwszoklasistów. Pani Urszula Polewska obdarowała uczniów słodyczami a Pan Poseł Leszek Galemba długopisami i ołówkami z logo poselskim.
Po zakończeniu uroczystości nadszedł czas na pamiątkowe zdjęcia z zaproszonymi gośćmi.
 
Tekst:Hanna Kapuścińska, Joanna Pietrzak 
Zdjęcia: Aneta Brdyś.

Uchwała Nr 0025.96.127.2016 Zarządu Powiatu Kolskiego w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na powierzenie prowadzenia przez organizację pozarządową, prowadzącą działalność pożytku publicznego, dwóch punktów nieodpłatnej pomocy prawnej w Powiecie Kolskim w 2017 r.

W załączeniu :

 • Uchwała Nr 0025.96.127.2016 Zarządu Powiatu Kolskiego z dnia 09 listopada 2016 r.
 • wzory dokumentów:

      1. wzór oferty,

      2. wzór sprawozdania  (częściowego/końcowego),

      3. wzór umowy.

 • Rozporzadzenie Ministra Rodziny, Pracy i polityki Społecznej z dnia 17 sierpnia 2016 r.  w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania zadań.
 • autor: Artur Szafrański, data: 2016-11-09

Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole po raz drugi zdobywa tytuł Najaktywniejszej Szkoły w Polsce w projekcie „Otwarta firma”

Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole otrzymał tytuł „Najaktywniejszej Szkoły” w konkursie towarzyszącym projektowi „Otwarta firma 2015”. To duży sukces uczniów, nauczycieli i lokalnych przedsiębiorców.

W listopadzie 2015 roku Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole po raz drugi przystąpił w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości do projektu „Otwarta firma – Biznes przy tablicy”. Dzięki wytężonej pracy wielu nauczycieli i szkolnego koordynatora projektu, kolski Ekonomik po raz drugi znalazł się wśród dziesięciu najbardziej aktywnych szkół ponadgimnazjalnych w Polsce. W 2015 roku w programie wzięło udział 60 642 uczniów, 553 szkoły i 1816 firm i instytucji.

Projekt „Otwarta firma 2015" realizowany był w naszej szkole w dniach 16-20 listopada 2015 r. Podczas spotkań z młodzieżą przedsiębiorcy realizowali tematykę dotyczącą różnorodnych zagadnień, min.: etyczny biznes, finanse, firma a klient, marketing firmy, pracownik i pracodawca, własna firma. Młodzież poznawała rynek pracy w miejscu zamieszkania i specyfikę konkretnych zawodów.

Po tym, jak zaproszeni goście opowiedzieli o działalności instytucji i firm, które reprezentowali, głos oddano młodzieży, a ta miała jedyną w swoim rodzaju, niepowtarzalną okazję, aby bezpośrednio zadać lokalnym biznesmenom, czy przedstawicielom ważnych instytucji interesujące ich pytania. Trzeba przyznać, że pytań padło dużo, niektóre dość trudne, ale na wszystkie goście odpowiedzieli wyczerpująco.

Na uczestnictwo w projekcie zdecydowali się i poświęcili swój cenny czas:

 • Pan Robert Andre i pan Zbigniew Gajda ANDRE ABRASIVE ARTICLES w Kole
 • Pani Jolanta Wiśniewska, pani Marta Mikołajczyk i pani Anna Maciejewska z English For You w Kole
 • Pan Grzegorz Tęgos z Technical Grzegorz Tęgos w Kole
 • Pani Sylwia Toruńska z Biura Rachunkowego Marzena Pilarska w Kole
 • Pan Jarosław Piórkowski z KERRIA Spółka Jawna w Kole
 • Pan Paweł Szadkowski z GeoPlus w Dąbrowicach
 • Pani Ilona Gajda–Banasiak z Kancelarii Prawnej Kariny Łukaszczuk oddział w Kole
 • Pani Justyna Sarniak, pani Bożena Stępińska, pani Elżbieta Przybylska, pani Aneta Pińkowska-Jasińska i pani Marzena Kałużna z Banku Zachodniego WBK 1 Oddział w Kole
 • Pani Aleksandra Sobieszczańska i pani Agata Krotoszyńska oraz państwo Agnieszka i Sławomir Nowak z Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjne TĘCZA w Godziesze
 • Pani Karolina Waszkiewicz-Mosiniak z Kaliskiego Centrum Edukacji z Kalisza
 • Pan Krzysztof Augustyniak z Raiffeisen Bank Polska Oddział w Kole

Cenne wyróżnienie oraz efektywność spotkań, zainteresowanie obu stron przedsięwzięcia mobilizuje nas do brania udziału w kolejnych edycjach projektu.

W tym roku spotkania z przedsiębiorcami w ramach projektu „Otwarta firma – Biznes przy tablicy” odbywać się będą w dniach od 14 do 18 listopada 2016 r. Serdecznie zapraszamy chętnych przedsiębiorców do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu i pokazania dobrych praktyk.

Koordynator projektu "Otwarta firma 2016"

Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole

KIBICE LECHA DZIECIOM

Zbiórka dla uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kole.

Kibice Lecha już nie pierwszy raz udowodnili, ze są ludźmi o wielkich sercach. Co roku w sklepie „Kolscy Fanatycy” z siedzibą przy ul. Toruńskiej  16 organizują zbiórkę artykułów szkolnych dla najbardziej potrzebujących uczniów szkół w naszym mieście.  Dzięki współpracy  nauczycielki Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kole – pani Pauliny Pietrzak, kolscy fanatycy w ubiegłym roku obdarzyli wychowanków ubraniami, opaskami odblaskowymi oraz paczkami „słodkości” z okazji Mikołajek. W tym roku szkolnym ponownie zawitali do SOSW  zaopatrując uczniów w artykuły szkolne: piórniki, zeszyty, długopisy,  ołówki, pisaki, kredki, linijki, bloki rysunkowe i wiele innych. Podarowane prezenty cieszyły się wśród dzieci dużym zainteresowaniem, zwłaszcza te „kibicowskie". Szczególne podziękowania składane są na ręce Pani Magdaleny Nowakowskiej i Pana Krzysztofa Gołembskiego za nieocenioną i bezinteresowną pomoc materialną,  co w dobie nieustannej kalkulacji jest czymś wyjątkowym. Dziękujemy za dobro płynące z Waszych serc!

 • autor: Paulina Pietrzak

11 LISTOPADA - NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Zapraszamy do udziału w uroczystych obchodach

NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

ORAZ

550 - LECIA  OBECNOŚCI OO. BERNARDYNÓW W KOLE 

W DNIU 11 LISTOPADA 2016 R.

 

 

W załączeniu program uroczystości:

 

 

Rozstrzgnięty konkurs na ,,NAJLEPSZY OBIEKT TURYSTYKI NA OBSZARACH WIEJSKICH W WIELKOPOLSCE".

Znani są laureaci - wybrani z 34 gospodarstw, które w tym roku zgłosiły sie do konkursu organizowanego przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego na najlepszy obiekt agroturystyki.

Finałowa gala X konkursu na ,,Najlepszy Obiekt Turystyki Na Obszarach Wiejskich w Wielkopolsce" odbyła się w Zamku w Rydzynie k. Leszna.

Na liście nagrodzonych w 3 kategorii:

Obiekty na terenach wiejskich o charakterze np. terapeutycznym, edukacyjnym, itp., wykorzystując tradycje i walory wsi,

III miejsce zajęło Gospodarstwo Agroturystyczne ,,OSADA BABIA GÓRA"Pana Artura Beredzińskiego z miejscowości Lubiny, gm. Koło.

Szczegóły na stronie:

https://www.topagrar.pl/articles/aktualnosci/najlepsze-gospodarstwa-agroturystyczne-wielkopolski-2016/
 

Ratujemy zabytkowe pomniki kolskiego cmentarza

 

Już po raz 16. uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kole, wspólnie z opiekunami: Anną Jachnik, Agnieszką Frątczak i Krzysztofem Sójeckim, wzięli udział w akcji Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą „Ratujemy zabytkowe pomniki kolskiego cmentarza.” Koordynatorką prac z ramienia Stowarzyszenia była pani Stefania Skąpska. Nasi podopieczni oczyszczali groby z liści, śmieci, wygrabiali otoczenie grobów i uważnie przysłuchiwali się opiekunom, którzy przekazywali informacje na temat biografii osób, których groby sprzątali. Była to prawdziwa, naturalna lekcja wiedzy o dawnych mieszkańcach Koła.

 • autor: A. Jachnik

Kampania Ministerstwa Finansów

 

Ogólnopolska kampania informacyjna

Ministerstwa Finansów

„Weź paragon ze sobą"

Dzień Ziemi i Lasu 2016

Przedsięwzięcia pn.: „Działania proekologiczne prowadzone przez Powiat Kolski” dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

 

Powiat Kolski zgodnie z Uchwałą Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu z dnia 23.08.2016 r. o przyznaniu dotacji w wysokości 15.000,00 zł zrealizował przedsięwzięcie pn.: „Działania proekologiczne prowadzone przez Powiat Kolski”. Zakończenie realizacji przedsięwzięcia nastąpiło 16.09.2016 r.

W dniu 3 czerwca br. w Szkółce Zespolonej Kiejsze Nadleśnictwa Koło odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Ziemi i Lasu 2016. Obchody przebiegały pod hasłem „Palący temat – niska emisja!”.

Do współpracy w organizacji zaprosiliśmy Nadleśnictwo Koło, Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kole, Komendę Hufca ZHP Koło, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolską Agencję Zarządzania Energią Sp. z o. o. oraz ABRYS Sp. z o. o. w Poznaniu.

W obchodach uczestniczyli głównie uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, licząca ponad 100 osób grupa harcerzy na czele z Komendantem Hufca ZHP Koło a także miejscowa społeczność – dzieci, młodzież, pasjonaci ekologii, przedstawiciele instytucji, urzędów, radni gminni i powiatowi m. in.: Hanna Grunt – Prezes Wojewódzkiego Funduszu ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Jolanta Ratajczak – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu, Magdalena Żmuda – Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Andrzej Bobrowski – Prezes Wielkopolskiej Agencji Zarządzania Energią Sp. z o. o., Janusz Łakomiec – Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Leszek Galemba – poseł na Sejm i in.

Podczas Powiatowych Obchodów Dnia Ziemi i Lasu 2016 promowano zachowania związane z codziennym bytowaniem mieszkańców powiatu zgodne z zasadami ochrony krajobrazu i przyrody.

W ramach obchodów zorganizowano wiele atrakcji między innymi:

- bieg terenowy „Tropami przyrody”

- zawody strzeleckie przy użyciu trenażera łowieckiego

- mini zawody strażackie

- quizy przyrodnicze w Izbie Przyrodniczo-Leśnej

- stanowiska warsztatowe:

- RE:kreacje – biżuteria i dekoracje z recyklingu

- Po(d)staw na drewno

- Recykling jak malowany

- Zmień odpady na owady

- ekologiczne quizy z użyciem koła fortuny „wKOŁO ekologii”.

Nadleśnictwo Koło – przygotowało ekspozycję o tematyce leśnej i łowieckiej oraz konkursy dotyczące lasu i przyrody. Pszczelarze Ziemi Kolskiej przygotowali ekspozycję dotyczącą życia pszczół natomiast Pan Szymon Czerwiński bogatą wystawę chrząszczy, motyli i pajęczaków z całego świata. Obchody uświetniły występy zespołu Manufaktury Piosenki Harcerskiej Wartaki. Uczestnicy podczas obchodów mogli upiec kiełbaskę nad ogniskiem, a po zakończonej części oficjalnej serwowano „Strażacką grochówkę”.

Podczas uroczystych obchodów Dnia Ziemi i Lasu ogłoszona została kolejna edycja Konkursu Fotograficznego „Nie zabijaj … swojego środowiska – Przyroda w obiektywie” (w załączeniu regulamin). Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród oraz wyróżnień nastąpiło w dniu 16.09.2016 r. w Starostwie Powiatowym w Kole.

W konkursie uczestniczyli uczniowie szkół z terenu powiatu kolskiego. Celem konkursu jest rozwijanie pasji fotograficznej, zmysłu obserwacji oraz zainteresowań środowiskiem naturalnym. Za trud włożony w przygotowanie do konkursu laureaci otrzymali cenne nagrody w postaci książek i albumów o tematyce proekologicznej oraz dyplomy.

Powiat Kolski realizując projekt skupił się nie tylko na podawaniu czystej wiedzy, lecz także na zabawie, która pozwoliła na poznanie świata przyrody co z pewnością wykształci również emocjonalne związki uczestników Powiatowych Obchodów Dnia Ziemi i Lasu 2016 z przyrodą.

 

 

http://www.wfosgw.poznan.pl

Zawody Strzelecko-Obronne w Potażnikach

Na Strzelnicy Sportowej LOK w Potażnikach, odbyły się Zawody Strzelecko-Obronne (wielobój strzelecko – obronny i pojedynek strzelecki) oraz test wiedzy „Wrzesień 1939” dla szkół ponadgimnazjalnych powiatu konińskiego.

ZSRCKU w Kościelcu reprezentowały drużyny dziewcząt w składzie:

Antas Marletta, Antas Natalia, Jaśkiewicz Patrycja

i chłopców w składzie:

Grochociński Patryk, Jóźwiak Jakub, Nijak Dawid z Technikum Ekonomicznego o profilu

prawno-mundurowym.

Uczniowie wrócili do szkoły z sześcioma Pucharami.

W wieloboju strzelecko – obronnym, na który składały się następujące konkurencje:

bieg w terenie, strzelanie z karabinka małokalibrowego 5,6 mm i rzut granatem, uczniowie

ZSRCKU zajęli:

- I miejsce - drużyna dziewcząt

- I miejsce - drużyna chłopców.

W kolejnej konkurencji - w pojedynku strzeleckim -  I miejsce zajęła w swojej grupie

drużyna dziewcząt ZSRCKU, a II miejsce drużyna chłopców.

Ponadto dziewczęta wygrały finałowy pojedynek strzelecki z drużyną chłopców z Sompolna.

W teście wiedzy historycznej na temat „Wrzesień 1939” II miejsce zajął Dawid Nijak.

 

Opiekunami drużyn byli: Wiesław Kujawa i Gabriel Piguła.

 

Organizatorem zawodów była Powiatowa Organizacja Ligi Obrony Kraju w Koninie,

a współorganizatorem CDN i Klub Strzelectwa Sportowego LOK „Muszkiet” w Koninie.

 

Nabór wniosków Certyfikacji Inicjatyw Klastrowych

Zapraszamy funkcjonujące inicjatywy klastrowe z terenu Województwa Wielkopolskiego do udziału w procesie certyfikacji, polegającym na weryfikacji stopnia rozwoju zawiązanego partnerstwa. Celem certyfikacji jest dopasowanie wsparcia realizowanego przez Departament Gospodarki UMWW do poziomów zaawansowania poszczególnych inicjatyw klastrowych.

Nabór wniosków trwa do końca grudnia br. 

Organizatorem działania jest Województwo Wielkopolskie z siedzibą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, biuro organizatora znajduje się w Departamencie Gospodarki: tel.: 61 626 62 40, e-mail: drg.sekretariat@umww.pl

Dodatkowe informacje dostępne są na stronie internetowej www.iw.org.pl.

W imieniu organizatorów zachęcamy do udziału.

W załączeniu: Regulamin Procesu Certyfikacji Inicjatyw Klastrowych w Województwie Wielkopolski oraz Wniosek Inicjatywy Klastrowej

Dożynki Powiatowo-Miejskie w Kole

Tegoroczne Powiatowe Święto Plonów odbyło się 4 września br. na Stadionie Miejskim MOSiR w Kole i miało charakter powiatowo-miejski.

Jubileusz 70-lecia istnienia Koła PZW nr 7 w Kole

          W dniu 4 września br. Jubileusz 70-lecia istnienia obchodziło Koło PZW nr 7 w Kole. Z tej okazji zorganizowano spławikowe zawody wędkarskie na rzece Warcie.

Na zaproszenie Prezesa Ryszarda Wrzesińskiego w zawodach wzięli udział wędkarze z zaprzyjaźnionych kół z powiatu kolskiego. Po zakończeniu zawodów i zważeniu ryb okazało się że najlepszą drużyną było Koło nr 26. Klasyfikacja drużynowa przedstawia się następująco:

 • I miejsce – Koło nr 26
 • II miejsce - Koło nr 6 Z.M.
 • III miejsce - Koło nr 7
 • IV miejsce - Koło nr 32 Kościelec
 • V miejsce - Koło nr 12 Powiercie
 • VI miejsce - Koło nr 22 Kłodawa
 • VII miejsce - Koło nr 17 Dąbie

 

zdjęcia:  z zasobów Koła PZW nr 7

I Towarzyskie Zawody w Skokach przez Przeszkody

        Imprezą towarzyszącą Dożynkom Powiatowo - Miejskim w Kole były I Towarzyskie Zawody w Skokach przez Przeszkody, które odbyły się 4 września br. na Błoniach przy Stadionie Miejskim w Kole. Organizatorem zawodów było Powiatowe Koło Hodowców Koni Wielkopolskich w Kole oraz Stadnina Koni Czołowo. 

        Pomimo, że zawody miały charakter towarzyski, to przebiegały zgodnie z regulaminem  Polskiego Związku Jeździeckiego. Zawodnicy startowali w trzech kategoriach w zależności od wysokości przeszkód. Podczas zawodów odbyło się 38 przejazdów konkursowych. Wyniki jeździeckich zmagań przedstawiają się następująco:

 • Konkurs nr 1 o Puchar Burmistrza Miasta Koła - Stanisława Maciaszka, do 40 cm, z trafieniem w normę czasu:

1. Magdalena Szkudlarek - Horyzont - Stajnia Trzcieliny
2. Nikola Jarońska - Lady - Stadnina Koni Czołowo
3. Joanna Olejniczak - Tamburyn - Stadnina Koni Czołowo

 • Konkurs nr 2 o Puchar Starosty Kolskiego - Wieńczysława Oblizajka, do 60 cm, dwufazowy:

1.Dominika Mielcarek - Realia - JUKS Czekan
2. Krzysztof Buchali - Dante - KJ Zagórów
3. Julia Kędzierska - Oliwier - Stajnia Trzcieliny

 • Konkurs nr 3 o Puchar Posła na Sejm RP - Leszka Galemby, do 80 cm, z jokerem:

1. Julia Kędzierska - Oliwier - Stajnia Trzcieliny
2. Dobrusia Pacyny - Kaja - Stajnia Trzcieliny
3. Dominika Mielcarek - JUKS Czekan

         Puchary dla zwycięzców ufundowali Poseł na Sejm RP Leszek Galemba, Starosta Kolski - Wieńczysław Oblizajek oraz Burmistrz Miasta Koła Stanisław Maciaszek.

Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem co podkreśla licznie zgromadzona publiczność.

 

zdjęcia wykonali: Olga Głowacka oraz Eugeniusz Gembka

 

ZAPRASZAMY NA DOŻYNKI POWIATOWO-MIEJSKIE

 

STAROSTA KOLSKI I BURMISTRZ MIASTA KOŁA

SERDECZNIE ZAPRASZAJĄ

NA DOŻYNKI POWIATOWO- MIEJSKIE

KTÓRE ODBĘDĄ SIĘ NA STADIONIE MIEJSKIM MOSiR W KOLE

W DNIU 4 WRZEŚNIA 2016 R.

 

 

 

W załączeniu program uroczystości:

III Powiatowe Zawody Zaprzęgowe o Puchar Starosty Kolskiego

W III Powiatowych Zawodach Zaprzęgowych o Puchar Starosty Kolskiego, w minioną sobotę tj. 20 sierpnia  br, które odbyły sie na kolskich błoniach wystartowało dziewiętnaście ekip.

Wystartowali w trzech kategoriach : zaprzęgi jednokonne, parokonne i grupa młodzieżowa do 17. roku życia na kucach.

Organizatorem zawodów był prezes Powiatowego Koła Związku Hodowców Koni Wielkopolskich pan Piotr Śniegocki, współorganizatorem Starostwo Powiatowe w Kole, Wydział Promocji, Rozwoju i Zarządzania Kryzysowego.

Ekiy miały do pokonania 19 przeszkód, które były wykonane z pachołków, beczek, balotów ze słomy.

Po podsumowaniu wszystkich startów okazało się, że w rywalizacji zaprzęgów jednokonnych :

I miejsce zajął ANDRZEJ GŁODNY z KALINOWEJ,

II miejsce na podium wywalczył MATEUSZ GŁODNY z KALINOWEJ,  

III miejsce ZBIGNIEW NOWAKOWSKI z WYSZYNY.

 

Natomiast w kategorii zaprzęgów parokonnych:

I miejsce zajął NORBERT MAZUR z BUDEK,

II miejsce NORBERT GRONOWALSKI z TURKU,

III miejsce MARIUSZ PĘCHERZEWSKI z UNIEJOWA.

 

W ostatniej grupie młodzieżowej wystartowały tylko trzy zaprzęgi, z których laur zwycięstwa przypadł najmłodszemu zawodnikowi  7 letniemu WOJTUSIOWI ROSIAKOWI z WYSZYNY, na II i III miejscu uplasował sie JAN GODEK z DOBRUCHOWA, ponieważ startował dwa razy z udziałem dwóch różnych koni.

Na zakończenie zawodów najlepsi zawodnicy otrzymali puchary i nagrody z rąk Starosty Kolskiego Wieńczysława Oblizajka.

Wielkopolskie Święto Mleka i Powiatu Kolskiego

W dniu 20 sierpnia br na Stadionie MOSiR w Kole odbyła się już 4 edycja Wielkopolskiego Święta Mleka i Powiatu Kolskiego. Impreza jak co roku cieszyła sie dużym zainteresowaniem mieszkańców powiatu kolskiego. Organizatorami tego wydarzenia był Powiat Kolski           oraz Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole. W Wielkopolskim Święcie Mleka w Powiecie Kolskim uczestniczyło wielu znamienitych gości: Leszek Galemba Poseł na Sejm RP, Krzysztof Grabowski - Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Beer Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, wielu zaprzyjaźnionych samorządowców, prezesów mleczarń oraz kierownicy i komendanci  powiatowych jednostek, służb, inspekcji i straży.

Swój dorobek przedstawiały powiatowe jednostki : PSSE w Kole, PCPR w Kole, DPS w Kole oraz Komenda Powiatowa Policji i Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kole, Starostwo Powiatowe, Nadleśnictwo Koło z siedzibą  w Gaju, a także szkoły ponadgimnazjalne :  LO im. K. Wielkiego w Kole, ZSEA w Kole, ZS RCKU w Kościelcu, ZSCR w Powierciu, szkoła językowa. Stoiska promocyjne wystawiły także jednostki współpracujące  z powiatem: PCK Oddział Rejonowy w Kole, WKU w Koninie oraz WODR Biuro Rejonowe w Kole. Wystawcami byli także: Agroma Polsad, firma GEA Group AG. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również stoiska wystawowe wielkopolskich mleczarń, na których można było posmakować mlecznych wyrobów, a także stoisko, w którym panie z lokalnego stowarzyszenia wyrabiały i częstowały świeżym masłem z chlebem.

Bogaty program artystyczny rozpoczął ,,Kabarecik Klauna Tirulka”, który najmłodszych uczestników, poprzez konkursy i zabawy, wprowadził w znakomity wesoły nastrój. Zespół Ludowy "Osieczanki" nawiązywał do tradycji ludowych, a zespoły Ares &The Tribe i Blue Way Band bawił zgromadzonych w rytmie muzyki reggae i bluesa.

Gwiazdą wieczoru był zespół Varius Manx & Kasia Stankiewicz. Prezentując te najbardziej znane i nowsze utwory porwał do zabawy zgromadzoną publiczność.

Podpisanie umów w Starostwie Powiatowym w Kole

W sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Kole odbyło się podpisywanie umów z przeznaczeniem na budowę lub modernizację dróg lokalnych.

 • Uczestnicy spotkania

Udany debiut Joanny Sołtysiak na dystansie ½ IRONMAN 70.3 Gdynia 2016

    Kolanka Joanna Sołtysiak po raz pierwszy w swojej karierze wystąpiła na dystansie ½ IRONMANA czyli płynąc 1,9 km, jadąc rowerem 90 km i biegnąc 21,1 km . W prestiżowych  zawodach Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia 2016, 7 sierpnia zwyciężyła w kategorii amatorów z czasem 4:39:41 sek. pokonując  wiele utytułowanych zawodniczek i zawodników.

    Natomiast w ostatnią sobotę tj. 13 sierpnia 2016 roku odniosła kolejne zwycięstwo na dystansie olimpijskim / 1,5:40:10 / w szwedzkiej miejscowości  Vastervik. Nadal więc utrzymuje  bardzo wysoką formę.

    Gratulujemy.

Relacja z odsłoniecia pomnika w byłym Obozie Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem

W załączeniu przekazujemy Państwu relację zdjęciową z uroczystości jakie odbyły sie w dniu 03 sierpnia br w Chełmnie n/Nerem.

Odsłonięcie pomnika w byłym Obozie Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem

W środę 3 sierpnia 2016 r. o godz. 12:00 w Lesie Rzuchowskim na terenie Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, Oddział Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie, odbędzie się uroczystość upamiętniająca Romów i Sinti, którzy zostali zamordowani w byłym niemieckim Obozie Zagłady Kulmhof.

Będzie to ważne wydarzenie historyczne, nie tylko dla Romów i Sinti. Obchody uczczą również 75.rocznicę deportacji austriackich Romów i Sinti do Łodzi oraz ich śmierci w Obozie Kulmhof.

Punktem kulminacyjnym obchodów będzie odsłonięcie pomnika, ufundowanego przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Kulturverein Österreichischer Roma, Zukunftsfonds der Republik Österreich i Związek Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku.

Pomnik powstał, aby przypominać o ofiarach reżimu narodowosocjalistycznego z nadzieją, że zbrodnie tamtych czasów nigdy się nie powtórzą.

Obchody zostały objete honorowym patronatem przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.

VI FESTIWAL TRADYCYJNEJ KUCHNI WIELKOPOLSKIEJ

W dniu 14 sierpnia 2016 r.

Starosta Turecki, Wójt Gminy Kawęczyn i Koło Gospodyń Wiejskich

Tokary zapraszają na plac przy Urzędzie Gminy Kawęczyn

na VI FESTIWAL TRADYCYJNEJ KUCHNI WIELKOPOLSKIEJ.

 

 

Program imprezy na załączonym plakacie.

  • autor: Powiat Turecki

Kolejny sukces Joanny Sołtysiak

Triathlon Challenge w Poznaniu

Nasza Kolanka Asia Sołtysiak zwyciężyła w czasie 2:07.42  na dystansie olimpijskim z cyklu Enea Tour w Poznaniu ( 1,5 km pływania, 40 km jazdy rowerem i 10 km biegu).

X DZIEŃ OGÓRKA

Organizatorzy:

Gmina Dąbie, Powiat Kolski,
Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
w Poznaniu oraz Firma PPH „Ogórecki”

zapraszają

na

„X DZIEŃ OGÓRKA”,

który odbędzie się w dniu 7 sierpnia 2016 r.
na boisku LZS w Karszewie.


Początek imprezy godz. 14:00.

 

W załączonym plakacie program imprezy:

WIELKOPOLSKIE ŚWIĘTO MLEKA I POWIATU KOLSKIEGO

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA

,,WIELKOPOLSKIE ŚWIĘTO MLEKA I POWIATU KOLSKIEGO

W DNIU 20 SIERPNIA 2016 R.

 

 

Szczegóły imprezy na załączonym plakacie.

Mocne wejście w sezon triathlonowy przez kolankę!

Joanna Sołtysiak reprezentująca barwy klubu MLUKS Triathlon Koło rozpoczęła sezon triathlonowy startując w Triathlonie w Sierakowie 28 maja br. Triathlon w Sierakowie to jedne z najstarszych zawodów triathlonowych na mapie Polski, który cieszy się dużą popularnością. Zawodniczka startowała na dystansie ¼ Ironmana, czyli do pokonania miała 950m pływania, 45km roweru oraz 10,55km biegu. Zawodniczka ukończyła zawody na 2. miejscu w klasyfikacji generalnej kobiet pokonując ponad 1500 startujących kobiet i mężczyzn. Joanna Sołtysiak dała sie wyprzedzić tylko aktualnej Mistrzyni Polski Małgorzacie Szczerbińskiej.

 

Tydzień po Triathlonie Sieraków, nasza kolanka startowała w triathlonie w Szwecji, w nadbałtyckiej miejscowości Trelleborg. Tym razem zawodniczka okazała sie najlepsza wśród kobiet wygrywając całe zawody. Do pokonania tym razem był dystans sprinterski.

 

12 czerwca br. zawodniczka wystartowała w triathlonie w Warszawie na dystansie olimpijskim, gdzie zmierzyła sie z trasą o długości 1500m pływania, 40km na rowerze oraz 10km biegu. Triathlon Warszawa to aktualnie jeden z największych triathlonów w Polsce organizowanych przez World Triathlon Federation. Trasa zawodów wytyczona była po głównych arteriach miasta z metą zlokalizowaną w samym sercu Warszawy na Placu Teatralnym. Zgodnie z regulaminem zawodnicy startują odpowiednio w kategoriach wiekowych albo w kategorii PRO. Aby zakwalifikować sie do kategorii PRO należało legitymować sie bardzo dobrymi wynikami osiągniętymi w roku poprzednim. Kolance udało sie dostać do tej kategorii, gdzie zajęła bardzo wysokie 2. miejsce, pokonując zawodniczki z kadry Polski.

 

Największy sukces przyszedł jednak po Triathlonie w Warszawie. 17 czerwca Joanna Sołtysiak wystartowała w Narodowych Mistrzostwach Szwecji, które odbyły sie w historycznej i akademickiej miejscowości Uppsala. Kolanka zajęła bardzo wysokie 3. miejsce, pokonując wiele zawodniczek zajmujących sie triathlonem profesjonalnie. Zawody odbywały się na dystansie sprinterskim, który stanowi połowę dystansu olimpijskiego i wynosi 750m pływania, 20km na rowerze oraz 5km biegu. Trasa zawodów poprowadzona była w samym centrum miasta, z częścią pływacka odbywającą się w kanale miejskim oraz częścią rowerową i biegową przebiegającą po wąskich uliczkach malowniczej Uppsali. Szczególnie na uwagę zasługuje trasa rowerowa, która była bardzo wymagająca i trudna technicznie. Zawodnicy mieli do pokonania 8 kółek, - na każdym kółku czekał na nich stromy 1km podjazd. Trasa ta była idealna dla naszej kolanki, która czuje sie mocna na rowerze, w wyniku czego wyprzedziła kilka kobiet i wyszła na 3. pozycję. Po części rowerowej Joanna Sołtysiak kontrolowała zawody i dzięki wysokiej dyspozycji biegowej ukończyła całe zawody na 3. miejscu (czas biegu na 5 km – 19:07).

Asia bardzo się cieszy z osiągniętych wyników, ponieważ traktuje triathlon jako hobby, pracując zawodowo jako inżynier budownictwa na pełnym etacie. Trenuje triathlon od 2014 roku, większość treningów wykonuje sama, wiec osiągane rezultaty dają jeszcze większą satysfakcję oraz motywację do kontynuowania ciężkiej pracy. Głównym celem w tym roku są zawody ½ Ironmana w Gdyni, które odbędą sie 7 sierpnia, ale przed tymi zawodami czeka mnie jeszcze Triathlon Bydgoszcz oraz Triathlon Challenge w Poznaniu, jako zawody kontrolne.

 

Ankieta - zdiagnozowanie potrzeb grup interesariuszy projektu w zakresie e-usług

W załączeniu treść ankiety.

W przypadku potrzeby wyjaśnień dotyczących treści lub sposobu wypełnienia ankiety prosimy     o kontakt: e-mail : gk@starostwokolskie.pl lub tel. 63 /2617842

projekt ankiety  - https://docs.google.com/forms/d/19mDOEmSQw2W2J9JMWhYzmVnE2B3Z_oJP3eNM0eu0yEs/viewform

 

 

 

10.Edycja Konkursu Plastycznego ,,Trzecia planeta od słońca"

Uroczyste podsumowanie jubileuszowej 10. Edycji Konkursu Plastycznego

„ Trzecia planeta od Słońca”

16 czerwca 2016r., w siedzibie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole, odbyło się uroczyste podsumowanie jubileuszowej 10. Edycji  Konkursu Plastycznego „Trzecia planeta od Słońca”. Organizatorami konkursu byli: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kole – Klub Przyrodnika i Popołudniowy Klub Książkolubów oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole.

Do organizatorów wpłynęło 86 prac wychowanków przedszkoli z terenu miasta Koła, uczniów ze szkół podstawowych działających na terenie powiatu kolskiego oraz wychowanków Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych z Koła i Turku.  

Nagrodzono  12 prac w 4 kategoriach oraz przyznano 5 wyróżnień. Laureaci otrzymali nagrody książkowe w postaci albumów lub ilustrowanych encyklopedii o tematyce przyrodniczej. Po części oficjalnej na wszystkich obecnych czekał jubileuszowy tort zamówiony specjalnie na tę okazję. Każdy z nagrodzonych i wyróżnionych  uczniów miał możliwość  zaprezentowania  własnej pracy oraz  przybliżenia swoich inspiracji i technik plastycznych.

Organizatorzy dziękują  uczniom, którzy zgłosili się do Konkursu oraz opiekunom, przy których wsparciu powstały wszystkie nadesłane prace.

Poniżej prezentujemy nagrodzonych uczniów: 

Kategoria: Przedszkola

1. Wiktoria Bawarczyk – oddział przedszkolny w Szkole Podstawowej nr 4 w Kole

2. Oliwia Kozłowska – oddział przedszkolny w Szkole Podstawowej nr 4 w Kole

3. Tymoteusz Bugajczyk – Przedszkole Miejskie nr 1 w Kole

Wyróżnienia:

Martyna Górska - Przedszkole Miejskie nr 1 w Kole

Weronika Kaczmarek – Przedszkole Miejskie nr 3 w Kole

Kategoria: Klasy I-III

1. Anna Przybysz ( kl.II b) – Szkoła Podstawowa nr 3 w Kole

2. Magdalena Sójecka (kl. II c) – Zespół Szkół nr 2, Szkoła Podstawowa nr 5 w Kole

3. Adrianna Rusek ( kl. I b) - Szkoła Podstawowa nr 3 w Kole

Wyróżnienia:

Leon Galiszkiewicz ( kl. I b) - Szkoła Podstawowa nr 3 w Kole

Oliwia Szulgit ( kl. II c) - Zespół Szkół nr 2, Szkoła Podstawowa nr 5 w Kole

Kategoria: Klasy IV- VI

1. Jakub Sobieraj (kl. IV b) – Szkoła Podstawowa nr 1 w Kole

2. Maria Anastazja Janicka  (kl. VI c) – Szkoła Podstawowa nr 1 w Kole

3.  Magdalena Jabłońska (kl. VI d) – Szkoła Podstawowa nr 1 w Kole

Wyróżnienia:

Filip Głowacki ( kl. VI a) - Szkoła Podstawowa nr 1 w Kole

Kategoria: Specjalne Ośrodki Szkolno-Wychowawcze

1. Mateusz Rosiakowskli ( kl. II Gim) – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Turku

2. Kacper Malara ( kl. VI ) - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kole

3. Karolina Chłosta ( kl. III Gim )-  Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kole

 

Gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym uczniom i ich opiekunom!!!

Autor: A.Brdyś

X Integracyjne Zawody Wędkarskie Powiatu Kolskiego

 

Kościelec 16.06.2016 r.

Organizator: UKS „ Warta Koło ” przy SOSW w Kole, Koło nr 32 PZW w Kościelcu.

Miejsce: Zalew Ruszkowa

Zawodników: 37

 

       Klasyfikacja Indywidualna  Grupa  A :

 1. Szymon Zawadzki  ZS nr 1 w Kole     1000 g

 2. Wiktoria Szabelska ZS nr 1 w Kole    930 g

 3. Klaudia Staszewska SP Kościelec         620 g

   

   

  Klasyfikacja Indywidualna  Grupa  B :

   

 4. Piotr Henkel SOSW Konarzew              900 g

 5. Kamil Masłowski SOSW Konarzew     410 g

 6. Dawid Tański SOSW Koło                 370 g

   

   

  Klasyfikacja drużynowa  Grupa  A :

   

 7. ZS nr 1 w Kole         2500 g

 8. Gim w Kościelcu     2160 g 

 9. SP w Kościelcu         1790 g

   

  Klasyfikacja drużynowa  Grupa  B :

   

 10. SOSW Konarzew     1310 g

 11. SOSW Koło              840 g

 12. SOSW Rychwał        220 g 

   

   

  Skład drużyny SOSW Koło: Kamil Kacprzak, Radosław Kacprzak, Dawid Tomczyk, Dawid Tański, Marek Wasilewski, Piotr Woźnicki.

  Organizatorzy/Opiekunowie: Piotr Mroczkowski, Sebastian Antkiewicz

Autor: A. Brdyś

Drugi dzień Konwentu Powiatów Województwa Wielkopolskiego

Konwent Starostów Wielkopolskich w Kole

Około trzydziestu starostów z Wielkopolski zjechało się po raz pierwszy do Koła, aby w dniach 14-15 czerwca odbyć Konwent Powiatów Województwa Wielkopolskiego. Konwent  trwał dwa dni, podczas których poruszone zostały najistotniejsze aspekty z punktu zarządzania powiatem. Konwent odbył się w sali konferencyjnej hotelu Sara przy ul. Zielonej w Kole.

W pierwszym dniu Konwentu przybyłych gości powitali, jako gospodarz starosta kolski Wieńczysław Oblizajek oraz Lech Janicki starosta ostrzeszowski, przewodniczący Konwentu Powiatów. Podczas tego dnia omówione zostały takie sprawy jak inwestycje drogowe realizowane przez Wielopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu, Europejski Fundusz Społeczny i sprawy bieżące. Na koniec dnia natomiast starostowie zwiedzili trasę turystyczną w Kopalni Soli w Kłodawie.

W drugim dniu konwentu powiatów, starostów odwiedziła Wojewoda Wielkopolski Pani Marlena Maląg, która przedstawiła plany województwa w stosunku do realizacji inwestycji w szpitalach powiatowych. W dalszej części konwentu starostwie zapoznali się również z najnowszymi informacjami dot. możliwości pozyskania nowych środków finansowych z programów krajowych   i unijnych.   

Konwent zakończyła konferencja starostów na której podsumowano dwa dni obrad w Kole.

 

Autor : A.Szafrański

Sukces ucznia z ZSRCKU w Kościelcu

W dniach 3 - 4 czerwca 2016 w Zespole Szkół Rolniczym Centrum Kształcenia Ustawicznego      w Trzciance (powiat nowotomyski) odbył się finał centralny XL Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.

ZSRCKU w Kościelcu reprezentował Wiktor Zieliński (IV kl. Technikum Rolnicze), uzyskując tytuł Laureata w bloku tematycznym „produkcja zwierzęca”. Uzyskana lokata uprawnia go do podjęcia studiów na wybranym przez siebie kierunku uczelni rolniczej w całym kraju, zgodnym z blokiem tematycznym, w którym wywalczył  indeks.

Wiktor miał za sobą długą drogę, bo przeszedł z powodzeniem eliminacje szkolne, a później okręgowe, które odbyły się 22 kwietnia 2016 r. również w Trzciance. Opiekunem Wiktora Zielińskiego była Magdalena Nejman.

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy i umiejętności praktycznych organizowanych w naszym kraju, któremu patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Organizatorem OWiUR jest Komitet Główny powołany i działający przy Uniwersytecie Przyrodniczo - Humanistycznym w Siedlcach. XL edycja OWiUR okazała się wyjątkowa nie tylko ze względu na rekordową liczbę uczestników, ale również ich świetne przygotowanie.

W Trzciance wzięło udział 221 uczestników w 11 blokach tematycznych, z czego 112 uzyskało tytuł Laureata. Dr inż. Witold Nowakowski, wieloletni sekretarz Olimpiady, podsumowując 40 lat jej funkcjonowania, wymienił ZSRCKU w Kościelcu jako jedną ze szkół, która osiągała bardzo dobre wyniki.

Konwent Powiatów Województwa Wielkopolskiego w Kole

W dniach 14-15 czerwca 2016 r. w Hotelu SARA w Kole odbywa się  posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Wielkopolskiego, którego program przedstawia się następująco:

14 czerwca 2016 (wtorek)

godz.10:30 - 11:00    Otwarcie Konwentu i przywitanie gości

                                   Lech Janicki - Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa 

                                  Wielkopolskiego, Starosta Ostrzeszowski

                                  Wieńczysław Oblizajek - Starosta Kolski

godz.11:00 - 12:00    Paweł Katarzyński - Dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Dróg

                                   Wojewódzkich w Poznaniu

                                   Rozwój sieci dróg wojewódzkich w Wielkopolsce - plany i zamierzenia 

                                   w 2016 r.

godz.12:00 - 13:00    insp. Tomasz Trawiński - Komendant Wojewódzki Policji   

                                   w  Poznaniu

godz.13:00 - 13:45   dr inż. Maciej Szafrański,  dr inż. Marek Goliński - Politechnika 

                                  Poznańska

                                  Rozwój współpracy samorządów województwa wielkopolskiego 

                                  z Politechniką Poznańską w zakresie doskonalenia kształcenia

                                  zawodowego

godz.14:00-18:00     czas do dyspozycji gospodarzy konwentu Starosty Kolskiego

                                  Wieńczysława Oblizajka - wyjazd do Kopalni Soli w Kłodawie.

 

15 czerwca 2016 (środa)

godz: 9:00 - 10:00    Sprawy bieżące Konwentu

                                  Lech Janicki - Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa

                                  Wielkopolskiego, Starosta Ostrzeszowski

godz: 10:00 - 11:00    Marlena Maląg - Wicewojewoda Wielkopolski

godz: 11:00 - 11:30    Sylwia Wójcik - Dyrektor Departamentu Wdrażania

                                    Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu

                                    Marszałkowskiego w Poznaniu

                                  Harmonogram naboru wniosków w 2016 r.

godz: 11:30 - 12:00   Hubert Zobel - Dyrektor Departamentu Wdrażania Programu

                                    Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu 

                                   Harmonogram naboru wniosków w 2016 r.

godz: 12:00 - 13:00    Firma Dializa sp. z o.o.

                                    Zarządzanie placówką szpitalną - prezentacja oferty

godz: 13:00 - 14:00   Maciej Sytek - Dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu     

                                    Marszałkowskiego w Poznaniu 

                                   EDM - informacja o stanie realizacji projektu

                                    Zakończenie posiedzenia Konwentu.

  • autor: M.Majchrzak
  • autor: M.Majchrzak

Zapraszamy na Wielkopolskie Święto Mleka i Powiatu Kolskiego

W dniu 20 sierpnia 2016 r. na Stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kole, ul. Sportowa 12, Powiat Kolski wspólnie z Okręgową Spółdzielnią Mleczarską w Kole organizuje pod honorowym patronatem  Marszałka Województwa Wielkopolskiego pana Marka Woźniaka  "Wielkopolskie Święto Mleka i Powiatu Kolskiego".

Gwiazdą imprezy będzie Zespół "Varius Manx & Kasia Stankiewicz". Jak co roku impreza ma charakter otwarty i ogólnie dostępny.Serdecznie zapraszamy!

Powiatowe Obchdy Dnia Ziemi i Lasu 2016

W dniu 3 czerwca br. w Szkółce Zespolonej Kiejsze Nadleśnictwa Koło odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Ziemi i Lasu 2016. Obchody przebiegały pod hasłem „Palący temat – niska emisja!”.

Do współpracy w organizacji zaprosiliśmy Nadleśnictwo Koło, Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kole, Komendę Hufca ZHP Koło, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolską Agencję Zarządzania Energią Sp. z o. o. oraz ABRYS Sp. z o. o. w Poznaniu.

W obchodach uczestniczyli głównie uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, licząca ponad 100 osób grupa harcerzy na czele z Komendantem Hufca ZHP Koło a także miejscowa społeczność – dzieci, młodzież, pasjonaci ekologii, przedstawiciele instytucji, urzędów, radni gminni i powiatowi m. in.: Hanna Grunt – Prezes Wojewódzkiego Funduszu ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Jolanta Ratajczak – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu, Magdalena Żmuda – Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Andrzej Bobrowski – Prezes Wielkopolskiej Agencji Zarządzania Energią Sp. z o. o., Janusz Łakomiec – Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Leszek Galemba – poseł na Sejm i in.

Podczas Powiatowych Obchodów Dnia Ziemi i Lasu 2016 promowano zachowania związane z codziennym bytowaniem mieszkańców powiatu zgodne z zasadami ochrony krajobrazu i przyrody.

W ramach obchodów zorganizowano wiele atrakcji między innymi:

- bieg terenowy „Tropami przyrody”

- zawody strzeleckie przy użyciu trenażera łowieckiego

- mini zawody strażackie

- quizy przyrodnicze w Izbie Przyrodniczo-Leśnej

- stanowiska warsztatowe:

- RE:kreacje – biżuteria i dekoracje z recyklingu

- Po(d)staw na drewno

- Recykling jak malowany

- Zmień odpady na owady

- ekologiczne quizy z użyciem koła fortuny „wKOŁO ekologii”.

Nadleśnictwo Koło – przygotowało ekspozycję o tematyce leśnej i łowieckiej oraz konkursy dotyczące lasu i przyrody. Pszczelarze Ziemi Kolskiej przygotowali ekspozycję dotyczącą życia pszczół natomiast Pan Szymon Czerwiński bogatą wystawę chrząszczy, motyli i pajęczaków z całego świata. Obchody uświetniły występy zespołu Manufaktury Piosenki Harcerskiej Wartaki. Uczestnicy podczas obchodów mogli upiec kiełbaskę nad ogniskiem, a po zakończonej części oficjalnej serwowano „Strażacką grochówkę”.

Podczas obchodów ogłoszono konkurs fotograficzny zorganizowany przez Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Kole „Nie zabijaj … swojego środowiska – Przyroda w obiektywie”.

zdjęcia

Konkurs fotograficzny

Konkurs fotograficzny „Nie zabijaj … swojego środowiska – Przyroda w obiektywie”

 

 

W ramach Powiatowych Obchodów Dnia Ziemi i Lasu 2016 Starosta Kolski zaprasza uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu kolskiego do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym.

Konkurs przebiega pod hasłem „Nie zabijaj … swojego środowiska – Przyroda w obiektywie”, a jego tematem jest ukazanie za pomocą fotografii otaczającej nas przyrody. Celem konkursu jest rozwijanie pasji fotograficznej, zmysłu obserwacji oraz zainteresowań środowiskiem naturalnym.

Termin nadsyłania prac mija 09 września 2016 r. o godz. 15.30 (decyduje data wpływu w Biurze Obsługi Klienta).

 

W załączeniu regulamin konkursu oraz oświadczenie, które należy dostarczyć wraz z nadesłanymi pracami.

 

Zapraszam do udziału w konkursie.

regulamin konkursu i oświadczenie

Ostrzeżenie meteorologiczne

Ostrzeżenie meteorologiczne

ostrzeżenie - burze z gradem

Projekt Młody Diabetyk w szkołach

Szkoły mogą zgłaszać swój udział w projekcie MŁODY DIABETYK W GRUPIE RÓWIEŚNICZEJ.
Uczestnikami szkolenia będą dzieci i młodzież,dzięki temu uzyskają minimum wiedzy na temat cukrzycy typu 1 mając w swoim otoczeniu osobę chorą ale także zasad zdrowego żywienia.
Poprzez edukację diabetologiczną w środowisku mamy szansę na zmianę postaw,
stereotypów wobec osób chorych.

Młody diabetyk

Wychowankowie SOSW we Wrocławiu

9 maja udaliśmy się na wycieczkę do Wrocławia, do najstarszego i najbardziej znanego ogrodu zoologicznego w Polsce. Wrocławskie ZOO istnieje już 150 lat. Posiada również najbogatszą kolekcję zwierząt - na 33 ha mieszka około 12 000 zwierząt reprezentujących ponad 1 100 gatunków, w tym jedna z najbogatszych kolekcji gadów i płazów w Europie. Najciekawsze było jedyne w Polsce afrykarium i oceanarium, unikatowy na skalę światową kompleks prezentujący zwierzęta i środowisko wodne Afryki. W 19 akwariach i basenach o pojemności 15 mln litrów wody żyją zwierzęta zamieszkujące plaże i rafę koralową Morza Czerwonego i Czarnego Kontynentu. Największą atrakcją był niespełna 20 metrowy akrylowy tunel i wielkie okno o powierzchni 40 m kw. i grubości 30 cm. Ogromne masy wody powodowały iluzję przebywania w głębinach. Wielkie płaszczki, rekiny, mureny, żółwie morskie i inne ryby przepływały nam tuż nad głowami. Wrażenie było niesamowite! Odwiedziliśmy niedźwiedzie, które mają największy w Polsce wybieg, widzieliśmy leniwe lwy, którym nie chciało się nawet mrugnąć okiem. Za to energia ganiających za sobą nosorożców i małp byłą imponująca. Hipopotamy leniwie pływały i relaksowały się pod prysznicami, foki przedstawił nam swój podwodny taniec. Po zwiedzaniu udaliśmy się na obiad.

Wycieczka była dobrą okazją do integracji rodziców, którzy rzadko mają okazję razem z dziećmi pobyć w swoim gronie. Wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń. Wyjazd przygotowały panie Hanna Kapuścińska i Joanna Pietrzak.
 

LO w Kole mistrzem Wielkopolski w udzielaniu pierwszej pomocy.

21 maja 2016 roku na Cytadeli w Poznaniu odbył się etap wojewódzki XXIV Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK. Mistrzem Wielkopolski został zespół pierwszej pomocy z Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole, który jednocześnie reprezentował Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Kole. Zadaniem młodych ratowników było wykazanie się wiedzą teoretyczną i umiejętnościami praktycznymi udzielania pierwszej pomocy na sześciu bardzo trudnych stacjach urazowych. Kolscy ratownicy w dniach 3-4 czerwca będą reprezentować nasze województwo podczas etapu krajowego Mistrzostw organizowanych w Gdańsku.

XVI Powiatowe Zawody Strzeleckie o Puchar Starosty Kolskiego

W dniu 21 maja 2016 r. na strzelnicy LOK w Kole odbyły się  XVI Powiatowe Zawody Strzeleckie o Puchar Starosty Kolskiego. Organizatorami byli:Wydział Promocji i Zarzadzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Kole oraz Zarząd Powiatowy Ligii Obrony Kraju w Kole .

W zawodach uczestniczyło 30  drużyn reprezentujących  samorządy gminne, instytucje, urzędy, szkoły ponadgimnazjalne oraz firmy z terenu powiatu kolskiego.

 Puchar Starosty Kolskiego  za zajęcie I miejsca drużynowo  zdobyła  OSM Koło - 259 pkt. Klasyfikacja przedstawia się następująco:

- II miejsce drużyna Urzędu Gminy z Kościelca - 241 pkt.,

- III miesjce - Andre Abrasive Articles - 233 pkt.,

- IV miesjce -  Saint Gobain HPM I - 228 pkt.

-  V miejsce - nauczyciele ZS RCKU w Kościelcu - 226 pkt.

-  VI miejsce - Powiatowy Zarząd  Dróg w Kole - 222 pkt.

Najlepszą drużyna żeńską była drużyna Andre Abrasive Articles - 181 pkt.

 

Natomist indywidualnie najlepszą zawodniczką była Miśko Krystyna, a zawodnikiem Biskupski Rafał.

Od kilku lat w zawodach bierze udział coraz liczniejsza reprezentacja kobiet, co zasługuje na sczególne uznanie.

Powiatowe Zawody Strzeleckie to nie tylko rywalizacja, ale także jak podkreśla Starosta Kolski Pan Wieńczysław Oblizajek wspaniała okazja do propagowania zdrowego stylu życia poprzez aktywne spędzanie czasu wolnego, pogłębiania umiejętności współpracy oraz możliwość integracji różnych środowisk.

Tegoroczne XVI Powiatowe Zawody Strzeleckie wzbogacił pokaz sprzętu antyterrorystycznego, kóry jest w dyspozycji KPP w Kole oraz został przeprowadzony pokaz ratownictwa medycznego przez KPPSP w Kole.

 

W tym samym czasie nad Zalewem Ruszkowskim odbywały się Zawody Wędkarskie o Puchar Starosty Kolskiego.Najlepszy wynik osiagnęli czlonkowie Koła nr 7.

 

W imieniu organizatorów dziękujemy KPP w Kole, KP PSP w Kole za pomoc w zorganiozwaniu imprezy, sprawnym i bezpiecznym jej przeprowadzeniu, a wszystkim uczestniczącym w zmaganiach za wspaniałą rywalizacje w duchu fair-play.

zdjęcia

Ruszyła przebudowa ulic Opałki i Składowej

 

 Rozpoczęto dlugo oczekiwany i niezwykle ważny dla mieszkańców Koła oraz rolników z powiatu kolskiego przywożących swoje produkty do firmy WIPASZ remont, o którym było już głośno w grudniu 2015 r. Przypomnijmy, że remont ulic to sukces  złożonego przez Powiatowy Zarząd Dróg w Kole  wspólnego  projektu Starostwa Powiatowego w Kole i miasta Koła o nazwie „Przebudowa drogi powiatowej nr 3465P – ul. Opałki i nr 3477P – ul. Składowa w Kole”, który  uzyskał dofinansowania w ramach programu wieloletniego pn  zakres prac remontowych to m.in. zwiększenie nośności,wybudowanie pasa postojowego - 2383,65 m2 i zjazdów z betonowej kostki brukowej  na podbudowie z kruszywa łamanego i na podłożu z kruszywa naturalnego stabilizowanego cementem, chodniki i ścieżki rowerowe z betonowej kostki brukowej na podbudowie z mieszanki betonowej klasy, zatoka autobusowa z betonowej kostki brukowej, oznakowanie poziome grubowarstwowe, znaki drogowe pionowe, bariery ochronne, kanalizacja deszczowa: rurociągi - 1031,5 m, studnie kanalizacyjne - 19 szt, wpusty ściekowe krawężnikowo - jezdniowe O 500 mm - 64 szt, odwodnienie liniowe - 35 m, renowacja rurociągów - 564 m. Przebudowa skrzyżowań - 7 szt, miejsca postojowe dla sam. ciężarowych - 43 szt, dla osobowych -19 szt, zatoka autobusowa z peronem - 1 szt.
W związku z prowadzonymi pracami ruch od ronda Opałki do ul. Towarowej będzie się odbywał jednokierunkowo. Nie będzie możliwości przejazdu od ul. Towarowej w kierunku ronda Opałki. Przebudowa ulic znacznie poprawi jakoś i bezpieczeństwo poruszających się po tym odcinku drogi. Remont potrwa do 10 października br. Za utrudnienia przepraszamy. 


 

Delegacja Rejonu Straseni Republiki Mołdawii w Powiecie Kolskim

Delegacja Rejonu Straseni Republiki Mołdawii w Powiecie Kolskim

 

W dniach 02 – 05 maja 2016 r. Powiat Kolski gościł delegację przedstawicieli Rejonu Straseni Republiki Mołdawii.

Skład delegacji stanowili:

Popa Mihaił - Presedintele raionului Straseni ( Starosta)
- Cazac Oleg - Consilier orasanesc ( radny Miasta Straszeni)
- Luca Alina - Agent economic ( biznesmen)
- Chircu Aliona - primarul satului Greblesti ( burmistrz Grebleszti).

W czasie wizyty delegacja zapoznawała się z aspektami administracyjnymi, gospodarczymi i prawnymi jakie funkcjonuja w Polsce i jakie zadania ma samorząd. Delegacja wzięła udzia w uroczystościach w Kole z okazji 225 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, zwiedzila Muzeum Technik Ceramicznych w Kole oraz obejrzala panoramę miasta Kola z wieży widokowej ratusza Miejskiego. Podczas pobytu oprócz spotkań z władzami powiatu i miasta Koła, spotkali się z posłem na Sejm RP Leszkiem Galembą. Zwiedzili także gospodarstwo Państwa Galembów oraz firmę "Ogórecki" w Karszewie. Podczas pobytu delegacja zwiedziła i zapoznała się ze specyfiką dzialalności niektórych kolskich firm i zakładów: "Agronas" w Kole, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole i Wood – Mizer Industries w Kole.

 

zdjęcia

Międzypowiatowe eliminacje konkursu "Policjant Ruchu Drogowego"

29-go kwietnia w Kole odbyły się międzypowiatowe eliminacje konkursu „Policjant Ruchu Drogowego 2016”. Po emocjonującej rywalizacji zwycięzcami zostali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Turku. Reprezentanci kolskiej drogówki zajęli drużynowo drugie miejsce. Indywidualnie najlepszym funkcjonariuszem okazał się mł. asp. Kamil Kruszyński z KPP w Turku.

W ostatni piątek kwietnia odbył się konkurs ”Policjant Ruchu Drogowego 2016”. Gospodarzami zmagań byli policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kole. Do konkursu  stanęło 12  policjantów z komend Policji w Turku, Koninie, Słupcy i Kole. Eliminacje podzielono na kilka etapów. Na początku policjanci drogówki zaprezentowali swoje umiejętności w ręcznym kierowaniu ruchem na skrzyżowaniu ul. Sienkiewicza, Toruńska, 3-go Maja. Następnie rywalizacja przeniosła się na strzelnicę LOK w Ruszkowie I, gdzie uczestnicy konkursu sprawdzili swoje umiejętności strzeleckie. Kolejnym etapem zmagań mundurowych był tor przeszkód zorganizowany na placu Zespołu Szkół Technicznych przy ul. Kolejowej w Kole. Tam uczestnicy konkursu oceniani byli za jazdę sprawnościową samochodem i motocyklem. Przed rywalizacją na placu manewrowym policjanci podziwiali znakomicie przygotowany pokaz musztry zaprezentowany przez uczniów klas mundurowych z Zespołu Szkól Technicznych w Kole.

Po wyrównanych zmaganiach w ostatecznej klasyfikacji najlepszymi policjantami  ruchu drogowego okazali się funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Turku. Drugie miejsce zajęli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kole, a trzecie z Komendy Miejskiej Policji w Koninie. Na czwartym miejscu uplasowali się policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Słupcy.

Wśród rywalizujących funkcjonariuszy indywidualnie zwyciężył mł. asp. Kamil Kruszyński z Komendy Powiatowej Policji w Turku. Drugie miejsce zajął reprezentant gospodarzy mł. asp. Rafał Kiciński z Komendy Powiatowej Policji w Kole, a trzecie sierż. sztab. Maria Pryka z Komendy Miejskiej Policji w Koninie. Najlepsi policjanci z każdego powiatu będą reprezentować rodzimą jednostkę w Finale Wielkopolskiego Konkursu Policjant Ruchu Drogowego 2016, który zostanie zorganizowany pod koniec maja w Pile.

Na zakończenie konkursu, którego celem było poszerzenie wiedzy i doskonalenie umiejętności oraz sprawności policjantów ruchu drogowego, najlepszym uczestnikom zmagań wręczono nagrody rzeczowe.

Klasyfikacja drużynowa:

 1. Komenda Powiatowa Policji w Turku – 94 pkt
 2. Komenda Powiatowa Policji w Kole – 92 pkt
 3. Komenda Miejska Policji w Koninie – 85 pkt
 4. Komenda Powiatowa Policji w Słupcy – 47 pkt

Klasyfikacja indywidualna:

 1. mł. asp. Kamil Kruszyński z WRD KPP w Turku – 46 pkt
 2. mł. asp. Rafał Kiciński z WRD KPP w Kole – 42 pkt
 3. sierż. sztab. Maria Pryka z WRD KMP w Koninie – 36 pkt
 4. sierż. Łukasz Wypychowski z WRD KPP w Kole – 27 pkt.

zdjęcia

Obchody 3 Maja w Kole

Obchody 3 Maja

 

Tradycyjnie obchody 225 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Kole. W tym roku uroczyste rozpoczęcie zaczęło się od pokazu musztry paradnej w wykonaniu klasy mundurowej Zespołu Szkół Technicznych w Kole. Kolejnym punktem było wciągnięcie flagi państwowej na maszt i odegranie hymnu państwowego. Prowadzący uroczystości odczytał preambułę Konstytucji, po czym delegacje złożyły wiązanki kwiatów przed tablicą usytuowaną na budynku Starostwa Powiatowego w Kole.

 

W tegorocznych obchodach uczestniczyli: kombatanci, poseł na Sejm RP Leszek Galebma, władze samorządowe na czele ze Starostą Kolskim Wieńczysławem Oblizajkiem, Burmistrzem Miasta Koła Stanisławem Maciaszkiem, Komendanci Powiatowych Służb, Inspekcji i Straży, przedstawiciele szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, instytucji, związków, stowarzyszeń, ugrupowań politycznych.

W obchodach uczestniczyła także delegacja Rejonu Straseni Republiki Mołdawii, która na terenie Powiatu Kolskiego przebywała w dniach 02 - 05 maja br. Uroczystości swoją obecnością uświetniły licznie zgromadzone poczty sztandarowe, delegacje, uczniowie klas mundurowych szkół ponadgimnazjalnych powiatu kolskiego.

 Następnie w rytm Orkiestry Dętej OSP w Kole kolumna marszowa przeszła do Kościoła Farnego w Kole. Msza Święta koncelebrowana była przez kolskich kapłanów pod przewodnictwem ks. Józefa Wronkiewicza proboszcza Parafi pw Podniesienia Krzyża Świętego w Kole. Po Mszy Świetej delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja, usytuawan na ścianie Kolskiej Fary. Uroczystości 3 Maja zakończyło wystąpienie burmistrza Miasta Koła Stanisława Maciaszka.

zdjęcia

zdjecia cd

Obchody 3 Maja

 

Tradycyjnie obchody 225 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Kole. W tym roku uroczyste rozpoczęcie zaczęło się od pokazu musztry paradnej w wykonaniu klasy mundurowej Zespołu Szkół Technicznych w Kole. Kolejnym punktem było wciągnięcie flagi państwowej na maszt i odegranie hymnu państwowego. Prowadzący uroczystości odczytał preambułę Konstytucji, po czym delegacje złożyły wiązanki kwiatów przed tablicą usytuowaną na budynku Starostwa Powiatowego w Kole.

 

W tegorocznych obchodach uczestniczyli: kombatanci, poseł na Sejm RP Leszek Galebma, władze samorządowe na czele ze Starostą Kolskim Wieńczysławem Oblizajkiem, Burmistrzem Miasta Koła Stanisławem Maciaszkiem, Komendanci Powiatowych Służb, Inspekcji i Straży, przedstawiciele szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, instytucji, związków, stowarzyszeń, ugrupowań politycznych.

W obchodach uczestniczyła także delegacja Rejonu Straseni Republiki Mołdawii, która na terenie Powiatu Kolskiego przebywała w dniach 02 - 05 maja br. Uroczystości swoją obecnością uświetniły licznie zgromadzone poczty sztandarowe, delegacje, uczniowie klas mundurowych szkół ponadgimnazjalnych powiatu kolskiego.

 Następnie w rytm Orkiestry Dętej OSP w Kole kolumna marszowa przeszła do Kościoła Farnego w Kole. Msza Święta koncelebrowana była przez kolskich kapłanów pod przewodnictwem ks. Józefa Wronkiewicza proboszcza Parafi pw Podniesienia Krzyża Świętego w Kole. Po Mszy Świetej delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja, usytuawan na ścianie Kolskiej Fary. Uroczystości 3 Maja zakończyło wystąpienie burmistrza Miasta Koła Stanisława Maciaszka.

 

zdjęcia

III Turniej Klas Policyjnych Województwa Wielkopolskiego

28 kwietnia 2016 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie odbył się III Turniej Klas Policyjnych Województwa Wielkopolskiego im. asp. Jana Kubiaka. Duży sukces odnieśli uczniowie Technikum Ekonomicznego o specjalności prawno-mundurowej w ZSRCKU w Kościelcu. II miejsce zajęła drużyna w składzie:
Jaśkiewicz Patrycja, Grochociński Patryk, Augustyniak Karol.
Turniej miał nie tylko charakter sportowej rywalizacji o zaszczytne trofeum. Był też wyrazem pamięci o funkcjonariuszach Policji Państwowych - więźniach Ostaszkowa, pomordowanych w 1940 roku, którą uczcili policjanci, zaproszeni goście oraz uczniowie klas policyjnych uczestniczący w turnieju. Trzy osobowe zespoły z 28 szkół Województwa Wielkopolskiego rywalizowały między sobą w czterech konkurencjach: rzucie granatem, strzelaniu, pierwszej pomocy oraz na torze przeszkód.
Patronat honorowy nad Turniejem objął Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji
w Poznaniu - insp. Tomasz Trawiński. W skład Komitetu Honorowego weszli: Wielkopolski Kurator Oświaty Elżbieta Leszczyńska, Starosta Jarociński Bartosz Walczak oraz Burmistrz Miasta i Gminy Jarocin Adam Pawlicki.
 

Opiekunami uczniów ZSRCKU byli: Kujawa Wiesław i Piguła Gabriel.

zdjęcie

3 Maja

"Marsz Pamięci"

 IV " Marsz Pamięci"  z inicjatywy Starosty Kolskiego Wieńczysława Oblizajka oraz Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem - oddział Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie odbył się w dniu 22 kwietnia br. na terenie Lasu Rzuchowskiego.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele szkół z terenu Koła, i okolicznych gmin, przedstawiciele samorządów miast i gmin, jednostek samorządowych, służb mundurowych, itp.

O część artystyczną zadbało Liceum Ogólnokształcące w Kole.

W swoich przemówieniach, do tamtych wydarzeń nawiązywali Dyrektor Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie dr Anna Ziółkowska oraz Starosta Powiatu Kolskiego Wieńczysław Oblizajek oraz Tomasz Ludwicki Burmistrz Dąbia.

Zgromadzeni przeszli w kierunku Ściany Pamięci, gdzie oddali hołd pomordowanym, składając kwiaty i paląc znicze.

 

zdjęcia

Wizyta Ambasara Mołdawii w Powiecie Kolskim

W dniu dzisiejszym odbywa się wizyta pana Iurie Bodrug ambasadora Mołdawii w Powiecie Kolskim. Wizyta ma na celu nawiązanie kontaktów i ewentualnej dalszej współpracy partnerskiej z Rejonem Straseni Republiki Mołdawii. Programie wizyty obejmuje spotkanie z władzami powiatu, konferencję prasową,  wizyty w przedsiębiorstwach oraz szkole ponadgimnazjalnej.

zdjęcia

Krew to życie

Szkolne Koło Honorowych Dawców Krwi ZSRCKU w Kościelcu rozpoczęło swoją działalność w roku szkolnym 2002/2003. Jego celem jest propagowanie wśród młodzieży
i nauczycieli idei Honorowego Krwiodawstwa. Twórcą i założycielem jest wicedyrektor Stanisława Ciszyńska, natomiast opiekunami: Małgorzata Kulińska, Magdalena Szafrańska, Marlena Piguła, Aneta Gorzkowska. Średnio, dwa razy w semestrze, każdego roku szkolnego, organizowany jest (przez opiekunów Koła) wyjazd do Regionalnego Centrum Krwiolecznictwa i Krwiodawstwa w Kaliszu. W każdym wyjeździe uczestniczy około 40. osobowa grupa dorosłej już młodzieży, pragnącej uratować życie drugiemu człowiekowi przez honorowe oddanie krwi. Do dnia 11 lutego 2016 roku odbyło się
38 wyjazdów do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu
i w Poznaniu.

Łączna suma oddanej krwi pełnej to 555,75 l oraz 1.8 l osocza.

Każdego roku. na przełomie listopada i grudnia SKHDK podsumowują swoją działalność na Uroczystym Apelu połączonym z obchodami Dni Honorowego Krwiodawstwa.

W roku szkolnym 2015/2016 odbyły się już dwa wyjazdy do Kalisza:
- 7 października 2015 – w wyjeździe uczestniczyło 41 dawców, którzy oddali - 8550 ml krwi

i 1200 ml osocza

- 11 luty 2016 - w wyjeździe uczestniczyło 41 dawców, którzy oddali 13950 ml krwi

zdjęcia

Biegam bo lubię lasy

Uroczysta Sesja Rady Powiatu Kolskiego

W dniu 21 kwietnia br w auli Liceum Ogólnokształcącego im. K. Wielkiego w Kole odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu Kolskiego z okzaji 1050 rocznicy Chrztu Polski. Na obrady przybyli parlametarzyści: leszek Galemba, Tomasz Nowak, Ryszard Bartosik,  przedstawiciele urzędów i instytucji wojewódzkich, wójtowie i burmistrzowie z terenu powiatu kolskiego, duchowieństwo,   kierownicy powiatowych służb, inspekcji, straży i jednostek organizacyjnych, przedstawiciele biznesu, instytucji i urzedów, związków i stowarszyszeń, media. Zgromadzeni wysłuchali wykładów prof. n. dr. hab Józefa Dobosza oraz  dr Krzysztofa Witkowskiego. Ważnym momentem sesji było przyjęcie przez aklamację uchwały Rady Pwiatu Kolskiego w sprawie upamiętnienia 1050 rocznicy Chrztu Polski.Uczniowe Liceum Ogólnoształcącego w Kole wraz z chórem " Kantata" przygotowali przepiękną oprawę atystyczną sesji.

zdjęcia

Marsz Pamięci

Marsz Pamięci poświęcony ofiarom zagłady w obozie Kulmhof w lesie Rzuchowskim organizowany jest przez  Starostwo Powiatowe w Kole oraz Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. tegoroczny odbędzie się w dniu 22 kwietnia 2016 r.  obchody związane są także z wybuchem powstania w gettcie warszawskim. Na tegoroczne obchody zaproszeni zostali parlamentarzyści, radni sejmiku, radni powiatowi, burmistrzowie/ wójtowie z terenu powiatu kolskiego, przedstawiciele powiatowych służb, inspekcji, straży i jednostek organizacyjnych, regionaliści,organizacji i stworzyszeń, duchowieństwo. Liczną grupę stanowić będą poczty sztandarowe oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, harcerze. W programie obchodów m,.in. wystąpienie okolicznościowe Starosty Kolskiego Wieńczysława Oblizajka oraz Dyrektor Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie  dr Anny Ziółkowskiej. program artystyczny przygotowany został przez młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. K. Wielkiego w Kole - koncert chóru " Kantata".  Następnie zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze przy " Ścianie Pamięci" .

Uroczysta sesja Rady Powiatu Kolskiego

Informacja Zarządu Powiatu Kolskiego w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych

Warsztaty z filcowania

W ramach projektu „Różni, ale równi w sztuce”, który realizowany jest w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Świętego Mikołaja w Kole pod patronatem Fundacji PKO Banku Polskiego, odbyły się warsztaty plastyczne.

W czwartek- 07 kwietnia 2016r – wychowanków Naszej placówki odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Kole, aby wspólnie wziąć udział w zajęciach plastycznych z filcowania, które przygotowali i poprowadzili nauczyciele SOSW.

Warsztaty rozpoczęły się od zapoznania uczniów z podstawami ręcznego filcowania wełny. Uczestnicy poznali potrzebne narzędzia, materiały i możliwości wykorzystania tej popularnej metody edukacji artystycznej. Po krótkim wprowadzeniu teoretycznym przyszła pora na działania praktyczne. Młodzi artyści otrzymali kolorową wełnę czesankową z merynosów. Następnie postępując zgodnie z instrukcjami nauczyciela prowadzącego mieli za zadanie wykonać kolorowy, wiosenny kwiat metodą filcowania na mokro, która polegała na ręcznym tarciu wełny przy użyciu wody i mydła. Wyobraźnia i inwencja dzieci przekroczyła nasze oczekiwania – powstały bowiem trzydzieści dwa przepiękne, oryginalne i różnokolorowe kwiaty. Zajęcia zakończyły się prezentacją prac, słodkim poczęstunkiem i wspólnym zdjęciem.

Warsztaty plastyczne z filcowania doskonale zintegrowały ich uczestników. Praca z owczą wełną, zamienianie jej w określoną formę, oprócz wspomagania rozwoju wyobraźni i zdolności manualnych, zapewniła wspaniałą, twórczą zabawę oraz poprzez wspólne działania artystyczne połączyła dzieci z różnych środowisk.

zdjęcia

Uchwała Zarządu Powiatu Kolskiego w sprawie konkursu na stanowisko dyrektora Bursy Szkolnej w Kole

Uchwała Zarządu Powiatu Kolskiego w sprawie konkursu na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Technicznych w Kole

Uchwała Zarządu Powiatu Kolskiego w sprawie ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Kole

Uchwała Zarządu Powiatu Kolskiego w sprawie ogłoszenia konkuru na stanowisko dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Kole

Uchwała w sprawie ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Ekonomiczno - Administracyjnych w Kole

Uchwała Zarządu Powiatu Kolskiego w sprawie konkursu na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Ekonomiczno - Administracyjnych w Kole

Ogłoszenie konkursu na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłodawie

Uchwała Zarządu Powiatu Kolskiego w sprawie ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora ZSP w Kłodawie

Sukces wychowanka SOSW w Kole

Wychowanek Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Kole, Adrian Łukasz Ściśler odniósł życiowy sukces zwyciężając w swojej kategorii wiekowej do lat 16 zdobywając wicemistrzostwo w XVIII Mistrzostwach Województwa Wielkopolskiego w Tenisie stołowym „Sprawni Razem”, które odbyły się 7 kwietnia 2016 w Gnieźnie.

Nagrodą za sukces oprócz medalu i nagrody rzeczowej jest reprezentowanie naszego województwa podczas mistrzostw Polski, które odbędą się w dniach 15-17 kwietnia w Płońsku.

W Turnieju uczestniczył także ubiegłoroczny mistrz województwa wielkopolskiego, wychowanek SOSW w Kole, Michał Marciniak, który zdobył IV miejsce.

W Turnieju wzięli udział najlepsi zawodnicy z rejonów: kaliskiego, konińskiego, leszczyńskiego, pilskiego i poznańskiego.

Nagrody w imieniu euro posłanki Krystyny Łybackiej wręczył były poseł na Sejm, Tadeusz Tomaszewski.

Opiekun drużyny – Andrzej Sikorski.

zdjęcia

Spotkanie autorskie z Romanem Pankiewiczem

 

8 kwietnia 2016 ZSRCKU w Kościelcu w ramach współpracy Biblioteki Szkolnej z Gminną Biblioteką Publiczną w Kościelcu odbyło się spotkanie autorskie z Romanem Pankiewiczem, pisarzem i podróżnikiem. Roman Pankiewicz to autor tryptyku podróżniczego „Trzy Żywioły”, w którym opisał Islandię, Rosję i Niemcy, kraje w których przyszło mu przez lata żyć i pracować. Podczas spotkania pisarz promował pozycję „Niemcy – moja mała ojczyzna – drugi żywioł”. Opowiadał o historii, życiu, zwyczajach i kulturze mieszkańców Niemiec. Wszystko poparł wieloma zdjęciami, ubarwił ciekawymi i humorystycznymi opowieściami o Berlinie, Lipsku i Frankfurcie nad Menem. Szczególną uwagę wzbudziły zdjęcia ukazujące technikę wojenną III Rzeszy. Po spotkaniu każdy miał możliwość rozmowy z autorem i kupna jego książek.

 

zdjęcia

Turniej wiedzy pożarniczej

21 marca w murach Liceum Ogólnokształcącego w Kole odbył się 39 Turniej Wiedzy Pożarniczej Młodzież Zapobiega Pożarom. Łącznie 21 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich walczyło o kwalifikację do następnego etapu.

Laureaci pierwszych miejsc z każdej grupy wiekowej wezmą udział w eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się 16 kwietnia 2016r. we Wronkach.

Wyniki w Powiecie Kolskim:

Szkoły Podstawowe:
1. Izabela Pakuła , Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Chełmnie
2. Bartosz Czupryński, Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” w Grzegorzewie
3. Łucja Andrzejczak, Szkoła Podstawowa w Dobrowie

Szkoły gimnazjalne:
1. Klaudia Stefanowska, Gimnazjum im. Orła Białego w Powierciu
2. Jakub Andrzejewski, Gimnazjum w Górkach
3. Mateusz Radke, Gimnazjum w Łuczywnie

Szkoły średnie:
1. Klaudia Kruszyna, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłodawie
2. Klaudia Płoszyńska, Zespół Szkół Ekonomiczno – Administracyjnych im. St. i Wł. Grabskich w Kole
3. Agata Rossa, Liceum Ogólnokształcące w Kole.

Nagrody w konkursie zostały ufundowane przez Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kole oraz Starostwo Powiatowe w Kole Wydział Promocji, Rozwoju i Zarządzania Kryzysowego.

 

Przed nami Święta Wielkiej Nocy.

Z tej okazji życzymy wszystkim Mieszkańcom Powiatu Kolskiego

wszystkiego co najlepsze, wiosennych nastrojów,

ciepłej, radosnej atmosfery,

miłych spotkań z Najbliższymi

oraz smacznego jajka i mokrego Dyngusa.

            /-/ Marek Tomicki                                /-/ Wieńczysław Oblizajek

 Przewodniczący  Rady                              Starosta Kolski

              

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Konsultacje społeczne

Starosta Kolski informuje, iż w dniach 18 marca - 08 kwietnia br. odbęda się konsultacje społeczne projektu Strategii Rozwoju Powiatu kolskiego na lata 2015 - 2025 wraz z Prognozą oddzialywania na środowisko projektu Strategii Rozwoju Powiatu Kolskiego na lata 2015 - 2025.

W konsultacjach biorą udział pełnoletni mieszkańcy Powiatu Kolskiego.

Konsultacje polegają na wypełnieniu formularza ankietowego, po uprzednim zapoznaniu się z projektem Strategii Rozwoju Powiatu Kolskiego na lata 2015-2025 wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko projektu Strategii Rozwoju Powiatu Kolskiego na lata 2015 – 2025.

Projekt Strategii Rozwoju Powiatu Kolskiego na lata 2015-2025 wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko projektu Strategii Rozwoju Powiatu Kolskiego na lata 2015 – 2025 oraz formularz konsultacji zamieszczone są na stronie internetowej Powiatu Kolskiego www.starostwokolskie.pl, na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Powiatu Kolskiego www.bip.starostwokolskie.pl, portalach społecznościowych oraz są dostępne  w Starostwie Powiatowym w Kole, ul. Sienkiewicza 21/23, w Wydziale Promocji, Rozwoju i Zarządzania Kryzysowego pok. 108

Wypełnione formularze dotyczące konsultacji można składać w terminie od dnia 18 marca 2016 r. do dnia 08 kwietnia 2016 r. do godz. 15.30 w Biurze Podawczym Starostwa Powiatowego w Kole, ul. Sienkiewicza 21/23, lub przesłać na adres pz@starostwokolskie.pl.

 

Serdecznie zachęcamy do udziału w konsultacjach dokumentu

tak ważnego dla rozwoju naszego powiatu.

Konkurs Recytatorski "Czerwieńcie, zieleńcie się słowa..."

10 marca w Gminie Dąbie odbył się kolejny etap XXIV Konkursu Recytatorskiego „Czerwieńcie, zieleńcie się słowa…” na szczeblu rejonowym, miejscem którego  był  Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Dąbiu. 

Do konkursu przystąpiło 28 uczestników ze szkół podstawowych z naszego rejonu. Dzieci zmagały się w dwóch kategoriach klas I-III i IV-VI SP.

Komisja w składzie:

 1. Tomasz Ludwicki – Burmistrz Miasta Dąbie

 2. Honorata Łysiak – Dyrektor GOK w Strzałkowie

 3. Dorota Wieczorek – Instruktor PiMBP w Kole

 4. Zofia Kaźmierska – Dyrektor M-GOK i BP w Dąbiu

wyłoniła 7 laureatów:

w kategorii klas I-III

- Zuzanna Broż z kl. II  Zespołu Szkół im. Orła Białego w Powierciu,

- Maja Bocian z kl. III Szkoły Podstawowej w Lubońku.

w kategorii klas IV-VI

- Jakub Gomulak z IV kl. Szkoły Podstawowej im. Stanisława Mikołajczyka w Karszewie,

- Tymoteusz Piorun z kl. IV Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Konarskiego w Kole,

- Wanessa Kalina z kl. V Szkoły Podstawowej w Budkach Nowych,

- Bartosz Ignaczak z kl. V Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Łubiance,

- Oliwia Zając z kl. V Zespołu Szkół w Dąbiu Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dąbiu,

którzy będą  reprezentować Powiat Kolski na kolejnym etapie konkursu w Strzałkowie.

Na spotkanie przybył Naczelnik Wydziału Promocji, Rozwoju i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Kole Pan Zenon Wasiak, który wręczył wszystkim dzieciom upominki.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a laureatom życzymy powodzenia na spotkaniu finałowym już 6 kwietnia 2016 r. o godz. 10.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Strzałkowie.

Szkolenie z zakresu ochrony środowiska

Wieńczysław Oblizajek - Starosta Kolski oraz Mariola Górniak - Dyrektor Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu serdecznie zapraszają wszystkie zainteresowane osoby do wzięcia udziału w szkoleniu dotyczącym problematyki ochrony środowiska, które odbędzie się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kole przy ul. Sienkiewicza 21/23 w dniu 16 marca 2016 r. od godz. 10.00 do godz. 15.00 w sali 102. Na szkoleniu tym obecni będą przedstawiciele Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Celem szkolenia będzie przedstawienie obowiązków i wymagań w zakresie ochrony środowiska, jakie muszą być spełnione przez przedsiębiorców w związku z prowadzoną działalnością, w szczególności:

- opłaty za korzystanie ze środowiska z tytułu wprowadzania gazów i pyłów do powietrza, poboru wód, wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi i składowania odpadów,

- sprawozdawczość z zakresu gospodarowania odpadami oraz opłaty produktowej.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

Kwalifikacja Wojskowa

W ramach czynności związanych z wykonywaniem powszechnego obowiązku obrony, przeprowadza się każdego roku, kwalifikację wojskową. Kwalifikację wojskową przeprowadzają wojewodowie przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych, wojskowych komendantów uzupełnień, starostów, wójtów lub burmistrzów ( przezydentów miast).

W tym roku, na terenie powiatu kolskiego, kwalifikacja wojskowa odbywa się od 22.02.2016r. Do 18.03.2016 r. Siedzibą Powiatowej Komisji Lekarskiej są pomieszczenia Liceum Ogólnokształcącego im. K. Wielkiego w Kole, ul. Blizna 37. Godziny pracy 7.30 – 15.30.

W ramach kwalifikacji wojskowej wykonuje się czynności związane z :

 • sprawdzeniem tożsamości osob podlegających stawieniu sie do kwalifikacji wojskowej,

 • ustaleniem zdolności do czynnej slużby wojskowej,

 • zalożeniem lub aktualizacja ewidencji wojskowej,

 • wydaniem wojskowych dokumentów osobistych.

W 2016 roku kwalifikacji podlegają mężczyźni urodzeni w 1997 r., a także mężczyźni urodzeni w latach 1992–1996, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowe. Kwalifikacji wojskowej podlegają również osoby urodzone w latach 1995–1996, które:

- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;

 • zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.

  Do kwalifikacji wojskowej wzywa się również:

 • kobiety urodzone w latach 1992–1997, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2015/2016 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 48 ust. 9 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.

   

- osoby, które ukończyły osiemnaście lat życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowe

Plan stawiennictwa podczas Kwalifikacji Wojskowej 2016

22.02.2016 – Miasto Koło – 30 osób

23.02.2016 – Miasto Koło – 35 osób

24.02.2016 – Miasto Koło – 35 osób

25.02.2016 - Miasto Koło- 35 osób

26.02.2016 - Miasto Koło – 23 osób, Gmina Koło – 12 osób

 

29.02.2016 – Gmina Koło – 35 osób

01.03.2016 – Gmina Koło – 36 osób

02.03.2016 – Kłodawa – 35 osób

03.03.2016 – Kłodawa – 35 osób

04.03.2016 – Kłodawa – 15 osób, Dąbie – 20 osób

 

07.03.2016 – Dąbie – 26 osób, Kościelec – 9 osób

08.03.2016 – Kościelec – 35 osób

09.03.2016 – Kościelec – 19 osób, Osiek Mały - 16 osób

10.03.2016 – Osiek Mały - 35 osób

11.03.2016 – Osiek Mały – 7 osób, Grzegorzew – 28 osób

 

14.03.2016 – Grzegorzew – 10 osób, Chodów – 25 osób

15.03.2016 – Chodów – 2 osoby, Przedec – 21 osób, Olszówka – 12 osób

16.03.2016 – Olszówka – 13 osób, Babiak – 22 osob

17.03.2016 – Babiak – 35 osoby

18.03.2016 – kobiety – 15 osób

 

 

drukuj (Kwalifikacja Wojskowa)

zdjęcia

III Kolski Tydzień Żołnierzy Wyklętych

III KolskiTygodzień  Żołnierzy Wyklętych został zorganizowany przez Stowarzyszenie Kolscy Patrioci przy współudziale Starostwa Powiatowego w Kole, Urzędu Miejskiego w Kole, Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole, Miejskiego Domu Kultury w Kole, Liceum Ogólnokształcącego w Kole, Zespołu Szkół nr 1 w Kole, Zespołu Szkół Ekonomiczno - Administracyjnych w Kole.

W dniu 28.02.2016 r. od mszy św. rozpoczęły się obchody III Kolskiego Tygodnia  Żolnierzy Wyklętych 2016  O godzinie 17:00  rozpoczęły się oficjalne obchody  gdzie pod budynkiem Starostwa Powiatowego przywitano gości i mieszkańców, podniesiono Flagę Narodową.Następnie uczestnicy udali się na ulicę Grodzką, gdzie złożono kwiaty pod tablicą przy byłym budynku UB.Na końcu marsz przeniósł się na cmentarz przy ul. Poniatowskiego, gdzie znajduje się grób ppor. Zygmunta Wawrzyniaka "Sępa".

W dniu 1 marca br.  o godzinie 20:00 odczytano apel ku czci poległym żołnierzom. Na bruku przed wejściem do Ratusza ułożono duży, biało-czerwony krzyż złożony z palących się zniczy.

W ramach obchoddów III Kolskiego Tygodnia Żołnierzy Wyklętych w dniu 5 marca br. w Miejskim Domu Kultury odbędzie się koncert zespołu Forteca, a w dniu 6 marca br.zostanie zorganizowane spotkanie z p. Markaiem Franczakiem  synem ostatniego poleglego w walce Żołnierza wyklętego , sierzanta Józefa Franczaka ps. Laluś oraz p. kajeteanem rajskim autorem książek    " Wilczęta" i "Wilczęta 2" Obchody zakończy w dniu 10 marca br. spotkanie z p. Justyna sawicka archeolog prowadzącą badania na Cmentarzu Powązkowskim oraz projekcja filmu  dokumentalnego " Łączka".

zdjęcia

Finał Wojewódzki Olimpiady Młodych Producentów Rolnych

Organizatorami tegorocznego Finału Wojewodzkiego Olimpiady Młodych Producentów Rolnych był Związek Młodzieży Wiejskiej oraz Starostwo Powiatowe w Kole. Tegoroczny finał zmagań wojewódkich odbył się w Powiecie Kolskim w dniu 26 lutego br w Zespole Szkół RCKU w Kościelcu. Celem olimpiady jest rozwijanie twórczych zainteresowań wśród młodych producentów rolnych, rozbudzanie ambicji dalszego doskonalenia zawodowego, wymiana doświadczeń i przekazywanie dobrych praktyk oraz popularyzacja osiągnięć w rolnictwie.

W olimpiadzie wzięli udział uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych w Marszewie, Powierciu, Ostrzeszowie, Kaczkach Średnich, Koźminie Wielkopolskim, Brzostkowie, Turku, Kole i Kościelcu.

Jury konkursowe oceniło poziom wiedzy uczestników oceniła bardzo wysoko, a  o  kolejności zdobytych miejsc zdecydowała dogrywka. I miejsce wiele cennych nagród , między innymi wycieczkę do europarlamentu do Brukseli wygrał uczeń ZSPP CKU w Marszewie Damian Dyderski ,  II miejsce wywalczył uczeń ZS RCKU w Kościelcu  Adam Ziółkowski. Kolejne  III i IV miejsca  należały do uczniów  ZSP w Koźminie Marka Ratajskiego i Mateusza Zajączka. Stawkę laureatów zakwalifikowanych do etapu centralnego zamyka uczeń ZSRCKU w Kościelcu Robert Bednarczyk.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy wysokiego poziomu wiedzy, a laureatom życzymy powodzenia w finale krajowym w Kielcach.

 

zdjęcia

Sukces wychowanków SOSW w Kole

.

W dniu 24 lutego 2016 roku w hali sportowej przy Zespole Szkól w Kościelcu odbył się XIV Regionalny Turniej Tenisa Stołowego „Sprawni Razem”. W zawodach uczestniczyły drużyny ze Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych w Konarzewie, Turku, Rychwale, Koninie i Kole. Ogromny sukces odnieśli wychowankowie SOSW w Kole, którzy w klasyfikacji drużynowej zajęli I miejsce z dorobkiem 20 punktów i odebrali z rąk Wójta Gminy Kościelec Dariusza Ostrowskiego okazały puchar. II miejsce z dorobkiem 15 punktów zajęła drużyna SOSW w Rychwale, a III z dorobkiem 12 punktów drużyna SOSW w Turku. Indywidualnie w kategoriach chłopców, również zwyciężyli w pięknym stylu, wygrywając wszystkie swoje pojedynki uczniowie SOSW w Kole. W kategorii do lat 16 zwyciężył ubiegłoroczny zwycięzca Łukasz Ściśler, a w kategorii powyżej lat 16 zwyciężył także ubiegłoroczny zwycięzca Michał Marciniak. W kategorii dziewcząt do lat 16 zwyciężyła Klaudia Wróblewska z Turku, a w klasyfikacji dziewcząt powyżej lat 16 zwyciężyła Ewa Bajer z Rychwała. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe z rąk Prezesa PTTS „Sprawni Razem’’ Pana Stanisława Kuny, a za pierwsze trzy miejsca Pani Elżbieta Budzińska, Dyrektor SOSW w Kole wręczyła pamiątkowe medale. Opiekunami drużyny z Koła, a jednocześnie organizatorami byli: Piotr Mroczkowski, Małgorzata Kolasa, Julian Bałdyka, Paweł Grabarczyk i Andrzej Sikorski.

Opracował: Andrzej Sikorski

zdjęcia

GROSZ - ZŁOTÓWKA - FORTUNA

„ GROSZ- ZŁOTÓWKA- FORTUNA!” – podsumowanie projektu SKO z zakresu edukacji ekonomicznej i bankowej

We wtorek, 23 lutego 2016r., odbyło się podsumowanie projektu „ Grosz- złotówka- fortuna!”, który realizowany był w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Świętego Mikołaja w Kole we współpracy z PKO Bank Polski oddział 1 w Kole.

W spotkaniu z paniami: Andżeliką Gutowską i Anną Wilawer – opiekunami SKO z ramienia banku, wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły zawodowej i przysposabiającej do pracy, którzy zostali zapoznani z prezentacją multimedialną „ Pierwszy krok w stronę inwestowania czyli giełda bez tajemnic.” Nasi wychowankowie poznali podstawowe pojęcia związane z giełdą i mechanizmy w oparciu o które funkcjonuje.

Następnie przeprowadzono quiz „ Oszczędzam i inwestuję”, podczas którego uczniowie odpowiadali na pytanie dotyczące sposobów i możliwości oszczędzania i inwestowania – poznanych w trakcie projektu. Dla najaktywniejszych uczestników czekały oczywiście nagrody SKO.

W kolejnej części spotkania rozstrzygnięto konkurs plastyczny „ Mój pomysł na pierwszy biznes.” Był on jednym z wielu zadań, jakie zaplanowano i zrealizowano podczas projektu „Grosz – złotówka- fortuna!” Nasi wychowankowie zaprezentowali szeroki i bogaty wachlarz możliwości na założenie własnego biznesu i zarobienie pierwszych pieniędzy. Pomysły były naprawdę ciekawe i oryginalne, np. prowadzenie hodowli ślimaków, wyprowadzanie na spacer psów sąsiadów, założenie zespołu muzycznego, kawiarenki, salonu mody czy agencji modelek.

Na zakończenie spotkania opiekunowie SKO działającej w Naszej placówce oraz przedstawiciele PKO Banku Polskiego oddział 1 w Kole zaprosili wszystkich do pamiątkowego zdjęcia i wręczyli dyplomy- podziękowania dla nauczycieli i pracowników szkoły, którzy zaangażowali się w realizację tego przedsięwzięcia.

Projekt „ Grosz- złotówka – fortuna!” został opracowany specjalnie dla wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Świętego Mikołaja w Kole i dostosowany do ich potrzeb i możliwości psychofizycznych. Oprócz omawianego, w trakcie spotkania podsumowującego, modułu dotyczącego inwestowania na giełdzie obejmował także: moduł związany z oszczędzaniem, wycieczki tematyczne do oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Kole, realizację zagadnień podczas zajęć matematyki, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie i zajęć z wychowawcą.

Wierzymy, że podjęte działania ułatwiły Naszym podopiecznym zrozumienie dość trudnych zagadnień ze świata ekonomii i finansów, a poznane możliwości oszczędzania i inwestowania w życiu codziennym sprawią, że w przyszłości pojedyncze grosiki zamienią się w złotówki, a te w fortunę.

 

Zdjęcia

Zaproszenie do współpracy

Burmistrz Miasta Koła zachęca do współpracy ludzi działających na rzecz szeroko pojetej kultury.

Spotkanie z panem Szymonem Hołownią

Zapraszamy serdecznie

na spotkanie autorskie

 

z Panem Szymonem Hołownią 

w niedzielę 21.02.1016r.

 

-do Sanktuarium i Pustelni

Św. Bogumiła w Dobrowie k/Koła

na mszę św. o godz. 11.00, po niej spotkanie, oraz

 

-do Domu Kultury w Kole

 ul. Słowackiego 5, o godz 17.00

 

Spotkanie będzie związane z promocją najnowszej książki autora "Święci codziennego użytku", w której pisze m.in. o Św. Bogumile. Wydarzenie to wpisuje się również w obchody 900-lecia urodzin Św. Bogumiła oraz 10-lecia istnienia Jego Sanktuarium w Dobrowie.

 

Szymon Hołownia to znany dziennikarz, publicysta, autor kilkunastu książek o tematyce religijnej, laureat wielu nagród, współprowadzący program "Mam Talent" i "Mamy Cię", założyciel dwóch fundacji pomagającym Afryce.

 

 

zaproszenie na spotkanie

Departament Środowiska UMWWW w Poznaniu zaprasza na warsztaty

 Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego zaprasza     w dniu 7 marca 2016 r. o godz. 9.00 do sali sesyjnej  na warsztaty " obowiązki podmiotów        w zakresie gospodarowania środowiskiem". zgłoszenia nalezy przesyłać do dnia 22 lutego na jeden z poniższych adresów mailowych: malgorzata.knapczyk@umww.pl ; magdalena.jachowska@umww.pl; marzena.kicinska@umww.pl

Zabawa karnawałowa w SOSW w Kole

W Tłusty Czwartek w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kole na zakończenie karnawału wszyscy bawili się tanecznie, kolorowo, wesoło i słodko.

Zabawę poprowadził DJ Marecki wspólnie z Panią Elą Wiśniewską - instruktorką Zumby. Razem  z uczniami bawiła się również grupa młodzieży z Miejskiego Domu Kultury w Kole barwnie poprzebierana za Clownów i Pierrotów.

Podczas balu wybrano króla i królową. Daniel – rycerz i Aleksandra – biedroneczka zostali obdarowani pamiątkowymi szarfami, dyplomami, złotymi koronami i pachnącymi upominkami.

Dzięki staraniom pani Wioletki Świder wszyscy uczestnicy imprezy mogli skosztować tradycyjnych tłustoczwartkowych pączków.

Na zakończenie balu każdy uczeń otrzymał słodką paczkę.

Organizatorem zabawy i fundatorem paczek było stowarzyszenie „Przyjaciół Świętego Mikołaja”. Stowarzyszenie jest organizacją pozarządową, samopomocową realizującą i propagującą działania mające na celu niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym w szczególności uczącym się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kole i ich rodzinom. Stowarzyszenie założyli rodzice, nauczyciele oraz osoby, które chcą udzielać pomocy we wszechstronnym i prawidłowym rozwoju dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.

zdjecia

Najserdeczniejsze życzenia

29 grudnia 2015 r. odbyło się XV posiedzenie Rady Powiatu Kolskiego, której głównym tematem było podjęcie uchwały budżetowej Powiatu Kolskiego na 2016 rok.

W części informacyjnej posiedzenia Wieńczysław Oblizajek Starosta Kolski, złożył sprawozdanie z prac Zarządu Powiatu z okresu działalności zarządu pomiędzy sesjami. Omówił także bieżącą działalność Starostwa Powiatowego w Kole oraz istotne inwestycje i wydarzenia. Następnie radni przystąpili do procedury uchwalenia przyszłorocznego budżetu. W swoim wystąpieniu Starosta wnioskując o uchwalenie przedłożonego projektu omówił dochody, wydatki i ważniejsze zadania inwestycyjne, które są przewidziane do realizacji w przyszłym roku. Projekt budżetu był szczegółowo omawiany na komisjach Rady Powiatu.Uchwalenie budżetu na rok 2016 poprzedziło odczytanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu w sprawie zaopiniowania projektu uchwały budżetowej Powiatu Kolskiego na rok 2016 oraz opinii do projektu uchwały w sprawie wieloletniej prognozy finansowej Powiatu Kolskiego. Po dyskusji przystąpiono do głosowania. Uchwała budżetowa zostala przyjęta jednogłosnie. Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek podziękował radnym za przyjęcie i przegłosowanie uchwały budżetowej.

Druga część sesji miała charakter uroczysty. Zaproszeni zostali parlamentarzyści, przedstawiciele ościennych samorządów, władz wojewódzkich oraz komendanci i dyrektorzy powiatowych służb, jednostek i staraży, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, naczelnicy, przedstawiciele firm i instytucji współpracujących z powiatem kolskim. Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek podsumował ostatnie 12 miesięcy i przedstawił plany na najbliższy rok,
Podczas spotkania był moment na życzenia oraz wspólnie śpiewanie kolęd z chórem farnym "Lutnia" który wystąpił z krótkim koncertem.

Doniosłym momentem było również wręczenie przez władze powiatu dyplomu "uznania wkład wniesiony w rozwój i tworzenie pozytywnego wizerunku Powiatu Kolskiego oraz dzialania podejmowane na rzecz jego rozwoju" dla Krzysztofa Pawlaka dyrektora Zespołu Szkół Plastycznych w Kole oraz Piotra Śniegockiego Prezesa Powiatowego Koła Związku Hodowców Koni Wielkopolskich w Kole

 

Następnie zostały wręczone grawertony "za współpracę oraz pomoc przy organizacji uroczystości powiatowych w 2015 roku", które otrzymali:

 

 1. Pan Marek Andrzejczak – Prezes Zarządu przedsiębiorstwa Robót Drogowo – Mostowych S. A. w Kole

   

 2. Pan Antoni Żurawik Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowe " AGRONAS" sp z o.o w Kole

   

 3. Pan Tadeusz Krotoszyński – Prezes Ludowego Banku Spółdzielczego w Strzałkowie

   

 4. Pan Józef Stec – Prezes Zarządu Kutnowskiej Hodowli Buraka Cukrowego w Straszkowie

   

 5. Pan Józef Szafrański właściciel Rozlewni Gazu Płynnego " Gosposia – Gaz" w Straszkowie

   

 6. Pan Kazimierz Kołodziejczak Właściciel Zakładu Mięsnego w Grzegorzewie

   

 7. Pan Dariusz Bejm właściciel Drukarni " DAGRAF" w Kole

   

 8. Pan Sławomir Rossa – Biuro Techniczno – Handlowe " KLIMA" s.c w Kole

uroczysta sesja Rady Powiatu Kolskiego

 

    

     

 

 

Etap powiatowy XXIV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady

W dniu 16.12.2015r. w budynku Liceum Ogólnoształcącego w Kole odbył się etap powiatowy XXIV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. Organizatorami byli: Zarząd Rejonowy PCK w Kole, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kole, Starostwo Powiatowe w Kole (Wydział Promocji, Rozwoju i Zarządzania Kryzysowego) oraz Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Kole.

 

kategoria szkoły gimnazjalne:

Laureat: I miejsce Natalia Strzałkowska – Gimnazjum w Dąbiu

Opiekun: Hubert Ziętkiewicz

 

kategoria szkoły ponadgimnazjalne:

Laureat: I miejsce Olga Kamyszek – Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole

Opiekun: Katarzyna Piątczak

 

Laureaci etapu powiatowego będą reprezentować Powiat Kolski w etapie wojewódzkim, który odbędzie się 18 marca 2016r. w Poznaniu.

W etapie rejonowym wzięło udział 8 uczniów z 8 szkół gimnazjalnych, natomiast w etapie szkolnym 196 uczniów z 8 szkół gimnazjalnych.

W etapie rejonowym wzięło udział 6 uczniów z 6 szkół ponadgimnazjalnych, natomiast w etapie szkolnym 139 uczniów z 6 szkół ponadgimnazjalnych.

Nagrody dla uczestników oraz upominki dla opiekunów ufundowało Starostwo Powiatowe w Kole oraz Zarząd Rejonowy PCK w Kole.

Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku

W dniu 15.12.2015r. w Starostwie Powiatowym w Kole odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematem posiedzenia była roczna ocena zagrożeń dla porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli na terenie powiatu kolskiego. Przedstawiciele poszczególnych służb, inspekcji, straży oraz jednostek organizacyjnych przedstawili sprawozdania ze swojej działalności oraz przedstawili najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce w 2015 roku.

Imieniny patrona

09 grudnia 2015 r. obchodziliśmy Dzień Patrona Naszej Szkoły – Świętego Mikołaja.

Aby tradycji stała się zadość, Samorząd Szkolny zorganizował ogólnoszkolną uroczystość.

Atrybutem każdego z Nas była mikołajowa czapka oraz czerwone elementy ubioru. W radosny nastrój i mikołajkową atmosferę wprowadziła nas przepiękna dekoracja oraz muzyka, które tematycznie nawiązywały do postaci patrona szkoły i zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

W oczekiwaniu na wizytę Świętego Mikołaja przygotowaliśmy dla naszych wychowanków szereg zabaw i konkursów. Uczniowie malowali jego portret i przyozdabiali worek Mikołaja, dekorowali świąteczne pierniczki, lepili z kolorowej masy solnej postać naszego patrona, uczestniczyli w mikołajkowym quizie, wykonywali najdłuższy łańcuch choinkowy, pakowali prezenty i ozdabiali świąteczne dekoracje ze styropianu, które następnie umieścili pod i na choince .

W tym roku na Naszych wychowanków czekały aż trzy atrakcje. Pierwszą niespodzianką-prezentem był występ uczniów Szkoły Muzycznej „Yamaha”, którzy wykonali specjalnie dla Nas kolędy i pastorałki. Drugą niespodzianką był występ clowna Ronalda McDonalda ( dzięki uprzejmości Kierownictwa Restauracji McDonald’s), który przygotował dla Naszych podopiecznych wspaniałe przedstawienie. Trzecią i chyba najbardziej oczekiwaną w tym dniu niespodzianką, była wizyta Świętego Mikołaja. Przyniósł on worek pełen słodyczy, zaprosił uczniów do wspólnych zdjęć, pomógł w rozstrzygnięciu wielu konkursów i osobiście wręczał nagrody i wyróżnienia. Potem była wspólna zabawa ze Świętym Mikołajem w wielkim korowodzie. A uśmiechy na buziach i wszechobecna radość w tym szczególnym dniu sprawiły, że świąteczny nastrój już zagościł w Naszych sercach.

 • autor: K. Sójecki

zdjęcia

Uczniowie ZSRCKU w Kościelcu na Treningu w Kiekrzu

 

W dniach 7-8 grudnia 2015 uczniowie z III A i III B Technikum Ekonomicznego uczestniczyli w treningu kompetencyjnym dla uczniów klas o profilu prawno-mundurowym. Zajęcia odbywały się w Klubie Sportowym „Navigare” w Kiekrzu. Obóz szkoleniowy to jeden z punktów związanych ze współpracą naszej szkoły z Wojewódzką Komendą Policji w Poznaniu. Tym razem spotkanie dotyczyło autoprezentacji i ogólnego przygotowania się do poszczególnych etapów rekrutacji do Policji. Na początek młodzież prezentowała się indywidualnie podczas symulacji rozmowy kwalifikacyjnej, każdy uczeń odbył indywidualną rozmowę z psychologiem. Następnie odbyły zajęcia integracyjne i terapia relaksacyjna. Wieczorem uczniowie przemaszerowali do pobliskiej hali sportowej, gdzie każdy z nich zmagał się z testem sprawności fizycznej. Drugi dzień obozu upłynął pod znakiem współpracy z Wyższą Szkołą Pedagogiki i Administracji w Poznaniu. Młodzież mogła zapoznać się z ofertą edukacyjną uczelni kierowaną specjalnie dla osób zainteresowanych przyszłą pracą w policji lub służbach bezpieczeństwa wewnętrznego. Następnym punktem warsztatów była wizyta na stadionie klubowym Lecha i zwiedzanie jego zaplecza oraz wizyta w SKODA-AUTOLAB w Komornikach, dzięki której młodzież miała możliwość wzięcia udziału w symulowanych zdarzeniach drogowych.

Stypendium Prezesa Rady Ministrów 2015

30  listopada 2015 w Poznaniu odbyło się wręczenie Stypendiów Prezesa Rady Ministrów. Uhonorowano nimi najzdolniejszych uczniów województwa wielkopolskiego. Warunkiem ich otrzymania była najwyższa średnia ocen w danym typie szkoły. Wśród nich byli uczniowie ZSRCKU w Kościelcu: Weronika Antas (III LO) i Marcin Rosiak (IV TR). Stypendia wręczyła Wielkopolski Kurator Oświaty - Elżbieta Walkowiak.

 • autor: M.Majchrzak

XIII Integracyjny Festiwal Twórczości Teatralnej

Komunikat Jury XIII Integracyjnego Festiwalu Twórczości Teatralnej Dzieci i Młodzieży Koło 2015

Jury w składzie:

- przewodnicząca: Elżbieta Budzińska (dyrektor SOSW w Kole)

- Hanna Krysiak  (oligoprenopedagog, arteterapeuta)

- Małgorzata Kubiak (oligofrenopedagog,)

- sekretarz: Aneta Brdyś (oligoprenopedagog)

oceniło siedem spektakli teatralnych z siedmiu zgłoszonych do udziału.

 

Jury kierowało się następującymi kryteriami oceny: dobór repertuaru, kultura słowa, inscenizacja, gra aktorska, reżyseria, scenografia, oprawa muzyczna, odbiór przez publiczność.

Jury postanowiło przyznać następujące nagrody:

Złotą Laskę dla:

Kto uwolnił słoneczko?;

Zespół wokalno-teatralny „Przyjaciele Św. Mikołaja”; SOSW w Kole; opiekunowie: Milena Nowacka-Żylińska, Krystyna Ciesielska, Hanna Kapuścińska, Joanna Pietrzak, Wioleta Świder. wyróżniając: kostiumy i oprawę wokalno-muzyczną.

Złotą Laskę dla:

Co słychać w lesie?;

Grupa: „Leśne zwierzątka”; Zespół Szkół nr 2 w Kole; opiekunowie: Marzena Maciejewska, Lidia Cicharska, Grażyna Banasiak.

wyróżniając: bardzo dobre opanowanie tekstów przez aktorów.

Złotą Laskę dla:

Inni;

Grupa teatralna „Pracownia”; SOSW w Kole; opiekunowie: Joanna Bałdyka, Marzena Bagińska, Alicja Potocka.

wyróżniając: nowatorski sposób przekazania wartości wychowawczych i ciekawy dobór muzyki.

Złotą Laskę dla:

Cztery Pory Roku;

Klasa Ia – integracyjna; Szkoła Podstawowa nr 3 w Kole; opiekunowie: Ilona Szczecińska, Sylwia Rakowska.

wyróżniając: ciekawą inscenizację czterech pór roku i kostiumy.

Złotą Laskę dla:

Zima i bałwanki;

Grupa przedszkolna; OREW Koło; opiekunowie: Iwona Kawka, Renata Skubiszewska.

wyróżniając: ciekawą scenografię, kostiumy i walory estetyczne.

Złotą Laskę dla:

Lokomotywa inaczej;

Grupa Crazy Train; KSON „Sprawni Inaczej” WTZ; opiekunowie: Paweł Głuszkowski, Andżelika Gaj, Klaudia Bińkowska, Milena Maciejewska.

wyróżniając: formę i pomysłowość wykonania oraz gorący aplauz publiczności.

Złotą Laskę dla:

My Słowianie;

Grupa „Inspiracje”; WTZ Koło; opiekunowie: Wioleta Świder, Lucyna Stanisławiak.

wyróżniając: sprawność teatralna i estradową, wszechstronność aktora oraz Duzy aplauz publiczności.

 

Jury gratuluje osobom nagrodzonym i ich opiekunom. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w XIII Integracyjnym Festiwalu Twórczości Teatralnej Dzieci i Młodzieży Koło 2015.

Wszyscy uczestnicy reprezentowali wysoki poziom gry aktorskiej, czym dostarczyli nam niezapomnianych wrażeń i przeżyć artystycznych.

Cieszymy się, że zainteresowanie festiwalem jest bardzo duże. Życzymy sobie, wszystkim obecnym i przyszłym uczestnikom spotkania się za rok.

 

 

Koło 10 grudnia 2015 r.

Lekarze dla Afryki

W dniu 11 grudnia br gościł  w SOSW w Kole lekarz okulista pan Dariusz Tuleja. Podzielił się z nami doświadczeniami zdobytymi w Afryce podczas misji ,,Lekarze dla Afryki''.

Zaprezentował nam zdjęcia z codziennego życia  afrykańskich społeczności: szpital, szkole, zajęcia dzieci osadę w dżungli, urokliwą przyrodę, zwierzęta. Spotkanie dostarczyło wielu wrażeń, nasi uczniowie, uczestnicy WTZ przy ul. Wojciechowskiego oraz Świetlicy  Środowiskowej przy Starym Rynku zadawali pytania dotyczące zdjęć, a na zakończenie zrobiliśmy wspólną fotografię i przekazaliśmy okulary na kolejną misję. Umówiliśmy się już na następne spotkanie!

 

Tekst: Wioleta Świder.

Zdjęcia: Aneta Brdyś. 

 • autor: M.Majchrzak

Życzenia dla górników

Z okazji Górniczego Święta ,,Barbórki” pragniemy złożyć Górnikom

i Pracownikom zatrudnionym w Kopalni Soli ,,Kłodawa” S.A.

oraz w Kopalniach Węgla Brunatnego Konin S.A. i Adamów S.A., szczere życzenia wszelkiej pomyślności

oraz wytrwałości w ciężkiej i niebezpiecznej pracy.

Wszystkim Górnikom składamy najwyższe słowa uznania i podziękowania.

Niech szczęście nigdy Was nie opuszcza, a Święta Barbara

nieprzerwanie otacza Was i Wasze Rodziny opieką.

Życzymy dobrego zdrowia oraz spełnienia osobistych i zawodowych marzeń.

 

 

W imieniu Samorządu Powiatu Kolskiego

Przewodniczący Rady Powiatu                    Starosta Kolski

       /-/ Marek Tomicki                             /-/ Wieńczysław Oblizajek

Uzupełniono skład Rady Powiatu Kolskiego

Podczas czwartkowej sesji uroczyste ślubowanie złożył nowy radny Marek Świątek. Stając się pełnoprawnym radnym, dołączył do grona kolskich samorządowców. Zmiana w składzie Rady Powiatu Kolskiego jest konsekwencją wyboru radnego Leszka Galemby na posła RP.  Nowo wybrany radny uzupełnił też skład komisji ochrony środowiska, rolnictwa i leśnictwa oraz komisji gospodarczej.

Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Kardiologiczno-Kardiochirurgiczna

W dniu 27 listopada 2015 roku odbyła się XXII Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Kardiologiczno-Kardiochirurgiczna, w której udział wzięli wykładowcy z Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Instytutu Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego: Prof. dr hab. n. med. Jerzy Sadowski, Prof.UJ dr hab.med. Bogusław Kapelak, - Dr med. Maciej Stąpór, Dr med. Tomasz Darocha, Dr med. Beata Olszańska – Piątek.

Uczestnikami Konferencji byli lekarze z terenu Powiatu Kolskiego i z Powiatów ościennych, mieszkańcy Powiatu Kolskiego oraz przedstawieciele samorządów.

Celem Konferencji była promocja zdrowia w zakresie chorób krążenia, poruszono następujące tematy tj.:

 • nowości w chirurgicznym leczeniu wad zastawkowych serca,

 • nowości w chirurgii wieńcowej,

 • jak wydłużyć życie chorego po zawale serca,

 • ratowanie pacjentów w hipotermii głębokiej,

 • nowości w seksuologii.

 

Mamy nadzieję, że szkolenie to przyczyni się do lepszej profilaktyki zdrowotnej naszych mieszkańców w zakresie chorób serca.

 

zdjęcia

Drużyna " Starostwo Kolskie"

W dniu 05.09. 2015 r. rozpoczęła się XXI edycja Kolskiej Amatorskiej Ligi Piłki Siatkowej w Kole. Po roku pracy Powiat Kolski zgłosił do rozgrywek tej ligi drużynę pn."Starostwo Kolskie". Reprezentantami są m.in.: były siatkarz z ligi zawodowej Karol Sokołowski, a ponadto uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z powiatu kolskiego, przedsiębiorcy, studenci. Podczas ostatneij sesji Rady Powiatu Kolskiego Marek Banaszewski Wicestarosta Kolski przedstawil skład drużyny: Karol Sokołowski, Karol Łukaski, Wojciech Kaźmierczak, Patryk Kotleszka, Adrian Ulewicz, Dariusz Goclik, Błażej Goclik, Jarosław Mruk, Arkadiusz Wojewoda, Niszczak Damian, Łukasz Niespodziański. Drużynie życzymy sucesów.

V Regionalny Turniej Bocce Olimpiad Specjalnych.

25 listopada 2015 r. na hali MOSiR w Kole odbył się V Regionalny Turniej Bocce Olimpiad Specjalnych. Głównymi organizatorami turnieju byli: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Św. Mikołaja w Kole, Klub Olimpiad Specjalnych działający przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Kole, Uczniowski Klub Sportowy Warta Koło oraz Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Wielkopolskie Konin . Organizatorzy turnieju zaprosili również do współpracy liczne grono wolontariuszy z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych im. St. I Wł. Grabskich w Kole oraz rodziców z Programu Rodzinnego.

W zawodach wzięło udział 66 zawodników z jedenastu Klubów Olimpiad Specjalnych działających w Kole, Koninie, Kaliszu, Turku, Rychwale. Ostrowie Wielkopolskim, Wolicy, Konarzewie, Marianowie. Organizatorzy przygotowali 7 boisk, na których rozgrywano mecze w dwóch konkurencjach: debel i gra drużynowa. Klub Olimpiad Specjalnych w Kole reprezentowały dwie drużyny: drużyna dziewcząt w składzie: Amelia Wardzińska, Maria Świder, Monika Kwiatkowska, Karolina Chłosta oraz drużyna chłopców w składzie; Aleksander Olczyk, Oskar Lewandowski, Konrad Karbowy i Mateusz Najdiuk.

O godzinie 10.00 odbyła się uroczysta Ceremonia Otwarcia V Regionalnego Turnieju Bocce Olimpiad Specjalnych. Pan Piotr Mroczkowski- Przewodniczący Klubu Olimpiad Specjalnych w Kole przywitał przybyłych gości, trenerów i zawodników, następnie zawodnicy Klubu Olimpiad Specjalnych w Kole wnieśli przy dźwiękach hymnu Olimpiad Specjalnych flagę a zawodniczka Monika Kwiatkowska złożyła przysięgę: „Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swoim wysiłku”. Dla wszystkich zgromadzonych, dziewczynki z zespołu mażoretek pod kierunkiem pani Beaty Kołodziejczak przygotowały część artystyczną. Pani Dyrektor SOSW Koło Elżbieta Budzińska oraz Dyrektor Oddziału Regionalnego Konin Pani Sylwia Kowalska oficjalnie otworzyły zawody.

Całe zawody przebiegały w dobrym tempie i na bardzo wysokim poziomie. Nasi zawodnicy byli skoncentrowani i godnie reprezentowali nasz Klub. W grach drużynowych chłopcy zdobyli złote medale a dziewczynki brąz. Wyniki w deblach: Mateusz Najdiuk i Konrad Karbowy medale brązowe, Oskar Lewandowski i Aleksander Olczyk –medale srebrne, Amelka Wardzińska i Karolina Chłosta – medale srebrne , Monika Kwiatkowska i Maria Świder medale brązowe.

Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

Komitet Organizacyjny:

Piotr Mroczkowski , Joanna Bałdyka, Julian Bałdyka, Alicja Potocka, Karolina Krawczyk, Mariola Mroczkowska, Milena Żylińska, Marzena Bagińska, Dorota Rosiak, Patrycja Trafna, Wioleta Świder, Krzysztod Sójecki, Joanna Pietrzak, Andrzej Sikorski, Aneta Brdyś, Anna Hann, Danuta Cicha - Kapuścińska i Damian Sochacki.

Dziękujemy!!!

zdjęcia

Ostrzeżenie meteorologiczne

Zaproszenie na spotkanie informacyjne

Uczniowie ZS RCKU w Kościelcu na podium

II miejsce dla ZSRCKU w VII Ogólnopolskim Konkursie Gastronomicznym 

"Kuchnia Polska na Mazowszu 2015”

 

 

20 listopada 2015 r. w Zespole Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Warszawie odbył się finał VII Ogólnopolskiego Konkursu Gastronomicznego ,,Kuchnia Polska na Mazowszu 2015”. Bartłomiej Brzozowski i Kamil Pawlak - uczniowie ZSRCKU w Kościelcu zajęli w nim II miejsce. W finałowej rozgrywce brało udział 13 drużyn z Polski i jedna z Niemiec, dokładnie z Berlina.

Bartłomiej Brzozowski i Kamil Pawlak biorący udział w konkursie kulinarnym, przygotowali karpia w skorupce makowej, na puree z wędzonej gruszki, z konfiturą
z żurawiny, jarmużem, marchwią i puree z pieczonej dyni oraz schab w kurzej skórze
z pesto, puree z wędzonych ziemniaków, jarmużem, czosnkiem i flambirowanymi burakami.

Weronika Kozłowska rywalizowała w konkursie kelnerskim, który składał się z czterech konkurencji: testu wiedzy zawodowej, nakrycia stołu ( improstyl, klasyczne weselne) oraz wykonania zadania dodatkowego (doprawienie befsztyku tatarskiego) w formie serwisu angielskiego.
Bartłomieja i Kamila do konkursu kulinarnego przygotowała Katarzyna Hryciuk oraz Jacek Kaźmierczak - szef kuchni Restauracji Herbowa z Uniejowa. Natomiast Weronikę przygotowały: Jolanta Chruścielska i Kinga Czupryńska.
Nauczyciele nagrodzonych uczniów szczególnie dziękują absolwentom ZSRCKU: Łukaszowi Czerczakowi oraz Konradowi Dzikowskiemu za okazaną pomoc w przygotowaniach do konkursu.

Podczas trwania konkursu organizowane były pokazy: kulinarny, kelnerski i carvingowy.

Dzień Patrona w ZS RCKU w Kościelcu

 

 

6 listopada 2015 roku, Dyrekcja, Rada Pedagogiczna i Uczniowie ZSRCKu w Kościelcu uczestniczyli w obchodach „Dnia Patrona” i 35. rocznicy nadania szkole imienia Stanisława Staszica. Przewodnim mottem jubileuszowej uroczystości były słowa Karola Bohdanowicza „Szczęśliwy ten naród, który w przełomowych epokach swego życia ma wśród siebie umysły silne i jasne, które są nie tylko sterem dla swego pokolenia, lecz i pochodnią dla następnych”. W święcie uczestniczyło wielu zaproszonych gości. Wśród nich byli  przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Kole, Urzędu Gminy w Kościelcu, Komendanci Powiatowi Policji i Państwowej Straży Pożarnej, absolwenci szkoły
z roczników 1960, 1965, 1966, przedstawiciele sponsorów, miedzy innymi Term w Uniejowie i WINTECH PRODUCTIUON GROUP wDąbiu, emerytowani dyrektorzy i nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi ZSRCKU.

Obchody rozpoczęły się od fragmentu sztuki „Król i aktor” Romana Brandstaettera,

a następnie program obejmował: wystąpienie nauczyciela historii Krzysztofa Sawickiego

i prezentację dotyczącą historii szkoły, wręczenie uczniom Nagród im. S. Staszica, ślubowanie uczniów  I klasy Technikum Ekonomicznego o specjalności prawno - mundurowej, 9. edycja konkursu "Wiedzy o S. Staszicu i historii Szkoły w Kościelcu”, Konkurs Oratorski, występy zespołu „Alebabki” i Zespołu Tańca Ludowego „Kościelec”.

Laureatami Nagrody  im. S. Staszica zostali: Aneta Mikołajczyk (III LO), Bartłomiej Brzozowski (III TŻiUG), Kamil Kujawa (IIIaTE).

W konkursie "Wiedzy o S. Staszicu i historii Szkoły w Kościelcu" zajęli :
I miejsce - Sandra Kubiak i Kamil Kujawa (IIIa TE),

II miejsce - Dawid Urbaniak i Karol Augustyniak (IIIb TE),

III miejsce - Kajetan Rusin i Brajan Kacprzak  (III TŻiUG).
Zwycięzcą Konkursu Oratorskiego została Karolina Kołodziejska (I TTŻ).

Uroczystość tradycyjnie zakończyła się poczęstunkiem pierniczkami „Patronkami”.

galeria zdjęć

Powiatowe Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Mieszkańcy Powiatu Kolskiego uczcili 97. rocznicę Odzyskania Niepodległości.

Tradycyjnie obchody rozpoczęły się przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Kole od odegrania hymnu państwowego oraz wciągnięcia flagi państwowej na maszt przez poczet flagowy uczniów klasy mundurowej Liceum Ogólnokształcącego w Kole. W tegorocznyh obchodach uczestniczyli: kombatanci, posłowie na Sejm RP Ryszad Bartosik i Leszek Galebma, władze samorządowe na czele ze Starostą Kolskim Wieńczysławem Oblizajkiem, Burmistrzem Miasta Koła Stanisławem Maciaszkiem, Komendanci Powiatowych Służb, Inspekcji i Straży, Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień, przedstawiciele szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, instytucji, związków, stowarzyszeń, ugrupowań politycznych. Uroczystości swoją obecnością uświetniły licznie zgromadzone poczty sztandarowe, delegacje, uczniowie klas mundurowych szkół ponadgimnazjalnych powiatu kolskiego.

Po uroczystym rozpoczęciu Powiatowych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości zebrani wysłuchali utworów wykonanych przez Orkiestrę Miejskiej OSP w Kole, po czym delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą "Poległym Obywatelom Miasta Koła za Wolność Ojczyzny w latach 1914- 1918, 1939- 1945". Następnie kolumna marszowa prowadzona przez Orkiestrę Dętą OSP z Koła przemaszerowała ulicami miasta . Wiązanki kwiatów zostały złożone na ul. Grodzkiej przy tablicy upamiętniającej miejsce kaźni Polaków w latach 1945- 1956 po byłej siedzibie NKWD oraz przy pomniku "Poległym Bojownikom o Wolność Ojczyzny w latach 1836, 1863, 1914- 1918, 1939- 1945" znajdującym się przy kanale Ulgi rz. Warty.

Kolejnym punktem obchodów było przmówienie dyrektora Muzeum Technik Ceramicznych w Kole pana Tomasza Nuszkiewicza oraz Starosty Kolskiego pana Wieńczysława Oblizajka. W kościele farnym uczniowie Zespołu Szkół Ekoniomiczno Administracyjnych w Kole zaprezentowali montaż słowno – muzyczny "MARZY NAM SIĘ POLSKA". Występ młodzieży wzbudził zachwyt i został nagrodzony gromkimi brawami zgromadzonych.

Uroczystą Mszy Świętą w intencji Ojczyzny odprawili kolscy kałani pod przewodnictwem ks. Józef Wronkiewicza proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole. Homilię wygłosił dziekan dekanatu kolskiego ks. kanonik Władysław Waszak.

Na zakończenie Mszy Świętej głos zabrał poseł na Sejm RP Leszek Galemba.

Nad bezpiecznym przemarszem uczestników obchodów Narodowego Święta Nipodległości czuwali funkcjonariusze Komendy Powiatwej Policji w Kole i Straży Miejskiej w Kole, a zabezpieczenie medyczne zapewnili członkowie koła terenowego PCK.

 

galeria zdjęć

galeria zdjęć cd.

galeria cd.2

"Bez tej miłości nie można żyć "


10 listopada 2015 w 97 Rocznicę Odzyskania Niepodległości uczniowie SOSW, wspólnie ze swoimi nauczycielami udowadniali, jak wielka siła tkwi w miłości do Ojczyzny. Czarna postać nękana i ciemiężona na tle historycznych dziejów przechodząc przez kolejne ważne dla naszej historii wydarzenia przeradza się w wolną Polskę. Całej historii towarzyszą istotne dla narodu polskiego symbole, postacie i pieśni. W ten sposób uczniowie poznają burzliwe dzieje naszej Ojczyzny i doświadczają patriotycznych uczuć. Spektakl zainteresował wszystkich oglądających, duma rozpierała rodziców występujących dzieci. Artystyczne wrażenie potęgowały powiewające flagi i duża ilość historycznych rekwizytów. Wszystkim udzielił się nastrój powagi i dumy z narodowej historii.
 

zdjęcia

Zaproszenie na Regionalny Turniej Bocce Olimpiad Specjalnych

Program obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Kole

Utrudnienia w ruchu drogowym w dniu 11 listopada związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości

Szanowni mieszkańcy !

       W dniu 11 listopada 2015 r. odbędą się uroczystości związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości w Kole, w trakcie których od godziny 09.15 do godziny 10.30 nastąpi przemarsz ulicami miasta kolumny marszowej. Przemarsz odbędzie się ulicami: Sienkiewicza, Nowowarszawska, Stary Rynek, Grodzka i Mickiewicza pod pomnik "Poległym Bojownikom o Wolność Ojczyzny w latach 1831, 1863, 1914-1918, 1939- 1945" nad Kanałem Ulgi rzeki Warty oraz powrót ulicą Mickiewicza do Kościoła Farnego w Kole.

      Na czas przemarszu planowane jest zajęcie prawego pasa ruchu z możliwością przejazdu pojazdów po pasie wolnym, z zapewnieniem bezpieczeństwa osobom biorącym udział w pochodzie oraz porządku podczas jej trwania.

    W związku z powyższym w trakcie trwania przemarszu mogą wystąpić utrudnienia w ruchu drogowym na wymienionych ulicach m. Koła.

Nagrodzeni medalami

W dniu 22 pażdziernika 2015 roku w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Zasługi, Medali za Długoletnią Służbę i nagród Ministra Edukacji Narodowej z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Medale oraz nagrody wręczyła Wicewojewoda Wielkopolski Dorota Kinal oraz Wielkopolski Kurator Oświaty Elżbieta Walkowiak.
Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Edukacji Narodowej, za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa przyznano 51 Medali za Długoletnią Służbę. Wśród nagrodzonych znaleźli się przedstawiciele Zespołu Szkół Technicznych w Kole: pan Zbigniew Turkowski otrzymał Złoty Medal za Długoletnią Służbę, pani Ewa Tomczyk i pan Jarosław Wasilewski zostali odznaczeni Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę.
Osobom nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy na rzecz edukacji.

Otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego z zakresu udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej w 2016 r. na terenie Powiatu Kolskiego.

Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1b i art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2014 r., poz. 1118 z późn. zm.) w związku z art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2015 r., poz. 1255) Zarząd Powiatu Kolskiego ogłasza otwarty konkurs ofert na powierzenie prowadzenia przez organizację pozarządową, prowadzącą działalność pożytku publicznego, dwóch punktów nieodpłatnej pomocy prawnej w powiecie kolskim w 2016 roku.

Konkurs obejmuje realizację zadania publicznego w 2016 r. w formie powierzenia z zakresu udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej polegającej na prowadzeniu dwóch punktów nieodpłatnej pomocy prawnej - jeden stały, drugi w formie mobilnej - w przeciętnym wymiarze 5 dni w tygodniu przez co najmniej 4 godziny dziennie. Punkty zlokalizowane będą:

Pkt. Nr 1 punkt stały w budynku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kłodawie, ul. Poznańska 1;

Pkt. Nr 2 punkt mobilny w budynku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Babiaku, ul. Poznańska 24; W budynku Urzędu Gminy Kościelec, ul. Turecka 7/3 oraz w budynku Urzędu Gminy Osiek Mały, ul. Główna 1.

Oferty należy przesłać pocztą na adres Starostwa Powiatowego w Kole, ul. Sienkiewicza 21/23 62-600 Koło lub złożyć osobiście w punkcie podawczym Starostwa Powiatowego w Kole na parterze w budynku przy ul. Sienkiewicza 21/23 do 12 listopada 2015 r. do godz. 12:00 (decyduje data wpływu).

Szczegółowych informacji o konkursie udziela: Artur Szafrański – Kierownik Referatu ds. Inwestycji i zamówień publicznych Starostwa Powiatowego w Kole, tel. 63 26 17 809 e-mail ir@starostwokolskie.pl

zdjęcia

Otwarcie Komisariatu Policji w Kłodawie

14-go października br. odbyła się uroczystość otwarcia nowego budynku Komisariatu Policji w Kłodawie. Inwestycję zrealizowano ze środków pochodzących z Programu Standaryzacji Komend i Komisariatów Policji, przy wsparciu środków samorządowych. W uroczystościach wzięli udział m.in. Zastępca Komendanta Głównego nadinsp. Wojciech Olbryś, Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Rafał Batkowski wraz z zastępcami, senator RP Pan Ireneusz Niewiarowski, władze samorządowe z powiatu kolskiego, mieszkańcy Kłodawy, klasy mundurowe, policjanci, a także gospodarze uroczystości: kolski Komendant insp. Wiesław Grzegorczyk i Komendant kłodawskiej jednostki podinsp. Jerzy Robaszewski.  Nowy budynek, to obiekt spełniający współczesne standardy techniczne i funkcjonalne, przyjazny dla obywateli, w którym także policjanci będą mieli lepsze warunki pracy.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kościele p.w. Wniebowzięcia NMP w Kłodawie celebrowaną przez Kapelana wielkopolskich policjantów ks. prałata Stefana Komorowskiego oraz Kapelana kolskich policjantów ks. kanonika Józefa Wronkiewicza w intencji policjantów i pracowników cywilnych powiatu kolskiego

Kolejnym punktem uroczystości był przemarsz mundurowych oraz zaproszonych gości w asyście orkiestry policyjnej z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu oraz Kompanii Honorowej z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu przed budynek nowego Komisariatu Policji w Kłodawie, który od dnia dzisiejszego mieści się przy ul. Juliana Tuwima 15.

Podczas przemówień Zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Wojciecha Olbrysia, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Rafała Batkowskiego, Senatora RP Pana Ireneusza Niewiarowskiego oraz reprezentującego władze samorządowe powiatu kolskiego Pana Starosty Kolskiego Wieńczysława Oblizajka usłyszeć można było ogromne zadowolenie i dumę z tytułu ukończenia budowy nowego obiektu policji, którego początki sięgają aż 2004 roku. Komendant Powiatowy Policji w Kole insp. Wiesław Grzegorczyk także wyraził wielką satysfakcję z okazji ukończenia inwestycji, która w znaczący sposób usprawni pracę kłodawskich funkcjonariuszy. Komendant Grzegorczyk podkreślił, iż nowy budynek nie powstałby gdyby nie Program Standaryzacji Komend i Komisariatów Policji, a także gorąco podziękował wszystkim samorządom z terenu powiatu kolskiego, które wsparły budowę.

Po oficjalnym otwarciu budynku tj. przecięciu wstęgi i poświęceniu komisariatu przez Kapelanów Policji, nastąpiło zwiedzanie pomieszczeń, w którym na co dzień będą pracować policjanci z Kłodawy.

Budynek, jaki powstał jest obiektem nowoczesnym, stwarzającym komfortowe warunki pracy dla policjantów i pracowników oraz godnym miejscem przyjęć obywateli. Został zaprojektowany w taki sposób, aby spełniał wszystkie obowiązujące standardy, zarówno w wymiarze krajowym, jak i europejskim.

 • autor: KPP w Kole

Ćwiczenie RENEGATE

W dniu 14 października 2015r. w godzinach od 8.00 do 14.00 odbędzie się ćwiczenie RENEGATE z wykorzystaniem systemów alarmowania ludności. Nadane mogą być sygnały alarmowe (syrena) oznaczające: ogłoszenie alarmu – dźwięk modulowany trwający trzy minuty oraz odwołanie alarmu – dźwięk ciągły trwający trzy minuty.

Spotkanie dotyczące bezpieczeństwa ruchu i przejezdności dróg publicznych na terenie Powiatu Kolskiego

W dniu 2 października 2015 r. w sali 102 Starostwa Powiatowego w Kole odbyło sie spotkanie, tematem którego było zapewnienie bezpieczeństwa ruchu i przejezdności dróg publicznych na terenie Powiatu Kolskiego.

W spotkaniu udział wzięli m.in.:

 • Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego - Wojciech Jankowiak,
 • Starosta Kolski - Wieńczysław Oblizajek,
 • Kierownik Rejonu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Koninie Oddział Poznań - Paweł Kubiak,
 • Kierownik Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu, Rejon Dróg Wojewódzkich w Kole - Krzysztof Wapiński,
 • Komendant Powiatowy Policji w Kole - Wiesław Grzegorczyk,
 • Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kole - Robert Kropidłowski,
 • w spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Policji, Straży, zarządców dróg oraz pracownicy Starostwa Powiatowego w Kole.
 • autor: M.Majchrzak

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.