Starostwo Powiatowego w Kole

Unia Europejska

Treść strony

X Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze

W dniu 17 września 2017 roku na Stadionie Sportowym w Grzegorzewie odbyły się X Jubileuszowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Zawody zorganizowane zostały przez Oddział Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Kole wspólnie z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kole, Starostwem Powiatowym w Kole oraz Urzędem Gminy w Grzegorzewie.

W zmaganiach uczestniczyło 16 drużyn męskich (grupa "A") oraz 2 drużyny żeńskie (grupa "C") z terenu powiatu kolskiego. Zawodnicy rywalizowali w dwóch konkurencjach – ćwiczeniu bojowym oraz sztafecie pożarniczej 7x50 z przeszkodami. Najlepsi okazali się druhowie z OSP Borysławice, którzy zdobyli największą ilość punktów w obu konkurencjach.

Wśród przybyłych znaleźli się m.in. Poseł na Sejm RP Leszek, Galemba, Starosta Kolski, jednocześnie Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP Wieńczysław Oblizajek, Wicestarosta Kolski Marek Banaszewski, druh Piotr Opas - Członek Zarządu Głównego ZOSP RP, druh Ryszard Kasiorek - Członek Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP, gospodarz zawodów Wójt Gminy Grzegorzew Bożena Dominiak, Komendant Powiatowy PSP w Kole bryg. Robert Kropidłowski, Komendant Powiatowy Policji w Kole insp. Mirosław Ścisły, Burmistrzowie i Wójtowie Powiatu Kolskiego, Przewodniczący Rady Powiatu, Rad Gmin i Miast, Radni Powiatowi i Gminni oraz Prezesi Zarządów Gminnych Związku OSP z terenu Powiatu Kolskiego.

Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwał Z-ca Komendanta Powiatowego PSP mł. bryg. Krzysztof Żurawik.

Poniżej prezentujemy klasyfikację generalną X Jubileuszowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych:

Klasyfikacja końcowa Grupy "A" w poszczególnych konkurencjach:

Ćwiczenia bojowe

1

Jednostka OSP

Wynik w pkt.

Zajęte miejsce

2

Borysławice

31,30

I

3

Dęby Szlacheckie

34,06

II

4

Straszków

37,90

III

Sztafeta pożarnicza

1

Jednostka OSP

Wynik w pkt.

Zajęte miejsce

2

Borysławice

55,30

I

3

Dęby Szlacheckie

56,80

II

4

Karszew

57,56

III

Klasyfikacja generalna zawodów pożarniczych grupy „A” :

 

Jednostka OSP

Wynik w pkt.

Zajęte miejsce

1

Borysławice

86,60

I

2

Dęby Szlacheckie

90,86

II

3

Ruszków Pierwszy

100,51

III

4

Straszków

100,74

IV

5

Karszew

102,06

V

6

Rośle

102,74

VI

7

Grzegorzew

108,10

VII

8

Łuczywno

115,62

VIII

9

Drzewce

118,43

IX

10

Kłodawa

121,14

X

11

Powiercie

126,32

XI

12

Długie

127,00

XII

13

Elizanów

130,09

XIII

14

Głębokie

131,79

XIV

15

Dębina

132,60

XV

16

Kiełczów Smużny Pierwszy

147,85

XVI

 

Klasyfikacja końcowa Grupy „C” w poszczególnych konkurencjach:

Ćwiczenia bojowe

1

Jednostka OSP

Wynik w pkt.

Zajęte miejsce

2

Grzegorzew

73,85

I

3

Borysławice

107,00

II

Sztafeta Pożarnicza

1

Jednostka OSP

Wynik w pkt.

Zajęte miejsce

2

Borysławice

67,92

I

3

Grzegorzew

69,05

II

Klasyfikacja generalna zawodów pożarniczych grupy „C” :

1

Jednostka OSP

Wynik w pkt.

Zajęte miejsce

2

Grzegorzew

142,90

I

3

Borysławice

174,92

II

3. miejsce Joanny Sołtysiak

3 miejsce Joanny Sołtysiak na zakończenie sezonu triathlonowego!!!

Na pożegnanie sezonu triathlonowego 17 września b.r. Asia Sołtysiak wystartowała w zawodach IRONMAN 70.3 w Weymouth w Wielkiej Brytanii. Zawody Ironman uważane są za najbardziej prestiżowe zawody triatlonowe na świecie. 

W bardzo silnej międzynarodowej obsadzie przy przenikliwym zimnie i angielskiej mgle zajęła znakomite 3. miejsce pozostawiając za sobą wiele utytułowanych rywalek. Asia miała do pokonania 1.9 km pływania, 90 km jazdy rowerem oraz 21.1 km biegu. Nasza zawodniczka miała problemy techniczne na trasie rowerowej ponieważ aż trzy razy Asi spadł łańcuch przy zmianie przerzutek. Na całe szczęście nie przeszkodziło w uzyskaniu świetnego wyniku przez kolankę. Należy dodać, że zawody w Weymouth to jedne z największych triathlonów w Europie. W tym roku wystartowało przeszło 2500 zawodników z ponad 40 krajów.

Asi gratulujemy i dziękujemy za przeżyte emocje w tegorocznym sezonie triathlonowym! Życzymy jej odpoczynku i zebrania sił na przyszły rok.

Festiwal Tradycyjnej Kuchni Wielkopolskiej

W dniu 9 września 2017 r. na stadionie w Pile odbył się „VII Festiwal Tradycyjnej Kuchni Wielkopolskiej”. Po oficjalnym otwarciu rozpoczęła się najważniejsza część wydarzenia – konkurs kulinarny, w którym uczestniczyło dwanaście powiatowych reprezentacji z całego województwa. Powiat Kolski reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich w Rzuchowie, gm. Dąbie. W składzie drużyny znalazły się: Przewodnicząca Grażyna Budzińska, Renata Chwiałkowska, Róża Świątek, Mariola Ciszewska, Maria Bilińska. Paniom towarzyszył Wicestarosta Kolski Marek Banaszewski oraz Radny Gminy Dąbie Tadeusz Chwiałkowski. Koło Gospodyń Wiejskich w Rzuchowie przygotowało „Placek drożdżowy ze śliwkami", za który otrzymało wyróżnienie, a także wysoko punktowaną „Kaczkę po rzuchowsku z kluchami na łachu i sosem wiśniowo-winnym".

 

Spotkanie z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole zaprasza na spotkanie autorskie z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim!

22 września 2017r., g. 16:30, Czytelnia (ul. Kolejowa 19).

Hubert Klimko-Dobrzaniecki. Pisarz i poeta. Urodził się w 1967 r. w Bielawie (Dolny Śląsk) jako Hubert Dobrzaniecki (po ślubie połączył nazwisko z nazwiskiem żony).

Po maturze spędził pewien czas w nowicjacie u palotynów, później dwa lata w seminarium duchownym w Koszalinie. Studiował teologię, potem filozofię w Poznaniu i Wrocławiu, filologię islandzką w Rejkiawiku. Przez dziesięć lat mieszkał w Islandii, gdzie wydał dwa tomiki wierszy w języku islandzkim. Publikował opowiadania w: „Studium”, „Czasie Kultury”, „Twórczości”, „Lampie”, „Portrecie” i „Gazecie Wyborczej”.

Jako pisarz zadebiutował w 2003 r. zbiorem opowiadań „Stacja Bielawa Zachodnia”. Opublikowany w 2006 r. dyptyk „Dom Róży. Krýsuvík” był nominowany do nagrody Nike. W 2007 r. ukazały się trzy jego książki – „Kołysanka dla wisielca” i „Raz. Dwa. Trzy” oraz „Wariat”. Za tę ostatnią otrzymał nominację do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, za „Kołysankę dla wisielca” – do Nagrody Mediów Publicznych „Cogito”. W 2007 r. znalazł się również na liście kandydatów do Paszportów „Polityki”. W 2009 opublikował autobiografię „Rzeczy pierwsze”. Mieszka w Wiedniu. Obecnie współpracuje przy produkcji filmu na podstawie swojej powieści „Raz. Dwa. Trzy”. W 2013 r. za twórczość literacką został nagrodzony Złotą Sową Polonii.

Twórczość: „Wiersze z szafy”, „Wiersze z wiatru/Opowieści z Europy” (2002), „Stacja Bielawa Zachodnia” (2003), „Dom Róży. Krýsuvík” (2006), „Raz. Dwa. Trzy” (2007), „Kołysanka dla wisielca” (2007), „Wariat” (2007), „Rzeczy pierwsze” (2009), „Bornholm, Bornholm” (2011), „Grecy umierają w domu” (2013), „Pornogarmażerka” (2013), „Preparator” (2015), „Samotność” (2015), „Zostawić Islandię” (2016).

  • autor: Anna Pietruszka - PiMBP w Kole

Joanna Sołtysiak mistrzynią Polski na 2017 rok

Joanna Sołtysiak  Mistrzynią Polski w Triathlonie!

Nasza kolanka Joanna Sołtysiak  zwyciężyła  w Mistrzostwach Polski na dystansie ½ IRONMANA, które odbyły się 3 września br. w Malborku. Asia miała  do pokonania 1,9 km pływania, 90 km jazdy rowerem oraz 21,1 km biegu. Dystans ten pokonała w znakomitym czasie 4h 28min 07sek, który umożliwił jej zajęcie 1 miejsca w klasyfikacji generalnej kobiet i zdobycie złotego medalu. Jest to największy sukces kolskiego triathlonu! Mistrzostwa Polski przyciągnęły najlepszych zawodników i najlepsze zawodniczki z całej Polski. Asia pokonała bardzo utytułowane konkurentki, które zajmują się triathlonem zawodowo.

Zawody w Malborku są słynne z wyjątkowej lokalizacji, gdyż trasa prowadzi wokół  terenów dawnego Zamku Krzyżackiego. W tym roku pogoda podczas Mistrzostw Polski nie oszczędzała zawodników. Od rana wiał bardzo silny wiatr, woda w rzece miała jedynie 17 stopni i dodatkowo podczas etapu kolarskiego zaczął padać deszcz. Biorąc pod uwagę trudne warunki atmosferyczne, zwycięstwo naszej zawodniczki robi jeszcze większe wrażenie. W takich warunkach duża role odgrywa doświadczenie zawodników, którego naszej kolance jeszcze trochę brakuje!

Przed Mistrzostwami Polski nasza kolanka startowała w zawodach kontrolnych w Gdyni również na dystansie ½ IRONMANA.

W międzynarodowej stawce zawodniczek, m.in. z Austrii, Szwajcarii, Włoch, Niemiec czy Australii, Asia zajęła w klasyfikacji generalnej doskonale 6 miejsce a wśród polek 3. Wyścig w Gdynii należy do cyklu prestiżowych zawodów, które odbywają się pod marka IRONMAN, słynąc z niezwykle wysokiego poziomu sportowego, tym bardziej imponujący jest wynik naszej kolanki. Ukończenie zawodów tym razem zajęło Asi 4h 31min 57sek.

Bez wątpienia, przez cały sezon triathlonowy Asia utrzymywała znakomitą formę, za każdym razem zajmując bardzo wysokie miejsca w klasyfikacji. Swoją wysoką dyspozycję sportową ostatecznie potwierdziła zdobywając zloty medal na Mistrzostwach Polski. Asi serdecznie gratulujemy i jesteśmy dumni.

Przed naszą kolanką już ostatni start triathlonowy w tym roku, tym razem w Wielkiej Brytanii, w miejscowości Weymouth. Trzymamy kciuki!

Dożynki Powiatowo-Gminne

Święto Plonów jest pięknym staropolskim zwyczajem, niezmiernie ważnym dla każdego rolnika, który należy pielęgnować i kultywować. Dożynki to radosne święto, o pięknej, długiej tradycji, podczas którego dziękujemy Bogu za urodzaj i jego bezpieczny zbiór, a ludziom za zebrane plony. To szczególny dzień, który głęboko jest zakorzeniony w historii polskiej wsi, mający zapewnić dostatek w przyszłym roku. Jest on ukoronowaniem całorocznej pracy rolników, która wymaga zaangażowania oraz poświęcenia.

Tegoroczne Powiatowo-Gminne Święto Plonów odbyło się 3 września br. na boisku sportowym w miejscowości Dzierawy, gm. Koło. Gospodarzami tegorocznych uroczystości byli Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek oraz Wójt Gminy Koło Piotr Fret. Starostami Dożynek: pani Agnieszka Grabowska, mieszkanka miejscowości Olszak oraz pan Andrzej Opas, mieszkaniec miejscowości Dzierawy. Po powitaniu przez prowadzącego, którym był: inspektor Robert Jokiel z Wydziału Promocji, Rozwoju i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Kole, nastąpiło wprowadzenie pocztów sztandarowych oraz delegacji z wieńcami dożynkowymi z gmin powiatu kolskiego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pan Leszek Galemba, a także przedstawiciele zaprzyjaźnionych samorządów, dyrektorzy powiatowych jednostek organizacyjnych, kierownicy powiatowych służb, inspekcji i straży, radni Powiatu Kolskiego oraz przedstawiciele firm z terenu powiatu kolskiego.

Po odegraniu hymnu państwowego starostowie dożynek wręczyli Gospodarzom symboliczne bochny chleba wypieczone z tegorocznego ziarna zbóż. Mszę Świętą, która była dziękczynieniem za zebrane plony, celebrowali ks. kanonik Józef Wronkiewicz - proboszcz Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole, ks. Idzi Piasecki - proboszcz Parafii Św. Jakuba Apostoła we Wrzącej Wielkiej, ks. Radosław Kobiela – proboszcz Parafii Błogosławionych 108 Męczenników w Powierciu. Homilię wygłosił ks. Krzysztof Pietryga - proboszcz Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Grzegorzewie.

Obrzęd dzielenia chlebem wykonał Zespół Ludowy ,,Kiełczewianki”. Chlebem dożynkowym częstowali zebranych gospodarze uroczystości oraz starostowie dożynek.

Dokonując oceny wieńcy dożynkowych, biorąc pod uwagę technikę wykonania, aspekty tradycji ludowej i chrześcijańskiej, estetykę oraz wkład pracy, komisja konkursowa postanowiła przyznać nagrody i wyróżnienia, następującym delegacjom:

I miejsce – Sołectwo Mikołajówek, gmina Koło,

II miejsce - Sołectwo Bylice, gmina Grzegorzew,

III miejsce – Sołectwo Krzewo, gmina Dąbie.

Pozostałym delegacjom wręczono wyróżnienia.

Stoiska wystawowe i bogata część artystyczna cieszyły się dużym zainteresowaniem i aplauzem wśród licznie zgromadzonych mieszkańców powiatu kolskiego.

Na scenie oglądaliśmy występy dzieci z przedszkoli Gminy Koło, Zespołu Tańca Ludowego ,,Kościelec”, Orkiestry Dętej Wrząca Wielka, Zespołu Pieśni i Tańca Koło, Big Band'u z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Kole oraz zespołu ,,Ogień”. Gwiazdą wieczoru był zespół ,,Soleo”.

Stoiska wystawowe prezentowali: Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu - Zepół Doradczy w Powiecie Kolskim, Placówka Terenowa Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kole, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego w Straszkowie k/Kłodawy;, P.P.H. AGRONAS sp. z o.o w Kole, Stowarzyszenie Ziemi Chodowskiej, Pszczelarze Ziemi Kolskiej, rękodzieło – haft reprezentowały panie: Alina Jabłońska, Jadwiga Drabina, Halina Balcer oraz Marianna Iwińska, rzeźbę pan Henryk Jankowski. Swoje stoisko wystawił także Powiat Kolski, na którym dostępne były liczne materiały i gadżety promocyjne.

Przybyli na uroczystości mogli posilić się grochówką, chlebem ze smalcem i ogórkiem oraz ciastem drożdżowym.

Święto Plonów zakończyła wspólna zabawa taneczna przy muzyce zespołu ,,Akord”.

XXXVII sesja Rady Powiatu Kolskiego

W dniu 31 sierpnia br. w świetlicy szkolnej Liceum Ogólnokształcącego im Kazimierza Wielkiego w Kole odbyła się XXXVII sesja Rady Powiatu Kolskiego. Obrady otworzył przewodniczący Rady Powiatu Kolskiego Marek Tomicki, który serdecznie powitał radnych, działaczy samorządowych, naczelników wydziałów, kierowników jednostek organizacyjnych, przedstawicieli partii politycznych oraz media.

W porządku obrad znalazło się 17 punktów obejmujących szeroki zakres tematyczny. Na wstępie Starosta Wieńczysław Oblizajek przedstawił obszerne sprawozdanie z pracy Zarządu Powiatu za miesiąc lipiec-sierpień 2017 r. oraz informację z działalności wydziałów i jednostek zespolonych za okres od 23 czerwca do 25 sierpnia 2017 r.

W bloku sprawozdawczo-informacyjnym sesji znalazły się dwa zagadnienia:

- Informacja z działalności Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole za 2016 rok,

- Informacja Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Kole.

Informacje uzyskały wcześniej jednogłośnie pozytywne opinie stałych Komisji Rady Powiatu Kolskiego – Komisji Spraw Społecznych i Komisji Gospodarczej, a na sesji zostały przyjęte przez aklamację.

Podczas XXXVII sesji radni Powiatu Kolskiego podjęli 5 uchwał dotyczących:

- zmiany uchwały Nr XXXII/201/2017 Rady Powiatu Kolskiego z dnia 30 marca 2017 roku w sprawie ustalenia wysokości środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przypadających na realizację określonych zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych w Powiecie Kolskim w 2017 roku,

- wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości Powiatu Kolskiego,

- zmiany uchwały Nr XXXIII/215/2017 Rady Powiatu Kolskiego z dnia 27 kwietnia 2017r. w sprawie utworzenia Zespołu Opiekuńczo – Edukacyjno – Wychowawczego w Kole przy ul. Kolejowej 13, 62-600 Koło.

- wprowadzenia zmian w budżecie powiatu na 2017 r.

Wszystkie uchwały XXXVII sesji podjęte zostały jednogłośnie.

W zapytaniach i interpelacjach podniesiono sprawę przejezdności na drogach powiatowych w związku z remontami linii kolejowej Warszawa – Poznań. W odpowiedzi Starosta Kolski poinformował, że ruch ma się odbywać normalnie. Trwa wymiana szyn i podkładów, ale nie planuje się zamykania przejazdów. W efekcie, po remoncie, przepustowość tejże linii i bezpieczeństwo ulegną znacznej poprawie.

Rozmawiano również o potrzebie uporządkowania i zagospodarowania terenu w obejściu budynków Zespołu Szkół Technicznych i Zespołu Opiekuńczo-Edukacyjno-Wychowawczego w Kole, po zakończeniu robót budowlanych.

Ponadto powrócono jeszcze do sprawy składowania odpadów na terenie sąsiadującym z Kopalnią Soli w Kłodawie. Starosta poinformował, że zainteresowana firma wycofała wniosek o dalsze składowanie odpadów. Ma się odbyć kolejne spotkanie w celu rozwiązania tego nabrzmiałego problemu.

W wolnych głosach i wnioskach poruszono problem wzmocnienia kadrowego i poprawy usprzętowienia Powiatowego Zarządu Dróg w Kole. Wyrażano także troskę o jak najszybsze rozpoczęcie rozbudowy kolskiego szpitala.

Radni wybrali osobę Marka Tomickiego na przedstawiciela powiatu kolskiego do Konwentu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie na okres od 01.09.2017 do 30.08 2019 r.

  • autor: Władysław Zieleśkiewicz

Wielkopolskie Święto Mleka i Powiatu Kolskiego

W dniu 26 sierpnia 2017 roku na Stadionie Miejskim MOSiR w Kole odbyła się już 5. edycja „Wielkopolskiego Święta Mleka i Powiatu Kolskiego”. Impreza została zorganizowana przez Powiat Kolski oraz Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Kole przy współfinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego Pana Marka Woźniaka. Wydarzenie, jak co roku, cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców z terenu powiatu kolskiego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pan Leszek Galemba, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Krzysztof Grabowski, a także przedstawiciele zaprzyjaźnionych samorządów, dyrektorzy powiatowych jednostek organizacyjnych, kierownicy powiatowych służb, inspekcji i straży oraz przedstawiciele wielkopolskich mleczarni.

W trakcie imprezy swój dorobek w formie promocyjnych stoisk wystawowych przedstawiały powiatowe służby, inspekcje i straże: Komenda Powiatowa Policji w Kole, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kole, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kole, szkoły ponadgimnazjalne i placówki oświatowe: Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Kole, Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych im. St. i Wł. Grabskich w Kole, Zespół Szkół Technicznych w Kole, Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica w Kościelcu Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością „Przyjaciele Świętego Mikołaja” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kole oraz inne zaprzyjaźnione instytucje, w tym: Wojskowa Komenda Uzupełnień w Koninie, Polski Czerwony Krzyż Oddział Rejonowy w Kole, Nadleśnictwo Koło, Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie Koło Pszczelarzy w Kole.

W tym roku imprezę wzbogaciły stoiska organizowane w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, na których mieszkańcy mogli zaczerpnąć fachowej wiedzy dotyczącej rolnictwa oraz rozwoju powiatu i obszarów wiejskich. Materiały informacyjne na stoiskach przygotowały i przedstawiały: Stowarzyszenie Gospodarstw Agroturystycznych Wschodniej Wielkopolski, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Biuro Powiatowe w Kole, Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kole, Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Poznaniu, Filia w Kościelcu, KOL-NET s.c. Marek Szumny, Łukasz Wykpisz. Swoje stoisko wystawił także Powiat Kolski, na którym pracownicy Wydziału Promocji, Rozwoju i Zarządzania Kryzysowego prezentowali „Strategię Rozwoju Powiatu Kolskiego na lata 2015-2025” oraz na którym dostępne były liczne materiały i gadżety promocyjne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również stoiska wystawowe wielkopolskich mleczarni, na których można było posmakować różnorodnych wyrobów.

Bogaty program artystyczny rozpoczął program dla dzieci pn. „Piotruś Pan i Zaczarowane Podwórko”, który poprzez konkursy i piosenki przyciągnął najmłodszych uczestników do wspólnej zabawy. Nawiązaniem do tradycji ludowych był występ Zespołu Śpiewaczo-Muzycznego „Gama” z Witowa. W dalszej kolejności na scenie zaprezentowały się zespoły 2MAGIC oraz COOLERS, które bawiły licznie zgromadzonych w rytmie muzyki disco polo. Gwiazdami tegorocznej imprezy były zespoły DE MONO oraz TOP ONE, które zagrały wiele znanych przebojów, przyciągając pod scenę tłumy fanów. Imprezie towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda, wszystkim dopisywał znakomity humor.

Dożynki Powiatowo-Gminne

Wielkopolskie Święto Mleka i Powiatu Kolskiego

XI Dzień Ogórka

Za nami XI już Dzień Ogórka w Karszewie. Dopisała pogoda oraz chęć uczestników do wspólnej zabawy i udziału w różnych atrakcjach oraz konkurencjach przygotowanych przez Organizatorów.

Tegoroczna impreza mogła zaistnieć dzięki wsparciu w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich objętej Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 oraz zawiązaniu partnerstw pomiędzy Gminą Dąbie, Powiatem Kolskim, Wielkopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Poznaniu i firmą PPH ,,Ogórecki”.

Dzień Ogórka stworzył możliwość wypromowania ogórka jako produktu lokalnego, poznanie jego wartości odżywczych, warunków i sposobu uprawy, ochrony przed szkodnikami oraz poznanie różnych jego odmian i ich przydatności do przetwórstwa. Dzięki wcześniej przekazanym rolnikom nasionom ogórka przez Przedsiębiorstwo Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa z Ożarowa Mazowieckiego stworzono kolekcję odmian tego warzywa oraz pozyskano informację o ich odmianach oraz o ich przydatności do kiszenia i przetwarzania. Uczestnicy imprezy zostali zapoznani z tematem integrowanej ochrony roślin warzywnych,
a firmy dystrybuujące nawozy, preparaty biologiczne i biobójcze oraz humusy miały możliwość zaznajomienia plantatorów ogórka ze swoją ofertą i produktami.

W celu kultywowania produktów tradycyjnych i lokalnych oraz sporządzania przetworów ogórkowych swoje potrawy zaprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszenia. W ich stoiskach możliwym było skosztowanie lokalnych potraw oraz poznanie przepisów i sposobów na ogórkowe przetwory.

Na Dniu Ogórka swoje miejsce znalazły stoiska promujące produkty rolnictwa ekologicznego oraz zdrowego stylu życia. Pojawiło się stoisko, gdzie można było odbywać indywidualne konsultacje z dyplomowanym diabetykiem, a także przed sceną wykonać ćwiczenia ruchowe z instruktorem aerobiku i zumby.

Na stoiskach lokalnych twórców ludowych można było podziwiać rzeźby oraz misternie robione serwety i obrusy. Nie zabrakło tradycyjnie na tę okazję gotowanej zupy ogórkowej oraz chleba ze smalcem i ogórkiem małosolnym.

Dzień Ogórka to również konkursy z ogórkiem w roli głównej. W konkursie na ,,Największy ogórek” zwyciężył p. Kamil Augustowski z Pieczewa, gm. Grabów (ogórek ważył 1478 g). ,,Najdziwniejszy kształt ogórka” na swojej plantacji - ,,ogórkowe trio” znalazł p. Bogusław Sieradzki z Piotrkówka. ,,Najpiękniejszą kompozycję ogórkową” - ,,ogórkowy wiatrak” stworzyła p. Teresa Gruchot z Karszewa, a ,,Najciekawszą rymowankę – ogórczankę” - ,,Epitafium dla ogórka” napisała p. Katarzyna Kowalczyk z Karszewa. W zmaganiach zręcznościowych: ,,spacer farmera” najszybszym i najsilniejszym po raz kolejny okazał się p. Paweł Szymczak z Karszewa, a w ,,rzucie ogórkiem do beczki” najwięcej celnych trafień oddał Tymon Zarębski z Sieradza. W konkursie ,,przeciąganie liny” zwyciężyła czteroosobowa drużyna z Kupinina. Nagrody na w/w konkurencje ufundował Powiat Kolski.

Na wszystkich chętnych zabawy czekało Wesołe Miasteczko i koncerty zespołów disco polo takich jak MODEL MT i FOKUS.

XXXVI sesja Rady Powiatu Kolskiego

W dniu 31 lipca br. w budynku Starostwa odbyła się XXXVI sesja Rady Powiatu Kolskiego. Obrady otworzył przewodniczący Rady Powiatu Kolskiego Marek Tomicki, który serdecznie powitał radnych, działaczy samorządowych, naczelników wydziałów i kierowników jednostek organizacyjnych.

Sesja zwołana została dodatkowo, poza rocznym planem posiedzeń, ze względu na pilne sprawy budżetowe. W porządku obrad znalazły się 3 główne zagadnienia:

1. Podjęcie uchwały w sprawie: wprowadzenia zmian w budżecie Powiatu Kolskiego na 2017 rok.

- Zmniejsza się plan wydatków w Starostwie Powiatowym celem dostosowania planu do zakresu realizowanych zadań, dział 851 – Ochrona zdrowia, rozdział – Pozostała działalność o kwotę 241 211,84 zł z jednoczesna zmianą kwalifikacji budżetowej z pomocy finansowej na dotację celową do Województwa Wielkopolskiego.

- Zwiększa się plan wydatków w Starostwie Powiatowym w Kole z przeznaczeniem na realizację zadania pn. „Adaptacja pomieszczeń warsztatów ZST w Kole i BS w Kole na potrzeby SOS-W w Kole” w związku z dodatkowymi robotami budowlanymi nie objętymi pierwotną umową podpisaną z wykonawcą. Środki na ten cel pochodzą z przesunięć pomiędzy paragrafami w planie wydatków, dział 854, rozdział 85403, §6050 o kwotę 140 000,00 zł.

- Zwiększa się plan dochodów w KPPSP w Kole z tytułu zwrotu środków finansowych w związku z uznaną reklamacją zakupionego materiału w 2015 r. Dochody zwiększa się: dział 754, rozdział 75411 § 0940 o kwotę 69,00 zł. Wydatki zwiększa się dział 754, rozdział 75411 § 2950 o kwotę 69,00 zł. Zwiększa się plan wydatków na zwrot dotacji z 2015 r. do Wojewody Wielkopolskiego.

- Zwiększa się plan wydatków w PZD w Kole z przeznaczeniem na realizację zadania pn. „Przebudowa drogi powiatowej nr 3410P Turzynów – Bowyczyny i 2150P Domaników – Bowyczyny” celem utrzymania proporcji 40% gmina, 60% powiat w kosztach inwestycji. Wydatki zwiększa się: dział 600, rozdział 60014 § 6050 o kwotę 200,00 zł.

2. Podjęcie uchwały w sprawie: wprowadzenia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Kolskiego na lata 2017 – 2027.

Zmiany wynikają z następujących przyczyn:

Wprowadzenia zmian w budżecie powiatu na 2017 rok dokonanych Uchwałą Rady Powiatu Kolskiego Nr XXXVI/240/2017 z dnia 31 lipca 2017 r.

Dokonania zmian w załączniku nr 2.

1) Dokonuje się zmian w zakresie przedsięwzięcia pn.: „Wyposażenie środowisk informatycznych wojewódzkich, powiatowych i miejskich podmiotów leczniczych w narzędzia informatyczne umożliwiające wdrożenie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej oraz stworzenie sieci wymiany danych między podmiotami leczniczymi samorządu województwa” w związku ze zwiększeniem wartości projektu oraz wydłużeniem okresu realizacji.

Okres realizacji: 2017-2019

Łączne nakłady finansowe: 347 508,20 zł, z tego:

2017 r. – 6 950,16 zł

2018 r. – 184 179,35 zł

2019 r. – 156 378,69 zł

Dostosowuje się limity zobowiązań określonych przedsięwzięć do zakresu ich realizacji.

3. Podjęcie uchwały w sprawie uchylenia uchwały Nr XXVIII/181/2016 z dnia 29 grudnia 2016 roku w sprawie udzielenia pomocy finansowej Województwu Wielkopolskiemu.

Na wniosek części partnerów Projektu "Wyposażenie środowisk informatycznych wojewódzkich, powiatowych i miejskich podmiotów leczniczych w narzędzia informatyczne umożliwiające wdrożenie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej oraz stworzenie sieci wymiany danych między podmiotami leczniczymi samorządu województwa" zaakceptowano propozycję, by przekazywanie środków odbywało się w formie dotacji. Wobec powyższego konieczne i uzasadnione było podjęcie niniejszej uchwały.

Wszystkie uchwały podjęte zostały jednogłośnie.