Starostwo Powiatowego w Kole

Unia Europejska

Treść strony

Spotkanie z Zofią Stanecką

Radość przeogromna... Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole gościła Zofię Stanecką (08.05.).

Córka nauczyciela i bibliotekarki, wychowała się pośród książek. Wielbicielka Leśmiana, Dickensa, Tolkiena i C. S. Lewisa, angielskich książek dla dzieci i teatru. Ukończyła Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, na którym obroniła pracę magisterską z dziedziny literatury dziecięcej (jej promotorem był nie kto inny jak sam prof. Grzegorz Leszczyński). Opowiadania i recenzje zaczęła pisać jeszcze w czasie studiów. Tworzy książki o "Basi...", opowiadania i powieści. Najbardziej lubi pisać baśnie, w których znajduje to wszystko, co w literaturze kocha najbardziej: tajemnicę, prawdę, piękno i odrobinę magii. Seria "Basia..." zdobyła w 2009 r. tytuł "Najlepsze dla dziecka" w plebiscycie czytelników miesięcznika "Dziecko". Dwie spośród jej książek zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie: "Świat według dziadka" i "Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu". W 2015 r. "Basia i wyprawa do lasu" zdobyła nagrodę jury w kategorii najlepsza książka dla dzieci w konkursie „Najlepsza książka na lato”.

Podczas spotkania autorka opowiedziała dzieciom o swojej twórczości, jak wygląda jej codzienna praca i skąd czerpie pomysły. Przedstawiła młodym czytelnikom drogę jaką musi pokonać tekst literacki, aby mógł trafić do nich w formie książki. Zaproszeni na spotkanie czwartoklasiści - ze Szkół Podstawowych: nr 1 i nr 3 w Kole - mogli również zobaczyć doskonały warsztat ilustratorski pisarki, a także sami wcielić się w rolę ilustratorów i z różnych kształtów geometrycznych stworzyć swoje własne postaci i obrazki. Dzieci z wielkim zaangażowaniem włączyły się w tworzenie wspólnie z pisarką fascynującej, pełnej zwrotów akcji historii o dwugłowym trollu. Spotkanie upłynęło w niezwykle miłej i przyjaznej atmosferze.

Na zakończenie dzieci wręczyły pisarce słodki upominek. Wszyscy chętni mieli również okazję zakupić książkę z autografem pisarki.

Powrót

Informator

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.