Starostwo Powiatowego w Kole

Unia Europejska

Treść strony

XI Dzień Ogórka

Za nami XI już Dzień Ogórka w Karszewie. Dopisała pogoda oraz chęć uczestników do wspólnej zabawy i udziału w różnych atrakcjach oraz konkurencjach przygotowanych przez Organizatorów.

Tegoroczna impreza mogła zaistnieć dzięki wsparciu w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich objętej Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 oraz zawiązaniu partnerstw pomiędzy Gminą Dąbie, Powiatem Kolskim, Wielkopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Poznaniu i firmą PPH ,,Ogórecki”.

Dzień Ogórka stworzył możliwość wypromowania ogórka jako produktu lokalnego, poznanie jego wartości odżywczych, warunków i sposobu uprawy, ochrony przed szkodnikami oraz poznanie różnych jego odmian i ich przydatności do przetwórstwa. Dzięki wcześniej przekazanym rolnikom nasionom ogórka przez Przedsiębiorstwo Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa z Ożarowa Mazowieckiego stworzono kolekcję odmian tego warzywa oraz pozyskano informację o ich odmianach oraz o ich przydatności do kiszenia i przetwarzania. Uczestnicy imprezy zostali zapoznani z tematem integrowanej ochrony roślin warzywnych,
a firmy dystrybuujące nawozy, preparaty biologiczne i biobójcze oraz humusy miały możliwość zaznajomienia plantatorów ogórka ze swoją ofertą i produktami.

W celu kultywowania produktów tradycyjnych i lokalnych oraz sporządzania przetworów ogórkowych swoje potrawy zaprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszenia. W ich stoiskach możliwym było skosztowanie lokalnych potraw oraz poznanie przepisów i sposobów na ogórkowe przetwory.

Na Dniu Ogórka swoje miejsce znalazły stoiska promujące produkty rolnictwa ekologicznego oraz zdrowego stylu życia. Pojawiło się stoisko, gdzie można było odbywać indywidualne konsultacje z dyplomowanym diabetykiem, a także przed sceną wykonać ćwiczenia ruchowe z instruktorem aerobiku i zumby.

Na stoiskach lokalnych twórców ludowych można było podziwiać rzeźby oraz misternie robione serwety i obrusy. Nie zabrakło tradycyjnie na tę okazję gotowanej zupy ogórkowej oraz chleba ze smalcem i ogórkiem małosolnym.

Dzień Ogórka to również konkursy z ogórkiem w roli głównej. W konkursie na ,,Największy ogórek” zwyciężył p. Kamil Augustowski z Pieczewa, gm. Grabów (ogórek ważył 1478 g). ,,Najdziwniejszy kształt ogórka” na swojej plantacji - ,,ogórkowe trio” znalazł p. Bogusław Sieradzki z Piotrkówka. ,,Najpiękniejszą kompozycję ogórkową” - ,,ogórkowy wiatrak” stworzyła p. Teresa Gruchot z Karszewa, a ,,Najciekawszą rymowankę – ogórczankę” - ,,Epitafium dla ogórka” napisała p. Katarzyna Kowalczyk z Karszewa. W zmaganiach zręcznościowych: ,,spacer farmera” najszybszym i najsilniejszym po raz kolejny okazał się p. Paweł Szymczak z Karszewa, a w ,,rzucie ogórkiem do beczki” najwięcej celnych trafień oddał Tymon Zarębski z Sieradza. W konkursie ,,przeciąganie liny” zwyciężyła czteroosobowa drużyna z Kupinina. Nagrody na w/w konkurencje ufundował Powiat Kolski.

Na wszystkich chętnych zabawy czekało Wesołe Miasteczko i koncerty zespołów disco polo takich jak MODEL MT i FOKUS.

Powrót

Informator

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.