Starostwo Powiatowego w Kole

Unia Europejska

Treść strony

Święto Książki w PiMBP w Kole

23 kwietnia - Światowy Dzień Ksiażki i Praw Autorskich. W Filii dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole głośne czytanie i lektorzy: Sławomira Królak - bibliotekarka, Szymon Czerwiński - Koordynator ds. Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Kole, Jacek Nowaczyk - Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Kole; na widowni - niezwykle ułożone i zasłuchane dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 5 w Kole, podopieczni Pań: Bożeny Krawczyk i Izabeli Sochackiej.

Głośno czytano: „Lokomotywę” Juliana Tuwima, „Kaczkę Dziwaczkę” Jana Brzechwy, fragmenty: „Ziuzi” Maliny Prześlugi i „Lolka” Adama Wajraka.

Organizator przedsięwzięcia dziękuje wszystkim gościom, że zechcieli uczcić wraz z nim to wyjątkowe Święto.

Przypominamy za http://legalnakultura.pl/pl/strefa-wydarzen/polecamy/archiwum-polecamy/news/26 :

"23-kwietnia-swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich: „23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (ang.: World Book and Copyright Day). Kto i kiedy zainicjował to święto? Skąd pochodzi zwyczaj obdarowywania się w tym dniu książkami i… różami? Od kiedy na polskich utworach (książkach, filmach, płytach itd.) umieszczany jest znak copyright?

Obchodzony co roku 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiło w 1995 roku UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto zainaugurowano w Barcelonie, w setną rocznicę powstania Unii.

23 kwietnia to szczególna data w historii literatury światowej – rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Vladimir Nabokov.

W Katalonii na 23 kwietnia przypada święto narodowe – jest to dzień świętego Jerzego, patrona Katalonii. Tego dnia kobiety obdarowywano, zgodnie z tradycją, czerwonymi różami – miał to być symbol krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy. Mężczyźni zaś otrzymywali od pań książki. W 1926 roku wydawca, Vicente Clavel Andrés, zaproponował więc ustanowienie dnia książki.

Tak więc Dzień Książki był w Hiszpanii obchodzony już w roku 1930, od 1964 roku – w innych krajach hiszpańskojęzycznych, a od 2007 roku – także w Polsce.

Pierwsza międzynarodowa konwencja, której przedmiotem była ochrona praw autorskich dzieł literackich i artystycznych, pochodzi z roku 1886. Dopiero jednak siedemdziesiąt lat później, w 1956 roku zaczęła obowiązywać Powszechna Konwencja ds. Copyright. Dwadzieścia lat później przystąpiła do niej Polska. Znak copyright, czyli zastrzeżenia praw autorskich, możemy zobaczyć na różnego rodzaju wydawnictwach: książkach, filmach, płytach itd.

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na całym świecie podejmowane są różne inicjatywy, które służą promocji: czytelnictwa oraz ochrony praw autorskich i własności intelektualnej. Bo czyż nie miał racji Cycero, twierdząc, że:

„Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.”
 

  • autor: Anna Pietruszka - PiMBP w Kole

Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja

Spotkanie z Grzegorzem Gołębiowskim

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna  w Kole gościła Grzegorza Gołębiowskiego (12.04.), ekonomistę, doktora habilitowanego nauk ekonomicznych, nauczyciela akademickiego, pisarza. W tej ostatniej roli spotkał się z czytelnikami - książnicy kolskiej -  promując książkę ,,Cień przeszłości”.

Autor interesuje się genealogią i historią. Akcja jego powieści rozwija się  i biegnie dwutorowo, współcześnie oraz w czasie II wojny światowej. To pełna zagadek i tajemnic książka obyczajowa ze sporą dozą kryminału i dużą dawką historii. Podczas  lektury  dowiadujemy się też wielu rzeczy o hakerstwie i działaniu nowoczesnych technologii. "Cień przeszłości" to sensacja w dobrym wydaniu, stanowiąca świetną czytelniczą rozrywkę.

O książce:

Wydawca - Novea Res:

"Tajemnice Dolnego Śląska, zagadkowa walizka, na którą polują niebezpieczni ludzie, i dwójka bohaterów uwikłana w gąszcz niecodziennych zdarzeń.

Adam Floriański jest młodym zapalonym genealogiem. Gdy pewnego dnia odwiedza Archiwum Główne Akt Dawnych i przypadkiem spotyka staruszka przeglądającego materiały z tej samej parafii, co on, jeszcze nie podejrzewa, jak bardzo zaważy na jego życiu ten splot okoliczności. Nieznajomy mężczyzna w pośpiechu opuszczający archiwum zostawia walizkę, którą Adam zabiera i postanawia przechować do czasu odszukania jej właściciela. Znajduje tam stare, wojenne dokumenty i tajemniczy, zaszyfrowany pendrive. Zaintrygowany genealog decyduje się odnowić kontakty z dawną znajomą informatyczką. Anna łamie hasło i nieświadomie wskakuje wraz z Adamem w wir bardzo dziwnych wydarzeń. Okazuje się bowiem, że zawartość torby jest cenniejsza, niż oboje przypuszczali, i staje się obiektem pożądania niebezpiecznych, bezwzględnych ludzi.

Urządzenie zabezpieczono hasłem. Adamowi przebiegła przez głowę myśl, że to sygnał świadczący o tym, że na pendrivie zapisano coś ważnego, co nie powinno wpaść w niepowołane ręce. „Może ma to związek z tajemnicami Dolnego Śląska, którymi zajmował się Stefan Doliński?” Wpisał kilka przychodzących mu do głowy wyrazów. Niestety, za każdym razem strzelał obok tarczy. Zawahał się i postanowił nie podejmować kolejnych prób. Wiedział, że są systemy, które mogą zablokować dostęp do przenośnego urządzenia. Nie znał się na tym, ale wolał być ostrożny. Kto może mu pomóc? Jego szare komórki znów rozpoczęły intensywną pracę. Potrzebował osoby, która świat oprogramowania i systemów komputerowych ma w jednym palcu i będzie potrafiła złamać to zabezpieczenie."

Aneta Grabowska, http://www.zaczytana.com.pl:

"Czasem zwykła ciekawość może sprawić, że przeszłość zacznie kłaść się cieniem na teraźniejszości... Tajemnica sprzed kilkudziesięciu lat, zbrodnia, a w tle rodzące się uczucie – ta książka ma wszystko, by sprawić, że Czytelnik nie będzie się mógł od niej oderwać!"

Maria Derejczyk-Zwierzyńska, http://www.czytelnia-mola-ksiazkowego.pl:

"Ta książka to gratka nie tylko dla mieszkańców Dolnego Śląska. Czytelnicy, którzy lubią, gdy przeszłość przeplata się z teraźniejszością, na pewno znajdą tu coś dla siebie. Polecam zwłaszcza pasjonatom II wojny światowej."

Agnieszka Krizel, nietypowerecenzje.blogspot.com:

"Trzymająca w napięciu historia. Gołębiowski myli tropy i tworzy specyficzny klimat, który znakomicie oddaje zagadkową fabułę".

  • autor: Anna Pietruszka - PiMBP w Kole

Spotkanie z Justyną Bednarek

Filia dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole gościła Justynę Bednarek, romanistkę, dziennikarkę, redaktorkę pism kobiecych i pisarkę dla dzieci.

Jako autorka książek dla najmłodszych debiutowała powieścią „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Książka otrzymała nominację do tytułu Książki Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY, wygrała konkurs Empiku na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” (2015), a także zdobyła Nagrodę Literacką m.st. Warszawy 2016. Jej kolejne utwory również zostały dostrzeżone – „Pięć sprytnych kun” otrzymała nominację do tytułu Książki Roku 2016 Polskiej Sekcji IBBY, a drugi tom przygód Skarpetek stał się bestsellerem.

Autorka mieszka na warszawskich Bielanach, w małym domku, którego strzeże rozszczekany, rudy kundelek o wdzięcznym imieniu Merda (od merdania). Ma troje dzieci: Bartka, Antka i Basię, które, jak twierdzi sama pisarka, za szybko rosną.

Spotkanie z drugoklasistami Szkół Podstawowych: nr 3 i nr 5 oraz uczniami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, poświęcone było - pełnej nieoczekiwanych zwrotów detektywistyczno-kulinarnych - historii o buszującym na warszawskich Bielanach gangu sprytnych i sympatycznych kun. Prot Eustachy, Tomasz Montana, Euzebiusz, Pani Patrycja i Purchawka brawurowo udaremniają zamach na życie i niebiańskie przepisy kulinarne pani Elizy oraz demaskują spisek w wyższych sferach gastronomicznych. Na koniec w zapyziałej kebabiarni otwierają kultową knajpkę.

Zarówno dzieci jak i dorośli widzowie uczestniczący w spotkaniu, zostali przez gościa zauroczeni. Justyna Bednarek to niezwykle ciepły człowiek i pisarka, która stwarza podczas swoich spotkań czarodziejski klimat.

  • autor: Anna Pietruszka - PiMBP w Kole

SOSW w Kole nagrodzony w ogólnopolskim konkursie SKO

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Świętego Mikołaja w Kole, który bardzo aktywnie działa w SKO, został nagrodzony tytułem „SKO Blog Miesiąca Marca.”

Konkurs „SKO Blog Miesiąca” ma charakter edukacyjny. Jego celem jest w szczególności propagowanie idei oszczędzania i przedsiębiorczości w ramach założeń SKO oraz promowanie postaw współpracy w grupie. W rywalizacji uczestniczą szkoły, które prowadzą blogi na platformie Szkolne Blogi, gdzie prezentują swoje  działania związane z uczestnictwem w Programie SKO. Co miesiąc, w okresie od września do czerwca, specjalnie powołana Komisja Konkursowa dokonuje oceny blogów. 

Zrealizowane w placówce działania w marcu 2018r., opisywane następnie na stronach szkolnego bloga, doprowadziły do zdobycia głównej nagrody. Przypomnijmy, że w ubiegłych latach SOSW w Kole dwukrotnie otrzymywał wyróżnienie w tym konkursie: „Blog Miesiąca Czerwca” 2016r. oraz „Blog Miesiąca Kwietnia” 2017r. Zdobycie tegorocznej nagrody głównej związane jest także z wygraniem bonów do sklepów sieci Empik i gadżetów. Co ważne, prowadzony przez placówkę blog przyczynia się również do promocji szkoły i miasta, co widać po wielu pozytywnych wpisach internautów z całej Polski.

Opiekunowie SKO w SOSW w Kole bardzo dziękują wszystkim, którzy odwiedzają i głosują na szkolnego bloga nadal licząc na Państwa głosy i komentarze.

O działalności SKO w SOSW w Kole można przeczytać  na platformie Szkolne Blogi, gdzie placówka umieszcza najważniejsze wydarzenia z życia szkoły oraz działania z zakresu przedsiębiorczości i edukacji ekonomicznej uczniów:

https://www.szkolneblogi.pl/blogi/sosw-kolo/

  • autor: Krzysztof Sójecki - SOSW w Kole

Światowy Dzień Zdrowia

Profilaktyka na wiosnę

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kole informuje, że Światowy Dzień Zdrowia, obchodzony corocznie, od 1950 r. w dniu 7 kwietnia z okazji rocznicy powstania WHO, daje nam wyjątkową okazję do mobilizacji działań wokół określonego tematu zdrowia: troska o ludzi na całym świecie. Każdego roku motyw przewodni Światowego Dnia Zdrowia poświęcony jest innej tematyce.

W roku 2018 hasłem przewodnim jest „Zdrowie dla wszystkich”. W nawiązaniu do słów Dyrektora Generalnego WHO: „Nikt nie powinien wybierać między śmiercią a trudnościami finansowymi. Nikt nie powinien wybierać pomiędzy kupowaniem lekarstw a kupowaniem jedzenia", tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia jest „Powszechna opieka zdrowotna: wszędzie dla każdego”.

W ramach działań informacyjno - edukacyjnych przeprowadzono zajęcia z Profilaktyki Raka Piersi dla uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w Kole. Zajęcia te wpisały się w Projekt Dni Promocji Zdrowia pt: „Zainspiruj się wiosną”, którego koordynatorami byli Dorota Kołodziejska, Emilia Lewicka i Ewa Rus.

Pracownik Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej, przy pomocy prezentacji multimedialnej zdefiniował tematykę raka piersi jako jednostkę chorobową, przedstawiono aktualną sytuację epidemiologiczną w Polsce oraz główne objawy i czynniki ryzyka zachorowania. Druga część spotkania polegała na zajęciach praktycznych, gdzie uczniowie zostali zapoznani z techniką i etapami przeprowadzania samobadania, a następnie kolejno ćwiczyli na fantomie. W zajęciach łącznie uczestniczyło ponad 60 osób. Uczestnicy otrzymali instruktaż samokontroli piersi w postaci zakładki do książki.

Każda kobieta powinna regularnie badać piersi, by możliwie wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości w obrębie gruczołu piersiowego. Profilaktyka raka piersi jest niezwykle ważna, ponieważ wcześnie wykryty nowotwór piersi może być całkowicie wyleczalny.

  • autor: Beata Biskupska – st. asystent Oświaty i Promocji Zdrowia w PSSE Koło.

V Maraton Matematyczny

27 marca 2018r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłodawie odbyła się piąta edycja Maratonu Matematycznego Gimnazjalistów. Jest to projekt skierowany do uczniów klas trzecich gimnazjum z Powiatu Kolskiego, którego koordynatorem jest Mariola Główczyńska. Autorką i realizatorką projektu jest nauczycielka matematyki Aneta Modrzejewska.

Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych uczniów, zachęcanie ich do twórczego i logicznego myślenia oraz odkrywanie młodych talentów matematycznych.
Organizatorem V Maratonu Matematycznego Gimnazjalistów było Starostwo Powiatowe w Kole (Wydział Oświaty Kultury i Sportu) i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłodawie.
Patronat honorowy nad konkursem sprawowali: Wicestarosta Kolski Marek Banaszewski oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kolskiego Zdzisław Domański.

Do udziału w matematycznych zmaganiach przystąpili najlepsi uczniowie trzecich klas gimnazjum z siedmiu szkół powiatu kolskiego:
- Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kłodawie
- Szkoły Podstawowej Nr 5 w Kole
- Szkoły Podstawowej w Wólce Czepowej
- Szkoły Podstawowej w Przedczu
- Szkoły Podstawowej w Kościelcu
- Katolickiej Szkoły Podstawowej w Pniewie
- Gimnazjum Nr 3 w Rysinach Kolonii

Każdą szkołę reprezentowały dwie drużyny dwuosobowe. Uczestnicy maratonu zmierzyli się 35 zadaniami z różnych działów matematyki, z zakresu podstawy programowej z gimnazjum , które należało rozwiązać w ciągu 90 minut. Zacięta rywalizacja, wyrównany i wysoki poziom reprezentowany przez młodzież generował ogromne emocje. Dodatkowo fantastyczna, przyjazna atmosfera oraz ogromna popularność konkursu sprawiły, że tegoroczną edycję możemy zaliczyć do wyjątkowo udanych. Gimnazjaliści mieli również okazję poznać swoich uzdolnionych matematycznie rówieśników z całego powiatu oraz podjąć wyzwanie tzw. zdrowej rywalizacji. Konkurs uczy również zasad pracy zespołowej, a także kształtuje umiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresowych – jak panować nad emocjami i przyjmować gorycz porażki lub słodycz zwycięstwa. Maraton jest także okazją dla nauczycieli matematyki z gimnazjów do wymiany ciekawych doświadczeń i metod stosowanych w pracy dydaktycznej z uczniami.

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych przygotowali również atrakcję dla swoich młodszych kolegów z gimnazjum w formie zabawy i gry logicznego myślenia oraz słodkie niespodzianki. Nad całością czuwały nauczycielki: Pani Anna Tomczyk i Pani Lidia Michalak, które od lat angażują się w organizację Maratonu Matematycznego dla Gimnazjalistów.

Tegorocznymi Laureatami konkursu zostali:
I miejsce: Sandra Wojciechowska i Jakub Antczak ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kłodawie
II miejsce: Anna Konyś i Jakub Gralak ze Szkoły Podstawowej Nr 5 w Kole
III miejsce: Konrad Stelmachowski i Jakub Sierakowski ze Szkoły Podstawowej SPSK w Wólce Czepowej.
Zwycięzcy otrzymali puchary, medale oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Kole oraz Radę Rodziców przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłodawie. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy uczestnictwa oraz nagrody pocieszenia w V Maratonie Matematycznym Gimnazjalistów .

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy powodzenia na egzaminie gimnazjalnym!

  • autor: ZSP w Kłodawie

Życzenia Wielkanocne