Starostwo Powiatowego w Kole

Unia Europejska

Treść strony

Konkurs Wielkopolski Rolnik Roku

W Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich 11 marca odbył się finał XVII konkursu Wielkopolski Rolnik Roku. Łącznie do konkursu zgłoszonych zostało 56 gospodarstw z 23 powiatów Wielkopolski. W śród zgłoszonych znalazły się 3 gospodarstwa z powiatu kolskiego:

  1. Gospodarstwo pana Andrzeja Rogowskiego.

Państwo Rogowscy prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 147,76 ha w miejscowości Brzezie, w gminie Babiak, w powiecie kolskim. Gospodarstwo od 1979 roku prowadzi produkcje sadowniczą. Nowoczesny park maszynowy oraz najnowsze rozwiązania technologiczne ułatwiają i usprawniają pracę rolniczą. Pan Andrzej jest członkiem Krajowego Stowarzyszenie Czarnych Porzeczek, które to stowarzyszenie jest członkiem międzynarodowej organizacji IBA. Należy również do Krajowego Zrzeszenia Plantatorów Aronii „Aronia Polska”. Gospodarstwo jest też członkiem Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych.

  1. Gospodarstwo państwa Dagmary i Daniela.

Państwo Skonieczni prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 41 ha w miejscowości Przybyłów, w gminie Koło, w powiecie kolskim.  Głównym kierunkiem produkcji jest produkcja żywca wieprzowego oraz produkcja roślinna. Rocznie gospodarstwo sprzedaje ok. 3,2 tys. tuczników o łącznej wadze 379 ton. Produkcja roślinna stanowi doskonałą bazę paszową dla trzody chlewnej. Gospodarstwo jest miejscem praktyk studenckich i uczniów technikum oraz jest gospodarstwem demonstracyjnym.

  1. Gospodarstwo państwa Doroty i Marka Mruków.

Państwo Mrukowie prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 71 ha w miejscowości Cichmiana, w gminie Dąbie, w powiecie kolskim.  Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji drobiu rzeźnego. Roczna produkcja gęsi wynosi 700 tys. sztuk i prowadzona jest w trzech kurnikach wyposażonych w nowoczesne urządzenia sterowane automatycznie. Docelowy poziom produkcji drobiarskiej wyniesie 1.2 mln sztuk rocznie. Właściciel należy do Związku Hodowców i Producentów Drobiu w Kutnie. 

Kapituła Konkursu wytypowała 20 finalistów, a wśród nich nagrodzono 10 laureatów. Z finałowej 20, wyróżnienie otrzymali państwo Skonieczni oraz Mrukowie, którym w dniu 28 marca Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek oraz Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Kole Michał Wróblewski złożyli podziękowania za reprezentowanie powiatu oraz gratulacje za osiągnięcie takiego wyniku.

  • autor: Ewelina Kameduła BP WIR w Kole

Powrót

Informator

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.