Starostwo Powiatowego w Kole

Unia Europejska

Treść strony

Światowy Dzień Zdrowia

Profilaktyka na wiosnę

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kole informuje, że Światowy Dzień Zdrowia, obchodzony corocznie, od 1950 r. w dniu 7 kwietnia z okazji rocznicy powstania WHO, daje nam wyjątkową okazję do mobilizacji działań wokół określonego tematu zdrowia: troska o ludzi na całym świecie. Każdego roku motyw przewodni Światowego Dnia Zdrowia poświęcony jest innej tematyce.

W roku 2018 hasłem przewodnim jest „Zdrowie dla wszystkich”. W nawiązaniu do słów Dyrektora Generalnego WHO: „Nikt nie powinien wybierać między śmiercią a trudnościami finansowymi. Nikt nie powinien wybierać pomiędzy kupowaniem lekarstw a kupowaniem jedzenia", tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia jest „Powszechna opieka zdrowotna: wszędzie dla każdego”.

W ramach działań informacyjno - edukacyjnych przeprowadzono zajęcia z Profilaktyki Raka Piersi dla uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w Kole. Zajęcia te wpisały się w Projekt Dni Promocji Zdrowia pt: „Zainspiruj się wiosną”, którego koordynatorami byli Dorota Kołodziejska, Emilia Lewicka i Ewa Rus.

Pracownik Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej, przy pomocy prezentacji multimedialnej zdefiniował tematykę raka piersi jako jednostkę chorobową, przedstawiono aktualną sytuację epidemiologiczną w Polsce oraz główne objawy i czynniki ryzyka zachorowania. Druga część spotkania polegała na zajęciach praktycznych, gdzie uczniowie zostali zapoznani z techniką i etapami przeprowadzania samobadania, a następnie kolejno ćwiczyli na fantomie. W zajęciach łącznie uczestniczyło ponad 60 osób. Uczestnicy otrzymali instruktaż samokontroli piersi w postaci zakładki do książki.

Każda kobieta powinna regularnie badać piersi, by możliwie wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości w obrębie gruczołu piersiowego. Profilaktyka raka piersi jest niezwykle ważna, ponieważ wcześnie wykryty nowotwór piersi może być całkowicie wyleczalny.

  • autor: Beata Biskupska – st. asystent Oświaty i Promocji Zdrowia w PSSE Koło.

Powrót

Informator

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.