Starostwo Powiatowego w Kole

Unia Europejska

Treść strony

Spotkanie z Wojciechem Jagielskim

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole gościła  Wojciecha Jagielskiego, dziennikarza, reportera, prozaika. Moderatorem spotkania, które odbyło się 8 maja br. była Pani Katarzyna Janiszewska.

Wojciech Jagielski, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1986-1991 pracował w Polskiej Agencji Prasowej, następnie  „Gazecie Wyborczej". Z dziennikiem  związany był do 2012 r., po czym powrócił do PAP. Od 2017 r. członek redakcji "Tygodnika Powszechnego". Współpracuje  z BBC i "Le Mode".

Zajmuje się problematyką Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia. Był obserwatorem konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Tadżykistanie, Czeczenii, Gruzji.

Wśród jego publikacji znajdują się m.in.:  "Dobre miejsce do umierania", "Modlitwa o deszcz", "Wieże z kamienia", "Nocni wędrowcy", "Wypalanie traw", "Trębacz z Tembisy", "Wszystkie wojny Lary".

Wojciecha Jagielskiego odznaczono  w 2014 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2009 Odznaką Honorową "Bene Merito". Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia m.in.: Nagrodę SDP (1996), Nagrodę im. Pruszyńskich (1996), Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej (2002), Nagrodę im. Dariusza Fikusa (2002), Nagrodę im. księdza Józefa Tischnera (2003), Nagrodę Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera (2003), nominację do Nagrody Literackiej Nike (2003) za książkę "Modlitwa o deszcz", tytuł książki września Warszawskiej Premiery Literackiej 2004 za "Wieże z kamienia", Studencką Nagrodę Dziennikarską MediaTory (2008), finał Nagrody Literackiej Nike (2010) za książkę "Nocni wędrowcy", nominację w III edycji Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej (2015) w kategorii „najlepsza książka” za książkę "Wszystkie wojny Lary", nominację do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2015 za Reportaż Literacki za książkę "Wszystkie wojny Lary".
  • autor: Anna Pietruszka - PiMBP w Kole

Powrót

Informator

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.