Starostwo Powiatowego w Kole

Unia Europejska

Treść strony

Spotkanie druhów z Oschatz i Kłodawy

Dwanaście  lat temu zarówno Katrin Fruendt, jak i autor  tej notatki nie przypuszczali, że zawarta wówczas znajomość i przyjaźń podczas seminarium w Wiechlicach zorganizowane przez Krajowe Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich  zaowocuje rozwojem kontaktów pomiędzy  Kłodawą a Oschatz.
 
Już szósty raz spotykają  się druhny i druhowie  MDP Kłodawa i Oschatz. Pięć lat   temu latem 2013 kłodawska MDP była po raz pierwszy w Oschatz i od tego czasu są organizowane  letnie obozy MDP w Kłodawie i Oschatz.
 
W czwartkowe przedpołudnie  5.07.2018  przybyła grupa Jugend Feuerwehr do Kłodawy, powitania przez kłodawskich gospodarzy z MDP i OSP. Po rozkwaterowaniu , spożyciu wspólnego posiłku  rozpoczął się crash kurs języka polskiego i niemieckiego w systemie tandem i zabawy integracyjne oraz gry sportowe. Wieczorem wspólna kolacja a  potem dalsze zajęcia sportowo - rekreacyjne. Na teren  polsko- niemieckiego obozu MDP przybyły dwa pojazdy OSP i goście  mogli zapoznać się i porównać ich wyposażenie. Pierwszy dzień zakończył się przy tradycyjnym ognisku.
 
W piątek  wczesnym rankiem wyruszono na wspólny wyjazd  studyjny  do Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach,  gdzie można było poznać rozwój techniki pożarniczej  w przeszłości. Pobyt w pomieszczeniach symulujących pożar lasu i innych zagrożeniach był dla wszystkich niezapomnianym wrażeniem. Następnie  udano się na obiad do Muzeum Rolnictwa w Szreniawie  , gdzie poznawano dawne maszyny , traktory  i metody  uprawy roli oraz hodowli zwierząt. Po przyjeździe do Kłodawy ćwiczono rozbijanie namiotów, wzajemne wspieranie  się w trudnych sytuacjach. Nie zabrakło zajęć sportowych i wspólnego ogniska, śpiewu i tańca.
 
W sobotnie popołudnie 7.07.2018  zwiedzono  Kłodawę, następnie udano się do Remizy OSP , gdzie  można  było obejrzeć  cały sprzęt i wyposażenie kłodawskich druhów. Młodzi gospodarze z dumą pokazali pielęgnowane własnymi siłami i środkami ogród, kącik hodowanych zwierząt i ptaków, urządzenia rekreacyjno- sportowe wspomagające rozwój tężyzny fizycznej, Salę Tradycji i Salę MDP. Wspólnie ćwiczono obsługę prostego sprzętu pożarniczego a upał chłodzono wodą z węży strażackich. Kolejne wspólne przedsięwzięcie to gra w  piłkę  nożną i siatkową  na stadionie a następnie wspólny grill i zwiedzanie odrestaurowanego bunkra z czasu II wojny światowej.
 
Po tak intensywnym dniu udano się na krótki odpoczynek do letniego campu, aby potem uczestniczyć  w Pożegnalnym Wieczorze.
Wspólne  spotkanie rozpoczęło się od   wzajemnej wymiany pamiątkowych upominków, podziękowań i gratulacji. Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek przekazał listy gratulacyjne i upominki dla opiekunów letniego obozu: druha Tomasza Barańskiego i Rene  Wernera. Nie zabrakło słów uznania i podziękowań ze strony kłodawskiego samorządu i Zarządu OSP. Wspólna kolacja a potem gry i zabawy sportowe, rekreacyjne i językowe oraz śpiew i taniec zakończyły niezwykle bogaty we wrażenia i wspomnienia dzień.
 
W niedzielne przedpołudnie po wspólnym śniadaniu, wspólnie składano namioty i zwijano obóz, a następnie  razem dokonano podsumowania  projektu i zrealizowanego programu, wspólny feedback był podstawą do wstępnego opracowania założeń kolejnego wspólnego obozu obu MDP w  Oschatz.
 
Wzruszające pożegnanie było najlepszym świadectwem wspólnego sukcesu  dla opiekunów obu MDP:
Katrin Fruendt, Nadine Lehmann,  Rene  Werner, Daniel Knebel, Sebastian  Schuffebauer, Robert Rozynek , Tomasz Barański, Dawid Banasiak, Paweł Krysztoforowicz,  Przemysław  Augustyniak, Mateusz Kaczmarek i Kinga Barańska oraz tłumacze : Dorota Chrapkowska i autor notatki mogą przeżyć wspólną  satysfakcję z wykonanej pracy.
  • autor: Adam Maliński
  • autor: OSP Kłodawa

Powrót

Informator

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.