Starostwo Powiatowego w Kole

Unia Europejska

Treść strony

Śpiewanki patriotyczne dla Niepodległej w ZST Koło

Trwają obchody 100- lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. To czas niezwykły, wspominamy bohaterów, którzy dla naszej wolności oddali życie. Swoją radość z odzyskanej wolności wyrażamy również poprzez śpiew. To pieśni patriotyczne 100 lat temu podtrzymywały nadzieję, dodawały odwagi do walki za Naszą Niepodległość. Polskie pieśni patriotyczne to także fascynująca lekcja historii opowiedziana słowami i wyrażona muzyką, to opowieści o losach bohaterów, często bardzo młodych ludzi, którym nie było dane nacieszyć się wolnością.

Podobnie jak w ubiegłym roku świętowaliśmy tę wyjątkową rocznicą „śpiewająco”. 20 listopada 2018 r., o godz. 17.00 w naszej szkole miało miejsce szczególne wydarzenie, koncert „Śpiewanki patriotyczne dla Niepodległej”. Na szkolnej scenie wystąpiła grupa uczniów reprezentujących wszystkie typy szkół w naszej placówce. W drugiej części koncertu pojawiły się także rodzinne duety, bardzo ciepło przyjęte przez publiczność. Koncert był wspaniałą okazją do usłyszenia znanych i popularnych piosenek patriotycznych w ciekawych aranżacjach i opracowaniach .

Gościem specjalnym koncertu był chór Towarzystwa Śpiewaczo Muzycznego „Lutnia” z Koła pod batutą Adama Kołodziejczaka.

Zaproszenie na koncert było skierowane do wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli, którzy mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji historii naszego kraju, historii opowiedzianej w słowach pieśni i piosenek żołnierskich. W ostatniej części koncertu odbyło się wspólne śpiewanie wszystkich uczestników koncertu wraz z publicznością.

Doskonałym uzupełnieniem treści zawartych w słowach pieśni była krótka prelekcja nawiązująca do idei koncertu oraz wartości pieśni patriotycznych w kontekście historycznym, którą przygotował nauczyciel historii Marcin Polewski.

Całość koncertu uzupełniła wspaniała prezentacja multimedialna zawierająca filmy dokumentalne, zdjęcia, obrazy, grafiki przygotowana przez nauczycieli historii Mariusza Kaszyńskiego i Marcina Polewskiego.

W holu szkoły goście mogli także oglądać wystawę czasową „Ojcowie Niepodległości”, wypożyczoną z Muzeum Technik Ceramicznych w Kole.

Wśród publiczności nie zabrakło Dyrekcji ZST, nauczycieli i pracowników szkoły, osób, które przez wiele lat pracowały w naszej szkole a obecnie przebywają na zasłużonej emeryturze, rodziców, uczniów, przyjaciół i sympatyków zarówno szkoły jak i chóru Towarzystwa Śpiewaczo Muzycznego „Lutnia” oraz przedstawicieli mediów lokalnych.

Koncert przygotowały i prowadziły Dorota Drzewiecka i Małgorzata i Mysińska, które swoją pracę zawodową w ZST łączą z działalnością artystyczną w chórze TŚM „Lutnia”.

  • autor: Dorota Drzewiecka - ZST w Kole
  • autor: Eugeniusz Gembka

Powrót

Informator

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.