Starostwo Powiatowego w Kole

Unia Europejska

Treść strony

Wizyta Prezydenta RP w Kole

W dniu 16 kwietnia 2019 roku gościliśmy w Kole Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Była to pierwsza oficjalna wizyta Prezydenta w naszym mieście, na co, nieco żartobliwie, zwrócił uwagę na początku swojego wystąpienia sam Prezydent. Może jest to pierwsza wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej w Kole, ale królowie dawniej dosyć często tu bywali. Więc i Prezydent mógł się pofatygować. Wizyta ta bez wątpienia stanowiła doskonałą promocję Powiatu Kolskiego, o czym świadczą liczne relacje z wydarzenia w ogólnopolskich mediach. Głowę państwa przywitał inicjator oraz gospodarz spotkania Starosta Kolski Robert Kropidłowski wraz z Wojewodą Wielkopolskim Zbigniewem Hoffmannem. Zanim Prezydent spotkał się z mieszkańcami odbył spotkanie w sali konferencyjnej Starostwa, w którym uczestniczyli posłowie, w tym poseł ziemi kolskiej Leszek Galemba, senatorowie, przedstawiciele samorządów, duchowieństwa, radni powiatowi i miejscy oraz goście towarzyszący wojewodzie i parlamentarzystom. Na pamiątkę wizyty w Kole prezydent Andrzej Duda wpisał się do księgi pamiątkowej powiatu kolskiego. Spotkanie w Starostwie było również okazją do wymiany upominków. Prezydent otrzymał replikę obrazu przedstawiającego wizerunek Matki Boskiej Zwycięskiej znajdujący się w Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Brdowie, który został namalowany na życzenie Władysława Jagiełly i towarzyszył Mu podczas zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem. Dostojny gość przyjął także kopię pamiątkowego wydania „Głosu Koła z dnia 3 Maja 1918 r. podarowaną przez Pana Jacka Skryckiego. Prezes Kopalni Soli Kłodawa Waldemar Marciniak przekazał Prezydentowi lampę z białej soli kamiennej, na której umieszczone zostało Godło Polski. Prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole Czesław Cieślak wręczył Prezydentowi kosz wypełniony produktami kolskiej mleczarni.

Głównym punktem pobytu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy było spotkanie z mieszkańcami powiatu kolskiego, którzy gromadnie przybyli na plac przed budynkiem Starostwa Powiatowego. Czas oczekiwania na wystąpienie Prezydenta umilił zgromadzonym występ Chóru „Kantata” z Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole oraz zespołu wokalnego „Alebabki” z Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu. Udając się na spotkanie z mieszkańcami Prezydent złożył wieniec przy pamiątkowych tablicach usytuowanych na budynku starostwa. Asystę wojskową pełnili żołnierze 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu. W swoim wystąpieniu Prezydent podkreślił, jak istostnym jest podtrzymywanie pamięci o osobach i wydarzeniach ważnych dla historii całego narodu, dziękując w sposób szczególny za pamięć o bohaterach, którzy przywrócili wolność miastu Koło. Przede wszystkim to ja chciałem Państwu podziękować za te tablice, które od zeszłego roku w Państwa mieście upamiętniają to, co ważne dla naszej historii, i tych, którzy są ważni dla naszej historii – ale przede wszystkim tej historii tu, w Kole. Dziękuję za tablicę upamiętniającą pierwsze polskie władze powiatu po odzyskaniu przez Rzeczpospolitą niepodległości w 1918 roku. Dziękuję, że pamiętacie o bohaterach tamtych czasów, o tych, którzy o wolną Polskę walczyli, ginęli. Ale że pamiętacie także o tych, którzy wzięli na swoje barki to wielkie dzieło odbudowy Rzeczypospolitej także tutaj, w Kole. Dziękuję za te tablice, które są tutaj, na urzędzie, pod którymi mogłem przed chwilą złożyć prezydencki wieniec – i tę z 1988 roku upamiętniającą poległych i pomordowanych, i tę z zeszłego roku upamiętniającą tamte władze powiatu z 1918 roku. Dziękuję za tę pamięć.

Przed wystąpieniem dostojnego gościa głos zabrał Starosta Kolski Robert Kropidłowski, który podziękował Prezydentowi za przybycie, jednocześnie podkreślając, jak ważna dla wszystkich związanych z powiatem jest ta wizyta. To wielki i wyjątkowy dzień. W imieniu mieszkańców powiatu kolskiego witam na Ziemi Kolskiej. To dla nas ogromny zaszczyt i wyróżnienie – nigdy dotychczas w historii naszego powiatu głowa państwa nie była z oficjalną wizytą wśród samorządowców, ale i mieszkańców powiatu. Nie mogliśmy sobie wyobrazić lepszej promocji powiatu kolskiego, jaką jest spotkanie z Panem Prezydentem, a co za tym idzie tak liczne przybycie mediów ogólnopolskich relacjonujących to wydarzenie. Starosta przybliżył prezydentowi charakterystykę powiatu, jego historię, tradycje i kulturę, wskazał miejsca ważne z punktu widzenia historycznego, a także w kilku zdaniach odniósł się do sytuacji gospodarczej i społecznej regionu. Siłą tego powiatu są sami mieszkańcy – to bardzo ciepli i życzliwi ludzie, ale przede wszystkim bardzo przedsiębiorczy i pracowici. Dla tego niezwykle cieszę się, że znalazł Pan czas, aby spotkać się z nami samorządowcami, ale przede wszystkim z naszymi mieszkańcami – mieszkańcami powiatu kolskiego. Jestem niezwykle wdzięczny za przyjęcie zaproszenia. To dla nas wielki i szczególny dzień.

W swoim wystąpieniu Prezydent Andrzej Duda docenił historię miasta Koła, podkreślając że obchody 550-lecia parlamentaryzmu w Polsce odbyły się właśnie w naszym mieście. Dziękuję za to, że w zeszłym roku upamiętniliście 550-lecie parlamentaryzmu w Polsce tutaj, w Kole. Bo – jak twierdzą niektórzy – sama nazwa „Koło” oznacza wiec starszyzny rodowej. I prawdopodobnie takie wiece przed wielu wiekami miały miejsce właśnie tutaj, w Waszym dzisiejszym mieście, i dlatego nazywa się ono Koło (...) To właśnie historia polskiego parlamentaryzmu jest związana z Kołem, to tutaj kształtował się polski parlamentaryzm. Chcę bardzo mocno podkreślić: możecie, powinniście i cieszę się, że jesteście z tego dumni. Cieszę się, że upamiętniliście to wmurowaną w lipcu zeszłego roku tutaj, w Kole, tablicą. Bardzo za to dziękuję. Koło to kolebka polskiej demokracji – można tak śmiało powiedzieć.

Prezydent podziękował także mieszkańcom powiatu kolskiego za trud i zaangażowanie włożone w rozwój naszej Ojczyzny, podtrzymywanie tradycji oraz wartości rodzinnych, które są tak ważne dla umacniania tożsamości narodowej. Dziękuję Wam również za to, jaką macie postawę dzisiaj w naszej wolnej, suwerennej, niepodległej Rzeczypospolitej. Że realizujecie to, co tak tradycyjne właśnie dla Wielkopolski: spokojną, zrównoważoną pracę dla Rzeczypospolitej, dla swojej rodziny, dla rozwoju swojego miasta. Dla mnie jest to bardzo ważne, żeby takie właśnie miasta jak Koło – średniej wielkości – też odczuwały to, że Polska się rozwija, że wzrasta poziom życia. Chcę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością: są Państwo wspaniałymi budowniczymi Rzeczypospolitej. I dziękuję wszystkim solidnym pracownikom – wszystkim, którzy na co dzień solidnie pracują dla swojej rodziny, ale tym samym także dla Rzeczypospolitej. Życzę Państwu, żeby polityka w naszym kraju była dobrze prowadzona. I żeby rządzący zawsze byli odpowiedzialni. To wystarczy, żeby Polska rozwijała się dobrze.

Powrót

Informator

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.