Starostwo Powiatowego w Kole

Unia Europejska

Treść strony

VII MARSZ PAMIĘCI

W dniu 24 kwietnia, w lesie rzuchowskim, na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, odbył się VII Marsz Pamięci, poświęcony ofiarom niemieckiego obozu zagłady Kulmhof. Kwietniowa data Marszu jest nawiązaniem do dwóch wydarzeń: 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, a także obchodzonego w Izraelu Dnia Pamięci o Zagładzie i Bohaterstwie.

Uroczystości rozpoczęły okolicznościowe przemówienia dr Anny Ziółkowskiej, dyrektor Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie oraz Roberta Kropidłowskiego Starosty Kolskiego. Uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole odczytali wspomnienia z getta i obozu Kulmhof, które można uznać za duchowy testament ofiar i ich wołanie o pamięć. Wspomnienia odczytywane były przy akompaniamencie utworów w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Kole.

Następnie kolumna marszowa złożona z przedstawiciel władz wojewódzkich, władz samorządowych, służb mundurowych, reprezentantów lokalnych organizacji, stowarzyszeń, placówek muzealnych i kultury, Gminy Żydowskiej Wyznaniowej w Łodzi, a także młodzieży wraz z nauczycielami udała się w stronę Ściany Pamięci. W tym miejscu nastąpiło złożenie kwiatów oraz zapalono znicze. Pan Leonard Śniadkiewicz, przedstawiciel Gminy Żydowskiej w Łodzi odmówił kadisz.

Następnie Wicewojewoda Wielkopolski Aneta Niestrawska odczytała list Wojewody Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna, skierowany do uczestników Marszu.

Kierownik Oddziału Bartłomiej Grzanka podziękował wszystkim za przybycie oraz pomoc w organizacji wydarzenia, a także zaprosił do udziału w kolejnym Marszu Pamięci za rok.

Dziękujemy wszystkim przybyłym za pamięć.

Powrót

Informator

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.