Starostwo Powiatowego w Kole

Unia Europejska

Treść strony

Dożynki Powiatowo-Gminne

Mieszkańcy Powiatu Kolskiego świętowali zbiór tegorocznych plonów

Dożynki są pięknym staropolskim i religijnym zwyczajem. Jest to radosne święto o pięknej, długiej tradycji, podczas którego dziękujemy Bogu za urodzaj i jego bezpieczny zbiór, a ludziom za zebrane plony. To szczególny dzień, który głęboko jest zakorzeniony w historii polskiej wsi, mający zapewnić dostatek w przyszłym roku. Jest on ukoronowaniem całorocznej pracy rolników, która wymaga zaangażowania oraz poświęcenia.

Tegoroczne Powiatowo-Gminne Święto Plonów odbyło się 8 września br. na terenie boiska sportowego w miejscowości Karszew, gm. Dąbie. Gospodarzami tegorocznych uroczystości byli Starosta Kolski Robert Kropidłowski oraz Burmistrz Miasta Dąbie Tomasz Ludwicki. Starostami Dożynek zostali Pani Grażyna Bugała z miejscowości Karszew, gm. Dąbie i Pan Jarosław Cieśliński z miejscowości Rycerzew, gm. Kłodawa. Uroczystości rozpoczęły się przemarszem korowodu dożynkowego złożonego z pocztów sztandarowych oraz delegacji wieńcowych z gmin powiatu kolskiego. Prowadzący uroczystość - Robert Jokiel ze Starostwa Powiatowego w Kole oraz Magdalena Bugała – mieszkanka gminy Dąbie powitali starostów dożynek oraz zaproszonych gości.

Po odegraniu hymnu państwowego starostowie dożynek wręczyli Gospodarzom symboliczne bochny chleba wypieczone z tegorocznego ziarna zbóż. Mszę Świętą, która była dziękczynieniem za zebrane plony, odprawił ks. dr Karol Łazik wikariusz Parafii św. Mikołaja Biskupa w Dąbiu.
Obrzęd dzielenia chlebem wykonał zespół ,,Effatha” z Chwalborzyc. Chlebem dożynkowym częstowali zebranych gospodarze uroczystości oraz starostowie dożynek.

W dalszej części święta plonów rozstrzygnięto dwa konkursy. W pierwszym z nich wyłaniano „Rolnika Roku Powiatu Kolskiego” w trzech kategoriach. W dziedzinie produkcji bydła mlecznego zwyciężyli Państwo Aleksandra i Hubert Tomczak zam. Rdutów Nowy, gm. Chodów. W gronie gospodarzy zajmujących się drobiarstwem pierwsze miejsce zajęli Państwo Anna i Marcin Frątczak, zam. Ruchenna, gm. Koło (produkcja piskląt kaczych). W kategorii gospodarstwo rodzinne pierwsze miejsce zajęli Państwo Jadwiga i Zbigniew Opas, zam. Dzierawy, gm. Koło zajmujący się produkcją bydła mlecznego. Laureaci otrzymali statuetki i nagrody.

Wyróżnieni natomiast zostali: Państwo Iwona i Dariusz Wożniak, zam. Kęcerzyn, gm. Kłodawa (trzoda chlewna), Państwo Martyna i Zbigniew Bilińscy, zam. Rzuchów, gm. Dąbie (produkcja bydła opasowego), Państwo Marlena i Witold Góralscy, zam. Chruścin, gm. Dąbie (produkcja bydła mlecznego).

Podczas tegorocznych dożynek rozstrzygnięto także konkurs wiedzy o BHP w rolnictwie, którego organizatorem jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówka Terenowa w Kole.

Dokonując oceny wieńcy dożynkowych, biorąc pod uwagę technikę wykonania, aspekty tradycji ludowej i chrześcijańskiej, estetykę oraz wkład pracy, komisja konkursowa przyznała nagrody i wyróżnienia w konkursie na „Najładniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy”, następującym delegacjom:

I miejsce – Rada Sołecka Pniewo, gm. Chodów
II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Karszewi, gm. Dąbie
III miejsce – Gmina Miejska Koło

Pozostałym delegacjom wręczono wyróżnienia.

W konkursie gminnym
I miejsce – KGW Krzewo
II miejsce – KGW Lisice
III miejsce- KGW Augustynów

Stoiska wystawowe i bogata część artystyczna cieszyły się dużym zainteresowaniem i aplauzem wśród licznie zgromadzonych mieszkańców powiatu kolskiego.

Na scenie oglądaliśmy występy uczniów ze Szkoły Podstawowej im. St. Mikołajczyka w Karszewie, zespołu folklorystycznego „Dobrowianki”, zespołu z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu oraz debiutujące Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Karszew.

Stoiska wystawowe prezentowały instytucje i firmy działające na rzecz rolnictwa Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu - Zespół Doradczy w Powiecie Kolskim, Placówka Terenowa Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kole, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego w Straszkowie k/Kłodawy, P.P.H. AGRONAS sp. z o.o w Kole, Pszczelarze Ziemi Kolskiej, Kopalnia Soli „Kłodawa”.
Swoje stoisko wystawił także Powiat Kolski, na którym dostępne były liczne materiały i gadżety promocyjne.
Przybyli na uroczystości mogli posilić się grochówką, chlebem ze smalcem, dla najmłodszych przygotowano wesołe miasteczko.

Święto Plonów zakończyła wspólna zabawa taneczna przy muzyce zespołu ,,LANS”.

 • DSC06350
 • DSC06360
 • DSC06427
 • DSC06437
 • DSC06498
 • DSC06536
 • DSC06565
 • DSC06479
 • DSC06476
 • DSC06456
 • DSC06624
 • DSC06640

Powrót

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.