Starostwo Powiatowego w Kole

Unia Europejska

Treść strony

Uczcili pamięć Czesława Freudenreicha

W dniu 10 listopada br. na deskach Miejskiego Domu Kultury w Kole odbył się spektakl wyreżyserowany przez Anetę i Radomira Piorunów pt. „Nie przeminąłem” opowiadający o życiu Czesława Freudenreicha w wykonaniu Kolskiego Teatru Otwartego. Wydarzenie stanowiło ważny punkt w programie tegorocznych obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zamierzeniem organizatorów było upamiętnienie 80. rocznicy tragicznej śmierci społecznika i wielkiego patrioty, ostatniego przedwojennego właściciela Fabryki Fajansu w Kole, zasłużonego obywatela Ziemi Kolskiej, który w dniu 11 listopada 1918 r. wprowadził, wspólnie z innymi osobami, Pierwszy Polski Tymczasowy Zarząd Powiatu Kolskiego. Warto podkreślić, iż na sali obecny był Pan Jerzy Freudenreich z Poznania, bratanek Czesława Freudenreicha.

Wydarzenie to stanowiło doskonałą okazję, aby podziękować oraz wyróżnić osoby, które swoimi działaniami oraz pracą przyczyniają się do propagowania idei podtrzymywania pamięci o Czesławie Freudenreichu. Przedstawiciele Powiatu Kolskiego w osobach Przewodniczącego Rady Powiatu Kolskiego Marka Świątka, Wicestarosty Kolskiego Sylwestra Chęcińskiego, Sekretarza Powiatu Artura Szafrańskiego oraz Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Promocji Doroty Szkudlarek wręczyli przygotowane statuetki oraz podziękowania następującym osobom: Jolancie Ruchlewicz-Oblizajek (pierwsza dyrektor kolskiego Muzeum Technik Ceramicznych), Radomirowi Piorunowi, Piotrowi Śniegockiemu, Dariuszowi Matysiakowi, Mariuszowi Kozajdzie, Kazimierzowi Kasperkiewiczowi, Tomaszowi Starzyńskiemu, Bożenie Gronert-Ubych, Aleksandrze Kowalskiej, Tomaszowi Nuszkiewiczowi, Krzysztofowi Witkowskiemu, Anecie Piorun, Jackowi Skryckiemu i Robertowi Andre (Przewodniczący Rady Muzeum – w imieniu MTC).

Korzystając z okazji Wicestarosta Kolski poinformował zebranych, iż Miejski Dom Kultury w Kole zdobył trzecie miejsce w województwie w kategorii działania proekologiczne i prokulturowe otrzymując tym samym grant finansowy w wysokości 5 000,00 zł za spektakl pt. „Głos Koła 1918-1919” wystawiany na deskach MDK w Kole w maju.

W tym dniu na cmentarzu parafialnym w Kole na symbolicznej mogile Czesława Freudenreicha i jego córki Krystyny, Poseł na Sejm RP Leszek Galemba, Wicestarosta Kolski Sylwester Chęciński, Sekretarz Powiatu Artur Szafrański oraz popularyzator życia i działalności Czesława Freudenreicha – Jacek Skrycki złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

Poniżej znajduje się link, w którym pomysłodawcy oraz organizatorzy zachęcają do wsparcia społecznej akcji, której celem jest budowa ławeczki – pomnika poświęconej Czesławowi Freudenreichowi.

http://www.mdk.kolo.pl/news,245,akcja-pomnik-laweczka-czeslawafreudenreicha?fbclid=IwAR1ncVBPSbCBqZcNWZVOUYrrW029VmrtwM_MxIueNit4lxf_7XQ4FevfwEg

  • DSC08624
  • DSC08652
  • DSC08685
  • DSC08692
  • DSC08712
  • DSC08715
  • DSC08716
  • DSC08718

Powrót

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.