Piątek, 22 Listopada 2024 r.
Imieniny: Stefana i Marka

Spotkanie Noworoczne Strażaków OSP z Powiatu Kolskiego

W dniu 19 stycznia 2024 roku w Ochotniczej Straży Pożarnej w Rdutowie, w gminie Chodów odbyło się Noworoczne Spotkanie Strażaków, w którym wzięli udział przedstawiciele Zarządów Oddziałów Miejskich, Miejsko-Gminnych i Gminnych Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej z terenu powiatu kolskiego. Organizatorem spotkania był Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej w Kole, którego Prezesem jest Starosta Kolski – Robert Kropidłowski.

Gospodarzami i współorganizatorami podsumowania działalności Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Kole i ochotniczych straży pożarnych powiatu kolskiego za rok 2023 byli: Marek Kowalewski - Wójt Gminy Chodów i jednocześnie Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kole oraz dh Radosław Krupiński – Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Rdutowie.

Rozpoczynając Strażackie Święto, prowadzący uroczystości Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego - dh Robert Jokiel złożył meldunek członkowi Zarządu Głównego Związku OSP RP – dh Piotrowi Opasowi. Po wprowadzeniu sztandarów Zarządu Oddziału Powiatowego i OSP w Rdutowie i odegraniu hymnu Związku OSP RP „Rycerze Floriana”, powitał licznie zgromadzonych gości oraz strażaków ochotników.

Uczestnikami spotkania byli m.in.: Senator Rzeczypospolitej Polskiej Leszek Galemba, członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Wielkopolskiego Ryszard Kasiorek, Komendant Powiatowy PSP w Kole st. bryg. Krzysztof Żurawik, Komendant Powiatowy Policji w Kole insp. Jacek Brzęcki, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kole Radosław Namyślak, Burmistrz Dąbia Tomasz Ludwicki (jednocześnie Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kole), Przewodniczący Rady Powiatu Kolskiego Marek Świątek, członkowie Zarządu Powiatu Kolskiego: Waldemar Banasiak, Zbigniew Szarecki, Henryk Tomczak, Skarbnik Powiatu Kolskiego Zygmunt Sołtysiak, Wójt Gminy Kościelec Dariusz Ostrowski, Wójt Gminy Olszówka Włodzimierz Fraszczyk, Wójt Gminy Osiek Mały Marek Górczewski, Przewodniczący Rady Gminy w Chodowie Roman Olczyk, Skarbnik Gminy Chodów Elżbieta Kwiatkowska, Prezes Zarządu Kutnowskiej Hodowli Buraka Cukrowego w Straszkowie, Aneta Niestrawska, właściciel Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego „OGÓRECKI” Krzysztof Górecki, właściciel Firmy Usługowej „CATMAR” Marka Zwolińskiego, przedstawicieli firmy GLASPO Sp. z o.o. Tomasza Opasa i Arletę Górnik, a także Prezesów Zarządów Oddziałów Gminnych ZOSP RP wraz z delegacjami strażaków ochotników.

            Zgodnie ze strażacką tradycją kapelan strażaków powiatu kolskiego ks. Radosław Kobiela odczytał Ewangelię i prosił o błogosławieństwo dla strażaków na 2024 rok. Podkreślił, że opaczność Boża jest bardzo potrzebna we wszystkich działaniach, a szczególnie wtedy, gdy strażacy pomagają ludziom znajdującym się w sytuacjach zagrożenia życia i mienia.

            Obchody były okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień za aktywność społeczną strażaków.

Za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej medalami „Za Zasługi dla Pożarnictwa” odznaczeni zostali:

  • złotym – dh Marek Banaszewski (OSP Chełmno, Radny Powiatu Kolskiego),
  • brązowymi – dh Marcin Sobczyński i dh Marcin Zawadzki (OSP Rdutów), dh. Anna Nowak i dh Kazimierz Olszewski (OSP Elizanów), dh Marcin Pochylski (OSP Bowyczyny), dh Tomasz Pietrzak i dh Artur Swendrowski (OSP Długie), dh. Magdalena Chęcińska i dh. Agnieszka Szczerbiak (OSP Brdów).

Za szczególne zasługi dla funkcjonowania i rozwoju ochrony przeciwpożarowej oraz ratownictwa na terenie powiatu kolskiego, a także czynne wspomaganie Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w realizacji celów statutowych, Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Kole przyznało Odznakę Honorową „FLORIAŃSKI KRZYŻ KORONNY”. Wyróżnienia otrzymali: dh Marek Kowalewski (Wiceprezes ZOP ZOSP RP w Kole), dh Wojciech Kołodziejski (Prezes OSP Brdów) oraz dh Marek Zwoliński (Prezes OSP Przedecz).

Medale i odznaki honorowe wręczyli: dh Piotr Opas, dh Robert Kropidłowski oraz dh Tomasz Ludwicki.

            Kolejnym punktem programu były okolicznościowe przemówienia, które rozpoczął gospodarz uroczystości Marek Kowalewski – Wójt Gminy Chodów. Następnie w imieniu władz naczelnych i wojewódzkich Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej wyrazy uznania dla strażaków ochotników z powiatu kolskiego przekazał dh Piotr Opas, który podkreślił, że strażacy ochotnicy zasługują na to, by w nich inwestować i pomagać im w rozwoju, a także doposażać w niezbędny sprzęt i wyposażenie.

Dh Robert Kropidłowski – Starosta Kolski i jednocześnie Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kole przekazał wyrazy uznania dla władz samorządowych z terenu powiatu kolskiego, że dostrzegają rolę jaką strażacy ochotnicy odgrywają w zapewnieniu bezpieczeństwa w naszej małej Ojczyźnie. Podziękował burmistrzom i wójtom za wsparcie finansowe udzielane jednostkom OSP w ich codziennym utrzymaniu w celu zapewnienia gotowości bojowej do natychmiastowych działań. Złożył wyrazy uznania dla władz Oddziałów Miejskich, Miejsko-Gminnych i Gminnych Związku oraz członków zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP za dużą dbałość o naszą organizację strażacką w powiecie kolskim. Podziękował wszystkim druhnom i druhom z OSP za zapewnienie mieszkańcom powiatu kolskiego poczucia bezpieczeństwa podkreślając jak ważna i doceniana przez społeczeństwo i władze samorządowe jest nasza strażacka służba.

Leszek Galemba - Senator Rzeczypospolitej Polskiej podziękował strażakom ochotnikom za poświęcenie, odpowiedzialność i niezłomność w bezinteresownym niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi oraz za służbę naszej ukochanej Ojczyźnie.

St. bryg Krzysztof Żurawik – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kole podsumował działalność strażaków w roku 2023. Podziękował za wszystkie działania jednostek OSP w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, które brały udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych na terenie powiatu kolskiego oraz bardzo dobrą współpracę z jednostką PSP zarówno w zakresie utrzymania gotowości bojowej jak i działalności szkoleniowej. Podziękował za współpracę w obszarach leżących w kompetencjach komendantów gminnych, pracowników urzędów gmin odpowiedzialnych za ochronę przeciwpożarową, zarządzanie kryzysowe i ochronę ludności. Podsumował, że ubiegły rok był bardzo dobry ze względu na pozyskane samochody ratowniczo-gaśnicze oraz wyposażenie w niezbędny sprzęt ratowniczo-gaśniczy, co się przekłada na wzrost bezpieczeństwa na terenie powiatu kolskiego.

Aneta Niestrawska podziękowała strażakom OSP za to, że zawsze odważanie spieszą na ratunek, niezależnie od tego, kto znajduje się w opałach i jak wielkie grozi mu niebezpieczeństwo, że ratują ludzi za darmo, dobrowolnie, to nie jest ich zawód i poświęcają na to swój prywatny czas. Życzyła na nowy 2024 rok aby milczały syreny i zabrakło powiadomień o nagłych zdarzeniach wymagających ich interwencji.

            Na zakończenie spotkania noworocznego Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z OSP Elizanowie w gminie Chodów w ramach występu artystycznego wykonała kolędy i piosenki noworoczne.

Po uroczystości i zakończeniu zebrania przyszedł czas na poczęstunek przygotowany przez organizatorów oraz wspólne rozmowy i wymianę doświadczeń z działalności społecznej na rzecz ratowania życia i mienia ludzkiego na obszarze powiatu kolskiego.

W powiecie kolskim jest 95 jednostek OSP, z czego: 14 jest włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, w 34 jednostkach OSP powołano Jednostki Operacyjno-Techniczne, a 1 prowadzi działalność gospodarczą.

Z najważniejszego sprzętu ratowniczo-gaśniczego jaki OSP mają na swoim wyposażeniu należy wymienić:

  • 6 ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych,
  • 31 średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych,
  • 62 lekkie samochody ratowniczo-gaśnicze,
  • samochody specjalne (2 podnośniki, 1 drabinę, 2 samochody z wyposażeniem technicznym, i inne),
  • 5 łodzi na przyczepach,
  • 198 motopomp, w tym: 109 pożarniczych, 51 szlamowych, 38 pływających,
  • 82 agregaty prądotwórcze,
  • sprzęt ochrony dróg oddechowych: 113 aparatów nadciśnieniowych, 126 czujników bezruchu,
  • 1656 węży tłocznych i 263 węży ssawnych,
  • 86 drabin strażackich, w tym 39 wysuwanych i 47 nasadkowych,
  • sprzęt alarmowania i łączności, m.in.: 88 syren elektrycznych, 58 syren ręcznych, 24 radiostacje stacjonarne, 157 radiostacji nasobnych, 73 radiostacje samochodowe,
  • środki ochrony indywidualnej posiadające świadectwo dopuszczenia, m.in.: 699 ubrań specjalnych, 885 hełmów strażackich, 848 butów specjalnych, 689 rękawic specjalnych, 14 ubrań ochronnych do ratownictwa chemicznego, 80 kombinezonów przeciw błonkoskrzydłym,
  • zestawy do ratownictwa medycznego: 40 zestawów z tlenoterapią, 7 bez tlenoterapii, 16 sani (desek) lodowych, 19 defibrylatorów.

Wyposażenie i wyszkolenie w OSP umożliwiają podjęcie działań ratowniczo-gaśniczych w czasie pożarów przez 56 jednostek, ratownictwa technicznego i drogowego przez 29 jednostki, ratownictwa medycznego przez 28 jednostek, a powodziowego i nawodnego przez 23 jednostki.

Liczba członków OSP w powiecie wynosi 3 260 osób, w tym mężczyźni – 2 902, a kobiety – 358, z czego:

  • członkowie zwyczajni: 2 985 (w tym mężczyźni – 2659, kobiety – 326),
  • członkowie wspierający: 135 (w tym mężczyźni – 107, kobiety – 28),
  • członkowie honorowi: 140 (w tym mężczyźni – 136, kobiety – 4).

Powołano 38 Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w skład, których wchodzi 538 członków, w tym: chłopcy – 344 osoby, a dziewczęta 194 osoby.

Działalność prowadzi 7 orkiestr, w których gra 160 muzyków.

Sztandar posiada 65 jednostek OSP.

Najważniejsze wydarzenia, które odbyły się w 2023 roku, to :

  • Spotkanie Noworoczne Strażaków, które odbyło się 27 stycznia 2023 r. w OSP Drzewce w gminie Olszówka,
  • eliminacje powiatowe konkursu plastycznego o tematyce pożarniczej,
  • eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”, które przeprowadzono w dniu 21 kwietnia 2023 r. w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Kole,
  • „Powiatowe Obchody Dnia Strażaka”, które odbyły się 20 maja 2023 r. w OSP Drzewce w gminie Olszówka.
  • „XIII Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych w Grzegorzewie”, które rozegrano 13 września 2023 r. na Gminnym Stadionie Sportowym w Grzegorzewie.

W związku z wdrożeniem w województwie wielkopolskim pilotażu ogólnopolskiego programu „Pierwszy Ratownik” przeszkolonych jest coraz więcej strażaków ratowników tworzących istotny element ogniwa w łańcuchu przeżycia.

Galeria zdjęć

Data utworzenia: 23 Styczeń 2024  15:17:24  Ostatnia edycja: 24 Styczeń 2024  08:10:19  Autor:

Turystyka
w Powiecie Kolskim

Najbliższe wydarzenia

Multimedia wideo

BEZPIECZNE WAKACJE - Piknik z okazji Powiatowych Obchodów Policji

Dodane:21 Listopad 2024  19:20:14  |  Inne

Przydatne linki

(063) 26 -17 -836     starostwo@starostwokolskie.pl    www.starostwokolskie.pl

Starostwo Kolskie

  • ul. Sienkiewicza 21/23
    62-600 Koło
  • Sekretariat (063) 26 -17 -836
    Biuro podawcze (063) 26-17-841
    fax: (063) 27- 25- 825
  • starostwo@starostwokolskie.pl
  • poniedziałek- piątek
    godz. 7:30 – 15:30
Projekt „Wspieraj lokalnie” realizowany jest przez Instytutut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl. Rozliczenie PIT.
Realizacja: F&A MEDIA