Troska o środowisko naturalne jest rzeczą niezbędna, dlatego też należy z coraz większą mocą kształtować świadomość ekologiczną naszego społeczeństwa, szczególnie dzieci i młodzieży. Z tego względu Starostwo Powiatowe w Kole od początku powstania angażuje się w działania związane z edukacją ekologiczną.
Powiatowa Olimpiada Ekologiczna ma m.in. upowszechniać wiedzę o środowisku przyrodniczym oraz przyczynach i skutkach jego zanieczyszczenia.
Nasze działania skierowane są do całej społeczności lokalnej, przede wszystkim jednak do szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Starostwo Powiatowe prowadzi szeroko pojęte działania proekologiczne mające na celu podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa. Już od 2000 r. organizowana jest Powiatowa Olimpiada Ekologiczna, która ma upowszechniać wiedzę o środowisku przyrodniczym oraz przyczynach i skutkach jego zanieczyszczenia, uczyć metod ochrony, kształtowania i restytucji środowiska oraz zasad zrównoważonego ekorozwoju.
W tym roku test został przeprowadzony w dniu 26 kwietnia, a w olimpiadzie wzięło udział w trzech kategoriach wiekowych. Uczniowie musieli wykazać się bogatą wiedzą z zakresu ekologii.
Wyniki tegorocznej rywalizacji:
Szkoły Podstawowe (klasy 1-4):
I miejsce: Kacper Czynszak SP Głębokie
II miejsce: Witold Grzanka SP1 Kłodawa
III miejsce: Kamil Izraelski SP Ponętów Górny
Szkoły Podstawowe (klasy 5-8):
I miejsce: Mikołaj Malicki SP Ponętów Górny Drugi
II miejsce: Marianna Klimas SP 1 Koło
III miejsce: Filip Gwizd SP 4 Koło
Wyróżnienie: Łucja Sierakowska SP Głębokie
Szkoły Średnie:
I miejsce: Filip Wilma ZSOiT Kłodawa
II miejsce: Monika Kukawka LO Koło
III miejsce: Aleksandra Otto ZSRCKU Kościelec
Wyróżnienie: Julia Szkudelska LO Koło, Iwo Góralski LO Koło.
Nagrody zostaną wręczone 7 czerwca podczas uroczystych obchodów „Dnia Ziemi i Lasu” w Szkółce Zespolonej w Kiejszach, której gospodarzem są Lasy Państwowe Nadleśnictwo Koło.
W trakcie obchodów „Dnia Ziemi i Lasu ” zostanie przeprowadzony bieg terenowy „Leśne Zagadki”. Swoje przedstawienie da gościom Teatrzyk Ekologiczny z Krakowa. Ponadto uczestnicy będą mieli możliwość zwiedzania Izby Przyrodniczo - Leśnej w Kiejszach. Zorganizowane zostaną również warsztaty (budowa budek lęgowych dla ptaków, wiklina itp.), zawody na trenażerach kajakowych, mini tor strażacki, quizy ekologiczne i wiele innych..
„OSP nad Wartą” przygotuje tradycyjną grochówkę i będzie można upiec kiełbaskę przy ognisku.
Całość obchodów uświetni występ: zespołu Manufaktury Piosenki Harcerskiej „WARTAKI” oraz finaliści konkursu piosenki ekologicznej.
23 Styczeń 2025 ,
godz. 00:00
25 Styczeń 2025 ,
godz. 8:30
26 Styczeń 2025 ,
godz. 15:30
02 Luty 2025 ,
godz. 11:00
Dodane:22 Styczeń 2025 06:36:18 | Inne