Wtorek, 25 Czerwca 2024 r.
Imieniny: Doroty i Łucji

Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Kole

"Nikt tak nie zadba o Polskę jak sami Polacy." - Robert Kropidłowski Starosta Kolski. Licznie zgromadzone delegacje jak również Mieszkańcy miasta i powiatu wspólnie mogli cieszyć się "ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny" jak też zapisane jest w księgach według Ignacego Potockiego i Hugo Kołłątaja, czym właśnie była Konstytucja 3 maja.

Uroczystości 233. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęliśmy odśpiewaniem Hymnu Polski przy pięknych dźwiękach Orkiestry Dętej OSP Koło, wciągnięciem przez uczniów klasy mundurowej z Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt. Po odczytaniu Preambuły przez kmdr. por. Roberta Jokiela – w rezerwie poproszono o zabranie głosu przez Starostę Kolskiego, który wygłosił przemowę o wartości dla narodu z racji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Starosta zwrócił uwagę na trzy idee, które zbudowane zostały na nowym fundamencie, a mianowicie: wola narodu zamiast monarchii absolutnej, rządy prawa, a także tożsamość narodowa jako wola ogółu obywateli. Podkreślił, że „….to wielkie, piękne dzieło, które nie tylko zmieniało ale przede wszystkim wzmacniało reformowaną Rzecząpospolitą, było nie do przyjęcia przez naszych sąsiadów, przez sąsiadów u których nadal panowała monarchia absolutna. Dlatego tak ważne jest byśmy dbali dziś o takie wartości jak braterstwo, solidarność i wzajemny szacunek. Zaś nasze relacje niech przepełnia duch przyjaźni, zrozumienia i tolerancji, bo tylko razem jesteśmy w stanie budować bezpieczną przyszłość”.

Następnie delegacje samorządu powiatu kolskiego, Urzędu Miejskiego w Kole, Gminy Koło, służb mundurowych i jednostek, lokalnych stowarzyszeń i partii politycznych złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową znajdującą się na ścianie budynku starostwa.

Wiązankę kwiatów złożył Senator RP Leszek Galemba wraz z Radnym Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Grzegorzem Fiałkowskim i Agnieszką Chojnacką.

W imieniu Powiatu Kolskiego oraz Służb Powiatowych wiązankę kwiatów złożyli: Starosta Kolski - Robert Kropidłowski, Członek Zarządu Powiatu Kolskiego - Waldemar Banasiak, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kolskiego Mariusz Kozajda oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kole – str. bryg. Krzysztof Żurawik. Wiązankę złożył również Robert Gajda Zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Komendę Powiatową Policji w Kole reprezentował Komendant Powiatowy Policji w Kole insp. Jacek Brzęcki wraz z Pierwszym Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Kole podinsp. Przemysławem Czarneckim. W imieniu Miasta Koła wiązankę kwiatów złożyli Burmistrz Miasta Koła - Krzysztof Witkowski, Sekretarz Miasta Monika Ciesielska oraz Komendant Straży Miejskiej w Kole - Tomasz Nykiel. Gminę Koło reprezentował Wójt Gminy Koło - Mariusz Rybczyński, Przewodniczący Rady Gminy w Kole - Władysław Włodarczyk oraz Sekretarz Gminy Żaneta Siwińska.

Po złożeniu kwiatów pod tablicą, rozpoczął się pochód ulicami miasta do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie złożono wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Następnie przeszliśmy do Klasztoru oo. Bernardynów w Kole gdzie odprawiona została Eucharystia w intencji Ojczyzny, którą koncelebrowali: Dziekan ks. kan. Władysław Waszak, Gwardian Klasztoru oo. Bernardynów o. Cecylian Szczepanik oraz o. Józef Wręczycki, który wygłosił piękną homilię o Najświętszej Pannie Maryi, zadając wszystkim zgromadzonym pytanie: „Czy Maryja jest jeszcze moją, naszą Królową, moją, naszą Matką? Ojciec Józef dodał na koniec: "Rodacy Kolskiej Ziemi otwórzmy nasze oczy!" Liturgię Słowa i modlitwę wiernych przygotowali Druhowie z OSP Koło nad Wartą. Na koniec Eucharystii Gwardian o. Cecylian Szczepanik oraz Burmistrz Miasta Koła Krzysztof Witkowski podziękowali wszystkim zgromadzonym za wspólne świętowanie tego jakże ważnego dnia dla nas Polaków.

Po odnowieniu ducha, nakarmieniu się Słowem i Ciałem Jezusa Chrystusa, kmdr por. Robert Jokiel wyprowadził sztandary. Serdecznie dziękujemy OSP Koło nad Wartą, OSP Leśnica, kolskiej Policji oraz Straży Miejskiej w Kole za zabezpieczenie przemarszu natomiast Rejonowemu Oddziałowi PCK w Kole za pomoc przedmedyczną.

 

Materiał wideo

Data utworzenia: 03 Maj 2024  20:40:58  Ostatnia edycja: 06 Maj 2024  11:39:54  Autor: Katarzyna Nowicka

Turystyka
w Powiecie Kolskim

Najbliższe wydarzenia

Multimedia wideo

XXIII POWIATOWE ZAWODY STRZELECKIE O PUCHAR STAROSTY KOLSKIEGO

Dodane:25 Czerwiec 2024  16:30:01  |  Wydarzenia

Przydatne linki

(063) 26 -17 -836     starostwo@starostwokolskie.pl    www.starostwokolskie.pl

Starostwo Kolskie

 • ul. Sienkiewicza 21/23
  62-600 Koło
 • Sekretariat (063) 26 -17 -836
  Biuro podawcze (063) 26-17-841
  fax: (063) 27- 25- 825
 • starostwo@starostwokolskie.pl
 • poniedziałek- piątek
  godz. 7:30 – 15:30
Projekt „Wspieraj lokalnie” realizowany jest przez Instytutut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl. Rozliczenie PIT.
Realizacja: F&A MEDIA