Wtorek, 16 Kwietnia 2024 r.
Imieniny: Małgorzaty i Szymona

Nowy jaz na rzece Rgilewce, czyli kolejna inwestycja w gminie Grzegorzew

Dziś w okolicach Grzegorzewa, na rzece Rgilewka odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczyli: poseł na Sejm RP Leszek Galemba, wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska, starosta kolski Robert Kropidłowski, wójt gminy Grzegorzew Bożena Dominiak, wójt gminy wiejskiej Koło Mariusz Rybczyński, prezes PGW WP Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Przemysław Daca, dyrektor PGW WP Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu Bogumił Nowak, dyrektor PGW WP Zarządu Zlewni w Kole Jan Bartczak.

Pod koniec 2018 roku Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Kole wybudowało w tym miejscu nowy jaz dla potrzeb retencjonowania śródlądowych wód powierzchniowych rzeki Rgilewki, w celu zapobiegania skutkom suszy w dolinie. Jest to już kolejny – trzeci nowy jaz, który powstał na tej rzece, na terenie gminy Grzegorzew.

Koszt realizacji zadania wyniósł 2 050 587,14 zł. Środki na ten cel pochodziły z budżetu wojewody.

Susza stała się dziś wyzwaniem dla wszystkich Polaków. Zaczyna coraz bardziej doskwierać rolnikom i zdecydowanie wpływa na jakość plonów. Pogarsza się dostępność do wody, obniża się jej poziom w rzekach, jeziorach i w warstwach wodonośnych. Naprzeciw tym wyzwaniom wychodzi Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które wdraża szereg rozwiązań, mających złagodzić skutki tych niekorzystnych zjawisk. Jednym z nich jest retencja korytowa, pozwalająca zatrzymać wodę w górnych partiach zlewni rzek, przeciwdziałając jej nadmiernemu spływowi z gruntów rolniczych i leśnych.

Jednym z priorytetowych działań Wód Polskich jest prowadzenie inwestycji retencji korytowej. Zadania te są planowane i finansowane z budżetu przeznaczonego na ten cel w wysokości 154,7 mln zł (na okres trzech lat). W tym roku planowane są prace na kwotę 60 mln zł. Program jest działaniem międzyresortowym, realizowanym wraz z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz z samorządami i spółkami wodnymi skupiającymi rolników. Ma objąć wszystkie województwa. Woda jest zatrzymywana w rzekach czy rowach melioracyjnych poprzez znajdujące się na nich budowle piętrzące takie jak jazy i zastawki. Budowle te służą do regulacji przepływu wód - zahamowaniu odpływu i zmagazynowaniu wody w korytach cieków.

Źródło: RZGW Poznań

Data utworzenia: 18 Maj 2020  13:38:07  Ostatnia edycja: 18 Maj 2020  14:25:33  Autor: Katarzyna Nowicka

Dodane:16 Kwiecień 2024  12:49:31  |  Wydarzenia