Sobota, 26 Października 2024 r.
Imieniny: Ewarysta i Damiana

"Kartonowe rakiety na kolskim niebie"

W ubiegłym tygodniu uczniowie z Klubu Młodych Odkrywców „Kolska Wyspa” zaprezentowali przelot kartonowych rakiet nad szkolnym boiskiem w ramach konkursu edukacyjnego organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie: "Konstruktorzy Marzeń". Pokaz był częścią finału tegoż konkursu, gdyż jesteśmy jedną z 10 najlepszych drużyn w kraju, zakwalifikowanych przez jury do uczestniczenia w finale. Temat naszego projektu to: "Przygoda z rakietami i nauką w szkolnym laboratorium".

Rakiety zostały wystrzelone z dwóch wyrzutni pneumatycznych pod różnymi kątami nachylenia, osiągając różne wysokości i zasięgi. Strefa przelotu rakiet – ze względów bezpieczeństwa - została odpowiednio ogrodzona i oznaczona biało-czerwonymi taśmami ostrzegawczymi. Rakiety wykonali podczas spotkań klubowych uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego, Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych im. St. i Wł. Grabskich oraz Zespołu Szkół Technicznych w Kole – członkowie naszego klubu. Z dumą podkreślamy, że wielu z tych uczniów to absolwenci naszej placówki, którzy kilka lat wcześniej współpracowali z nami przy innych projektach i nadal chętnie współtworzą kolejne przedsięwzięcia klubowe.

Do projektu dołączyli również uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza w Kole, w tym z Oddziałów Przedszkolnych i Sportowych. Na to spektakularne wydarzenie przybyli licznie uczniowie klas 1-8, którzy na stojąco oklaskiwali najładniejsze i najdłuższe przeloty rakiet, gdyż te fascynowały najbardziej.

Jako opiekun chciałbym serdecznie podziękować wszystkim uczniom z klas 5a i 6a, którzy pomagali w organizacji wydarzenia, a także Pani Joli Wdzięcznej za dokumentowanie go na zdjęciach oraz panu Marcinowi Cechowskiemu za przygotowanie nagłośnienia i obsługę kamery. Specjalne podziękowania kieruję również do Pawła i Łukasza Poszwa za pomoc w obsłudze wyrzutni i przygotowanie boiska, a także do pana Wojciecha Jachimskiego za pilotowanie drona podczas prezentacji. Wyrazy wdzięczności składam również dyrekcji szkoły,TV Kablowej z Koła oraz nauczycielom SP2 za troskę o porządek i bezpieczeństwo uczniów.

Realizatorami dzisiejszego pokazu przelotu rakiet byli uczniowie: Alicja Jurkiewicz i Arkadiusz Budny (z LO w Kole) oraz Jan Ciepły i Mateusz Budynek (z SP2 w Kole).

Nasza przygoda w konkursie trwa do 30 września. Partnerem strategicznym konkursu "Konstruktorzy Marzeń" jest firma Boeing.

Udziałem w tym konkursie podkreślamy naszą aktywność w Programie Ambasadorskim Edukacji Kosmicznej, prowadzonym przez biuro ESERO – Polska (ESA), który rozpoczęliśmy w styczniu 2023 roku.

Opiekunowie Klubu Młodych Odkrywców „Kolska Wyspa”

tekst i foto: https://sp2kolo.szkolnastrona.pl/

Galeria zdjęć

Data utworzenia: 30 Wrzesień 2024  14:22:29  Ostatnia edycja: 30 Wrzesień 2024  14:27:24  Autor: Katarzyna Nowicka