Piątek, 1 Grudnia 2023 r.
Imieniny: Eligiusza i Natalii

Działania profilaktyczne mundurowych nad Jeziorem Brdowskim

11 lipca nad Jeziorem Brdowskim odbyły się pierwsze - z trzech planowanych w bieżącym roku- działania profilaktyczno-edukacyjne prowadzone przez policjantów, strażaków, ratowników WOPR, przedstawicieli PCK oraz inspekcji sanitarnej. Tematem przewodnim było szeroko rozumiane bezpieczeństwo osób przebywających nad akwenami w ramach ogólnopolskiej akcji „KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO NAD WODĄ”. Kolscy policjanci przestrzegali przed zagrożeniami ze strony narkotyków, dopalaczy i alkoholu - wskazując je jako potencjalne przyczyny utonięć oraz apelowali o zachowanie wszelkich środków ostrożności podczas wakacyjnych wyjazdów.

Wypoczynek nad morzem, jeziorem lub rzeką jest bardzo popularną formą spędzania czasu wolnego wśród Polaków. Aby wakacyjny odpoczynek nad wodą kojarzył się nam wyłącznie z miłymi wspomnieniami, musimy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Dlatego też w ubiegłą sobotę policjanci Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Kole wspólnie z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Kole, strażakami PSP Koło i OSP Brdów, przedstawicielami kolskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej spotkali się nad jeziorem w Brdowie, aby wspólnie edukować przybyłych uczestników, zarówno dzieci jak i dorosłych w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku.

Policjanci podczas spotkania przypominali m.in. o właściwym zabezpieczeniu domów i mieszkań przed wyjazdami wakacyjnymi.  Mówili również o tym jak ważne jest stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Akcentowali by zawsze przed podróżą sprawdzić stan techniczny pojazdu i ptrowadzić auto będąc wypoczętym.

W ramach akcji “Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” policjanci apelowali, aby wybierać tylko strzeżone kąpieliska i stosować się do regulaminu i znaków ustawionych na plażach. Przestrzegali także przed zagrożeniami związanymi z zażywaniem narkotyków, dopalaczy i alkoholu, wskazując je jako potencjalne przyczyny utonięć.

W ramach kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają”, której hasło brzmi „Szkoda Ciebie na patoklimaty”, mundurowi zaprezentowali rodzicom “edukacyjną walizkę narkotykową” z atrapami narkotyków oraz przyrządami służącymi do ich zażywania i przechowywania. Wskazano na zachowania młodzieży mogące świadczyć o kontaktach ze środkami odurzającymi i sposobach postępowania w celu przeciwdziałania tym zagrożeniom.

Ratownicy WOPR-u udzielili instruktażu ratownictwa wodnego, a następnie wspólnie ze strażakami oraz przedstawicielami PCK przeprowadzili instruktaż jak udzielać jak  pierwszej pomocy medycznej osobie tonącej. Zademonstrowano działanie defibrylatora  – urządzenia, które przy pomocy impulsu elektrycznego może przywrócić prawidłowy rytm serca. Funkcjonariusze podkreślali, że nie potrzeba przechodzić żadnego specjalistycznego kursu do obsługi tego urządzenia. Ważne aby wykonywać kolejno polecenia zgodnie z wydawanymi  komunikatami. Pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kole mówiła o zagrożeniach związanych z kleszczami oraz o sposobie postępowania w przypadku ukąszenia przez te pajęczaki.

Na zakończenie profilaktycznego spotkania każdy z jego uczestników mógł popływać łodzią motorową w towarzystwie strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brdowie, którzy przed spotkaniem rozdawali uczestnikom maseczki ochronne pozyskane z Fundacji Studio Inicjatyw Samorządowych.

Zapraszamy na kolejne tego typu działania planowane w dniu 16 sierpnia 2020 roku o godz.14.00 na terenie Centrum Sportów Wodnych w Brdowie.

 

Źródło: KPP w Kole

Data utworzenia: 16 Lipiec 2020  11:09:42  Ostatnia edycja: 16 Lipiec 2020  11:20:51  Autor: Katarzyna Nowicka

Turystyka
w Powiecie Kolskim

Najbliższe wydarzenia

Multimedia wideo

Pamięci Pracowników ​Starostwa Powiatowego w Kole

Dodane:01 Grudzień 2023  10:10:57  |  Inne

Przydatne linki

(063) 26 -17 -836     starostwo@starostwokolskie.pl    www.starostwokolskie.pl

Starostwo Kolskie

 • ul. Sienkiewicza 21/23
  62-600 Koło
 • Sekretariat (063) 26 -17 -836
  Biuro podawcze (063) 26-17-841
  fax: (063) 27- 25- 825
 • starostwo@starostwokolskie.pl
 • poniedziałek- piątek
  godz. 7:30 – 15:30
Projekt „Wspieraj lokalnie” realizowany jest przez Instytutut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl. Rozliczenie PIT.
Realizacja: F&A MEDIA