Zamek, kościół ewangelicki i dom kultury w jednym...
Niedaleko urokliwego przedeckiego rynku, na południowo-wschodnim brzegu rozległego Jeziora Przedeckiego, w obrębie parkowej parceli przy ulicy Zamkowej 5, piętrzy się spore wzniesienie, zwieńczone neogotyckim gmachem dawnej świątyni ewangelickiej.
Na początku XIX w. z zamku pozostały jedynie ruiny, które zostały wykorzystane przez sprowadzonych do miasta kolonistów niemieckich do wzniesienia w latach 1824-1828 kościoła luterańskiego.Wieża zamkowa została zaadaptowana na kościelną dzwonnicę. Przedecka parafia ewangelicko-augsburska egzystowała w latach 1827-1945. Były kościół, w którym od 19 grudnia 1977 roku funkcjonuje Miejski Dom Kultury powstał na pozostałościach średniowiecznego zamku, wybudowanego na zlecenie Kazimierza III Wielkiego. Króla jako budowniczego przedeckiej warowni wymienia Jan Długosz oraz anonimowy, czternastowieczny autor tak zwanej "Kroniki katedralnej krakowskiej"
Po II wojnie światowej opuszczoną świątynię przejęła Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska", która ulokowała w niej magazyn zbożowy. Magazyn funkcjonował do roku 1960, kiedy to Miejska Rada Narodowa w Przedczu podjęła uchwałę o przeznaczeniu obiektu na cele kulturalno-oświatowe.
Przebudowę byłego kościoła na Miejski Dom Kultury przeprowadził w latach 1973-1977 toruński oddział Pracowni Konserwacji Zabytków. W obiekcie od 19 grudnia 1977 r. funkcjonuje Miejski Dom Kultury.
Rejon zamku, w XVII i XVIII wieku nazywany Grodztwem Przedeckim, stanowił w obrębie otaczającej go przestrzeni miejskiej niezależną enklawę terytorialną, podporządkowaną wyłącznie królewskiemu staroście. Odrębność Grodztwa, obejmującego obszar o powierzchni około 4,5 hektara, podkreślał rów, który oddzielał go od gruntów miasta. Na dzisiejszym planie Przedcza zasięg tej jednostki wyznaczają następujące elementy i obiekty topograficzne: brzeg jeziora, ulica 70-lecia Niepodległości (niegdyś Niecała), południowa pierzeja placu Wolności (rynek), budynek ratusza u zbiegu z ulicą Zamkową, obrzeża ogrodu plebańskiego, wreszcie nadjeziorna łąka, przylegająca od wschodu do podstawy grodziska.
Więcej informacji o tym urokliwym miejscu znajdziesz na stronie:
http://www.zamki.bill.com.pl/ind…/wielkopolskie/450-przedecz
http://www.polskaniezwykla.pl/…/11409,przedecz-slady-zamku-…
22 Listopad 2024 ,
godz. 18:00
23 Listopad 2024 ,
godz. 13:00
13 Grudzień 2024 ,
godz. 19:30
Dodane:21 Listopad 2024 19:20:14 | Inne