Niedziela, 13 Czerwca 2021 r.
Imieniny: Antoniego i Lucjana

Zero waste w kuchni SOSW w Kole!!!

Przez cały maj wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Św. Mikołaja w Kole uczestniczyli w autorskim projekcie edukacyjnym SKO "My nie marnujemy, czyli zero waste w kuchni", dotyczącym problematyki marnowania żywności.

Tematyka i zagadnienia poruszane podczas realizacji projektu nie są przypadkowe, bowiem według danych Banków Żywności statystyczny Polak marnuje rocznie 247 kg żywności, co plasuje nas na piątym miejscu w Unii Europejskiej. W skali całego kraju daje to 9 milionów ton jedzenia,czyli aż 18 miliardów obiadów. Ponadto wytwarzanie żywności jest kosztowne dla środowiska naturalnego, wymaga zużycia wody, energii i przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych. Marnując żywność, szkodzimy więc środowisku i domowym finansom. Cele, jakie przyświecały projektowi zakładały uświadamianie konieczności niemarnowania żywności, promowanie i utrwalanie dobrych praktyk związanych z racjonalnym kupowaniem żywności oraz jej umiejętnym przechowywaniem i przetwarzaniem, jak również zachęcanie uczniów, rodziców i nauczycieli do świadomego gospodarowania żywnością.

Zadania zrealizowane w trakcie projektu obejmowały m.in. 12 godzin zajęć teoretycznych i 42 godziny zajęć praktycznych. Podczas tych pierwszych  uczniowie poznawali najważniejsze przyczyny marnowania żywności oraz sprawdzone, skuteczne i co najważniejsze, bardzo proste sposoby na jej niemarnowanie. Zajęcia praktyczne odbywały się w formie kreatywnych warsztatów kulinarnych, podczas których każda klasa zdobywała wiedzę i umiejętności, jak resztkowe składniki zamienić w pyszne, zdrowe i pełnowartościowe dania. W  "zero waste menu" znalazły się m.in.: zapiekany ryż z jabłkami, domowa pizza, tosty, zapiekanka ziemniaczana z porem, soki owocowe, sałatka jarzynowa z warzyw z niedzielnego rosołu, jarskie łódeczki, chleb smażony w jajku, placuszki bananowe, zapiekanka z bułki, kotlety ziemniaczane i wiele innych. Projektowi towarzyszył również wewnątrzszkolny konkurs „Matematyka w kuchni”, podczas którego uczniowie zmierzyli się z zadaniami związanymi z żywnością, zakupami, gotowaniem i przechowywaniem jedzenia.Po cyklu zajęć teoretycznych i praktycznych na uczestników czekało jeszcze zadanie projektowe, które miało również charakter konkursu i polegało na przygotowaniu przez klasy kart z przepisami na najciekawsze danie z resztek. Komisja konkursowa, powołana przez autorów projektu, po wnikliwej ocenie zgłoszonych prac przyznała 1. miejsce dla kasy I-II PDP, 2. miejsce dla klasy V-VIII oraz 3. miejsce dla klasy I-III PDP. Nagrodami  za trzy pierwsze lokaty były: e-karta o wartości 50 zł na zakupy w Empiku, edukacyjne gry planszowe i książki. Wszystkie klasy, które wykonały zadanie projektowe także otrzymały dyplom oraz nagrody książkowe.   

W realizację celów i zadań majowego przedsięwzięcia aktywnie włączyli się również rodzice wychowanków kolskiego SOSW, którzy razem ze swoimi pociechami wspólnie gotowali i przygotowywali dania ze składników resztkowych, aby uchronić je przed wyrzuceniem i zmarnowaniem. Ponadto autorom projektu udało się zaangażować dzieci i młodzież z przedszkoli i szkół powiatu kolskiego. Dla nich bowiem ogłoszono powiatowy konkurs plastyczny „Żywność – ja nie marnuję!”, na który nadesłano 23 prace z Przedszkoli w Barłogach, nr 3 i 6 w Kole oraz Szkół Podstawowych w Barłogach, Wrzącej Wielkiej, nr 1 i 5 w Kole.

Autorzy projektu  „My nie marnujemy, czyli zero waste w kuchni” – opiekunowie SKO i „W kuchni Mikołaja” w SOSW w Kole,wychowawczynie klasy 2 i 3 - Iwona Nowicka, Agnieszka Frątczak, dziękują uczniom i ich rodzicom za ponadprzeciętne zaangażowanie oraz nauczycielom za wsparcie i pomoc w realizacji.

 

źródło: SOSW w Kole

Data utworzenia: 08 Czerwiec 2021  07:36:25  Ostatnia edycja: 08 Czerwiec 2021  07:43:08  Autor: Katarzyna Nowicka

Turystyka
w Powiecie Kolskim

Najbliższe wydarzenia

Multimedia wideo

XL sesja Rady Powiatu Kolskiego

Dodane:13 Czerwiec 2021  19:33:47  |  Transmisje sesji

Przydatne linki

(063) 26 -17 -836     starostwo@starostwokolskie.pl    www.starostwokolskie.pl

Starostwo Kolskie

 • ul. Sienkiewicza 21/23
  62-600 Koło
 • Sekretariat (063) 26 -17 -836
  Biuro podawcze (063) 26-17-841
  fax: (063) 27- 25- 825
 • starostwo@starostwokolskie.pl
 • poniedziałek- piątek
  godz. 7:30 – 15:30
Projekt „Wspieraj lokalnie” realizowany jest przez Instytutut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl. Rozliczenie PIT.
Realizacja: F&A MEDIA