Poniedziałek, 6 Grudnia 2021 r.
Imieniny: Jaremy i Mikołaja

„Łąka sensoryczna dla edukacji i zabawy” - SOSW w Kole

W dniu wczorajszym tj. 21 października w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym odbyło się uroczyste otwarcie łąki sensorycznej dla edukacji i zabawy.

Podsumowanie projektu  „Łąka sensoryczna dla edukacji i zabawy”
                           W ubiegłym roku szkolnym na terenie naszej szkoły realizowany był ogólnopolski projekt edukacyjno – społeczny „TO(działa)MY!”, którego organizatorami było Stowarzyszenie UNICEF Polska oraz Fundacja Santander Bank Polska.
W części obowiązkowej uczniowie w grupach zadaniowych  realizowali projekt z trzech zadanych obszarów: ekologia i ochrona środowiska, zdrowie i sport, edukacja i kultura. Po jego zakończeniu otrzymaliśmy certyfikat placówki wspierającej zaangażowanie dzieci i młodzieży.
Skorzystaliśmy również z możliwości pozyskania funduszy na realizację dowolnego projektu i złożyliśmy wniosek o grant w wysokości 2 tysięcy złotych do Fundacji Santander Bank Polska. Projekt nazwaliśmy: „Łąka sensoryczna dla edukacji i zabawy”. Spośród wniosków zgłoszonych z całej Polski Komisja Konkursowa wybrała 30 najlepszych, wśród nich znalazła się nasza placówka !
Pierwszym etapem projektu był konkurs plastyczny pt. „Mój wymarzony plac zabaw-wesoła łąka”, został on skierowany do przedszkolaków oraz uczniów klas I-VI z miasta Koła. Nad organizacją i przebiegiem konkursu czuwała pani Aneta Brdyś, Monika Ledzion i Mirella Kokocińska. Już wtedy pani Aneta Brdyś założyła Fanpage Łąki, a w jego prowadzeniu pomagała pani Alicja Potocka. Obecnie mamy 526 osób obserwujących oraz 509 polubień!
W kolejnym etapie, uczniowie wspólnie z nauczycielami i wolontariuszami stworzyli "Łąkę sensoryczną dla edukacji i zabawy". Posadziliśmy pachnące kwiaty, szumiące trawy, kolorowe krzewy. Stworzyliśmy wielofakturową ścieżkę sensoryczną, wypełnioną kamykami, piaskiem oraz korą. Zbudowaliśmy domki dla owadów, karmnik dla ptaków oraz budkę czytelniczą, w której umieścimy ciekawostki o owadach, ptakach, zjawiskach przyrodniczych.
"Łąka sensoryczna" będzie dla uczniów miejscem wytchnienia, zabawy ale przede wszystkim edukacji i terapii. To miejsce pobudzi wrażenia, wyobraźnię ruchową oraz kreatywność dzieci poprzez bodźce, które dostarcza naturalne środowisko. Dzięki realizacji projektu dzieci uczyły się współpracy, planowania i podejmowania działań na rzecz dobra szkoły.
Osoby, które zgłosiły swoją chęć się realizacji projektu  Łąki to wychowawcy wraz ze swoimi klasami, Panie: Alicja Potocka, Marzena Bagińska, Monika Ledzion, Małgorzata Kubiak, Milena Nowacka-Żylińska, Aneta Brdyś, Anna Hann, Magdalena Czupryniak, Agnieszka Frątczak, Natalia Burdzińska, Iwona Miśko, Ewelina Kuśmirek,  jak również pani Hanna Krysiak, Krystyna Ciesielska i Szkolne Koło Wolontariatu.
Dużo ciężkiej, fizycznej pracy wykonali nasi panowie: Sebastian Antkiewicz, Ireneusz Morgowski, Marcin Klaczyński, Jacek Siekacz. Mocowanie krawężników to zasługa pana Marka i Sławka. Przywóz materiałów i roślin to z kolei pan Sławek i Tomek.  „Drewniane konstrukcje”, które stanęły na Łące, karmnik i budka czytelnicza, wykonane zostały przez wychowanków internatu pod kierunkiem pana Łukasza Naglewskiego. Natomiast budki dla owadów powstały na zajęciach pana Sebastiana Antkiewicza.
W sklepach i galeriach ogrodniczych zakupy robiła pani Ala Potocka, Marzena Bagińska, pan Sebastian Antkiewicz i Ireneusz Morgowski.
Pani Dorota Rosiak wraz z uczennicami uszyła dla naszej piaskownicy piękny pokrowiec na zimę.
Wielu nauczycieli wsparło nasz projekt finansowo. Panie:  Hanna Krysiak, Agnieszka Papierz, Marta Kwiatkowska, Krystyna Ciesielska zakupiły brakujące kamyczki. Pan Irek Morgowski zasponsorował opłatę za usługi koparki. Ksiądz Maksymilian Skorek przekazał piękne liliowce.
Za wszystkie działania, które często wykraczały poza standardowy czas pracy ogromnie dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły.
Dziękujemy również panu Dyrektorowi Dariuszowi Kupińskiemu za zaufanie (na początku to wcale nie wyglądało tak pięknie) i realizację wszystkich naszych próśb i życzeń.
W trakcie pracy pomysłów mieliśmy mnóstwo, niestety, nie na wszystko wystarczyło środków z grantu. Dlatego zwróciliśmy się do sponsorów o pomoc materialną. Nasze prośby spotkały się z ogromnym zrozumieniem i otworzyły wiele serc. Klubu Szkół Unicef działający w naszej szkole serdecznie dziękuje firmom z naszego miasta i okolic, które przyczyniły się do powstania ścieżki.
Są to:
A.K. KONESER, ul. Bogumiła (dzięki pani Alicji Potockiej)
Sklep Bricomarche Koło (dzięki pani Hannie Krysiak)
Sklep ogrodniczy „Zielonym do Góry” Gozdów (dzięki pani A. Potockiej)
Agronas (dzięki Panu Dyrektorowi)
Kolfarb, ul. Szkolna (dzięki pani Alicji Potockiej)
WoodMizer (dzięki pani Marzenie Bagińskiej)
Chcieliśmy również podziękować pani Annie Pietruszce z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole za pomoc w przeprowadzeniu konkursu plastycznego pt. „Mój wymarzony plac zabaw-wesoła łąka”.
                                 I tak przez kilka miesięcy wspólnej pracy dotarliśmy do dnia 21 października, dnia uroczystego otwarcia naszej „Łąki sensorycznej dla edukacji i zabawy”. W otwarciu Łąki udział wzięli uczniowie, którzy realizowali projekt, wychowawcy, nauczyciele, rodzice, pan Dyrektor SOSW oraz zaproszeni goście (sponsorzy, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Promocji pani Dorota Szkudlarek). Stowarzyszenie „Przyjaciele Świętego Mikołaja” przekazało piękne prace naszych uczniów, którymi obdarowaliśmy zaproszonych gości i sponsorów.
Uroczystość poprowadziła pani Marzena Bagińska, sprzęt rozłożył pan Sebastian Antkiewicz, a część artystyczną przygotował pan Marcin Klaczyński. Mini recital wykonali Jakub Cichy i Kamil Winiecki, uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy. Zdjęcia robiła pani Milena Nowacka- Żylińska. Stoły i to, co na nich przygotowała pani Krysia Ciesielska, Monika Ledzion i Marzena Bagińska. Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu pod czujnym okiem pani Krysi Ciesielskiej witali zaproszonych gości, pomagali w przecięciu wstęgi, częstowali słodkościami. A ciast upiekliśmy mnóstwo. Wypieki przygotowali uczniowie klas przysposabiających do prac po kierunkiem pani Mileny Nowackiej-Żylińskiej, Anny Hann, Joanny Kacprzak, Moniki Ledzion, Anety Brdyś, Magdaleny Czupryniak, Doroty Rosiak, Marioli Wdzięcznej; jak również uczniowie szkoły podstawowej pod opieką pani Agnieszki Frątczak, Eweliny Kuśmirek i Marii Winnickiej. Wspólnym ciastem symbolicznie podziękowaliśmy uczniom, nauczycielom i sponsorom za pomoc w realizacji projektu.
Wszyscy stanęliśmy na wysokości zadania! A skoro było NAM  tak miło i sympatycznie razem pracować postanowiłam zgłosić naszą placówkę do drugiej edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjno – społecznego „TO(działa)MY!”, w którym również można starać się o grant na realizację dowolnego projektu.
Jeszcze raz za wszelką pomoc serdecznie DZIĘKUJĘ !
Koordynator Klubu Szkół UNICEF
 Alicja Potocka
http://soswkolo.szkolnastrona.pl/art,4172,podsumowanie...

źródło: Koordynator Klubu Szkół UNICEF

Data utworzenia: 22 Październik 2021  15:26:11  Ostatnia edycja: 22 Październik 2021  15:31:50  Autor: Katarzyna Nowicka

Turystyka
w Powiecie Kolskim

Najbliższe wydarzenia

Multimedia wideo

Przekazanie wozu bojowego dla OSP Grzegorzew!!!

Dodane:06 Grudzień 2021  09:20:58  |  Wydarzenia

Przydatne linki

(063) 26 -17 -836     starostwo@starostwokolskie.pl    www.starostwokolskie.pl

Starostwo Kolskie

 • ul. Sienkiewicza 21/23
  62-600 Koło
 • Sekretariat (063) 26 -17 -836
  Biuro podawcze (063) 26-17-841
  fax: (063) 27- 25- 825
 • starostwo@starostwokolskie.pl
 • poniedziałek- piątek
  godz. 7:30 – 15:30
Projekt „Wspieraj lokalnie” realizowany jest przez Instytutut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl. Rozliczenie PIT.
Realizacja: F&A MEDIA