Czwartek, 25 Kwietnia 2024 r.
Imieniny: Marka i Jarosława

IX MARSZ PAMIĘCI OFIAR KULMHOF

21 kwietnia na terenie Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w lesie rzuchowskim odbył się IX Marsz Pamięci poświęcony ofiarom.

Niesprzyjająca aura nie trwała długo, podczas IX Marszu Pamięci nawet miejscami wyjrzało słońce. Najważniejsze jest to byśmy nie zapomnieli o tym jak okrutnie traktowano Ofiary niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Cieszymy się, że po dwóch latach pandemii mogliśmy wszyscy wspólnie przejść w cichym Marszu Pamięci.
Pięknie odczytane wiersze przez Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Kole skłoniły nas do zadumy nad tamtymi tragicznymi wydarzeniami. Również Starosta Kolski Robert Kropidłowski
i Dyrektor Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie Anna Ziółkowska powiedzieli, że nasza pamięć powinna trwać, przekazując ją następnym pokoleniom, jak również szanować wolność, której tak bardzo brakuje obywatelom Ukrainy. Jak wspomniał Starosta Kolski, że my stoimy przy pomniku byłego już obozu a tam na Ukrainie być może są one tworzone. Pani  Monika Donke-Cieślewicz Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej odczytała list od Wicewojewody Wielkopolskigo Anety Niestrawskiej. Przy ścianie Pamięci odśpiewana została modlitwa przez Pana Leonarda Śniadkiewicza z gminy wyznaniowej żydowskiej z Łodzi i wypowiedziana przez księdza Krzysztofa Kaczmarka Proboszcza parafii pw. Narodzenia NMP w Chełmnie n. Nerem.
Po złożeniu kwiatów i zniczy przez delegacje z całego powiatu kolskiego i spoza, Pan Bartłomiej Grzanka Kierownik Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem podziękował wszystkim za tak liczne przybycie na IX Marsz Pamięci.

Data utworzenia: 25 Kwiecień 2022  09:27:51  Ostatnia edycja: 25 Kwiecień 2022  09:35:06  Autor:

Dodane:25 Kwiecień 2024  10:55:33  |  Wydarzenia