Niedziela, 22 Grudnia 2024 r.
Imieniny: Honoraty i Zenona

Zwiększenie retencji i odbudowa zasobów wodnych terenów pogórniczych na obszarze Wielkopolski wsch.

22 kwietnia przy wale rzeki Warty w miejscowości Lubiny w Międzynarodowy Dzień Ziemi Starosta Kolski Robert Kropidłowski uczestniczył w briefingu prasowym, poświęconym działaniom zaplanowanym w ramach projektu pn. "Zwiększenie retencji i odbudowa zasobów wodnych terenów pogórniczych na obszarze Wielkopolski wschodniej". Briefing prasowy zorganizowany został przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Zwiększenie retencji i odbudowa zasobów wodnych terenów pogórniczych na obszarze Wielkopolski wschodniej

 

Przeciwdziałanie skutkom suszy oraz powodzi to obecnie jedno z najważniejszych wyzwań, jakim musi sprostać Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Szczególnie istotne są działania podejmowane w Wielkopolsce wschodniej, która na mapie Polski prezentuje się jako region z największymi deficytami wodnymi. Obszar ten, charakteryzujący się wyjątkowo niekorzystnymi warunkami meteorologicznymi, od lat poddany był silnej antropopresji, m.in. poprzez: rozwiniętą sieć melioracyjną i regulacje koryt rzecznych, odwodnienia górnicze, czy wzmożony pobór wód podziemnych na cele rolnicze i przemysłowe. W celu przeciwdziałania dalszej degradacji ilościowej zasobów wód podziemnych i powierzchniowych opracowany został dla tego terenu program działań naprawczych, które obejmują m.in. remonty i odbudowę zniszczonych jazów na rzekach, budowę progów stabilizujących i bystrzy spowalniających odpływ wód, czy przerzuty wód do zlewni objętych lejami depresji związanymi z funkcjonującymi i zalewanymi odkrywkami węgla brunatnego. Projekt przewiduje realizację 25 zadań inwestycyjnych i utrzymaniowych w ciągu najbliższych 5 lat. W jego efekcie odbudowane zostaną zasoby wód jezior Pojezierza Gnieźnieńskiego i Kujawskiego, przywrócone zostaną przepływy w rzekach regionu, a w miejscu istniejących i zamkniętych odkrywek węgla brunatnego utworzone zostaną zbiorniki wodne. Łączna ilość odtworzonych i zgromadzonych wód powierzchniowych wyniesie blisko 1 mld m3, a wód podziemnych ponad 1,5 mld m3. Oddziaływaniem projektu objęte zostanie około 3 000 km2.

 

Przerzut wód z Warty do rzeki Warcicy

Wody Polskie, lokalne samorządy oraz ZE PAK S.A. porozumiały się w sprawie realizacji projektu przerzutu wód z Warty do rzeki Warcicy, który pozwoli odtworzyć przepływ w tej rzece oraz przyspieszy odbudowę wód gruntowych w strefie oddziaływania leja depresji związanego z odkrywką  Drzewce. Całkowity koszt prac szacowany jest na 1 mln 525 tys. zł, w tym wkład samorządów i ZE PAK S.A. wyniesie 450 tys. zł. Inwestycja polegać będzie na budowie rurociągu sprowadzającego wodę z Warty do Dopływu spod Dzieraw, skąd woda grawitacyjnie będzie spływała do rzeki Warcicy. Odrestaurowanych zostanie również kilkanaście obiektów hydrotechnicznych na Warcicy i jej dopływach, które to zadanie finansować będą Wody Polskie.

źródło tekstu:  Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

Data utworzenia: 25 Kwiecień 2022  09:37:16  Ostatnia edycja: 25 Kwiecień 2022  09:50:21  Autor:

Turystyka
w Powiecie Kolskim

Najbliższe wydarzenia

Multimedia wideo

BEZPIECZNE WAKACJE - Piknik z okazji Powiatowych Obchodów Policji

Dodane:22 Grudzień 2024  00:47:37  |  Inne

Przydatne linki

(063) 26 -17 -836     starostwo@starostwokolskie.pl    www.starostwokolskie.pl

Starostwo Kolskie

  • ul. Sienkiewicza 21/23
    62-600 Koło
  • Sekretariat (063) 26 -17 -836
    Biuro podawcze (063) 26-17-841
    fax: (063) 27- 25- 825
  • starostwo@starostwokolskie.pl
  • poniedziałek- piątek
    godz. 7:30 – 15:30
Projekt „Wspieraj lokalnie” realizowany jest przez Instytutut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl. Rozliczenie PIT.
Realizacja: F&A MEDIA