Piątek, 19 Kwietnia 2024 r.
Imieniny: Adolfa i Leona

Sadzonki winorośli posadzone

25 maja br. na słonecznych polach winnicy „Maria” w Korzeczniku u Państwa Renaty i Wojciecha Estkowskich dzięki zaangażowaniu Prezesa Regionalnego Towarzystwa Melioracyjnego w Koninie Zenona Siwińskiego mógł gościć Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Gruzji w RP Jego Ekscelencja Pan Zurab Beridze wraz z małżonką Panią Nino Rachvelishvili.

Wśród delegacji z Gruzji znaleźli się Attaché Obrony w RP płk Vepkhvia Chalabashvili, Prezes Organizacji Pozarządowej z Kutaisi Region Imeretia Pan Archil Elbakidze, Zastępca Przewodniczącego Rady Miasta Tskaltubo z Regionu Imeretia Pan Levan Chankseliani, Mer Miasta Oni Region Racza Leczkhumi Pan Sergo Khidesheli. Do winnicy zaproszeni zostali również Starosta Kolski Robert Kropidłowski, Sekretarz Powiatu Artur Szafrański, ks. Tomasz Jener Proboszcz Parafii w Sławski gm. Rzgów, Radni Powiatu Kolskiego Ewa Ochędalska i Waldemar Banasiak, Wójt Gminy Rzgów Grzegorz Matuszak, Dyrektor Zakładu Sokołów S.A oddział w Kole Paweł Nowak, Prezes Zarządu KHBC w Straszkowie Grzegorz Fiałkowski, Właściciel przedsiębiorstwa rolnego „Ogórecki”
w Karszewie Krzysztof Górecki. W czasie spotkania uczestniczyły również zamieszkujące Kobiety z Dziećmi z Ukrainy. Zaproszeni goście zanim znaleźli się na polach winnicy zwiedzili Klasztor Zakonu Paulinów w Brdowie. Przeor Klasztoru o. Stanisław Jarosz przedstawił historię Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Brdowie po czym odmówił modlitwę w intencji ustania wojny
na Ukrainie, pokoju w Gruzji i naszej Polsce. Po przybyciu do winnicy jako pierwszy głos zabrał Starosta Kolski życząc Narodowi Gruzińskiemu pokoju. Jak nam wszystkim wiadomo w obecnym czasie słowo to nabrało jeszcze większej mocy. 24 lutego 2022 r. Rosja napadła na Ukrainę burząc poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców wolnej Ukrainy. Państwo Polskie zareagowało natychmiast na potrzeby osób zmuszonych do opuszczenia swojej Ojczyzny. Pomoc humanitarna szła z wszystkich zakątków Polski, do dziś organizowana jest przez służby państwowe, samorządowe oraz osoby fizyczne. Państwo Estkowscy, który oprócz winnicy zajmują się agroturystyką natychmiast odpowiedzieli na wzywanie o pomoc uchodźców z Ukrainy, dając im dach nad głową oraz bezpieczeństwo i wyżywienie. Ambasador Gruzji serdecznie podziękował za życzliwość, za możliwość spotkania się. Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Promocji w Starostwie Powiatowym w Kole Dorota Szkudlarek prowadząca spotkanie przybliżyła zgromadzonym charakterystykę tego cudownego miejsca. Był czas na wysłuchanie krótkiego rysu historycznego wspólnie obchodzonych uroczystości, które przedstawił Pan Zenon Siwiński.
Po wszystkich przemowach nastąpiło wręczenie symbolicznych podarunków gościom z Gruzji, przez Starostę Kolskiego, Państwa Estkowskich, Prezesa Zarządu KHBC w Straszkowie, Dyrektora Zakładu Sokołów S.A oddział w Kole, Właściciela przedsiębiorstwa rolnego „ Ogórecki” w Karszewie. Delegacja z Gruzji obdarowała dzieci z Ukrainy upominkami, rysunkami dzieci. Zgromadzeni na uroczystości wysłuchali pięknego śpiewu dzieci z Ukrainy i córki właścicieli agroturystki i obejrzeli taniec klasyczny zaprezentowany przez jedną z dziewczynek. Na koniec prowadząca zaprosiła Gości do symbolicznego posadzenia sadzonek winorośli gruzińskich.

Data utworzenia: 27 Maj 2022  08:32:13  Ostatnia edycja: 27 Maj 2022  08:39:00  Autor:

ZAPROSZENIE NA XI MARSZ PAMIĘCI

19 Kwiecień 2024 ,

Precz z mężczyznami

28 Kwiecień 2024 ,

Przygoda z afrykańską muzyką!!!

06 Maj 2024 ,

„KOBIECE PIĘKNO MUZYKĄ MALOWANE”

10 Maj 2024 ,

Dodane:19 Kwiecień 2024  12:28:09  |  Wydarzenia