Czwartek, 18 Kwietnia 2024 r.
Imieniny: Alicji i Bogusławy

Uroczyste Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2022

Na Skwerze Niepodległości przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Kole rozpoczęły się uroczyste Obchody 104. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, których organizatorami byli Starosta Kolski Robert Kropidłowski, Burmistrz Miasta Koła Krzysztof Witkowski oraz Proboszcz Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole ks. kan. Eugeniusz Strzech.

Po podniesieniu flagi na maszt i odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP w Kole pod dyrekcją Krzysztofa Lityńskiego zgromadzonych na Skwerze Niepodległości  powitał Starosta Kolski Robert Kropidłowski. Następnie złożono wiązanki kwiatów pod tablicą „Poległym Obywatelom Miasta Koła Za Wolność Ojczyzny w latach 1914-1918, 1939-1945”. Wartę honorową przy tablicy pełnili funkcjonariusze z Komendy Powiatowej PSP w Kole oraz Jednostka Strzelecka 4150 z Konina.

Podczas przemarszu złożono także okolicznościowe wiązanki kwiatów i zniczy  pod tablicą upamiętniającą miejsce kaźni Polaków w latach 1945-1946 w byłej siedzibie NKWD i UB przy ulicy Grodzkiej oraz przy pomniku „Poległym Bojownikom o Wolność Ojczyzny w latach 1831, 1863, 1914-1918, 1939-1945”. Wartę honorową pod tablicą upamiętniającą miejsce kaźni Polaków w latach 1945-1946 pełnili przedstawiciele Jednostki Strzeleckiej 4150 z Konina, którzy to wspólnie z  funkcjonariuszami z Komendy Powiatowej Policji w Kole  pełnili wartę przy pomniku. Na wale przy pomniku „Poległym Bojownikom o Wolność Ojczyzny przemówienie okolicznościowe o córce śp. Czesława Freudenreicha  wygłosił Dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole Tomasz Nuszkiewicz. Mszę świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego koncelebrowali Proboszcz Kolskiej Fary ks. kan. Eugeniusz Strzech, Gwardian Klasztoru Ojców Bernardynów w Kole o. Henryk Hajzler oraz Proboszcz Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Kole ks. kan. Władysław Waszak, który wygłosił homilię. Oprawę muzyczną zapewnił Chór farny „Lutnia” pod dyrekcją Jana Kordylewskiego. Posługę Liturgii Słowa sprawowali uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Kole - przedstawiciele Oddziału Rejonowego PCK w Kole wraz
z opiekunem Sylwią Pokrywczyńską. Na zakończenie Burmistrz Miasta Koła Krzysztof Witkowski podziękował obecnym za udział w uroczystości. Uroczystości oraz kolumnę marszową prowadził kmdr por. Robert Jokiel – w rezerwie.

Po Eucharystii w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu” obecni w kościele odśpiewali hymn, zaintonowany przez uczniów z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole i opiekuna Joannę Paszkowską.

Tegoroczny przemarsz ulicami miasta w dniu 11 listopada miał wyjątkową oprawę dzięki obecności najmłodszych uczestników z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Koło nad Wartą, uczniów z klasy mundurowej z Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu, którzy nieśli dwunastometrową flagę państwową oraz Stowarzyszenia Miłośników Pojazdów Zabytkowych „Zajezdnia” z Modły Królewskiej z inicjatywy którego to kolumnę marszową prowadziły i zamykały samochody będące dawniej i dziś w użyciu naszego wojska.

Serdecznie dziękujemy ratownikom Oddziału Rejonowego PCK w Kole, funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji w Kole, funkcjonariuszom Komendy Powiatowej PSP w Kole, strażakom OSP Koło nad Wartą, oraz strażnicy ze Straży Miejskiej za zabezpieczenie tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Data utworzenia: 16 Listopad 2022  15:07:23  Ostatnia edycja: 16 Listopad 2022  15:19:24  Autor:

ZAPROSZENIE NA XI MARSZ PAMIĘCI

19 Kwiecień 2024 ,

Precz z mężczyznami

28 Kwiecień 2024 ,

Przygoda z afrykańską muzyką!!!

06 Maj 2024 ,

„KOBIECE PIĘKNO MUZYKĄ MALOWANE”

10 Maj 2024 ,

Dodane:18 Kwiecień 2024  09:11:04  |  Wydarzenia