Sobota, 20 Kwietnia 2024 r.
Imieniny: Agnieszki i Czesława

POWIAT KOLSKI „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023

Powiat Kolski w 2023 roku realizuje zadanie w ramach resortowego programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023 finansowanego ze środków pochodzących z Funduszu Solidarnościowego.

Na realizację programu przyznane zostały środki finansowe w wysokości 212 058,00 zł, w tym:
1) 207 900,00 zł na realizację zadania;
2) 4 158,00 zł na koszty związane z obsługą Programu.
Realizatorem zadania w imieniu Powiatu Kolskiego jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kole.
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla:
a) dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
b) osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydane na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionego.
Uczestnicy Programu będą mieli możliwość skorzystania z pomocy asystenta m.in. przy:
˗ wyjściu, powrocie i dojeździe do wskazanych przez uczestnika miejsc,
˗ czynnym uczestnictwie w wydarzeniach społecznych, kulturalnych, rozrywkowych i sportowych,
˗ wykonywaniu czynności dnia codziennego,
˗ załatwianiu spraw urzędowych.
Działania podejmowane w ramach Programu mają na celu:
˗ poprawę funkcjonowania w życiu społecznym,
˗ ograniczanie skutków niepełnosprawności,
˗ stymulację do podejmowania wszelkiego rodzaju aktywności,
˗ przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność oraz wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych.
Wprowadzenie usługi asystenta skutkować będzie zwiększeniem szans osób niepełnosprawnych na prowadzenie bardziej samodzielnego i aktywnego życia, a co za tym idzie poprawy ich funkcjonowania w środowisku.

Data utworzenia: 20 Marzec 2023  11:51:36  Ostatnia edycja: 20 Marzec 2023  11:54:34  Autor:

Dodane:20 Kwiecień 2024  11:48:12  |  Wydarzenia