Czwartek, 28 Marca 2024 r.
Imieniny: Anieli i Jana

Obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Licznie zgromadzone delegacje jak również Mieszkańcy miasta i powiatu wspólnie mogli cieszyć się "ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny" jak też zapisane jest w księgach według Ignacego Potockiego i Hugo Kołłątaja, czym właśnie była Konstytucja 3 maja.

Uroczystości 232. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęliśmy odśpiewaniem Hymnu gdzie głosem przewodnim był chór Kantata z Liceum Ogólnokształcącego w Kole przy pięknych dźwiękach Orkiestry Dętej OSP Koło, wciągnięciem przez uczniów klasy mundurowej z Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu  flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt. Po odczytaniu Preambuły przez  kmdr. por. Roberta Jokiela – w rezerwie przemowę o wartości dla narodu z racji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja wygłosił Starosta Kolski Robert Kropidłowski zwracając uwagę na trzy idee, które zbudowane zostały na nowym fundamencie, a mianowicie:  wola narodu zamiast monarchii absolutnej, rządy prawa, a także tożsamość narodowa jako wola ogółu obywateli. Starosta podkreślił, że „….to wielkie, piękne dzieło, które nie tylko zmieniało ale przede wszystkim wzmacniało reformowaną Rzecząpospolitą, było nie do przyjęcia przez naszych sąsiadów, przez sąsiadów u których nadal panowała monarchia absolutna. Dlatego tak ważne jest byśmy dbali dziś o takie wartości jak braterstwo, solidarność i wzajemny szacunek. A nasze relacje niech przepełnia duch przyjaźni, zrozumienia i tolerancji, bo tylko razem jesteśmy w stanie budować bezpieczną przyszłość”.

Następnie delegacje samorządu powiatu kolskiego, Urzędu Miejskiego w Kole, Gminy Koło, służb mundurowych i jednostek, lokalnych stowarzyszeń i partii politycznych złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową znajdującą się na ścianie budynku starostwa. Związek Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej I Byłych Więźniów Politycznych reprezentował prezes Zdzisław Grabowski i Dawida Olczyk.
W imieniu Powiatu Kolskiego oraz Służb Powiatowych wiązankę kwiatów złożyli: Starosta Kolski - Robert Kropidłowski, Przewodniczący Rady Powiatu Kolskiego - Marek Świątek, Wicestarosta Kolski Sylwester Chęciński, Członek Zarządu Powiatu Kolskiego - Waldemar Banasiak oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kole – str. bryg. Krzysztof Żurawik. W imieniu Posła na Sejm RP Leszka Galemby kwiaty złożyli: Pracownik biura poselskiego PiS w Kole Agnieszka Chojnacka wraz
z Prezesem KHBC w Straszkowie Grzegorzem Fiałkowskim. Komendę Powiatową Policji w Kole reprezentował Komendant Powiatowy Policji w Kole mł. insp. Jacek Brzęcki wraz z Pierwszym Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Kole podinsp. Przemysławem Czarneckim. W imieniu Miasta Koła wiązankę kwiatów złożyli Burmistrz Miasta Koła - Krzysztof Witkowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kole - Tomasz Sobolewski oraz Komendant Straży Miejskiej w Kole - Krzysztof Ossowski. Gminę  Koło reprezentował  Wójt Gminy Koło - Mariusz Rybczyński, Przewodniczący Rady Gminy w Kole - Władysław Włodarczyk oraz Wiceprzewodnicząca Rady Gminy w Kole – Wanda Mielczarek.

Po złożeniu kwiatów pod tablicą, rozpoczął się pochód ulicami miasta do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie odprawiona została Eucharystia w intencji Ojczyzny, którą koncelebrowali: Dziekan ks. kan. Władysław Waszak, Proboszcz kolskiej Fary ks. kan. Eugeniusz Strzech oraz  o. Józef Wręczycki, który wygłosił piękną homilię o Najświętszej Pannie Maryi, zadając wszystkim zgromadzonym pytanie: „Czy Maryja jest moją, twoją Królową?” Liturgię Słowa przygotowało Rejonowy Oddział PCK w Kole. Po odnowieniu ducha, nakarmieniu się Słowem i Ciałem Jezusa Chrystusa, kmdr por. Robert Jokiel poprowadził delegacje przed tablicę upamiętniającą Konstytucję 3 maja, gdzie złożone zostały wiązanki kwiatów. Serdecznie dziękujemy OSP Koło nad Wartą, kolskiej Policji oraz Straży Miejskiej w Kole za zabezpieczenie przemarszu natomiast Rejonowemu Oddziałowi PCK w Kole za pomoc przedmedyczną.

Data utworzenia: 04 Maj 2023  15:50:14  Ostatnia edycja: 04 Maj 2023  15:58:01  Autor:

Dodane:28 Marzec 2024  14:43:31  |  Wydarzenia