POWIATOWY DZIEŃ ZIEMI I LASU!!!

Po długiej, pandemicznej przerwie Powiat Kolski powrócił do tradycji organizowania powiatowej olimpiady ekologicznej oraz we współudziale z Nadleśnictwem Koło, do obchodów „Dnia Ziemi i Lasu”.

Troska o środowisko naturalne jest rzeczą niezbędną, dlatego też należy z coraz większą mocą kształtować świadomość ekologiczną naszego społeczeństwa, szczególnie dzieci i młodzieży. Z tego względu Powiat angażuje się w działania związane z edukacją ekologiczną.

Powiatowa Olimpiada Ekologiczna ma na celu m.in. upowszechniać wiedzę o środowisku przyrodniczym oraz przyczynach i skutkach jego zanieczyszczenia.

Nasze działania skierowane są do całej społeczności lokalnej, przede wszystkim jednak do szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. Będą one również kierowane do najmłodszego pokolenia, jakim są przedszkolaki. Od najmłodszych lat winniśmy kształtować w sobie „ekologiczne” nawyki, które owocują w wieku dorosłym, a następnie przechodzą na kolejne pokolenia. Zarówno sposób przeprowadzania tych działań, jak i ich efekt mogą stanowić przykład dla innych samorządów i nie tylko.

Powiat Kolski prowadzi szeroko pojęte działania proekologiczne mające na celu podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa. Już od 2000 r. organizowana jest Powiatowa Olimpiada Ekologiczna, która ma upowszechniać wiedzę o środowisku przyrodniczym oraz przyczynach i skutkach jego zanieczyszczenia, uczyć metod ochrony, kształtowania i restytucji środowiska oraz zasad zrównoważonego ekorozwoju.

W tym roku test został przeprowadzony w dniu 26 maja w trzech kategoriach wiekowych. Uczniowie musieli wykazać się bogatą wiedzą z zakresu ekologii. Nagrody zostały wręczone 02 czerwca podczas uroczystych obchodów „Dnia Ziemi i Lasu 2023” w Szkółce Zespolonej w Kiejszach, której gospodarzem są Lasy Państwowe Nadleśnictwo Koło.

W trakcie obchodów „Dnia Ziemi i Lasu 2023” został przeprowadzony bieg terenowy „Leśne Zagadki”. Swój występ w „Najważniejszej Lekcji” przedstawił gościom Teatrzyk Ekologiczny z Krakowa.  Ponadto uczestnicy mieli możliwość zwiedzania Izby Przyrodniczo - Leśnej w Kiejszach. Zorganizowane zostały również warsztaty (budowa budek lęgowych dla ptaków), zawody na trenażerach kajakowych, mini tor strażacki, pokaz sokolników i wystawa owadów oraz quizy ekologiczne.

Uczestnicy imprezy mogli zjeść strażacką grochówkę i upiec kiełbaskę przy ognisku.

Całość obchodów uświetniły występy: zespołu Manufaktury Piosenki Harcerskiej „WARTAKI” oraz Zespół Trębaczy Zespołu Szkół Leśnych w Goraju.

Za organizację, udział, współudział, uczestnictwo oraz wszelkie dobro w przygotowaniach do tegorocznego „Dnia Ziemi i Lasu 2023” serdecznie dziękujemy:

Nadleśnictwo Koło

OSP Koło nad Wartą

Urząd Miasta i Gminy Dąbie

Zakłady Mięsne „Sokołów” Koło

PKS Konin

MPH „WARTAKI”

Roman Włodarczyk

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego

Polski Związek Łowiecki, Zarząd Okręgowy Konin

Powiatowy Zarząd Dróg w Kole.

Galeria zdjęć

Data utworzenia: 07 Czerwiec 2023  15:18:48  Ostatnia edycja: 07 Czerwiec 2023  15:28:34  Autor: