Po długiej, pandemicznej przerwie Powiat Kolski powrócił do tradycji organizowania powiatowej olimpiady ekologicznej oraz we współudziale z Nadleśnictwem Koło, do obchodów „Dnia Ziemi i Lasu”.
Troska o środowisko naturalne jest rzeczą niezbędną, dlatego też należy z coraz większą mocą kształtować świadomość ekologiczną naszego społeczeństwa, szczególnie dzieci i młodzieży. Z tego względu Powiat angażuje się w działania związane z edukacją ekologiczną.
Powiatowa Olimpiada Ekologiczna ma na celu m.in. upowszechniać wiedzę o środowisku przyrodniczym oraz przyczynach i skutkach jego zanieczyszczenia.
Nasze działania skierowane są do całej społeczności lokalnej, przede wszystkim jednak do szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. Będą one również kierowane do najmłodszego pokolenia, jakim są przedszkolaki. Od najmłodszych lat winniśmy kształtować w sobie „ekologiczne” nawyki, które owocują w wieku dorosłym, a następnie przechodzą na kolejne pokolenia. Zarówno sposób przeprowadzania tych działań, jak i ich efekt mogą stanowić przykład dla innych samorządów i nie tylko.
Powiat Kolski prowadzi szeroko pojęte działania proekologiczne mające na celu podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa. Już od 2000 r. organizowana jest Powiatowa Olimpiada Ekologiczna, która ma upowszechniać wiedzę o środowisku przyrodniczym oraz przyczynach i skutkach jego zanieczyszczenia, uczyć metod ochrony, kształtowania i restytucji środowiska oraz zasad zrównoważonego ekorozwoju.
W tym roku test został przeprowadzony w dniu 26 maja w trzech kategoriach wiekowych. Uczniowie musieli wykazać się bogatą wiedzą z zakresu ekologii. Nagrody zostały wręczone 02 czerwca podczas uroczystych obchodów „Dnia Ziemi i Lasu 2023” w Szkółce Zespolonej w Kiejszach, której gospodarzem są Lasy Państwowe Nadleśnictwo Koło.
W trakcie obchodów „Dnia Ziemi i Lasu 2023” został przeprowadzony bieg terenowy „Leśne Zagadki”. Swój występ w „Najważniejszej Lekcji” przedstawił gościom Teatrzyk Ekologiczny z Krakowa. Ponadto uczestnicy mieli możliwość zwiedzania Izby Przyrodniczo - Leśnej w Kiejszach. Zorganizowane zostały również warsztaty (budowa budek lęgowych dla ptaków), zawody na trenażerach kajakowych, mini tor strażacki, pokaz sokolników i wystawa owadów oraz quizy ekologiczne.
Uczestnicy imprezy mogli zjeść strażacką grochówkę i upiec kiełbaskę przy ognisku.
Całość obchodów uświetniły występy: zespołu Manufaktury Piosenki Harcerskiej „WARTAKI” oraz Zespół Trębaczy Zespołu Szkół Leśnych w Goraju.
Za organizację, udział, współudział, uczestnictwo oraz wszelkie dobro w przygotowaniach do tegorocznego „Dnia Ziemi i Lasu 2023” serdecznie dziękujemy:
Nadleśnictwo Koło
OSP Koło nad Wartą
Urząd Miasta i Gminy Dąbie
Zakłady Mięsne „Sokołów” Koło
PKS Konin
MPH „WARTAKI”
Roman Włodarczyk
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego
Polski Związek Łowiecki, Zarząd Okręgowy Konin
Powiatowy Zarząd Dróg w Kole.
23 Styczeń 2025 ,
godz. 00:00
25 Styczeń 2025 ,
godz. 8:30
26 Styczeń 2025 ,
godz. 15:30
02 Luty 2025 ,
godz. 11:00
Dodane:22 Styczeń 2025 06:36:18 | Inne